Skip to main content

Topic: HK 450MT problem (Read 12726 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

HK 450MT problem

Pozdrav,

kupih nešto helića mali koaksijalni, pa veći koaksijalni, pa mi to bilo zabavno, pa nabavio SOLO PRO II, E TO JE BILO ZABAVNO. I usput kupio dva helića iz Hobija: 250GT i milijun dijelova za njega, te
450MT. Sastavio 450MT do kraja, barem što se tiče čisto mehanike, sve podmazao, zategnuo. I spojio servo motore, motor, sve raspodjelio kako inače ide. I probao upaliti daljinac i sve.
I zavrtio motor tek toliko da vidim kako se okreće i odmah primjetio na vrhu da vrh radi eliptične kretnje ili mi se tako barem čini. Stavio i elise koje su balansirane, i 0.2 gram su razlike 25.3 i 25.7 carbonske. i stvar vibrira podosta. nisam se usudio "stisnuti" gas. E sada, pitanja:

1) naručio sam novi main shaft, onaj za 450 helić
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8548
Da li je to ispravni dio za taj helić? Naime mislim da je on možda savijen.

2) stavio sam glavni veliki zupčanik i primjetio da i on nije baš ravan, naime kada se vrti gledano s bočne strane helića zupčanik ide gore dolje, vidljivo definitivno, no nigdje ne zapinje, radi tiho
sreća naručio sam rezervni, no ista stvar na njemu. Sada uz glavni shaft sam naručio još jedan. PITANJE - da li je to normalno kod ovih helića, smeta li to, i da li je možda TO uzrok problema.

3)idiot sam za podešavanje recivera za helić. Ne snalazim se baš, pohvatao sam namještanje serva, dual rate, smjerove serva, i namještanje hoda, no big problem. Što će vjerovatno zvučati glupo.
Da li je normalno da mi se mijenja pitch dok mjenjam ručicu gasa i u isto vrijeme se mjena broj okretaja? Da li se broj okretaja treba negdje zablokirati i ostati stalan? Što je throtle hold?
Imam Futaba 7C mode 2 i trenutno bi stvarno trebao pomoć.

4)jel ima netko tko bi mogao pogledati helić, i kaj sam napravio, možda dati mi koji savjet, upute?

Zaista želim to završiti i probati čim bude lijepo vrijeme makar ga odlijepiti na 20cm od zemlje.

Isto tako i sa 250GT, htio bi ga završiti,  no po forumima pišu da nije za početnike. Pa valjda budem njega poslije. Ili i ta pretpostavka mi je kriva?

Molim savjete oko navedenih pitanja.

Hvala

Odg: HK 450MT problem

Reply #1
sve  mora biti izbalansirano i sve osovine 100% ravne ! ako ti "šlaga " glavna osovina ,baci ju i zamjeni novu !
to kaj zubčanik kod vrtnje šeče gore dole to je više manje kod svih tako !
naravno da je korak "kolektiv" umixan sa gasom !postoji varijanta s krivuljom gasa koju isprogramiraš u odnosu na korak ,ili governor mod (ako imaš tu opciju na regleru) koji drži konstantan br okretaja!
ff7 ti ima naš kolega Vlado ...hm kak ti je Vlado nick ? aj pomogni čovjeku !
Pozdrav,Robert

Odg: HK 450MT problem

Reply #2
Pozz,
eeehhh te "elipticne kretnje" imao sam isto iskustvo sa HK450GT.
Prvo sam mislio da je osovina kriva , nakon rastavljanja ispostavi se da nije do osovine , zatim zupcanik (ista stvar kao u tebe) narucim drugi..
Stigne novi zupcanik ,opet ista stvar. Na kraju se ispostavi da je do glave rotora :http://hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11468
RUPA U KOJI ULAZI MAIN SHAFT NIJE U CENTRU.
Ne pokusavaj letit sa takvim helijem naruci ili cijeli orginal rotor (ALIGN-ov) ili samo ovaj dio ili idi na srecu i probaj narucit ovaj kineski dio .
Za te pare nemoj puno ocekivati od helija i dobro pregledaj ostale dijelove prije leta pogotovo zadnji rotor.

