Skip to main content

Topic: Set za početnika - potrebna pomoć (Read 5904 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Set za početnika - potrebna pomoć

Pozdrav svima. Razmišljam o ulasku u hobi. Pročitao sam malo temu Kako početi i generalno mi je jasno. Ali kada sam počeo tražiti komponente na HK-u pogubio sam se u startu. Hrpa artikala sa sličnim nazivima. Od hrpe oznaka teško mi je dokučiti što trebam kupiti.
Od modela letio bi sa Bixler 2. A kasnije mozda neku bolju jedrilicu. F16 i slični brzi modeli me trenutno ne zanimaju. Kasnije bi se možda probao sloziti drona sa fpv, ali tek kada malo bolje upoznam elektroniku.
Imam hrpu pitanja pa bi za početak krenuo od stanice.
Odlučio sam se za model FrSky Taranis Q X7 EU Version Digital Telemetry Radio System 2.4GHz ACCST (Black-no plugs).
1. Zanima me koja je točno razlika između EU verzije i INT (international)? EU verzija je malo skuplja. Vjerojatno zbog EU skladišta?U opisu artikla kod INT verzije stoji popis sto se dobije u paketu (strap, manual...). Dok kod EU verzije nema popisa. Također ima napomena za EU verziju da koristi samo EU verzije resivera. Također što znači (No plugs) u Naslovu artikla?

Compatibility: FrSky X series, D series and V8-II series receivers (plus other receivers if an external module is used)
                         Taranis Q X7-EU version is only compatible with X/LR series receivers EU version.

Includes:
1 x Taranis Q X7 Transmitter
1 x Back Strap
1 x Manual
2. Koji resiver moram uzeti da bude kompatibilan?FrSky X8R 8/16Ch S.Bus ACCST Telemetry Receiver W/Smart Port (no antenna cover) (EU)Što znači (no antenna cover)?

FRSKY G-RX8 8-16 Channel ACCST Vario Receiver (EU)Ovaj mi je prvlačan danas sutra zbog varia. Premda bi od telemetrije za početak htio barem stanje stanje baterije.

FrSky RX8R PRO Full Duplex Telemetry Receiver (EU)Ovaj je kao brži od prethodnika X8R

FrSky RX6R 2.4GHz ACCST 6/16CH Micro Receiver w/Telemetry and Smart Port (EU version)FrSky G-RX6 2.4GHz ACCST 6/16CH Glider Receiver w/Telemetry and Smart Port (EU version)Dva posljednja su kao neka mini verzija.
Mislio sam kako ću ja to sve nekako posložiti i letjeti dok zapravo nisam naišao na temu o simulatorima. Skinuo PicaSim za android i skuzio da bi skrsio model u prvom pokusaju letenja. Tako da planiram provesti nesto vremena u simulatoru dok se ne okušam sa pravim modelom.
Zadnjih dana pratim hk i primjetio sam da se na EU skladištu zalihe sve više prazne . Planirao sam kada se konzultiram sa vama što sve kupiti, naručiti odjednom. Ali to bu izgleda misija nemoguće. Nekidan je bilo stanica. Sada više nema. Resivera isto.


Odg: Set za početnika - potrebna pomoć

Reply #1
Pozdrav,

I ja sam prije par mjeseci bio u istoj dilemi, totalni pocetnik, sve puno skoro istih oznaka, artikli sa jednim slovom razlike i tako to :)
Citanjem i gledanjem recenzija ces polako uci u stos.

Isto kao i tebi su mi za sada u igri samo avioni i odlucio sam se za Jumper T16 multiprotokol opentx stanicu, s njom nemas problema jer podrzava gotovo sve prijemnike. Jedino za sada ne podrzava najnovije verzije frsky prijemnika sa ACCESS protokolom (stari je ACCST), ali I tome mozda izadu na kraj i rijese novim updateom.
Eto ti tema za razmisljanje i istrazivnje :)

Odg: Set za početnika - potrebna pomoć

Reply #2
Hvala što si mi unio dodatnu pomutnju :)
Za početak mi reci di si nabavio stanicu? Da vidim o kavim se ciframa radi. Izguglao sam PRO model na nekim uk stranicama. Cifra oko 140 funti
https://www.unmannedtechshop.co.uk/product/jumper-t16-plus-radio-transmitter/
Jeli se sa stanicom dobije taj multiprotokol modul ili ide zasebno? Postoje resiveri u istom brendu ili koristis druge kompatibilne brendove.
Čitao sam malo komentare na jutubu. Neki tvrde da se ne želi povezati sa FrySky modulima ili da gubi vezu u letu.

