Eto danas konačno složio struju ;)
Flying Wing on 6S (http://www.youtube.com/watch?v=MKbjJJUbvKs#)
:) :) bravo care to se traži daj malo podataka o setapu i koji profil krila imaš.
lp lija
svaka čast to je zvuk :) :) :)
Dobio sam jezgre.. mislim da su tsagi12, pa sam ih oblačio u balzu i neke perverzije..
http://www.rcflybook.com/profile/e5a23f02f73903f8fa2e3e7e3ce8629355b1db2f/buildlog/5?p=0 (http://www.rcflybook.com/profile/e5a23f02f73903f8fa2e3e7e3ce8629355b1db2f/buildlog/5?p=0)
motor je inače deklariran na 4S, ali je izdržao neku slabiju torturu za probu na 6S, čak se nije ni grijao... tak da mislim probat ,ako preživi nagradim ga odmorom na 3S ;D ;D
Teoretski bi trebao biti +700W na 3S..
Sigao je greškom iz HK-a, tako da ako ga spalim nije mi žao, čekam jedan drugi motor na 6S..
Bio je obojan u plavo, al mi se nije svidio finish pa će ići ponovno u boju ;D
Baš kako je netko rekao perverzija! Brijem da bi se splašio pored toga!
Daj mi reci s kojim ljepilom si lijepio balsu, to 1 ili 2 mm balsa?
I jel išlo što stakla preko toga?
A sparovi u krilu su od?
Izgleda predobro!
Baš kako je netko rekao perverzija! Brijem da bi se splašio pored toga!
Daj mi reci s kojim ljepilom si lijepio balsu, to 1 ili 2 mm balsa?
I jel išlo što stakla preko toga?
A sparovi u krilu su od?
Izgleda predobro!
Balza je ljepljena sa PU-Max, 1mm, staklo nisam stavljao, a sparovi su smreka, 5x5 i 15x10 mislim, morao bi provjerit.. prebučno je.. čak i na 3S se jednako čuje..
Čak je jedna runda pojačanja ubačena isprijed elevona.
Žao mi je kaj u prvoj rundi sam zaboravio na temeljnu (zapričao se) pa mi je finish na plavom ispao musav.. tak da moram ponovit.
To se traži,jedva čekam video,to mora da se snima!! sretno! :D :D :D
???
hahahaha koji zvuk :) :)
šta napisati.. razletilo se je.. al ne u zraku :D :D :D
opet je moje nestrpljenje platilo ceh.. umjesto da sve odradim kako treba sa 100% sigurnosti.. ne.. dođem danas iz ZG oko 4:20 i na brzinu idem napravit krug dva da ga utrimam za sutra i eventualno popravim nedostatke..
Preskočim BEC, iako smo raspravljali sinoć o tome, preskočim kontra matice na hornama, preskočim i thread locker na istim.. samo malo terorističke trake preko baterija i fiju.. ;D
Uglavnom, nakon nekih 2.5 minute, ostao sam bez kontrola.. dal se nešto resetiralo, dal je pukla horna, il nešto treće uglavnom bilo je dovoljno da se ova mrcina strmo***di iz vedra neba u neku gustu tvrdu šikaru.. model nije došao do zemlje, ali je pola kile baterija napravilo svoje..
video nije neke kvalitete.. ali da se naslutit kak je to izgledalo.. čak ga nisam stavio ni na vagu.. al mislim da je imao solidnih kilu i nešto.. poljetanje sa mrvicom gasa.. bez greške.
motor 180gr, esc 100, baterije nekih 450 gr, i ovo ostalo nek bude 400-500 gr..
Svidjelo mi se što je bio baš upravljiv, predviljiv, lud u ubrzavanju.. sve pet.. osim ovih par preskoka ;D
6S flying wing crash rc control failure.. (http://www.youtube.com/watch?v=NBbskkE26pc#)
Kao koncept.. pokazao se održivim.. neke stvari koje sam sam fulao trebam sredit.. sve si razmišljam da ga poljepim (ako su serva ok) i da nastavim testiranje ;D
[attach=1]
Sad i nije to tako strašno popucalo, motor je preživio, nije čak ni bio prevruć.. esc je živ, i to funkcionira.. koliko vidim po snimci.. samo me je odrezalo u jednom trenu..
eto i ostaci.. idemo ponovo ;D
After crash :D 6S rc wing leftovers :) :) (http://www.youtube.com/watch?v=ykoFe0OOwnU#)
Eto konačno otkriven uzrok otkaza i razlog krša..