3) Mijenjanje pitcha i mijenjanje broja obrtaja u isto vrijeme je normalno i tad ti je heli u "normal modu"  ti mozes ogranicit broj obrtaja i nastimat da ostalu stalni od neke tacke pa do punog koraka , to programiras na stanici  , nemam iskustva sa tom stanicom tako da ti ne mogu pomoci kako to da uradis.
Takodje tu su mod "idle1" i "idle2" u tim modovima su ti obrtaji stalni dok se korak mijenja i ti modovi sluze za 3d .Npr. na idle1 isprogramiras da ti motor radi na 85% , a na idle2 100%.
Throtle hold ti sluzi da iskljucis motor (zbog autorotacije , crasha-a ...) bez obzira na otklon palice gasa motor ne vrti ,  jedan od switcheva na stanici ti sluzi za throtle hold ( nezz koji) .
Sretno sa helijem i nemoj odustatti od njega :)
Edwin.

Odg: HK 450MT problem

Reply #3
Hvala na brzim odgovorima.

Što se tiče postavki 7C stvarno bi trebao mali tutorijal barem oko onog bitnog.
Krivulja mi je standardno postavljena 0, 25,50,75, 100.
Zanima me gdje smanjim osjetljivost, tj. hod servača da helić za početnika bude manje osjetljiv?

Kako da provjerim da glavni shaft nije savinut precizno?
Kada je sve sto posto centrirano, da li bi trebalo biti ikakve vibracije u heliću?

Djelovi su Turnigy E500 11pinion, 60A turnigy (trenutno imam taj) 3 HXT900 i jedan D933MG Digital Metal Gear Servo 2.0kg/ 12g/. Gyro je 401B

Gdje bi mu trebao biti CG točno, i kolika je neka normalna masa AUW?

Zalijepio sam sve sarafe na rotirajućem djelu s lockthredom, i neke na samom heliću. Trebam li još negdje obratiti pažnju , gdje je kritično??
Rep?

Hvala još jednom
Igor

Odg: HK 450MT problem

Reply #4
Hvala na brzim odgovorima.

Što se tiče postavki 7C stvarno bi trebao mali tutorijal barem oko onog bitnog.
Krivulja mi je standardno postavljena 0, 25,50,75, 100.
Zanima me gdje smanjim osjetljivost, tj. hod servača da helić za početnika bude manje osjetljiv?

Kako da provjerim da glavni shaft nije savinut precizno?
Kada je sve sto posto centrirano, da li bi trebalo biti ikakve vibracije u heliću?

Djelovi su Turnigy E500 11pinion, 60A turnigy (trenutno imam taj) 3 HXT900 i jedan D933MG Digital Metal Gear Servo 2.0kg/ 12g/. Gyro je 401B

Gdje bi mu trebao biti CG točno, i kolika je neka normalna masa AUW?

Zalijepio sam sve sarafe na rotirajućem djelu s lockthredom, i neke na samom heliću. Trebam li još negdje obratiti pažnju , gdje je kritično??
Rep?

Hvala još jednom
Igor

hod servača smanjiš na stanici, osim hoda obavezno stavi expo 30-50%

glavni shaft skineš sa helića, makneš sve sa njega dole i staviš ga na ravnu plohu(ravni stol ili neku dasku recimo) i polako ga rolaš po plohi.....
tak najjednostavnije vidiš dal se savinul, moral bi u svakom trenutku po cijeloj dužini dodirivati podlogu....

kad je hura bila i nije mi se dalo čekati da stignu osovine iz kine.... a nije mi se ni dalo raditi sam svoje (imal sam šablonu za rupe od željeza)
onda sam znal i naravnati osovinu... rolaš ju i vidiš kad je savinuta prema gore i onda ju lupaš lagano čekićem.....
uglavnom tak se može osovina dobro izravnati, traje oko 5 minuta ravnanje, ak znaš kaj radiš i helić leti sa njom super....
samo treba strpljenja da se to naravna kak spada....
uglavnom nebi preporučil ravnanje ak nije baš čista sila....