Odg: Set za početnika - potrebna pomoć

Reply #3
Pozdrav Marko i dobrodošao  :)


Imao sam i Q x7 i sada X9D+ pa mogu iz prve ruke ti reći o čemu se radi.
"Puna" verzija Taranis stanice ( vrijedi za obje gore navedene) je FCC, odnosno internacionalna, a EU je okljaštrena verzija te "pune". Sami sufix EU se ne odnosi na EU skladište, ali pošto je za očekivati da kupci koji žele EU verziju žive u EU, na EU skladištu ćeš u pravilu zateći EU verziju. Razlika je u tome što su europljani tražili dodatne restrikcije uređaja ( valjda da ne ometa nekoga ili nešto) i ta verzija nema sve protokole koje ima FCC verzija. To možeš lako promijeniti ubacivanje FCC firmware-a u EU verziju i dobivaš opet "punu" verziju stanice, a sami potupak je kratak, jednostavan i odlično objašnjen na netu.
U  pravilu moraš kupovati prijemnike iste oznake kao što je i stanica, znači EU verzija ( ako nije promjenjen firmware) ne radi sa FCC prijemnicima i visa verse.
Konkretno u mom slučaju, kupio sam EU verziju sa EU skladišta ( nema plaćanja PDV-a) i ubacio FCC firmware, te dodao JUMPER 4u1 modul ( kakav ima stanica JUMPER T16 tvornički, što ti je spomenuo kolega prodz) koji je predviđen za takvu ugradnju u vanjski utor stanice i sada mogu koristiti sve meni dostupne receivere.
Koliko sam shvatio iz raznoraznih foruma, Taranis je kvalitetnija stanica jer Jumper još ima "dječjih bolesti" i bila je skuplja kada sam ja kupovao svoju, tako da nisam vidio razloga za kupovinu iste.
Za FrSky imaš i zamjenskih prijemnika koji nisu skupi, a rade dobro. Posjedujem 20+ FrSky, Flysky, ORANGE, Spectrum, zamjenskih za FrSky, no name prijemnika i svi rade odlično.
Nadam se da te nisam dodatno zbunio.  ;)
samo zemlja je granica....

Odg: Set za početnika - potrebna pomoć

Reply #4
Di ces bolji odgovor nego iz prve ruke. Pojasnio si mi dovoljno. Ovo mi je samo potvrdilo da bi mogao ostati pri prvom odabiru Q X7. Znači ako mi se jednog dana digne (čitaj ukaze potreba), mogu nabaviti isti modul pa vrtiti druge resivere. Vjerojatno opcija dodje malo skuplje nego da odmah uzem Jumper stanicu sa tim modulom. No kako tek počinjem i da se previše ne zalijećem u jagode X7 bi mi mogla posluziti vise godina. Imam već nekih drugih zanimacija u zivotu tako da bi ovim malo popunio prazan hod.
Nego reci mi kako si napajao X7? 

Ima tray za standarne 2A baterije. To bi rado izbjeci, pa bi ubacio neku bateriju kao ove sto idu u model.
Zguglao sam di je lik ubacio ovu
Turnigy nano-tech 2100mAh 2S1P 20C LiFePo4 Transmitter Packhttps://hobbyking.com/en_us/turnigy-nano-tech-2100mah-2s1p-20c-lifepo4-transmitter-pack-futaba-t14sg-4pk.html?affiliate_code=NYPRXSSMAIUZOKB&_asc=8159927714
http://www.youtube.com/watch?v=Pv9RrakUkT4&list=PLN0Oijl1se_qcpVIj1s1-zQv6ghVjaY91&index=4&t=0s
Jeli 2100 mAh mrcina ili može proći manja, tipa 1300 mAh?Ovdje sam filtrirao po dimenzijama koje bi trebale odgovarati. Sve su 1300 osim gore prve spomenute.