Jedini razlog pored moje lijenosti da ugradim bec i spojim ga na malu backup bateriju koja je jasno uslikana na buildlogu :D
je baterija iz hong konga, tj. njihov stručni lem.. koji se otopio na jednoj ćeliji. Ovo mi se sigurno ne bi dogodilo sa nekom name baterijom tipa loongmax.
[attachimg=1]
si mjerio koliko A cucla taj setup?
da nisi malo pretjerao pa se zato otopio lem? ipak su to 2.2 batke u igri...
želim više sreće idući puta svakako.
vjerujem da ni rezultat neće izostati.
kako kaže Tomislav, meni se dogodilo kad sam izazvao kratki spoj (spojio dvije batke jednu u drugu ???) da se na istom mjestu rastopilo!
kako kaže Tomislav, meni se dogodilo kad sam izazvao kratki spoj (spojio dvije batke jednu u drugu ???) da se na istom mjestu rastopilo!
Hm, ne znam.. nisam mjerio, baterije su išle u seriju.. vrisnuo je samo jedan lem.. vrlo lako da oni to tretiraju kao neku vrstu osigurača.. ali opet trebali bi negdje naznačiti koji je max.. ne vjerujem da je to povuklo preko 70A na 6S.. al uglavnom, trebao sam ugurati BEC unutra na backup bateriju kako je planirano u startu..
Ah.. bilo je dobro.. ništa strašnog što malo flastera neće srediti ;D
[attachimg=1]
Već PU bubri.. možda u ponedjeljak napravim drugi maiden.. :D
[attachimg=2]
neznam zašto si mislio da je koncept neodrživ ???
ide mali ko zmaj
jedino bi savjetovao da se obuče u staklo, 50-100 gramsko, balza daje krutost ali ne i potrebnu čvrstoću.
a baterije ,esc ili motore u tim slučajevima treba smatrat potrošnom robom, eventualno ako uložiš nešto više novaca u kvalitetnije komponente, ali zagi mora bit jeftin...
jedan stari video, 2,2 kile zagija, isto 6s
DJECA KUKURUZA - KOMEDIJA (http://www.youtube.com/watch?v=KUlXwa-57jQ#)
Ahaha,
dobar i poučan video uradak :D
Fanatici! Onaj trenutak kad se ništa nije čulo, nije crknuo nego je probio zvučni zid, a regler se samo malo ugrijao od trenja.
Svaka čast
Predobar ;D
koji prop je gore? Ja vrtim 2640 kv.. al mislim da je prop prevelik.. mislim da zbog toga toliko i vrišti.. jer vrh propelera para zvučni zid ;D
Vjerojatno su prave vrijednosti nešto manje.. ali i dalje tu negdje.. negdje na netu sam bio našao calc za to..
The efficiency of a propeller is reduced as the tip speed approaches the speed of sound. Beyond 80% of the speed of sound, further increases in RPM has little affect on thrust. Thus, it is important to keep tip speeds below 75%-80% of Mach.
7x4
1773 (feet / second) = 1 945.47744 km/h
Ispada da je 159% mach.. hm
gledam, na 3S bi ispalo 1162 feet/sec
opet 104% of mach, što je opet previše..
na 6x4 pa 3S
996 ft/s
89%
ali zvuk je zvuk ;D
Bolje bi bilo da je gore išlo staklo, ali najviše sam oslabio cijelo krilo sa rezanjem rupe za ESC, gdje sam doslovno raspolovio gornju površinu krila, sad da nije bilo moje nestrpljivosti, gornji poklopac od špera je trebao biti zaljepljen preko krila i kompenzirati tu rupu.. al eto ;D Mislio sam da će biti problem gurati tako težak zagi.. na taj wingspan.. ali u letu je super stabilan, nema muvanja od vjetra i sl.. samo para kroz zrak ;)
Uglavnom... ovaj ranjeni junak već lagano vida svoje rane ;D ;D ide u mirovinu tek kad ga skucam u neko brdo ;D
[attachimg=1]
[attachimg=2]
[attachimg=3]
Opet sam se nasmijao do suza :D
Ja sam imao sreće pa sam to vidio u živo mogu samo reći strava a livada sigurno km. x km. je bila ko kada za voziti
na snimci sa dobro čuje zvuk ali video je slab tek se vidi jedan prelet kak ide.