ako je sve naravnano i izbalansirano(elise) heli bi trebal vrteti bez nekih vibracija.....

imaš dosta jaki motor, ja sam taj motor vrtel neko vrijeme na 13 zuba i slomil mi je heli u par navrata...  uglavnom previše okretaja....
kasnije sam letel na 11 zuba i onda je bilo ok, ali još uvijek ti je to puno okretaja za početak, idealno bi ti bilo kad bi imal 9 zuba za početak dok malo upoznaš heli, pa onda lako staviš 11 i kreneš na kičmu  :)

CG bi svim helićima trebal biti točno na glavnoj osovini, primiš ga za flybar i okreneš tak da ti je on okomit na boom i pomoću njegovih lagera lako izbalansiraš heli....

locktite je obavezan, obrati pažnju na rep i pomične dijelove repa, osovine, zupčanike od remena..... kinezi znaju biti dosta šlampavi kod toga i helić padne bezveze

pozdrav,
Denis

Odg: HK 450MT problem

Reply #5
Napravio sam baš to, raskopao cijelu glavu, tj skinuo je s osovine i zarolao na ravnom stolu i na mramornoj ploči u kuhinji i ravna je. Stavio sam da se vrti sam osovina na heliću pa promatrao da li sada radi koncentrične krugove i nije. Zaključak osovina je skroz ravna. Super što sam jučer naručio još dvije. No vibracija je bila i dalje prisutna, pa sam zamijenio glavni zupčanik i stvar je gotovo skroz nestala. Budem još malo do poštelao da nadam se nestane.


Sada je trenutno 11zuba no ako kažeš 9 budem stavio devet.
Koja je zapravo razlika, znači više okretaja s većim brojem zuba, čini što zapravo? Helić postane osjetljiviji na input, ili jednostavno prebrzo se okreće? Stvar bi se mogla raspasti?
Stvarno nemam pojma što da radim dalje. Da li da nastavim , ne bi htio da se razleti, ne toliko zbog novaca nego zbog mogućnosti ozlijede ili što god je s helićima moguće.
Avion mogu izbjeći, vidim kuda ide, helić nemam pojma gdje će završiti:) ili koji njegov dio.

Usput, ima li tko kakvo mišljenje o 250GT malom heliću?






Odg: HK 450MT problem

Reply #6
Rotor se mora vrtiti između 2000-2500 o/min s drvenim elisama ako su karbonske onda može ići i preko 3200. S premalim brojem okretaja model postaje nestabilniji, nije samo stvar u okretajim glavnog rotora već i repnog pošto su oni vezani. Imaš po netu dosta kalkulatora ali nemoraš se patiti stavi za početak 11 zuba to će ti biti OK. Moj ti je savjet polako nadograditi model sa kvalitetnijim dijelovima a ne ove sa HK pogotovo vitalne diojelove tipa sablje, osovine, zupčanike,...
1. dali si izbalansirao sablje (i jedne i druge) ?
2. dali ti je poznata krivulja motora i krivulja pitcha ?
3. dali znaš podesiti žiro i repni servo ?
4........
sve su ti to jako bitne stvari kod helikoptera. Ja sam u početku par puta oštetio model jer sam imao malo snage zbog loše baterije, loše podešene snage motora, i na kraju zbog neznanja.

250GT...lakše ćeš se naučiti letiti uz veći model
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: HK 450MT problem

Reply #7
Izračunao sam da bi se rotor s elisama trebao vrtiti oko 3000-2500 okretaja. Imam par carbonskih pa valjda bi trebalo biti uredu.
Sve sam podmazao, zategnuo ponovno i zamjenio hvataljke sa swasplata do serva, ukupno 2 zamjenjena , nešto bolje. Naime imale su dosta lufta, što baš i nije dobro.

