FlyFreak

RC Modeli => Motorni modeli => Topic started by: DDirektor on May 03, 2012, 10:39:08 am

Title: Mješanje nitro goriva
Post by: DDirektor on May 03, 2012, 10:39:08 am
dakle ...

Gdje nabavljaje metanol, ricinusovo ulje , Sintetičko ( koje ? ) po naravno normalnim cijenama jer je u kemici litra metanola 76 kn + pdv što nije normalno ???
Nitrometana je bilo u Lindingeru...

za sada se vozi na kupovno a možda bi se malo išlo mućkati
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: robi1kenobi on May 03, 2012, 12:25:35 pm
Nitrometanola ima u Schweighoferu i cijene su OK.
OK je miješati sam kad bi se negdje mogao naći jeftin metanol, ali opet trebaš kupit nitro i sintetičko ulje. Ricinus je dobar, ali se zgušnjava kad motor stoji i ždere ležajeve.
Ricinusovo ulje se da nabaviti u ljekarnama, ali definitivno preporučam sintetiku. Tak da na kraju krajeva opet moraš do Austrije kako bi kupio nitro i sintetičko ulje, tak da mislim da se ne isplati miješati, već kupiš gotovo gorivo.
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: eewan on May 04, 2012, 02:42:43 pm
ricinus je super i osim sto jako ulji model i sto se zgusne u motoru koji se dugo ne koristi sve prednosti su na njegovoj strani.

od kada se ricinus ne koristi u gorivima motorima su poceli hrdjati lezajevi, a hrdjavi lezajevi izazivaju najvise kvarova na motoru jer hrdja ulazi u motor, radi stetu, a i jako skracuje vijek svjecicama. za dug rad motora potrebno je koristiti barem malo ricinusa u gorivu ili svaki puta koristiti after run ulje, a moze i wd40.
 ricinus zapunjuje eventualne risove na klipu i cilindru pa motor bolje radi i ima vise kompresije. ricinus bolje podmazuje jer mu raste viskoznost sa temperaturom, a sinteticka ulja gube viskoznost u istom slucaju. motor lakse trpi siromasna stelanja i opcenito se manje trosi kada se koristi ricinus.

ako se metanol nabavlja besplatno ispada visestruko isplativo voziti se na doma radjeno gorivo.
npr. u 100 sati rada nekog prosjecnog motora se moze ustedjeti toliko da se mogu kupiti jos barem 2 nova motora.

ja sam razglasio na sve strane da mi metanol treba i metanol se stvorio na kraju. tako probaj i ti.  prije par godina sam se raspitivao gdje ima za kupiti metanola pa su me uputili na firmu velekem i mislim da je tamo 20 litara kostalo 200 kuna + pdv, ali nisam na kraju kupio od njih jer mi je metanol donesao susjed.

ricinusa ima po 65 kuna za litru u ljekarni kemig u bauerovoj ulici u zg, a cisti nitro ne koristim vec sam prosle godine nabavio galon kupovnog goriva sa 25% nitra pa ga dodajem u doma radjeno gorivo tako da dobijem mjesavinu sa 5% nitra.

1l ulja = 65 kuna
1l nitrometanola sa 25% nitra = 60 kuna
metanol besplatan

dobijem 6 litara goriva sa 5% nitra za 125 kuna.
kupovno gorivo 3,8 litre sa 5% nitra kosta 160 kuna minimum.

nek motori traju 100 sati rada (to je vrlo losa prognoza) i nek neki prosjecni motor od 7,5 ccm potrosi 2 deci goriva u 10 minuta ispada da motor u svojem vijeku kroz sebe progura 120 litara goriva.

120 litara domaceg goriva mene kosta 2500 kuna
120 litara kupovnog goriva kosta barem 5300 kuna

motor se uvijek da otvoriti i lezajevi se mogu ocistiti ako se ricinus zgusne, a mogu se i kupiti za par dolara sa interneta.

ja vec trecu sezonu letim iskljucivo domace gorivo sa ricinusom i nemam nikakvih problema osim kaj kad stignem doma poslije letenja moram isti tren pod tus jer zena vice da smrdim.
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: eewan on May 04, 2012, 02:52:18 pm
zaboravio sam dodati da bih ja najradje letio na sintetiku u koju bi dodao malo ricinusa da mi je financijska situacija bolja i da je austrija blize. posto austrija nije blizu, a s parama sam tak kak jesam onda letim na cisti ricinus.
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: robi1kenobi on May 04, 2012, 02:52:48 pm
Ma imam još bolju ideju!
Kak si ti našao sponzora za metanol, tak ću si ja naći sponzora za recimo Rapicon 30% heli i imam još bolje gorivo s vrhunskim uljem za 0 kn!
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: eewan on May 04, 2012, 02:57:29 pm
Ma imam još bolju ideju!
Kak si ti našao sponzora za metanol, tak ću si ja naći sponzora za recimo Rapicon 30% heli i imam još bolje gorivo s vrhunskim uljem za 0 kn!

hehe

ovo nije sponzorstvo nego nabava ispod pulta.
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: robi1kenobi on May 04, 2012, 03:27:16 pm
Pitao sam par svjetskih faca kaj misle o ricinusu (Tim Jones, Bert Kammerer) i rekli su - NE
Pričam o heli motorima. Znači čisti ricinus ne, ali nekoliko posto je iovako ionako u skoro svakoj gotovoj mješavini. Kaj se aviona tiče nema frke, pogotovo ak letiš jeftine motore tipa ASP - isplati se promjenit cijeli motor nakon dvije sezone, opet si uštedio :)
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: eewan on May 04, 2012, 03:48:35 pm
ja sam i pricao samo o avio motorima jer sam totalni tudum za helije. ;)
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: Ivan Iowa on May 04, 2012, 05:18:43 pm
Gorivo - Ulje,

tu su misljenja podijeljena, Ricinus ili Sintetik,

Sintetik- Bum koji je u pocetku napravio stisao se pa po meni Ricinus ipak ostaje No. 1

istina je da se ostatci Ricinusa pretvaraju kroz duze vrijeme u gumenastu Masu ali nakon rada Motor u svakom slucaju treba da se ispere Petrolejem ili Mos-2 i tada nema posljedica po Motor, po meni je Methanol veca opasnost jer nagriza Aluminijske dijelove,