Ubrzo još smijanja s ME163
lp lija
7x3 na 2770kv
trebalo bi skinuti na 6x4 ali nisam nigdje našao prop koji mogu stavit na spiner, osovina motora je 5mm, a spiner mislim 8mm, 7x y su tek dovoljno veliki da se stave gore, kratio nisam...nisam stigao, ali vuče pun k ampera, loger stane na 142, a esc je bio od 125/150-60s
ranjenika dobro omotaj i gas
Možda da probaš naći neki prop saver za 5mm osovinu? Ja ću očito imat isti problem sa drugim motorom..
Nego.. ovaj tjedan će bit repariran.. ;D ima samo jedan problem sa backup napajanjem..
ideja je da glavno napajanje ide iz ESC-a, pošto je jače, a da zamjensko ide iz BEC-a.
E sad za brzinsku probu, oba su bila uključena i sad kad isključim ESC na 1 sekundu sam u blackoutu, i onda rx primi napajanje od BEC-a. E sad.. zašto je to tako ne znam... pretpostavljam da je problem možda u naponima.
ESC -> 5.6 V
BEC -> 3.3 V
Istina fulao sam kod naruđbe, jer taj BEC uopće nije trebao ići u modele, već samo na servo tester i na brused regler za neki drugi izum :D
Sad mogu gurnut BEC kao primarni izvor i precvikati crvenu na ESC-u, ali ta opcija mi se ne sviđa. Sad vjerujem da gurui od elektronike imaju neku ideju za ovaj slučaj.
Ako netko ima BEC sa istim naponom na ESC-u, čisto me zanima da proba da li će to rješiti problem prekida na sekundu.
neznam niš o struji pa sam išao na sigurno, u videu se ne vidi da imam punu kontrolu nakon kaj se ESC "ugrijao zbog otpora zraka".
ja sam stavio 3 x regulator napona 7805 1A , a struju sam ukrao sa jedne baterije (12.6v-9.0v) , izvod sa regulatora je išao po jedan na svaki servo i jedan za prijemnik, pošto je minus zajednički za sve za servo sam samo signal spajao na prijemnik.
još jedna stvar je bitna, moraš ukrasti struju sa baterije čiji minus ide ESc a plus sa brike između baterija.
izgledalo je ovak a shema je ispod :D
ovi regulatori 7805 imaš za kupit u čipoteci ili u nekom TV servisu od 5 kuna na dalje, i traži što jače, jednom sam dobio 3A, a u ovom zagiju nisam imao nego 1A, pa pošto je servo 16,8kg/cm i vuče do 0.8A morao sam svakom svoj stavit, a na prijemnik obično stavim jedan sam.
sigurno je sigurno, reče opatica i navuče kondom na svijeću
mali ispravak, pogrešno sam nacrtao shemu pa evo nova
Zanimljivo.. imam jednog kolegu elektroničara pa ću probat s njime da mi složi nekaj.. iako poučen ovim pregaranjem spoja na ćeliji.. namjeravam koristiti bateriju koju sam inicijalno planirao za backup napajanje..
(http://static.rcflybook.com/?width=800&image=/resources/images/e5a23f02f73903f8fa2e3e7e3ce8629355b1db2f/1321645269pic-0404.jpg)
Obzirom da kad vrisne baterija.. sve ostaje bez struje.. Jedino me muči to što sam fulao BEC, jel može šta biti zbog te razlike 3.3 i 5.6V ? I ne sviđa mi se da kad glavno napajanje nestane, na sekundu se rx ugasi i ponovno upali..
Istina, krivo sam oznacio pinove ma 7805, budem popravio kad dojdem doma. Sorry.
Istina, krivo sam oznacio pinove ma 7805, budem popravio kad dojdem doma. Sorry.
Vidim po slici da je crna u sredini, tak da nije tak strašna shema.. nego.. po ovome ispada da sa npr. jednim takvim LM-om od npr. 3A ili više, mogu direktno sa baterije 2S ići na RX ?
