Skip to main content

Topic: placanje pdv-a (Read 14259 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: placanje pdv-a

Reply #15
skoro sve je meni jasno jedino me malo iznenadilo pdv na postarinu, i smijesno mi zvuci pdv na postarinu 

Odg: placanje pdv-a

Reply #16
Pogotovo sto je usluga vec izvrsena dok je dosla u Hr.... ali to smo mi.

Da mogu naplatili bi ti i PDV na dolazak u postu :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: placanje pdv-a

Reply #17
Tumačenje carinske tarife nije baš tako jednostavno da se svi dijelovi i pribor za igračke (modele) mogu svrstati u poglavlje 95.

U osnovicu za izračun davanja ulaze i troškovi nastali do granice kao što su troškovi transporta, osiguranja te drugi troškovi nastali uz dopremanje robe.
PDV na poštarinu je možda malo nespretan izraz, uglavnom ako se "poštarinom" smatra transport robe iz HK u HR onda je ta poštarina uključena u osnovicu za obračun davanja.

Kako je Tomislav_ZG već ranije lijepo opisao razliku  u pojmu "vrijednost" istovrsne robe u Hong Kongu npr. i u "susjednoj trgovini preko ceste", treba biti svjestan da je i cijena transporta uključena kroz plaćena davanja u sve maloprodajne kalkulacije bilo koje robe na policama naših trgovina koja je uvezena iz inozemstva.

Koliko je nešto žalosno, tužno ili apsurdno ostaje svakome na osobnu procjenu, razinu informiranosti i općeg znanja ali porezna politika je vrlo slična u svim zemljama. Nema džabe ni u stare babe...

Odg: placanje pdv-a

Reply #18
Mislim da u našem slučaju carinski službenici i ne vrše nekakvu analizu o kakvoj se robi radi i da li spada u deklariranu tarifu, pogledaju robu račun i ajmo dalje.  kao što sam rekao u glavnom se drže onoga što je deklarirano na računu (igračke ili dijelovi za igračke) tako se pokazalo u dosadašnjoj praksi. Još nisam čuo da je carinik robu (ovu koji mi naručujemo)  poslao na carinsku analizu (utvrđivanje carinske tarife) jer nije bio siguran da li roba spada u kategoriju igrački, to na ovim malim količinama i ne rade već samo kod komercijalne robe predviđena za daljnju prodaju.


Odg: placanje pdv-a

Reply #20
na pay pal racunu di pise kolko sam sve to platio mi pise samo jedna stavka a trebalo bi ih biti 7-8

hoce li biti problema na carini radi toga,tj u paketu je 7 stvari a na racunu samo jedna

Odg: placanje pdv-a

Reply #21
na pay pal racunu di pise kolko sam sve to platio mi pise samo jedna stavka a trebalo bi ih biti 7-8

Ja sam isprintao PayPal izvjesce sa maila (isti k ko i transaction details...) i customs inv sa HK-a di piše što je sve u paketu kao i cjena...s obzirom da stavljam 100% cijene, nema zabune, cijene se podudaraju...

Odg: placanje pdv-a

Reply #22
e a sta ako cijena nije stavljena na 100% uvjek stavljam cijene 100% al eto sad mi se omaklo

Odg: placanje pdv-a

Reply #23
sad mi palo na pamet,ok traze mi paypal racun na tom racunu pise samo da su mi skinuli npr cifru od bubam 50 dolara znaci moram platit pdv ali u tih 50 dolara je i postarina
nije valjda da moram platit pdv i za postarinu

Mi smo takva zemlja. Usluga poštarine je plaćena u Hong Kongu, i tamo se ubire porez, a ne kod nas.
Recimo slijedeće, da živimo na samoj granici i platimo poštarinu da nam "netko" donese predmet na samu liniju granice i da pošta hrvatska ne bude ni uključena, već da preuzima se predmet na samoj granici, osim njihovih nekih taksa, koji bi bio razlog naplate PDV-a u Hrvatskoj na poštarinu? Očito smo onda platili dva puta porez i od nekoga imamo pravo dobiti ga nazad, zar ne?
Znam da je to utopija, no pitao sam prije jednog pravnika koji se bavi sličnim djelom zakona, koji mi nije znao objasniti, osim da je takav zakon.
predpostavljam da jednom budem naišao na bolje obrazloženje.

