Skip to main content

Topic: LiPo i opasnosti koje sobom nosi! (Read 24608 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #30
Slažem se, ak vam se već "žuri" s punjenjem, bolje gurnuti u bateriju malo više ampera nego puniti bez balansiranja...
MAK Zapad

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #31
robi1kenobi ja mislim da se ovakve stvari događaju dobrim dijelom zbog žurbe ;) ali slažem se, bolje balans nego bez
za let se treba pripremit a ne žurit
najviše kaj sam ja punio bateriju je bilo - baterija 3s od 2650mAh, punio sam ju sa 2700mA :) to je jedino kad sam išao iznad 1C
posebno kod ovih baterija kakve gotovo svi imamo - turnigy rhino itd....ne treba ih forsirat
kupit 3-4 baterije kad su već jeftine i uživat u letu nego jednu silovat
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #32
Da, definitivno se događaju zbog žurbe (tj. žurba je jedan od faktora)
Zato lijepo kupiš helić, dođeš s napunjenih 4-5 baterija, skršiš ga i odeš ih doma stavljat u storage  :D
Zezam se, definitivno je bolje kupiti malo više baterija i onda laganica. Kad odletiš 2-3, taman ti se jedna napuni vani na terenu s balansiranjem na 1C (ali može i 2C :P )
MAK Zapad

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #33

U Minhenu sam imao veoma siroki Krug Modelara i svi smo istim nacinom punili,niti jedan problem nitko nije imao.
jedno me interesuje, Laptop,Kamere,Mobiteli i jos kojesta su naspikani sa LiPo i Punjaci su primitivni,mislim bez balansa!
poz. iv

takva elektronika nema lipo, nego LiIon baterije
nadalje LiIon u mom laptopu ima recimo 6 ćelija, svaka ćelija je PROTECTED, tj ima sklop koji AUTOMATSKI prekida pražnjenje baterije na 3.3 V i prekida punjenje na 4.2V tako da nemoj bulaznit, baterije TREBA balansirat UVIJEK , ovu temu čitaju i novi modelari i ja osobno kao niti većina ljudi ne želim nikoga naučit krivo, posebno kada se radi o punjenju lipo batki kod kojih svašta može poć po zlu

baterije od mobitela su jedna ćelija i balans nije potreban, u mobitelu sklop ne prazni ispod 3.3 volta niti ju ne puni iznad 4.2 v

pogledaj primjer članaka za bateriju od laptopa
http://www.dealextreme.com/p/ultrafire-2400mah-3-7v-protected-18650-cell-1283


ne razumijem potrebu za tvojom neograničenom tvrdoglavošću, pa čovjeku se zbog toga zapalil auto, da je spojio preko balansera nebi vjerojatno niš bilo
vatra kreće uvijek od jedne ćelije, balancer nebi prepunio tu jednu ćeliju i to je to

jel bi promijenio mišljenje da se tvoj auto zapali? ja se dam kladit da nebi

prestani učit ljude krivo, ponavljam, temu čitaju i početnici

"Samo su dvije stvari neogranicene, ljudska glupost i svemir, a za svemir bas i nisam siguran." -Albert Einstein

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Tebi da odgovorim i kraj !

Da sam godinama gradio i letio Slobodno Letece Modele prokomentarisao si Dozom Cinizma
kao i svaki moj napis takodjer,
zasto ne,to je tvoje misljenje koje kao i moje ne mora da ima opipljivu pozadinu !
moju izjavu da proslu i ovu godinu letim dvije Elektro Jedrilice si ismijao ?


dji mi Automodelara koji puni LiPo Baterije Balanserom a i sami smo dok Wolferman nije smislio Balanser punili bez problema sa
Graupner ili Robbe  "LiPo charger 4" pa i velika vecina i danas,
ako mislis da su to primitivni Punjaci se varas,
Samo ovdje u Kroatiji i to u ovome Forumu se uvrijezilo to misljenje dok u Modelarskom Svijetu malo tko Balansira,
i ja imam Baterije stare 3 i 4 Godine i rade besprekorno sto ne znaci da sutra moze da plane,Tomova je bila takodjer 4 Godine stara a tada pa i danas nemaju sve izvode za prikljucak na Balanser,kupio sam u proljece dvije i jedna nije imala i sta sad da vracam?
nisu Turnigy !

