Skip to main content

Poll

Po nešto nižim cijenama nego vani, da li biste bili zainteresirani u kupovinu RC modela aviona

  • Da
    22 (66.7%)
  • Ne
    3 (9.1%)
  • Ja se bavim samogradnjom ( i ostalo)
    8 (24.2%)

Total Members Voted: 31

Topic: Istraživanje tržišta (Read 22380 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Istraživanje tržišta

Radim malo istraživanje tržišta pa me zanima, kakvo bi zanimanje bilo u hrvatskoj (i susjednim zemljama) da se prodaju umanjeni modeli nekih poznatih aviona (naravno RC modeli, ne obični). Dakle nešto kao ovi na ovom linku

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=976848

Kakve bi modele htjeli, neke manje 50-100cm raspon krila ili velike 1-2m raspon krila?
Cjenim svaki odgovor forumaša. Ako je tema neprikladna za forum, ispričavam se unaprijed.

Odg: Istraživanje tržišta

Reply #1
baci oko tu,
nema dodatne  carine ni poreza...
avion od 2m (ili neki paket do cca50kg ako se en varam) s dostavom do vrata oko 15$ (iz Zg da šalješ nešto u Split pitanje koliko puta više bi došlo!)
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/index.asp?whl=EUR




a to je samo jedan od dućana u EU...

pa vidi jel možeš jeftinije, ako ne, onda promisli ima li smisla.
više ih je do sada probalo pa propalo, jer je stanje takvo da svi rađe zbog niže cijene bolje pričekamo model 5-6 dana izvana.

možda neke sitnice koje trebaju ekipi za brze popravke da ne propuste vikend letenja i slično(propovi, serva, motorići, regleri itd...)
makar, opet i to ljudi radije kupe par komada više u startu pa imaju zalihu ili si posude prek foruma, nego da bi kupili skuplje od tebe....
a da prodaješ po istoj cijeni, to još nisam vidio da je nekome bilo profitabilno  :o

Odg: Istraživanje tržišta

Reply #2
Hvala na odgovoru

Avione mogu napraviti jeftinije. I propelere. Što se tiče servoa, reglera i tih sitnih stvari moglo bi se to preprodavat za one kojima treba hitno, ali na to ne računam jer i sam naručim radije iz euro skladišta iz hobbykinga.


Odg: Istraživanje tržišta

Reply #3
Jel bi mogao dobiti još malo povratnih informacija - jednostavno da/ne će biti dovoljno. Pitanje je - po nešto nižim cijenama nego vani, da li biste bili zainteresirani u kupovinu modela aviona - iste kvalitete, a vjerojatno veće čvrstoće? Ili vi više volite samogradnju? Dodana je anketa pa slobodno glasajte

Odg: Istraživanje tržišta

Reply #4
Ciljaš samo na ARF modele ili i dijelove ( serva ESC propadapteri itd......)

Odg: Istraživanje tržišta

Reply #5
Teško da će ti se netko moći izjasniti samo ovako, daj primjer modela i cijene, i odmah ćeš dobiti povratne informacije, ovako zaista neznam kaj da ti kažem.
Cijene ti moraju biti u rangu cijena EU trgovina, znači ne skuplje i dobavljivo odmah to znači lager modela, da bi imao prođu, ono tipa naruči se kod tebe, a ti onda naručuješ vani, tu opciju odmah zaboravi. To ti nitko ne bude naručivao. E sad u Nizozemskoj je PDV 19% a kod nas 25%
Austrija je 20%, neznam koliko se isplati uvoziti takvu robu a da si konkurentan na tržištu.
Zato kažem stavi par modela s cijenama fco kupac, i odgovorit će ti se vrlo brzo,
Ovako je sve trla baba lan, da joj prođe radni dan.

Lp


Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Istraživanje tržišta

Reply #6
Ciljaš samo na ARF modele ili i dijelove ( serva ESC propadapteri itd......)

Nisam još 100% siguran. Mislim da ću prvenstveno raditi modele sa svime osim stanice. A možda i budem imao model bez ičega paralelno u ponudi.

jarun75 - ne, ovo ne bi bila preprodaja. Neke stvari ne bih baš iznosio ovako, ali bit će to izrada od nule. Naravno, motor, servo i takve stvari neću sam raditi. Nisam još formirao cijene, treba firmu otvoriti, nabaviti opremu. Tako da je ovo samo izvidnica.

Odg: Istraživanje tržišta

Reply #7
Čekaj kaj planiraš kitove prodavati ili gotove modele?
Opet ti kažem stavi jedan avion s cijenom pa da vidimo, ovako ti zaista ja osobno ne mogu reći jel ti to dobro ili loše.
I kitovi nisu loši za prodaju ako su povoljni.