Prošli put su me oderali za mali paket vrijednosti 20 dolara ali stvarne!!! 250GT helić sam u maloj kutiji, platili poštaru 180kuna. s poštarinom je helić došao 40$ i sada neka mi netko obajsni.

Tako da slijedeći put kada sam nosio račun od paypala sam bio PIST!  Photoshop je učinio čuda:)

Odg: placanje pdv-a

Reply #24
ja cu pametno sutit sto se tice PS-a

ali evo jedna natuknica
thunderbird ima opciju (neznam za druge nisam probao,btw da ne bude zabune nisam ni s tunderbirdom probao  ;D)
kad idete forward mozes naravno editirat text i isprintat ga i izgleda indenticno kao original


Odg: placanje pdv-a

Reply #25
kako kažeš da je stvarna vrijednost helića 20$ ako si platio 40$ da bi ti došao u HR?

dakle on u hong kongu vrijedi 20$(di je kila kruha 27lipa), ali kada preputuje pola svijeta i pojavi se u Hrvatskoj, to više nije tako (a ni kruh nije 27ipa).

moja firma se bavi izvozom, i što misliš da sada taj proizvod vani košta isto koliko i kod nas? jasno da ne.
kad samo jedna potvrda od ministarstva da je to izvorno iz HR a ne uvezeno, po SVAKOM izvozu dođe 500 kn.
a di je još trošak prijevoza od Zga do luke Rijeka, pristojba za utovar, trošak prijevoza brodom do Egipta/Španjolske itd, i jasno zarada prodavača koji tamo prodaju...


puno ljudi gleda samo cijenu sirovine/proizvoda, ali vrijednost mora uključivati i poštarinu. to je jednostavno tako.
uostalome, zato i traže izvod iz paypala jer je to mjerilo vrijednosti, koliko si platio - toliko tebi u Hr i vrijedi. (a platiš i shipping i item)


zašto isti proizvod u HK skladištu dođe 12$
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9459

a u Njemačkoj 16.5$?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10321
kaj mu se povećala vrijednost za skoro 40%?  ma neee



Odg: placanje pdv-a

Reply #26

moja firma se bavi izvozom, i što misliš da sada taj proizvod vani košta isto koliko i kod nas? jasno da ne.
kad samo potvrda od ministarstva da je to iz HR a ne uvezeno, po svakom izvozu dođe 500 kn.
a di je još trošak prijevoza od Zga do luke Rijeka, pristojba za utovar, trošak prijevoza brodom do Egipta/Španjolske itd, i jasno zarada prodavača koji tamo prodaju...


puno ljudi gleda samo cijenu proizvoda, ali vrijednost mora uključivati i poštarinu. to je jednostavno tako.

ti predpostavljam izvoziš stvari s prijevoznicima, ili imaš svoje. Pošta je drugi sistem.

Ja sam tu uslugu "prijevoza" platio nekome u HK da doveze ovdje i to je kraj priče.

Zašto bi ja trebao platiti Hrvatskoj PDV na poštarinu za dovoz stvari od carine Lučko npr do Zagreba i to na ukupnu vrijednost?

Neka onda opale PDV na poštarinu na tu relaciju koja je korištena u HR.

a di je još trošak prijevoza od Zga do luke Rijeka, pristojba za utovar, trošak prijevoza brodom do Egipta/Španjolske itd, i jasno zarada prodavača koji tamo prodaju...

Ovo gore navedeno nema veze s hrvatskom poštom, već sa biznisom i povećanjem cijena u nečiju korist. Tj te sitne stvarčice koje se nakupe i budu opravdanje za nabijene cijene ali to uopće nije tema ovdje.