Namjestio sam krivulju gasa i pitcha, podesio zadnji servo, njegov maksimalni hod , centrirao, i namjestio gyro. Zahvaljujući odličnom tutorijalu za početnike
 http://www.mikeysrc.com/Low-Cost-450-Heli.html
mislim da si je čovjek zaista dao truda.

Podesio sam hvataljke glavnih elisa i centrirao ih. Jedino još nisam podesio kuteve nagiba, no nisam još palio i isprobavao kako elise stoje u odnosu jedna na drugu. Naime na video sam video za pojam "blade tracking":)

Kupio sam aligne metalni sistem zupčanika za rotor, stavio gore i to. Bilo par dolara na sniženju nekom.

Upalio motor, zavrtio na 35-45 posto i stvar radi sada stvarno bolje, vibracije gotovo nema OSIM, primjetio sam stvarni problem napokon. Ovaj put se stvarno nadam da je to to.
Naime veze sa swasplate prema gore kreću se lagano napred nazad pri vrijednosti "pitch 0". Stavio bi video sada ali ne stignem sad, možda poslije.
Tako da mislim da swashplate nije idealno sve centriran po vertikali od rotora prema dolje. Moguće da je krivo izbušen po toj cijeni. Naručio sam odmah dva nova:

http://hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9199

Pa nadam se da stvar bude uredu. Tak i tak dolazi mi i nove dvije glavne osovine.


Usput, sastavio sam 250GT jučer do djela gdje trebam stavljati servače. Naime sve osnovne djelove sam zamjenio metalnim "upgrejdovima". Praktički cijelu glavu sam zamjenio, rep, zadnji rotor.
I naišao na novi GLUPI problem. Ima dosta šarafa predpostavlja 1.5 mm imbus. Pola sam uspio spasiti i izvaditi van kada sam vidio da se troše, pa sam iz zamjenio križnim.

No u držać hvataljki rotora ide mali imbus , jedva vidljiv i nemam jednostavno ga čime učvrstiti.
Gdje se u zagrebu može nabaviti tako mali imbusi? Chipoteka?

Jel bude smetalo ako stavim križni s glavom, tj da li će smetati ako viri kojih cca 1mm, tj da li će smetati kod vrtnje da radi neke vibracije. Predpostavljam da ne, no ipak pitam?


Odg: HK 450MT problem

Reply #8
Provjeri balans sablji, imaš i za to tutorial na netu. Za početak možeš ga zavrtiti i bez sablji (samo fly-bar) da vidiš ima li opet kakavih vibracija, ako nema ideš dalje.
Ako se već misliš ovime baviti nabavi si kvalitetan alat, ja imam komplet Alignovih imbusa i prezadovoljan sam njima, niti se habaju niti oštećuju vijke. 250-ke mislim da imaju imbuse 1,5 i 0,9 mm također sve možeš nabaviti  na pravom mjestu, nastoj što prije nabaviti alat a ne koristiti ove domaće L imbuse jer su premekani i na kraju oštetiš sam vijak. Naravno uz to ti treba i klješta za linkove, pitch gauge, sintetska mast, finije strojno ulje, loctite,....
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: HK 450MT problem

Reply #9
Pozdrav,
 
U vezi stanice Futaba FF7 i helikoptera - moj skromni savjet za početnike bi bio ovakav - krajnje pojednostavljeno:

- koristiti samo jedan "Throttle curve" i jedan "Pitch curve"  (podešava se u prvom izborniku, a u drugom izborniku one IDLE1 i IDLE2 ostaviti INH (isključene)
 
- "Throttle curve" staviti ravnu na recimo 90 %  ..... znači 90 % u svakoj od 5 točaka
 
- "Pitch curve" staviti recimo od oko -5 do +12  (za helić Trex 500)
 
- to dvoje izgleda ovako:
                      P5  P4  P3  P2   P1
Throttle curve:  90  90  90  90  90     (N)
Pitch curve:     100  82  64  46  28    (-5,3 do + 12)
 
