Skip to main content

Topic: HK 450MT problem (Read 12725 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: HK 450MT problem

Reply #15
Budem pričekao tako i tako ljepše vrijeme, uskoro i godišnji, pa do onda budu djelovi valjda došli, trenutno su već na putu.
Servo me brine, što god napravio osim s endpoint forom nisu sinkronizirani, ne dižu swash ravno gore, već ga lagano naginje zadnji servo. Koji milimetar višlje u gornjoj poziciji i suprotno u donjoj.
Prvo budem probao resetirati sve postavke i napraviti novi model na stanici i sve isprogramirati ispočetka.
Veze su prema Trex manualu za 450, i u neutralnom položaju pitcha kako rekoh sve pašesve ravno.
Ako to ne bude dobro budem zamjenio servo imam ih vrećicu:) možda bolje da sam kupio jedan ali vrijedan.
Ručice su sve izbušene na drugoj rupi od kraja i sve su identične.

Inače ja sam iz Zagreba, Vrapče. Ako netko ima raspoložen ili ako netko negdje leti da mu se prikrpam pa da pogleda kaj sam ja to zapravo napravio:)

Iskreno totalno mi se sviđa hobi i ne mogu se skinuti s tog nit želim.

Pripremam jednu stranicu iz tog razloga, no o tom potom. Možda nekome pomogne.


Odg: HK 450MT problem

Reply #16
Ima nas još u istim problemima i veseljima! :)

Samo naprijed,ja slažem 2 kom 450-tke,laganini,lokacija Dugave...

Javim kad budemo išli letati,do tada pozdrav! ;D

Dražen-Krasny
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: HK 450MT problem

Reply #17
Radije dodjite do Domovinskog kada mi letimo, pa vam sve objasnimo.

Inace postelavanje swash-a u krajnjim tockama mozes kroz end-point-ove na stanici.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: HK 450MT problem

Reply #18
Bok Wesp!

Kaj ste tam baš svaki vikend i sad kad je hladno?
Pa bumo došli ;D

Lijepi pozdrav!
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: HK 450MT problem

Reply #19
Ma sad na smrzavicu nejdem van :)

Bumo javili tu ak se ide, ali dok je ispod 12°C ne racunajte na mene :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: HK 450MT problem

Reply #20
Ok budem negdje za desetak dana spreman s novim djelovima pa sam spreman, i dođem kada negdje ekipa se bude skupljala. Usput javim da li je swashplate novi ispravio vibraciju.

Odg: HK 450MT problem

Reply #21
Pozdrav svima

evo nastavka teme. Došao godišnji i ljepše vrijeme a i djelovi iz Giantcod.co.uk vrlo brzo. No imao sam prećih stvari nažalost pa helići su čekali.

Problem se dakle vrtio oko krivo izbušene sredine swashplate. Zamjenio sam glavni zupčanik i bilo je bolje. No pomicanje ručica spojenih na swash je bilo konstantno napred nazad sve jače s obzirom na vrtnju motora i same osovine. pa sam naručio novi swash.

[attach=1]

S novim swashom sve štima. koliko vidim vibracija nema. Znači riješeno.

Probao sam testno zavrtiti elisu i radio ok. Osim glupe greške. Naime nisam zalijepio pinion na motor pa je nakon pola minute počeo se vrtiti motor u praznom hodu. Popravljeno, novi hex šarafić isti pinion i mnogo CA ljepila.

Postavke koje sam koristio. Stavio sam pitch otprilike od 1 do 9,5 stupnjeva. Za početak da vidim kako uopće stvar reagira. expo na -35 i Dual rate na 50% nemam pojma jesam li trebao to, no ograničio sam da pokreti u početku budu skroz mali. throtle je mislim u početku negdje 65 70 75 80 85 no očito da ću se igrati s tim postavkama još mnogo puta. Nekako sam se ipak bojao te elise. No definitivno izgleda da ću se još dosta igrati s postavkama.

Isto tako primjetio sam da ekipa stavlja ESC napred reciver iza. No jedini ESC koji imam je 60A pa ne stane baš napred kak spada. Uglavnom helić je balansiran, pa pretpostavljam da ne smeta.

[attach=2]

Usput vidio sam na netu da ljudi koriste za trening one šipke s kuglama na kraju, training kit. Pa sam odlučio to napraviti. Dvije 3mm CF cijevi od 75cm i 4 stiropor kugle s izbušenim rupama, ne do kraja. Cijevi su ugurane u rupe s vrućim ljepilom na vrhu cijevi, koje je malo rashlađeno da se stiropor ne rastopi. Izgleda dosta čvrsto, no vrijeme će pokazati. Privremeno sam učvrstio taj komemade training kit s obićnom ljepljivom trakom dok ne smislim nešto bolje. Možda neki sistem koji bi omogućio skidanje po želji.

[attach=3]

Prvo odljepljivanje od zemlje se dogodilo na terasi 3x3m. helić je lagano klizio u desno, paralelno i možda vrlo malo zakretao se u lijevo. Nagib sam sredio jer sam primjetio da swash baš i nije turbo ravan. E sada ostaje samo gyro. I to nemam pojma iskreno kako da radim.

Imam sve isprogramirano. th-cut itd. no prekidać D na F7C trenutno radi slijedeće. Naime jedna pozicija čini gyro da stalno vraća u početnu poziciju, a druga pozicija da kada cimnem palicu lijevo ili desno ostane u toj poziciji.