ALI ja sam samo iznio moje misljenje iz moje Prakse i po ugledu na druge Modelare vani,
ali ste vecina Vas ovdje Mudrija od vecine Modelara u Svijetu,
"Kakvi Ljudi,takva Drzava"
Poz,Iv

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #34

U Minhenu sam imao veoma siroki Krug Modelara i svi smo istim nacinom punili,niti jedan problem nitko nije imao.
jedno me interesuje, Laptop,Kamere,Mobiteli i jos kojesta su naspikani sa LiPo i Punjaci su primitivni,mislim bez balansa!
poz. iv

takva elektronika nema lipo, nego LiIon baterije
nadalje LiIon u mom laptopu ima recimo 6 ćelija, svaka ćelija je PROTECTED, tj ima sklop koji AUTOMATSKI prekida pražnjenje baterije na 3.3 V i prekida punjenje na 4.2V tako da nemoj bulaznit, baterije TREBA balansirat UVIJEK , ovu temu čitaju i novi modelari i ja osobno kao niti većina ljudi ne želim nikoga naučit krivo, posebno kada se radi o punjenju lipo batki kod kojih svašta može poć po zlu

baterije od mobitela su jedna ćelija i balans nije potreban, u mobitelu sklop ne prazni ispod 3.3 volta niti ju ne puni iznad 4.2 v

pogledaj primjer članaka za bateriju od laptopa
http://www.dealextreme.com/p/ultrafire-2400mah-3-7v-protected-18650-cell-1283


ne razumijem potrebu za tvojom neograničenom tvrdoglavošću, pa čovjeku se zbog toga zapalil auto, da je spojio preko balansera nebi vjerojatno niš bilo
vatra kreće uvijek od jedne ćelije, balancer nebi prepunio tu jednu ćeliju i to je to

jel bi promijenio mišljenje da se tvoj auto zapali? ja se dam kladit da nebi

prestani učit ljude krivo, ponavljam, temu čitaju i početnici

"Samo su dvije stvari neogranicene, ljudska glupost i svemir, a za svemir bas i nisam siguran." -Albert Einstein

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Tebi da odgovorim i kraj !

Da sam godinama gradio i letio Slobodno Letece Modele prokomentarisao si Dozom Cinizma
kao i svaki moj napis takodjer,
zasto ne,to je tvoje misljenje koje kao i moje ne mora da ima opipljivu pozadinu !
moju izjavu da proslu i ovu godinu letim dvije Elektro Jedrilice si ismijao ?


dji mi Automodelara koji puni LiPo Baterije Balanserom a i sami smo dok Wolferman nije smislio Balanser punili bez problema sa
Graupner ili Robbe  "LiPo charger 4" pa i velika vecina i danas,
ako mislis da su to primitivni Punjaci se varas,
Samo ovdje u Kroatiji i to u ovome Forumu se uvrijezilo to misljenje dok u Modelarskom Svijetu malo tko Balansira,
i ja imam Baterije stare 3 i 4 Godine i rade besprekorno sto ne znaci da sutra moze da plane,Tomova je bila takodjer 4 Godine stara a tada pa i danas nemaju sve izvode za prikljucak na Balanser,kupio sam u proljece dvije i jedna nije imala i sta sad da vracam?
nisu Turnigy !

ALI ja sam samo iznio moje misljenje iz moje Prakse i po ugledu na druge Modelare vani,
ali ste vecina Vas ovdje Mudrija od vecine Modelara u Svijetu,
"Kakvi Ljudi,takva Drzava"
Poz,Iv

http://www.graupner.de/en/products/843d18cf-1eaa-4aa4-a3d0-fb05359d6f7f/6462/product.aspx
To je ovaj punjač

dovoljno je pročitati general safety notes da se već jednom rasprava završi kajko je bolje i sigurnije puniti LiPo baterije.
Uputstva u privitku.

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #35
Ja sam citao na:
RC Groups
Heli-Freak
RunRyder
RC Universe
Flying Giants
i svugdje kazu obavezno sa balanserom.

Gdje su tvoji drugi modelari vani?
Ja sam naveo "Svijet", neznam gdje vuces svoje teze.
Mozes potkrijepiti linkovima ili su to price sa livade?
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #36
Samo ovdje u Kroatiji i to u ovome Forumu se uvrijezilo to misljenje dok u Modelarskom Svijetu malo tko Balansira,