- Throttle hold OBAVEZNO PODESITI (njime se pokreče motor) (standardno je na prekidač SW-G), tako je motor na "nuli snage" kad je aktivan TH-HOLD (što znači da je motor tada isključen) ..... dakle, u meniju maknuti INH sa TH-HOLD i ostaviti POS na 0 %
 
- EXPO staviti na kanalima CH1, CH2 i CH4 na recimo -30%  (ili možda malo više)
 
- hod servo-a sam po sebi NE DIRATI, već podesiti u Swash meniju, npr:
(HR3)
  AIL= -50
  ELE= +50
  PIT= +39 
 
Dakle, AIL i ELE ostaviti na 50%, ALI OBAVEZNO podesiti predznak tog broja na način da se na pokrete palice dobiju pravilni smjerovi pokreta swash-a na heliću.
 
- PIT staviti na onaj iznos koji daje pitch (izmjeriti) od -12 do + 12 % (za helić Trex 500),  (a ono što sam ranije spomenuo (recimo od oko -5 do +12) to se postiže Pitch krivuljom kako je gore navedeno )
 
- Podesiti SUB TRIM za kanale 1,2 i 6 tako da u neutralom položaju palice ciklike, swashplate bude "poravnat", odnosno okomit na glavnu osovinu
 
- Po potrebi napraviti i "reverse" pojedinih kanala (gotovo sigurno kanala 3 na kojem je "gas")

Odg: HK 450MT problem

Reply #10
Hoće li se takvim setupom početnik snaći kada model počne nekontrolirano skakati po zemlji? ::) Ipak mislim da je bolje na normal staviti throtle krivulju od nule do 100 (naravno ne linearnu), idle 1 V krivulju 100-70-100 i idle 2 flat 100%. U slučaju karambola lakše samo vratiti palicu pitcha nego tražiti tamo neki prekidač.
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: HK 450MT problem

Reply #11
Ok..ajmo malo diskutirati:  ;)
 
- POCETNIKU nikako ne trebaju tri krivulje u jednom letu, pa cak niti u jednom danu letenja .... potrebna mu je JEDNA krivulja na koju ce se naviknuti, pa je onda nakon dosta vremena mijenjati ili dodati Idle 1 i idle 2 ..
 
- ne kuzim bas sto mislis pod ovim "skakati po zemlji" ..? (ne govorimo o nitro-helicu)
 
- ukoliko stavi 0 krivulje gasa na "dnu" palice, onda u slucaju da u letu palicu spusti dolje, okretaji padaju i što onda....imamo nestabilnost i problem ....
 
- veci okretaji znace i vecu stabilnost ... a to pocetniku moze samo koristiti
 
- prekidac za gasenje se ne trazi ...treba ipak malo i uvjezbati gdje se nalazi .. prije leta !...
 
- eventualno moze staviti krivulju pitch-a od recimo -1 do +12, ili od +2 do +12 tako da u slucaju panicnog spustanja palice, helic ne tresne bas svom snagom o zemlju ....
 
 

Odg: HK 450MT problem

Reply #12
OK, malo diskusije nije na odmet. Iz iskustva znam da se svi početnici plaše visokih okretaja. Na skakanje po zemlji mislim kad ti model padne a ne prebaciš throtle hold i onda se napravi mnogo veća šteta na samom modelu. Znam da u početku nitko neće baš ići na neki idle ali možeš ga namjestiti. Letim helić i nije bilo nikakvih nestabilnosti, na pitchu 0 mi je throtle oko 65-70% kao i na idle 1, rijetko tko baš gurne palicu skroz u negativu a i onda okretaji ne stanu  jer imaš autorotaciju.
Ovo sa krivuljom pitcha sam imao na početku jer sam razmišljao da ne idem previše u negativu jer nisam letio 3D i više sam "rastegao" palicu, međutim kada sam počeo prebacivati na idle onda sam imao velike skokove što nije bilo dobro te sam poštelao sve na 0 stupnjeva u sredini palice.
Slažem se da je model pri većim okretajima mnogo stabilniji ali moraš znati da početnici prve letove lete sa velikom dozom treme, dodatni okretaji još više pojačavaju taj strah i teško je tu racionalno razmišljati.
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: HK 450MT problem

Reply #13
Hvala Dexter budem prostudirao tvoje postavke.