Molim pojašnjenje?;)



Odg: HK 450MT problem

Reply #22
Okreni si gyro ispod cijevi, jer će ti prvim padom utezi na flybar štangi razbiti isti. Metalne dijelove lijepiš sa plavim threadlockom a ne sa CA. Ne vidim nikakve svrhe držati gyro u rate modu ako već ima head lock. Ja sam svoj poštelao na sredinu i onda gyro namjestiš tako da repni klizač ne udara niti u jednu stranu
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: HK 450MT problem

Reply #23
Znaci gyro ispod repa. Jer isto orijentiran naljepnicom gore, ili može naljepnica dolje? Rate mode? Nisam upoznat s terminom i headlock. Početnik sam što se tiče gyro-a i helića. Pa ako nije bed pojašnjenje ukratko. Imam crveni threadlock. Gdje kupiti u ZG plavi? Jel to tko drži?


Odg: HK 450MT problem

Reply #24
Imaš u upustvu za Futabu ...gyro (Normal mode i heading hold), zakreneš cijeli držač cijevi za 180 isto tako i gyro s njime. Gdje si kupio crveni locktit uzmež i plavi (trgovine s autodijelovima)
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: HK 450MT problem

Reply #25
Evo update, helić je složen, isprobano na zemlji sve da li vibrira, bez elisa, odgovor ne, s elisama, ne. Znaći početni problem riješen. Sve zategnuto i s threadlockerom natopljeni šarafi (262-crveni-jedini koji sad imam).
Sredio sam sve na stanici, i ostao je jedino žiroskop.
Prije ikakvog testa namjestio sam neke početne postavke i probao podignuti helić.  helić kao što se vidi na snimci ne bježi u smislu pravca nikuda, NO rep pleše lijevo desno za 2-3cm. Predpostavljam da treba podesiti gain na žiroskopu. Za početno sam stavio i gain i delay na pola. Pa sada bi cijenio ako netko mi može pomoći na jednostavan način što podesiti da nestane.

Žiroskop je HK401B i repni servo je D933MG http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10977
Imam i Turnigy DS480 ako bi on bio bolji.

Hod repnog slider je namješten točno na pola, nigdje se ne zadržava na rubovima ("binde") i trim je na nuli i end point je na 100%.

Druga stvar primjetio sam da kod dodavanja gasa iznad hovera helić se zakrene u stranu malo. Vidio sam postavke na Futabi da se to može kompenzirati pa ako ima i tu netko da mi skrati put pokušaja i promašaja.


rep bjezi.mov

Odg: HK 450MT problem

Reply #26
Ako si prebacio gyro da ti radi na HH modu onda nema nikakvih kompenzacija, normalno je da kad mrdaš sa gasom/kolektivom da ti se rep zamiče lijevo/desno - koliko se on zamakne toliko ga gyro kontrira. Gain na gyro namjesti što veći ali da ne pleše rep. Model će ti biti mnogo stabilniji ako mu digneš okretaje rotora, znači moraš se malo poigrati sa krivuljama gasa i picha. stavi za početak 65-70% gasa na pitchu 0
Nemoj se zajebavati previše blizi tih ograda, glupo je čekati djelove mjesec dana samo jer ti se nije dalo otići na otvoreno. Gyro prebaci ispod cijevi bit će ti zaštićeniji prilikom pada - flybar utezi ne praštaju....
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: HK 450MT problem

Reply #27
i delay stavi na 0, to ti ne treba na brzom servacu, zato stavi gore DS480:)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: HK 450MT problem

Reply #28
OK. Znači gas je bio ako se ne varam na oko 65-70% pri hoveru, tako da ću to korigirati. Skužio sam kada sam digao helić više da se sve umirilo, i helić je baš fino lagano klizio, nekako je bilo kretanje puno preciznije.
Ovo s ogradom znam, no puhao je dolje kod zgrade dosta vjetar, pa sam s druge strane u miru probao tih 30 sekundi. Malo je zumirano na helić pa u biti izgleda dosta blizu ograde u biti stalno je minimalno metar od. Kad sam vidio snimku isto sam se malo upitao kaj je ovaj lud:)

Drugo budem stavio onda DS480 imam 2 komada rezerve. I podesiti znači delay na "0". Pitanje ćemu zapravo delay služi?
Gain bi trebao biti znači što veći a da ne ide rep lijevo desno. OK budem i to, negdje pri nekom travnjaku:)

Imam gore E500 i 11T i jer bi to bilo ok na 90 ili 100% brzine s 60A esc? Da li će se nešto pregrijavati?

I ako netko zna koliko je zapravo neka normalna vrijednost tog gain-a na HK401B žiroskopu?

Od nedavno mi je "nestao" prostor pored zgrade gdje sam isprobavao avione, i heliće, pa pitam jer ima netko u zapadnom djelu grada tko negdje leti ili zna neku lokaciju, za manje modele, i heliće?

Odg: HK 450MT problem

Reply #29
Usput imam 2200mAh 3S bateriju mislim da je 20C. Da li treba veći C rejt ili je to dovoljno?
Nisam još u biti mjerio ampere s aparaturom, tak da ne znam koliko ampera uopće to vuće struje.

I pitanje koliko bi model trebao biti mase da bude agilan, znači neki optimum?

Koji bi najveći kapacitet baterije išao na takav jedan helić u cilju da se produži vrijeme trajanja baterije? Tipa 3300mAh? Vidim da je oko 90grama teža od 2200.