Ako odem u HK i platim 20$ za helić imam 3 scenarija kada dođem na carinu doma:
1)ne dogodi se ništa, prošvercao sam helić i on i DALJE vrijedi 20$ to što je kupljen jeftinije nema veze uopće, a iskreno i ne vrijedi više puno kada se uzme realno. Drugo je što hrvati vide u tome debelu zaradu pa istu stvar bi prodali za 100$

2)da platim PDV na helić i to je riješeno - znaći 20$ + 23% PDV

3)da sam došao doma i čekam helić koji sam si sam poslao na pošti u Hong Kongu i platio za tu uslugu 20$ -
i sada ja ga pokupim i platim opet redovno PDV na njega , ALI ne čekajte, niste samo to osvojili- osvojili ste i naplatu PDV-a na poštarinu koju sam već platio u Hong Kongu i porez na tu uslugu.

Tvoje objašnjenje mi nije baš, čekam odgovor na legalisu.hr.
Da mi netko kaže da u zakonu stoji da plaćanje usluga izvan HR plaćaš porez. I to je ok.
No, onda netko od te dvije strane i dva puta plaćenog poreza, mora vratiti jednu vrijednost , zar ne?

Tipa iznajmljujem server u americi, zar i za njega moram platiti PDV?



Odg: placanje pdv-a

Reply #27
gle, jedno je kada ti nešto nosiš sa sobom pod rukom,
možeš do 1000 kn prevesti bez plaćanja carine i pdv-a  (ima neki limit o EU porijeklu, na koji se mora paziti kada kupuješ gume u Slo recimo, ali dobro)

a drugo je kada ti ležiš doma i iz udobnosti fotelje naručuješ stvari s druge strane planete :)

jer, kako si rekao, možeš staviti helić pod ruku i dofurat ga iz Kine, ali jesi li? i jel ideš po svaku batku...
dakle to je ok za turiste, da donesu suvenir/poklon ili što već. ali ovo naše nema s tim baš veze :)
i kada ne bi naplaćivali PDV, naši proizvođači bi bili u još gorem položaju nego sada.

a tko ne proizvodi i izvozi nešto, ne zna kako je.  :)

Odg: placanje pdv-a

Reply #28
Evo upravo sam dobio potvrdu,

hrvatska nema osnove imati potraživanja za plaćanje PDV-a na usluge prodane i izvršene izvan Hrvatske.
Jedini PDV koji mogu naplatiti je za dio usluge koji je izvršen u Hrvatskoj.

Odg: placanje pdv-a

Reply #29
 
Evo upravo sam dobio potvrdu,

hrvatska nema osnove imati potraživanja za plaćanje PDV-a na usluge prodane i izvršene izvan Hrvatske.
Jedini PDV koji mogu naplatiti je za dio usluge koji je izvršen u Hrvatskoj.

super,
http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503348999&forum=34

napiši pismo da su ti to rekli, očito preko PMa na forumu legalis.hr i pošalji 1 primjerak na carinu, jedan na poštu, a možeš jedan i u Vladu,
pa bumo svi bili oslobođeni plaćanja PDV-a na poštarinu.

mogli bi čak i tražiti povrat onoga kaj smo im uplatili prošlih godina, ali nećemo biti sitničavi  ;D

baš javi kak ti je prošlo kada to provališ liku na carini.  :)
ali nemoj to izvoditi dok naručuješ modelarsku opremu, naruči neki masni USB stick ili što već,
da ne bi uzeli ostale modelare na pik bezveze jer se jedan zainatio...  8)

jer realno, na koliko % paketa si uopće IŠTA dodatno i platio.
a nisu svi bili ispod 160kn koliki je kao limit ;) dakle, nisu oni ni tako strogi kako bi mogli biti,
pitaj ekipu u Rijeci, Zadru i tako... tamo je tek veselo...