Lp

Marjan
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Istraživanje tržišta

Reply #8
Čekaj kaj planiraš kitove prodavati ili gotove modele?
Opet ti kažem stavi jedan avion s cijenom pa da vidimo, ovako ti zaista ja osobno ne mogu reći jel ti to dobro ili loše.
I kitovi nisu loši za prodaju ako su povoljni.

Lp

Marjan

Gotove modele. Ne mogu ti reći točnu cijenu. Kad napravim jedan model, onda mogu reći kad vidim stvarne troškove. O kitovima ću još razmisliti.

Najvjerojatnije će ovaj Stearman biti prvi http://www.pilotfriend.com/aircraft%20performance/images7/31.jpg . Za jedno dva, tri mjeseca najviše ću moći reći cijenu.

Odg: Istraživanje tržišta

Reply #9
Ništ onda počni graditi, da znamo cijenu
Lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Istraživanje tržišta

Reply #10
Evo neke primjere kakve bih modele radio. Ja sam inače jako ambiciozan i volim velike stvari pa razmišljam o modelima do 2 metra raspon krila. Jarun75 puno hvala na tvojim komentarima. I hvala Plavom
Curtiss A-8 - Google pretraživanje 
Fokker XA-7 - Google pretraživanje 
Fokker XA-7 - Wikipedia, the free encyclopedia 
Curtiss Falcon - Wikipedia, the free encyclopedia 
Northrop YA-13 - Wikipedia, the free encyclopedia 
Consolidated P-30 - Wikipedia, the free encyclopedia 
Martin B-10 - Wikipedia, the free encyclopedia 
Beechcraft XA-38 Grizzly - Wikipedia, the free encyclopedia 
North American A-36 Apache - Google pretraživanje 
North American B-25 Mitchell - Wikipedia, the free encyclopedia 
Boeing B-17 Flying Fortress - Google pretraživanje 
North American XB-28 Dragon - Google pretraživanje 
B-23 Dragon - Google pretraživanje 
Lockheed Vega - Wikipedia, the free encyclopedia 
Lockheed Altair - Wikipedia, the free encyclopedia 
Northrop C-19 Alpha - Wikipedia, the free encyclopedia 
Beechcraft Model 17 Staggerwing - Google pretraživanje 
Lockheed Model 18 Lodestar - Wikipedia, the free encyclopedia 
Fairchild 24 - Wikipedia, the free encyclopedia 
Lockheed C-69 Constellation - Google pretraživanje 
Curtiss P-40 Warhawk - Google pretraživanje 
Republic P-47 Thunderbolt - Google pretraživanje 
North American F-82 Twin Mustang - Wikipedia, the free encyclopedia 
The-Blueprints.com - Blueprints > WW2 Airplanes > Northrop > Northrop XB-35 The-Blueprints.com - The largest free blueprint collection on the Internet, more than 65000 blueprints online - 11000 vector templates for sale. The-Blueprints.com - Blueprints > WW2 Airplanes > Northrop > Northrop XN-9M Flying Wing The-Blueprints.com - The largest free blueprint collection on the Internet, more than 65000 blueprints online - 11000 vector templates for sale. The-Blueprints.com - Blueprints > WW2 Airplanes > Focke-Wulf > Focke-Wulf Fw 190 D-11 The-Blueprints.com - The largest free blueprint collection on the Internet, more than 65000 blueprints online - 11000 vector templates for sale. Beechcraft Bonanza - Wikipedia, the free encyclopedia 
Beechcraft Musketeer - Wikipedia, the free encyclopedia 
Beechcraft Model 17 Staggerwing - Wikipedia, the free encyclopedia 
Beechcraft Twin Bonanza - Wikipedia, the free encyclopedia 
Beechcraft Baron - Wikipedia, the free encyclopedia 
Beechcraft Duke - Wikipedia, the free encyclopedia 
Beechcraft Skipper - Wikipedia, the free encyclopedia 
Beechcraft Super King Air - Wikipedia, the free encyclopedia 
Beechcraft Travel Air - Wikipedia, the free encyclopedia 
de Havilland Canada DHC-2 Beaver - Wikipedia, the free encyclopedia 
Cessna 206 - Wikipedia, the free encyclopedia 
Cessna 411 - Wikipedia, the free encyclopedia 
Cessna 402 - Wikipedia, the free encyclopedia 
Cessna 421 - Wikipedia, the free encyclopedia

Odg: Istraživanje tržišta

Reply #11
Ajde da se i ja uključim malo.
Dakle, redom:


Scale modeli: definitivno sam za takve avione.


