Skip to main content

Topic: Majstori od balze - pomoć (Read 9759 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Majstori od balze - pomoć

Pravim Pipera od šperploče i balze i danas kad sam prešpricao trup sa bezbojnim lakom (iznutra i izvana) da bi folija bolje uhvatila (na neke ploče od balze nije bilo šanse ni sa jednom vrstom ljepljive trake da je zaljepiš) balza se ivitoperila :'( . Mislim da ću morati izvitopereno izrezati i ponovno zaljepiti novu balzu, napraviti novi poklopac na kabini jer ovaj više nesjeda na mjesto kako treba.
Sreća pa nisam imao vremena da i krila prešpricam, mislim da mi se to desilo i sa krilima da bi izneo avion na ulicu i izgazio sa bagerom >:( Avion radim preko dvije godine kad uhvatim vremena, već sam jedna krila bacio u smeće... trebam savjet s čime da prešpricam krila i trup kad ga popravim?
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #1
Ako je ovaj bezbojni lak na vodenoj bazi,lako moguće je da se zbog toga to i desilo.To se dešava ako se balza  dobro natopi sa vlagom.Možda sam u krivu ali nevidim drugi razlog osim prenamakanja lakom ili vodom.Nečega je previše bilo u laku.

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #2
Izvitoperit će se svakako.
I sa nito lakon.
Naoružaj se brokvicama i zatuci krilo/trup o ploču pa neće balza nigdi
I razrijedi malo lak sa nitron,pa će se brže osušit,al ćeš morat više slojeva bacit
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #3
Ili si trebao samo ljepilom u spreju pošpricati balzu i ostaviti da se osuši,na to ljepilo se lako ljepi folija i traka.

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #4
Mozes probati sa necim drugim. Np. Ako imas epoxy smolu pomjesaj je sa cistim alkoholom da bude vise tecna i premazi cetkom, kad ispari alkohol ostace ti smola i bice ti cvrsce a i mozes presvlacit foliom preko toga.

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #5
Nije li to balza 1 mm stavljena na relativno veće raspone? Mislim da se neće zategnuti ni kada se posuši fenom. Papir bi se zategnuo, folija isto...što drži tu balzu ispod, neka rebra ?
Damir

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #6
Nije mi se još desilo da se balza ovako izvitoperi sa nitro lakom .. napominjem da radim tako desetljećima.. jedino što nanosim četkom i to u dva do tri puta ovisno o kvalitetei balze ..  sam nitro lak  neće izvitoperiti balzu .. vjerovatno je upitanju neki lak na bazi razređivanja vodom i dužem sušenju ..  .. još jednom : prva ruka ide u omjeru 30% laka 70 % razređivač , druga 50 - 50 % .. može biti i da je špricanjem  nanesena veća količina laka bez potrebe pa je došlo do vitoperenja ..Da i još nešto : nikako istovremeno lakirati unutarnju i vanjsku stranu.. i to može biti razlog vitoperenja ...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #7
I jedno pitanje ako može : koja je to folija u pitanju ?? , oracover , oralight i sve na toj bazi idu bez problema peglanjem i na neprelakiranu balzu pod uvjetom da je dobro "uglađena" i otprašena .. osobno lakiram samo zbog higroskopnosti balze i dužek vijeka prelakirane balze ...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #8
Slazem se sa PZ. da na tom djelu netrebas uopse lakirati ili koristiti posebno ljepilo. jedino ako koristis motor na gorivo da zastitis kuciste od benzina ili nitra

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #9
Nije li to balza 1 mm stavljena na relativno veće raspone? Mislim da se neće zategnuti ni kada se posuši fenom. Papir bi se zategnuo, folija isto...što drži tu balzu ispod, neka rebra ?
Damir
Da, balza je 1mm, na mjestima i tanja jer sam malo prebrusio šmirglom. Razmak među rebrima je 10cm.
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #10
Nije mi se još desilo da se balza ovako izvitoperi sa nitro lakom .. napominjem da radim tako desetljećima.. jedino što nanosim četkom i to u dva do tri puta ovisno o kvalitetei balze ..  sam nitro lak  neće izvitoperiti balzu .. vjerovatno je upitanju neki lak na bazi razređivanja vodom i dužem sušenju ..  .. još jednom : prva ruka ide u omjeru 30% laka 70 % razređivač , druga 50 - 50 % .. može biti i da je špricanjem  nanesena veća količina laka bez potrebe pa je došlo do vitoperenja ..Da i još nešto : nikako istovremeno lakirati unutarnju i vanjsku stranu.. i to može biti razlog vitoperenja ...

Lak je u spreju, brzosušivi, akrilni. Pitao sam trgovca dali je za drvo, potvrdio mi je dvaput da se može drvo lakirati. Vjerojatno sam pogrešio što sam obadvije strane odjednom prešpricao. Prvotno sam mislio samo iznutra jer planiram staviti benzinski motor u njega, ali mi ostalo laka pa reko idem i izvana.... ostalo znate :(
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #11
I jedno pitanje ako može : koja je to folija u pitanju ?? , oracover , oralight i sve na toj bazi idu bez problema peglanjem i na neprelakiranu balzu pod uvjetom da je dobro "uglađena" i otprašena .. osobno lakiram samo zbog higroskopnosti balze i dužek vijeka prelakirane balze ...
Nisam još načisto što bi stavio, onda možda samo izrezati izvitoperenu balzu  po rebrima i foliju staviti i to bi bilo OK?
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #12
..previše laka .. nanosi četkicom bolje je i to nitro bezbojni lak . , pa preko njega ako ćeš imat SUS motor , neki lak otporan na gorivo..
 E sad kažeš da si trakom lijepio foliju - ""  ....da bi folija bolje uhvatila (na neke ploče od balze nije bilo šanse ni sa jednom vrstom ljepljive trake da je zaljepiš)"" .. o kakvoj se foliji radi da ti treba traka ??
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #13
Nisam se dobro izrazio, ljepljivom trakom sam samo pridržavao balzu dok je ne zalijepim, ničem drugo nije služila...
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Majstori od balze - pomoć

Reply #14
Veliki razmak, a tanka balza. Previše laka je upila. Taj sprej je dosta rijedak. Bilo bi bolje lakirati više tankih slojeva pa ostaviti da se dobro osuši između slojeva. Prije slijedećeg lakiranja napravi probu na komadu balze od 1 mm i bar 100x100 mm. Bila bi dobrai samo folija.

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.