Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252574 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #390
Odvrti temu malo u nazad,već se diskutiralo o tome,iako mu je slobodni pad manji od 74j,proizvodi ih više dok leti..Možda kad bi mu maximalna brzina bila 40km/h i težia kilo ipo,onda bi valjda udovoljia ton magičnon pravilu..

Neznan,samo lupetan,vidit ćemo kad neko prvi popuši globu kako se taj pravilnik tumači  :D
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #391
Nekako mi se čini da će najveći FPV avion biti Cessna 1m (Pluramaks) raspon krila :D :D .
Meni osobno više nije jasno da li se pravilnik odnosi na hobby ili profesionalu što se tiče FPVa. Ako sam dobro shvatio ne iznad kuća (pogotovo grad) i ne dalje od 500m + ovih 79J.
Neka lijepo napišu neki filtrirani pravilnik koji se tiče isključivo hobby letača (normalno+FPV). Sa ovim extended neka se zamaraju koji od toga zgrću lovu.
Stvarno ima 100 stavki za koje ti treba odvjetnik. Kaj bi za svaki vikend trebao pripremat papirologiju zato što ću u krug prođirat model koji ima FC, a zapravo ni to više nisam siguran.
Nisam nikad letio u gradu niti imam namjeru. E sad što sam na "selu" blizu nekih kuća ne mogu svaki put izbjeći.

LP

Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #392
Kolko ja kontam ak si ispod 79J (KAK GOD SE TO RACUNALO, gravitacija, kosi hitac, full gas stovec) lijepo pise da se pravilnik ne primjenjuje. Clanak 1 stavak 5. Ako ga lupetam, onda cekam tumacenje majku mu  >:(

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #393
OK, što znači da SkyWalker poletne mase 2,1kg i cruise brzine 12m/s ima kinetičku od 151J. Znači ispada iz igre. Ili da ga pretvorim u neki Osprey V22 8) .
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #394
OK, što znači da SkyWalker poletne mase 2,1kg i cruise brzine 12m/s ima kinetičku od 151J. Znači ispada iz igre. Ili da ga pretvorim u neki Osprey V22 8) .


Dobro si ga nakrca sa opremon onda  :)
Kako jedri?
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #395
Nek sam malo OT, eto toliko o Jule-ima, kinetici, tatinim sinovima i šta ti ja znam:
http://m.autoklub.jutarnji.hr/article/?article-id=1382

Ajde da baš vidimo koliko će bit stradalih od ovoga a koliko će bit stradalih od naših letjelica i koje će težine ozlijeda bit od prvoga a koje od drugoga.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #396
OK jel itko pokrenio proceduru za iskođenje potrebnih pizdarija da se moze nesmetano letjeti po svim pravilima...
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #397
Isto jer mladi od uvijek voze aute preko 110 konja.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #398
OK, što znači da SkyWalker poletne mase 2,1kg i cruise brzine 12m/s ima kinetičku od 151J. Znači ispada iz igre. Ili da ga pretvorim u neki Osprey V22 8) .


Dobro si ga nakrca sa opremon onda  :)
Kako jedri?

Zapravo i ne. Već je dry weight dosta visok pošto je rađen od kompozita. Minimalno da leti i APM sa telemetrijom. Nikakva dodatna baterija npr kao što neki stavljaju.
A koliko vidim i vani muče muku s novim zakonom od 79J. Samo da mi je znati od kud tih 79J?
Čisto sumnjam da će išta promijenit pošto je zakon copy-paste. Stvar je u tome kako će se provodit.
Eto da malo zakurim vatru isto tako ne bi smjeli pecat na Jarunu u zoni plivača ili na Mrežnici jer ima ljudi u blizini. Pa pecaju.
Psi ne bi smjeli trčat po parku pa trče. Ne bi smjeli bez povodca biti na Jarunu, pa jesu.........pješaci ne bi smjeli hodat po biciklističkoj stazi pa hodaju (i obratno).....
osobno sam dobio opomenu zbog (lagane) vožnje po nogostupu u centru grada prije 2 godine pa sad više nitko na to ne gleda, a ja koristim cestu ili stazu. Neki dan mi stara kujetina presjeće put sa Smartom dok sam se vozio uz desni rub (sva sreća da sam i ja počeo skretat u desno) ceste i još se dere na mene zašto ne koristim biciklističku stazu tamo u Trakošćanskoj. Jeb.....više.
Eto u Bjelovaru (Brezovac aerodrom) frajer sa zmajem radi 10 krugova iznad kuća da nemreš normalno razgovarat na dvorištu. Kaj ne leti iznad livada nego prca ljude....pa leti.
Ma idem.......što god započneš zakon te počne prcat nakon nekog vremena.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #399
Uf, morao sam se vratit.
Što se ne bave sa krađom šahtova. Jel to manje opasno nego naši modeli. Kao ne mogu ući u trag. Se...... Kolko tu Jouela čovjek razvije kada potone o ćošak istog. itd..........mogao bi još o 79J ali idem na Youtube gledat nešto fani
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #400
Pravila nažalost postoje u svakon segmentu naših života,tako da je i ovo trebalo bit regulirano kad tad.


https://www.techinasia.com/tokyo-drone-ban/


U ovon članku je problem je opet fantom oružje haha  :D
Treba izbacit plug & play solucije.
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #402
I kako sad dotičnog pronaći ? Ako ga i nađu koja ga kazna sad slijedi ?


http://www.jutarnji.hr/suzavac-zaljepio-na-dron-pa-navigirao-prema-stadionu-slucajno-ga-zabio-u-drvo-kraj-maksimira-i-aktivirao/1350498/


C/P s neta:

Koliko zasad znamo, cijeli se slučaj vodi kao dovođenje u [/size]opasnost života [/size]i imovine. Ako je ovdje slučaj o članku 215. KZ-a, stavak prvi: Tko požarom, poplavom, eksplozivom, otrovom ili otrovnim plinom, ionizirajućim zračenjem, motornom silom, električnom ili drugom energijom ili kakvom općeopasnom radnjom ili općeopasnim sredstvom izazove opasnost za život ili tijelo ljudi ili za imovinu većeg opsega, kaznit će se [/size]kaznom zatvora [/size]od šest mjeseci do pet godina.

EDIT: Jos malo bad PR-a:

http://www.evarazdin.hr/index.php/tehno/item/7689-varazdinskim-nebom-gospodare-dronovi-mogu-vam-uletjeti-u-spavacu-sobu

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #403
Evo jedan podatak, navodno je došlo do greške oko pravilnika, tako da se sa hexom mogu izvoditi letačke operacije u kategoriji A i B.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #404
To ću vjerovat kad pročitam ispravak u Narodnim novinama...
Multirotor FTW!