Veličina: to sad može biti diskutabilno, netko voli velike, netko male i micro, netko srednje, opet, ovisi o uvjetima transporta, skladištenja......ovdje ću iznijet svoje mišljenje. Budući da živim u stanu i bez podruma, meni osobno, najbolje mi odgovaraju modeli od 1,2 do 1,4 m raspona krila, naravno, da im se krila skidaju zbog skladištenja u sobi i prilikom transpotra na pistu. Uvijek na letenje ponesem barem 2 modela, nekad i više, tako da mi modeli te veličine stanu u auto.


Lista: Predložio bih da na listu staviš i neke modele kojih inače nema za kupiti po kineskim ili EU trgovinama ili je izbor jako sužen na svega 1 ili 2 modela, jedan od prijedloga je Antonov AN-2, zatim Pilatus PC-9D....


Cijena i setup: Opet 100 ljudi, 100 čudi, netko voli nešto svoje stavit u svaki model (ne mislim na manekenke ), a netko voli model s kojim odmah može letjeti.
Ako je cijena PNF (Plug and Fly - znači sa cijelim setupom osim prijemnika i baterije) varijante korektna , meni osobno je to bolja solucija, da ne kemijam koji motor, propeler, regler upotrijebiti i da li će biti dovoljno snage, ili previše.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Istraživanje tržišta

Reply #12
Eto diogen je sve reko što sam mislio, možda jedino se može uspjet sa nekim posebnim modelima mada i to je sada vidiljivo na HK kojekakvi DLG-ovi itd. Prijmer je isto tako Vortex iz slovenije koji su specijalizirani samo za takve modele i prodaju natjecateljskh modela F3K. Naravno to su modeli visoke kvalitete i konkuretnosti na tekmama. A u tu kategoriju da bi ušao trebaju ti rezultati sa natjecanja testni piloti, neće niko kupit nekonkurentan model. A ovako odukativno napravi par modela pa probaj nemaš što izgubit ako probaš.

Odg: Istraživanje tržišta

Reply #13

U koju skupinu si mislio pozicionirati svoju proizvodnju ?
Ne masovna serijska proizvodnja. Ciljam na modele koji se ne proizvode masovno u drugim firmama. Recimo dva modela na tjedan bih mogao u početku. Kasnije naravno i više ako bude potražnja.

Ne bi htio biti bezobrazan, ali koliko si aviona do sada izradio uspješno da bi se odlučio na proizvodnu djelatnost ?

Nema problema, pitanje stoji. Nisam ni jedan, ali smatram da bih mogao brzo naučiti sve što treba. Ja sam takav da ne odustajem dok nešto ne napravim kako treba. Nema ostavljanja napola nerješeno.

Ako si mislio da je Hrvatska sada u Eu i da svoje proizvode sada možeš plasirati u Eu bez carinskog opterećenja, e to je već nešto, ali tamo te čeka konkurencija koja već radi preko pola stoljeća, etablirana na tržištu sa imenom i respektom !

Hrvatska manjim dijelom, EU većim

Eto, toliko razmišljanja od mene, glasao sam za 3.opciju u anketi..


Hvala na odgovoru




Lista: Predložio bih da na listu staviš i neke modele kojih inače nema za kupiti po kineskim ili EU trgovinama ili je izbor jako sužen na svega 1 ili 2 modela, jedan od prijedloga je Antonov AN-2, zatim Pilatus PC-9D....

Ako je cijena PNF (Plug and Fly - znači sa cijelim setupom osim prijemnika i baterije) varijante korektna , meni osobno je to bolja solucija, da ne kemijam koji motor, propeler, regler upotrijebiti i da li će biti dovoljno snage, ili previše.

Hvala, uzeto u obzir i stavljeno u bookmarke.


Eto diogen je sve reko što sam mislio, možda jedino se može uspjet sa nekim posebnim modelima mada i to je sada vidiljivo na HK kojekakvi DLG-ovi itd. Prijmer je isto tako Vortex iz slovenije koji su specijalizirani samo za takve modele i prodaju natjecateljskh modela F3K. Naravno to su modeli visoke kvalitete i konkuretnosti na tekmama. A u tu kategoriju da bi ušao trebaju ti rezultati sa natjecanja testni piloti, neće niko kupit nekonkurentan model. A ovako odukativno napravi par modela pa probaj nemaš što izgubit ako probaš.

Ne planiram još raditi modele za natjecanja nego jednostavno lijepe modele. Jer ovi koji se vozaju kod nas, bez uvrede, nisu baš lijepi.
Eto i sad znam odgovor - kao što su auti bili lijepi u 70-tim bez računanja efikasnosti i otpora zraka tako ja planiram raditi avione koji su lijepi i kvalitetni, bez nekih nabrijanih motora i specifikacija.

Odg: Istraživanje tržišta

Reply #14
a modele  si mislio raditi od balze deprona epo?
strong, light and cheap - choose two