1) Imam postavljen switch za throtle hold, e sada me zanima kada ga uključim on automatski stavlja motor na 90% snage?
Znači postupak bi bio uključim stanicu, stavim throtle hold ON i tada spajam bateriju?
Kad switch stavim u položaj off motor se pali i dolazi na 90% snage s throtle palicom u položaju skroz dolje. Kako podižem palicu ona mijenja pitch i helić se diže?

1.1)Na koji način paljenja motora treba postaviti ESC soft, very soft?

2)Ono minus pitch predpostavljam znači da dok je palica dolje pitch je minusu po dexterovim postavkama i lagano pritišće helić dolje? S podizanjem prelazi u nulu i zatim u plus?


Iskreno da, pomalo mi je zastrašujuće kad se to sve zavrti na tim okretajima, pogotovo zbog tih nedefiniranih vibracija, jednostavno da se stvar ne razleti.

Nadam se da će biti bolje s novim swasplateom. Mada na to pitanje zapravo nisam dobio odgovor. Veze zbog njega vibriraju no glava ne, kao ni osovina. No vjerujem da se dio vibracija prenosi na sam helić, pa me to brine.

Probao sam bez elisa , samo glava, čak i samo osovina, i tu nema nikakve greške.

Prvi let me zanima u smislu da jednostavno helić se lagano podigne na neku malu visinu i da relativno bude sve ok tada, zato predpostavljam da bi sve trebao pripremiti. E pa iz tog razloga me zabrinjava tah swash, ako je u njemu problem, a to ću vidjeti kada dođe novi tek.
3)Ili da jednostavno probam s ovim. Pa kad dođe dotični, da zamjenim. Savjet?

4)Čega se početnik treba paziti pri prvom hoveru?

NPR što se može dogoditi što je znak da se odmah treba spustiti?
Gledao sam malo po youtubeu i najčešće se vidi samo krš, nema objašnjena. No vidim da rep najčešće otkaže, tj zavrti se helić i pada.
Koji je najčešći razlog tome?

5)Još jedan problem je bio. Naime centrirao sam swash ta bude ravan s servačima u neutralnom položaju i pitch je tada nula s palicom na sredini. Jel to ispravno?
I problem je kada sam pomicao throtle palicu (lijevu, mode 2 uređaj) swash se podizao i spuštao i predpostavljam da je trebao se pomicati totalno vodoravno no jedan servo , stražnji ima kao duži hod te nagiba swas malo u tim mjerama razlike hoda. Ispravio sam to s end point ako se nevaram i stvar je ok. Stavio sam expo na neku malu vrijednost i radi i snjim i bez u totalno horizontalnom položaju, diže se pravilno. Jel ima neko drugo rješenje? Jel možda servo neispravan? HXT900-budem nabavio bolje malo kasnije.

Ispričavam se ako sam dosadan s pitanjima. Znam da sebi već jesam:)

Odg: HK 450MT problem

Reply #14
1. Postavi ESC na Very soft, time smanjuješ rizik da ti skoči u facu nepažnjom
2. - znači negativni korak elise, tj elisa potiskuje helić prema dole (ili kad ga okreneš naopačke, onda ga drži u zraku)
3. ništa te nekošta da probaš i s ovim
4. pri prvom podizanju (vrlo lagano dići par cm od zemlje) da ne vuče ni na jednu stranu
5. to je ispravno 100%, ovo sa naginjanjem nije dobro - da li si sve linkove na ciklici spojio na jednakim udaljenostima od centra servo ručice ?
Ako ne diraš desnu palicu treba ići sve paralelno gore-dole, prvo to provjeri a onda petljaj sa end pointovima

P.S. ako si negdje blizu Zagreba ili nekoga tko već leti helije najbolje da ti on pomogne.
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20