http://balkans.aljazeera.net/node/454351 (http://balkans.aljazeera.net/node/454351)
Zgodno.
Dva četverojezgrena procesora?
Na čemu to radi?
Da bi dostigao SEKILE-a ,trebat će mu 423 jezgrena procesora... :D ;D :D ;)
Koliko sam na brzinu proučio sistem je taj da letjelica ima 2 kamere, po 1 na svakom krilu i na taj način dobiva 3D sliku koju onda razrađuje nevjerovatno brzinom (20 puta brže od ostalih metoda korištenih dosada),,, može čak i prepoznati pješaka pa ne prolaziti mu kroz noge ili pored njega ;D
I što je najbolja stvar, kod je javno dostupan.
https://github.com/andybarry/flight (https://github.com/andybarry/flight)
Još štiva za one koje zanima
http://www.csail.mit.edu/drone_flies_through_forest_at_30_mph (http://www.csail.mit.edu/drone_flies_through_forest_at_30_mph)
http://groups.csail.mit.edu/robotics-center/public_papers/Barry15a.pdf (http://groups.csail.mit.edu/robotics-center/public_papers/Barry15a.pdf)
@Wirevit živio , reci mi je li ovaj doktor fizike koristi Taranis ?...pored svakojakih MIT resursa... ;D ..ili mi se to samo učinilo....
Imaš dobro oko, doista izgleda kao da je Taranis, znaju i doktori valjda šta valja ;D
Ma baš mi je drago jer ne volim kada se pojedinci nabacuju ''smećem'' na China produkciju , jer da Kinezi nisu došli na svjetsko tržište ,još bi Ti i ja kupovali ljepila po cijeni od 456 Dlrs po maloj tubi....a da o drugoj amaterskoj tehnologiji i ne govorim. LP
Hvala na linkovima :)
Dobra fora, zapravo stvar radi "relativno jednostavno" sve što na dvije slike (dobivene sa dvije razmaknute kamere) ima veću razliku-pomak u silueti to proces smatra kao prepreku i zaobilazi, ostalo u pozadini niti ne preračunava, ne šmirgla ni 5%, doslovno.
Što su predmeti udaljeniji to se nalaze skoro na istom mjestu na obadvije slike (sa obe kamere), što su bliži to imaju veći pomak, na različitim mjestima su unutar okvira slike.
Lukavo
Da ali piše i to da radi na udaljenosti do 10m. Ono što je iza 10m ne uzima u obzir jer se nada da ima vremena zaobići.
Dobro zboriš, nego mene je oduševila jednostavnost principa koji je autor upotrijebio. Do sada stereoskopsko "gledanje" mikroprocesora se odvijalo tako da proces stvara 3D model slike okoline dobivene kroz dvije kamere. Procesorski vrlo zahtjevno (i vrlo zaguljeno) i prilično grubo.
Ovdje proces ne stvara 3D model već doslovno se ponaša kao da je slijep ima virtualna dva ticala i sve što "takne" (ovdje su ticala duga 10m) izbjegava. Rudimentalno jednostavno da bi cijeli proces bio dovoljno brz za interaktivno ponašanje kod većih brzina kretanja.
Lijepo, elegantno, jednostavno :) za početak i sa puno mana koje čekaju budući razvoj.