Ček, bec ti daje samo 3.3V na servače? Ako je tako, to je definitivno premalo...
Da, ovaj sa ESC-a mi daje 5.6V /~5 A, a ovaj eBEC koji sam uzeo j 3.3V ~2A, stvar je da sam njega uzeo za neku skroz drugu primjenu.. ali opet sve radi.. jedino mi se RX očito resetira kad ugasim ESC zbog razlike u naponu? Ili se resetira zbog nečeg drugog?
Stvar je da je blackout samo 1 Sekundu.. i dalje sve radi na 3.3V BEC-u. A htio bi da mi taj bec bude backup jedino mi taj blackout ne štima..
Eto upravo isprobano sa SBEC-om na 5.5V nema blackouta.. znači mogu šibat ESC/BEC i ovaj SBEC kao redudantni izvor napajanja.. ako bilo koji vrisne i dalje ima struje na servu..
hvala kolegi na SBEC-u ;)
Flying wing 6S rebuild (http://www.youtube.com/watch?v=FxbtsMYidAk#)
i sad samo test flight, pažljivo sa gasom
da... možda ga još obojam prije.. sutra bi mogao biti dan za šminkanje.. i finishiranje.. moram pokitat neke sitnice.. ima još neke stvari koje ovaj put ne smijem preskakat ... ali.. šta je sigurno sigurno je :D :D
Dual RX power redudant (http://www.youtube.com/watch?v=QbCTKImJhuQ#)
kao da nikada nije ništa bilo :D :D
Nakon par dana brušenja, kitanja.. brušenja..
[attachimg=1]
[attachimg=2]
[attachimg=3]
Pa vrijeme je i da dobije neku ikonu ;D
[attachimg=4]
Morat ću osvježit build log ovim krpanjem 8)
na red konačno stigla i prva runda boje... ne znam koliko je uobičajen metalik na rc modelima, ali ova zvjerka je pokazala da može nosit i puno više..
[attachimg=1]
Ima nešto grešaka.. tek kad sjedne boja vide se neke sitne neravnine, no ovaj put sam puno zadovoljniji površinom.
[attachimg=2]
Sad trebao bi imati strpljenja da boja dozori.. al vidjet ću kako će sutra izgledati.. možda odradim brušenje 800/1200 grita... pa još jednu rundu boje po potrebi..
Ideja mi je da napravim par slojeva laka, sad vidjet ćemo kako će to proći.
[attachimg=3]
Jedino si sad razmišljam, šta ću sa elevonima, našao sam neku super ludu florescentnu boju, al se dvoumim oko boje.. bjeli, "kričavi" ili smireno smeđi?
smireno smeđi ti nikak ne paše u profil aviona, ja sam svog cijelog u narančasto pa je u zraku bio više crna mrlja nego boja, a sad u garaži svjetli na zidu.
mogao bi ga sad na proljeće opet pustit malo na zrak...
pošto mi na 6s guta previše struje a vrh propa mi odlazi preko brzine zvuka, a zadržao bi veličinu 7" zbog 2,2kile teškog modela palo mi na pamet da stavim isto velik prop a pitch podignem u duplo a baterije prepolovim tako da bi vozio 3s (2770) na 8"pitch, time bi bio vrh propa malo ispod brzine zvuka a imao bi teoretsku brzinu potpuno jednaku,
:'( teoretski je točno.
http://www.rcpro.org/rccalc/PitchSpeed.aspx (http://www.rcpro.org/rccalc/PitchSpeed.aspx)
pošto mi na 6s guta previše struje a vrh propa mi odlazi preko brzine zvuka, a zadržao bi veličinu 7" zbog 2,2kile teškog modela palo mi na pamet da stavim isto velik prop a pitch podignem u duplo a baterije prepolovim tako da bi vozio 3s (2770) na 8"pitch, time bi bio vrh propa malo ispod brzine zvuka a imao bi teoretsku brzinu potpuno jednaku,
:'( teoretski je točno.
http://www.rcpro.org/rccalc/PitchSpeed.aspx (http://www.rcpro.org/rccalc/PitchSpeed.aspx)
Tu bi išao na 2 puta po 3S ? Ja namjeravam na slijedeći maiden ići u toj konfiguraciji.. 2x3S paralela.. tu stvarno mora imat dovoljno ampera, a opet očekujem da bi moglo biti barem pola sata jurcanja... i možda malo više..
Zadnji puta sam imao 2x3S na krilu od 1.5 metra istina i onaj mali 2206/12 .. i to je išlo po 45minuta.. a baterije na 50-60%..
nego.. danas je bila druga runda boje.. ovaj put konačno kako se spada... (istina ostalo je još malo sitnica.. al sada već mogu prijeći preko toga.)
Bilo je nešto brušenja na 800/1000 Grita pa malo kitanja.. i konačno farbanje.. dan super.. vani na zraku.. sve okolo mokro. .nigdje grama prašine, sve ove dosadne bube već odavno ne lete.. milina 8)
[attachimg=1]
Ovaj put površina je skoro super, a boja.. mrak duboka :)
[attachimg=3]
Nosač još moram malo počistit
[attachimg=4]
E sad.. ova prirodna boja balze je ok.. možda samo čisti lak na nju.. al opet.. sve se nešto dvoumim oko ove fluorescentne boje. baš ne bi htio da ispadne kičast.. al ;D
elevone u lak bijelu, s time nemres fulat.
misliš u full bjelu.. pa mislim da bi to moglo proći.. moram ionako ponovit ST štrafe ;)
imam još zlatnu i srebrnu/chrom .. al ak s time krenem bit će gori od crnačkog pimpanog auta ;D ;D
[attachimg=1]
Vidim ove vinglete, moji su u zadnjih par zagija donji rub ide dužinom iza elevona a visoki su oko 4 cm.
Radim ob od epoksija I stakla 160gr u 4 sloja, ispadnu oko 1 mm debeli + sloj karbona za look ako ima
Vidim ove vinglete, moji su u zadnjih par zagija donji rub ide dužinom iza elevona a visoki su oko 4 cm.
Radim ob od epoksija I stakla 160gr u 4 sloja, ispadnu oko 1 mm debeli + sloj karbona za look ako ima
misliš na nešto ovako?
[attach=1]
Prije sam znao tako produžiti.. ali sam ih znao i lomiti.. do sada su mi se pokazali najboljima oni od deprona.. iz jednog jedinog razloga što kad bi zapeo za drvo oni bi popucali i zagi bi proletio dalje..
Ovi sada su od balze.. onak su solidni.. ali da jače povučem slomio bih ih.. isti razlog ako ga zakvačim za drvo.. to oko kuće.. na livadama imam dosta drveća, tako da uvjek postoji šansa da okiti kakav hrast ili jasen :D
Ali zvuči zanimljivo.. dosta su kruti od 4 sloja stakla?
Nakon ovog.. mislim da ću složiti još par komada različitih, u kombinaciji balza/staklo..
ponovno jednog sigurno od 1.5M ili više, za duge vožnje..
jedan za rušenje rekorda ;D
I možda jedan za fpv platformu..
eto i finalne fotke :) sad još samo da skupim hrabrost za re-maiden :D ;D
[attachimg=1]
wora svaka čast ..... izgleda stvarno dobro...
:) :)
prelijepo si to izvel .... čisto da te pri srcu zazebe kad pomisliš o slici lijevo... sretno :)
nek leti tak dobro kak izgleda :)
kak bu se ovo razletilo ??
kak bu se ovo razletilo ??
ivane to je vase ili?..dobro ga ova dvojica drze ;D
nek leti tak dobro kak izgleda :)
thnx, mislim da će danas maiden..
@Iowa... pa čovječe koji si ti spammer i troller to nema nigdje.. stvarno si iskompleksiran do bola. Ajde lepo otvori svoju temu pa tamo gnoji do jutra.
evo i snimke sa maidena... nažalost treća widescreen kamera nije snimala moguće da ju nismo upalili nakon prvog pada ;D
Razlika između 6S i 3S se osjeti ali da se voziti.. mislim da će biti neki kompromis na 4S za divljanje.. a 3S za zabavu..
RC Flying wing taz zagi maiden flight (http://www.youtube.com/watch?v=JLwGQQLhCjs#ws)
Evo i bacanja krila po livadi :D
prvi pokušaj.. na 7x4 bez gasa ... tu smo očito zaboravili upalit widescreen prednju kameru ;D
Flying wing re maiden - first try (http://www.youtube.com/watch?v=PYBGH6GshWg#ws)