https://hobbyking.com/en_us/batteries-chargers/batteries/lipo.html#q=&idx=hbk_live_magento_en_us_products&dFR%5Bwarehouses%5D%5B0%5D=UK&dFR%5Bwarehouses%5D%5B1%5D=Global&dFR%5Bwarehouses%5D%5B2%5D=EU&dFR%5Bwarehouses_stock_data%5D%5B0%5D=UK%7C1&dFR%5Bwarehouses_stock_data%5D%5B1%5D=UK%7C2&dFR%5Bwarehouses_stock_data%5D%5B2%5D=UK%7C3&dFR%5Bwarehouses_stock_data%5D%5B3%5D=Global%7C1&dFR%5Bwarehouses_stock_data%5D%5B4%5D=Global%7C2&dFR%5Bwarehouses_stock_data%5D%5B5%5D=Global%7C3&dFR%5Bwarehouses_stock_data%5D%5B6%5D=EU%7C1&dFR%5Bwarehouses_stock_data%5D%5B7%5D=EU%7C2&dFR%5Bwarehouses_stock_data%5D%5B8%5D=EU%7C3&hFR%5Bcategories.level0%5D%5B0%5D=Batteries%20%2F%20Chargers%20%2F%2F%2F%20Batteries%20%2F%2F%2F%20Lipo&nR%5Bcapacity%5D%5B%3C%3D%5D%5B0%5D=3094&nR%5Bcapacity%5D%5B%3E%3D%5D%5B0%5D=1100&nR%5Blength_a%5D%5B%3C%3D%5D%5B0%5D=82&nR%5Bwidth_c%5D%5B%3C%3D%5D%5B0%5D=16&is_v=1
Treba mi još  punjač. Da uzmem onaj što se preporuča? IMAX B6 ili Turnigy Accucell. Imax B6 je označen kao kopija (nije orginal). Vidim podjela je na DC i AC/DC. Taj dio nije baš opisan u uvodu za početnike. Pretpostavljam da su ovi ACDC 'napredniji' i da mi vjerojatno takav nije potreban.

Koji od slijedećeih je best buy?
IMAX B6 DC Charger 5A 50W (Copy)Turnigy Accucel-6 80W 10A Balancer/Charger LiHV CapableTurnigy Accucell C150 AC/DC 10A 150W Smart Balance Charger (EU
Jeli mi treba još nekakav adapter kabal? Tipa onih sa raznim priključcima.

Imam još hrpu pitanja oko modela. Bixler dolazi bez elektronike. Bude ovo potrajalo dok se konzultiram oko svake komponente.Vjerojatno će mi trebati i nešto potrošnog materijala. Vidio sam da se rep lijepi. Koje ljepilo... koje ovo ono... Ajmo redom, od stanice, punjaca.. :)



Odg: Set za početnika - potrebna pomoć

Reply #5
Što se tiče pitanja, samo pucaj, ima nas dosta ovdje da ti pomognemo. Kažu da pametan uči na tuđim greškama, a bedast na svojim.  :D


Q X7 će ti biti sasvim dovoljna stanica za dugi period, ne brini za to. S obzirom da je možeš kupiti za cca 100$, čak i sa multimodulom 4in1 ( cca 40$) te neće izaći skuplje u konačnici, a modul ti možda neće nikada ni trebati.