Postovani g. Ivane iako imate dosta godina na leđima neznam koliko ozbiljnog modelarskog staza imate u avio elektro kategorijama da sirite ovakve nebuloze. Da pratite ozbiljnije modelarske institucije poput RCNetwork, RCGroups, elektroflug.de vidjeli biste da vecina ozbiljnih (pogotovo takmicara) u avio i heli modelarstvu BALANSIRA svoje LiPo akumulatore. Osobno sam na toj sceni prakticki od pocetaka srednjeeuropskih avio takmicarskih elektro kategorija, dok smo jos letjeli na NiCD te NiMh akumulatore i vec tada smo na neki nacin balansirali (ujednacavali) pojedine celije akumulatorskog paketa (vidi prilozenu sliku). Za dobre perfomanse, maksimalni zivotni vijek i naravno iz sigurnostnih razloga uvijek tezimo k tome da su pojedine celije akumulatora koliko god je moguce izjednacene, a upravo to nam omogucava balaser.
Pogotovo ovi jeftiniji punjaci nemaju precizno mjerenje voltaze pojedih celija i vrlo je moguce da dopuste prekoracenje maksimalnog dopustenog napona tj. 4.2V po celiji sto vrlo lako moze uzrokovati zapaljenje istih. Ako ne vjerujete, uzmite Voltmetar u ruke i izmerite naponske vrijednosti pojedinih celija kada napunite svoj akumulator bez balansera.
Ako zelite ikome dobro prestanite siriti svoje vlastito ne(po)znanje, jer lako se moze desiti da netko od pocetnika (neiskusnih modelara) procita Vase postove i sebi/roditeljima unisti obiteljsku imovinu :-X

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #37
mene zanima samo jedna sitnica..

događa se da se pojedine čelije prazne raznoliko, to je sve ok. razlog otpori, gustoća blah itd..

isto tako primjećujem da npr.. takve baterije.. ako ih ne punim odmah nakon pražnjenja ponekad same izbalansiraju napone, tj promjene stanje "ispražnjenosti", vjerojatno i za to postoji realno kemijsko objašnjenje...

ono šta konkretno pitam... je da li se kod X baterije može dogoditi scenarij sa slike.. da se npr nalazi jedan članak koji je falšav i da kod tog nekog "stabiliziranja" on postigne veći napon nego što bi trebao preko dvije susjedne ćelije?

Znači ne na punjaču već onako u storage-u.

[attach=1]

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #38
Ne, napon se ne pretace iz celije u celiju, one nisu spojene paralelno nego serijski.

Laicki znaci da celija prije podize potencijal tj. "nulu" slijedecoj celiji.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #39
Balans Da !
u pravu ste TOTAL !

ali ja kako sam radio 4 Godine ne vidim razloga da tako ne radim i dalje,
ako mi se nesto desi,pisat cu,

Prvi puta ovu Zimu necu ih drzati napolju u Grilu nego u Radioni i za tu priliku sam uzeo Expres Lonac - Lonac za Expres Kuhanje i u njega stavio 5 Doza
od Konzerve,za svaku Batku po jednu i Sigurnosni Ventil zablindirao kako bi ako dodje do paljenja u trenu ostala bez Zraka,
inace cu ih peljati do posljednjega.

E sada jos jedno,
nitko ne SILUJE Batke kao sto to Automodelari rade a neznam da ih netko puni Balansom,
Voze i Prze ih do posljednje Volte i ???
i to ide.

Poz,Iv

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #40
Ne, napon se ne pretace iz celije u celiju, one nisu spojene paralelno nego serijski.

Laicki znaci da celija prije podize potencijal tj. "nulu" slijedecoj celiji.

Jasno mi je da su 3sp1 spojene serijski... šta je sa onima koje nisu kao npr. 3sp2 itd..

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #41
.

Laicki znaci da celija prije podize potencijal tj. "nulu" slijedecoj celiji.



Wesp , što ti ovo znači? ???
Prodajem stado ovaca  , predvodi ih tajnoviti ali bezkompromisni i potentni prč Glavonja !!!!!!

,,A u fušu cipan drva"""""""

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #42
ja za lipo koristim dobar stari NICD punjac....


kod punjenja povremeno izmjerim napon baterije i kad se približi 13 V onda prekinem....
pustim batke da malo odstoje i napon sam padne na onaj koji treba biti....


 8)
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #43
2 marijom: ja isto. Dobro ih je spajati direktno na akumulator (ali ovo radite samo ako su 3S), spojiš na kratko, kad se počne grijat odspojiš, pustiš da se izniveliraju naponi na svim (tzv. autobalans) i peglaona.
Inače ovi balanseri i te fore - to su samo svjetske zavjere da vam uzmu pare - izmišljotina.
Čak i David Icke priča da ne treba balansirat baterije, reptili su nam podmetnuli te punjače s balanserima po razno-raznim webshopovima kako bi nam ustvari maknuli pogled s prave istine - ISKRA akumulatori!
MAK Zapad

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #44
ma to je super fora sa akumulatorom .... koristil sam ju povremeno kad sam imal one batke kaj na njima piše CHARGE 5C discarge 40C


te su se fakat pokazale super.... i nisu se tak grijale kod direktnog spajanja...


a to sa zavjerom je definitno.... sve se svodi na to da kinezi izvlaće pare od nas kroz te baljansere
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe