FlyFreak

RC Modeli => Elektronika i baterije => Topic started by: matej2000 on July 22, 2013, 12:07:03 pm

Title: Pravljenje baterije
Post by: matej2000 on July 22, 2013, 12:07:03 pm
Znači pošto nemam malu bateriju vidio sam na forumu da ljudi rade baterije od običnih AA ili AAA baterija za daljinski.
Htijeo sam napraviti jednu ali nemogu nači kako se pravi dali mi netko može objasniti ili poslati neki link. :)


    
Title: Odg: Pravljenje baterije
Post by: KPatrik on July 22, 2013, 12:27:38 pm
Sto tocno zelis napraviti? bateriju za model,stanicu...?
Title: Odg: Pravljenje baterije
Post by: matej2000 on July 22, 2013, 12:56:17 pm
Batku za malu jedrilicu npr kao DLG jedrilicu
Title: Odg: Pravljenje baterije
Post by: gregor on July 22, 2013, 01:51:00 pm
pozz
ja imam tako slozeno na treneru
kupis punjve aa (ili aaa) batke (ja imam one iz lidla) i zalemis 4 komada skupa
Title: Odg: Pravljenje baterije
Post by: davor on July 23, 2013, 10:34:40 am
pozz
ja imam tako slozeno na treneru
kupis punjve aa (ili aaa) batke (ja imam one iz lidla) i zalemis 4 komada skupa
Skupa serijski.
Title: Odg: Pravljenje baterije
Post by: faldomak on July 23, 2013, 02:39:25 pm
Baterije se teško leme i potrebno je određeno iskustvo.

Najbolje je ako imaš baterije sa lemnim ušicama (puno je lakše).

Npr ovako:

[attach=1]

Ako nemaš takve baterije i NISI vičan lemljenju odnesi nekome  da ti to točkasto zavari - nekada se to moglo npr. u dućanu na uglu Đorđićeve i Petrinjske - danas nemam pojam - ali to rade svi koji se bave baterijama.


Ako lemiš sam - potrebno je jako dobro očistiti kontakte (dremel ili sl.) namazati lemnom pastom i staviti cin a zatim spajati.

Bateriju NIKAKO ne grijati - znači kontakt lemilicom jako kratko - ispod kontakt kapica nalazi se plastična membrana koja zatvara (štiti) bateriju i koja se lako rastopi. Bez membrane nema opasnosti od zapaljenja (kao LiPo) ali će baterija unutra jako brzo oksidirati i postati neupotrebljiva.

Koristiti JAKU lemilicu i lemiti vrlo kratko.

Baterije možeš složiti jedu kraj druge (uz bok) - povežu se sa malo vrućeg ljepila

[attach=2]

ili uzdužno

[attach=3]

OBAVEZNO PAZITI da su baterije električno uvijek u seriji - znači ako ih lemiš jednu kraj druge - svaku drugu okreneš + - + -  a za vezu između njih je bolje koristiti komadić bakrenog lima (postoje već gotovi spojnici) nego žicu.

Ako lemiš uzdužno potreban ti je poseban vrh za lemilicu

[attach=4]

Taj T vrh se stavi između dvije baterije i istovremeno grije + jedne baterije i - druge.

Vrh se izvuče i baterije pritisnu zajedno. Nositi naočale - vrući lem šprica na sve strane.
Title: Odg: Pravljenje baterije
Post by: matej2000 on July 23, 2013, 02:51:47 pm
Puno hvala nešta cu pokušat napraviti
Title: Odg: Pravljenje baterije
Post by: gradjanin on July 23, 2013, 03:06:06 pm
matej,nemoj krivo shvatiti, no zasto se mucis sa izradom baterije? danas je baterija i jeftina i imas ih kakve god hoces. recimo chipoteka ce ti dati svakojake baterije. pogotovo ako mislis na obicne a ne lipo baterije.

cak i vjerujem da ces jeftinije, a i sigurnije i bezbriznije proci, a neces bas toliko dobiti na tezini ako si kupis plasticno kuciste za baterije-2 ili 4 komada AA ili AAA i to ugradis u model.

eto, nadam se da sam ti ustedio muku s izradom batki  :)