Stanicu sam napajao sa ovakvom LiPo baterijom: https://www.banggood.com/7_4V-2S-2000mAh-8C-Lipo-Battery-Compatible-for-Frsky-ACCST-Taranis-Q-X7-Transmitter-p-1249125.html?cur_warehouse=CN
Mislim da nove X7 nemaju tray za AA baterije, tako da te to ne mora mučiti. Za početak ti je dobar punjač IMAX B6, a razlika između DC i AC/DC je što za prvu trebaš vanjsko napajanje da bi punjač radio  ( nema svoje ugrađeno), a AC/DC može raditi i sa vanjskim i sa svojim ugrađenim napajanjem ( vanjsko bi koristio na pisti, da mozeš puniti baterije na livadi). Sigurno si primjetio i razliku u cijeni.  :D
Po pitanju kapaciteta, nema prevelike "mrcine" i ako stane fizički u prostor za bateriju, dobra je ona sa što većim kapacitetom. Što je veći kapacitet, dulje će trajati interval između punjenja, a ne želiš da ti se isprazni na pisti. Moja nije imala punjenje baterije ( pa sam sam napravio neki konektor da ne moram vaditi bateriju svaki put za punjenje), ali mi se čini da su i to dodali kasnije ( proguglaj pa vidi, ako je tako, za koju vrstu baterija je predviđeno punjenje NiMh, LiPo ili LiFe). Nemoj brkati vrste baterija, malo gledaš LiFe (3.3V/ćeliji), malo gledaš LiPo (3.8V/ćeliji). Proguglaj razliku između njih i pazi da na punjaču namjestiš odgovarajući tip baterije prije punjenja.


Što se tiče aviona i opreme za njega, mogu ti pomoći i sa time, javi se na PP ako trebaš nešto.
samo zemlja je granica....

Re: Set za početnika - potrebna pomoć

Reply #6
LP svima! Novi sam u ovome i također radim prvi RC avion pa me zanima od kojeg materijala bi bilo najbolje napraviti ga. Vidio sam da dosta njih spominje Arbiton-izofloor i Climapor...Trebao bih nešto što je dovoljno izdržljivo za početničke "crashove" :D
Živjeli!

Re: Set za početnika - potrebna pomoć

Reply #7
Dobro jutro Bruno
Kao početnik, ja bih kupio nešto gotovo, tada si siguran da leti, kao Easy Glider ili Funcub ili slično. Tako najbolje učiš da letiš bez razočarenja, jer nema greške u konstrukciji koje početnik sigurno napravi.
Želim ti puno sreće i ostani zdrav,
Pozdrav, Werner
Pozdrav sa Hreljina, Werner
"Ne pričaj - napravi!!"
www.kamphausen.ch

Re: Set za početnika - potrebna pomoć

Reply #8
Dobro jutro Bruno
Kao početnik, ja bih kupio nešto gotovo, tada si siguran da leti, kao Easy Glider ili Funcub ili slično. Tako najbolje učiš da letiš bez razočarenja, jer nema greške u konstrukciji koje početnik sigurno napravi.
Želim ti puno sreće i ostani zdrav,
Pozdrav, Werner
Htio bih ga sam izraditi pa što bude haha.. Nije mi gušt samo kupiti gotov avion. Našao sam na youtube-u video s kanala Julius Perdana koji je dizajnirao avion namijenjen pocetnicima, tj. ima pojačan trup s 3 sloja deprona, prednju 'kapu' također pojačanu, propeler je postavljen iza zbog sigurnih početničkih crashova i također je 3-channel kako bi bilo sto lakse upravljati. I krila su dizajnirana pod kutom od 7° pa praktički nakon ubrzanja sam se dize u zrak.
Živjeli!


Re: Set za početnika - potrebna pomoć

Reply #10
Izgleda, da nije loš.
Sretno
Pozdrav sa Hreljina, Werner
"Ne pričaj - napravi!!"
www.kamphausen.ch

Re: Set za početnika - potrebna pomoć

Reply #11
Valjda će biti ok ako ga napravim od Arbiton-izofloora.
Živjeli!

Re: Set za početnika - potrebna pomoć

Reply #12
Možeš probati ako ima od 6mm, 1 m2 treba odprilike imati 200g.
Pozdrav sa Hreljina, Werner
"Ne pričaj - napravi!!"
www.kamphausen.ch


Re: Set za početnika - potrebna pomoć

Reply #14
Na žalost ne znam, možda u Bauhaus ili Pevexu. Zahvaljujući Coroni ja sjedim u Švicarskoj i čekam da se granice otvore...
Pozdrav sa Hreljina, Werner
"Ne pričaj - napravi!!"
www.kamphausen.ch

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.