Interesuju me vise iskustva Automodelara koji dnevno po vise sati siluju Motore za razliku od nas.

uostalom i najpoznatije Auto Ulje "Castrol" je Ricinus.
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: Kobac on May 04, 2012, 06:38:16 pm
Pozdravljam svaku inicijativu :)
 
Naravno uz uvijet da to činite na siguran način.
 
METANOL JE OTROV od kojeg lako možete oslijepiti.
 
Pri pretakanju i mješanju goriva dolazi do jakog hlapljenja metanola, što je jednako opasno po čovjeka kao da ga je popio.
 
Udisanje para znatno brže ulazi u krv nego da ga popijete.
 
Poznavao sam čovjeka koji se otrovao metanolom, nažalost više nije živ da vam iz prve ruke ispriča kako je to.
 
Bavite se hobijem, ali čuvajte zdravlje.
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: mirt on May 04, 2012, 11:25:21 pm
 
preporučio bih ricinus,i nije istina da je sintetika tak bolja.nekad davno smo sami miješali gorivo ,i nijedan motor nije riknuo,štucao itd.ti isti motori i danas rade besprijekorno,webra,osmax, super tigre .metanol smo nabavjali na bačve,samo radi usporedbe koliko se nekada letilo,ja sam radio u veledrogeriji,i imao sam mogučnost nabaviti rafinirani ricinus,da dobio sam od uvoznika na poklon 30 kg.e da metanol smo dobivali od nažalost zatvore
željezare Sisak,nisam siguran ali mislim da je metanol nuspodkt u proizvodnji čelika 8)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
z
 
 
 
 
 
 
 
anol bio n
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
us produkt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ne željrzare s
 
  i
 
 
 
 
 
sak
 
 
 
 
 
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: robi1kenobi on May 04, 2012, 11:46:17 pm
Probat ću naći članak koji objašnjava zašto je ricinus dobar, čak i bolji (po nekim svojstvima) od sintetike. Neka fora je s razgradnjom ricinusa pri visokim temperaturama, nastaju neke čestice koje su izvrsne i dobro štite motor pri visokim okretajima/temperaturama i zato se isti i koristi u malim postocima u mješavinama. Ne sjećam se točno kaj je sve pisalo jer sam ga čitao prije par mjeseci, probat ću ga iskopat pa ću stavit link
Inače, priča je da ako se koristi 100% ricinus za podmazivanje (znači 15-25% udjela ricinusa u mješavini) može kroz neko vrijeme naštetiti motoru, osobito ležajevima (jer se stajanjem pretvara u gumu, a i jako "lijepo" se zapeče na auspuhu i motoru, puno ga izađe na auspuh jer je gust). Zato se koristi sintetika niskog viskoziteta
To nije moja tvrdnja, provjerite po interwebsima tko su Tim Jones i Bert Kammerer ak ne znate. Ja ću ovu sezonu odletjeti s Cool Powerom 15% (kojeg inače zovu Cruel Power zato što ima premali postotak ulja za heli motore, dok je CP 30% dobar) i držat fige da mi motor ne ode u 3PM. Ak ode, bar imam razlog kupit YS60 sl. godine  :D
Kod aviona su opterećenja na motoru puno manja jer se ne koristi toliko momenta, čak ni kod hovera recimo, a i rijetko kad se gaze na full gasu. A i postotak nitra je na avionima rijetko iznad 20%, često dosta manji.
Heli motori su pod stalnim opterećenjem (kod 3D leta) i turaže su često iznad 90%. Tak da se tu vidi koje ulje kvalitetnije podmazuje, da je ricinus bolji, u Americi bi ga svi letjeli a i proizvođači goriva bi ga koristili u svojim mješavinama, sumnjam da je skuplji od sintetike.
A di su tek autići, Ameri na nitro autićima za utrke guraju preko 50-60% nitra, opet je većina ulja sintetika, tek par posto ricinusa.
Osim toga, Webra i SuperTigre (kao i većina ostalih europskih motora) su motori kojima paše manje nitra zato što imaju nešto veću kompresiju, dok japanski motori imaju manju kompresiju kako bi se moglo koristit gorivo s većim postotkom nitra.
Ne znam dečki, možda ste vi u pravu da je ricinus bolji, ali nekako više vjerujem ljudima koji osvajaju prvenstva i koji su "doktorirali" glow motore
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: robi1kenobi on May 04, 2012, 11:49:47 pm
Quote
This is by Bert Striegler, picked from George M. Aldrich's web site, now closed down:

Back in 1983 there was quite a controversy in Radio Control Modeler magazine about the tests that were necessary to measure the "lubricity" of various oils that might be useful in model engines. Castor oil was used as the benchmark, but it was obvious no one knew why this was so. They apparently got a lot of info on various industry tests of lubricants, but these were really designed for other purposes. This was my answer. I will remind you that I was a lubrication engineer and not a chemist, but I drew my chemical info from Bob Durr, the most experienced lubricant scientist in the labs at Conoco. Bob worked with my group on many product development projects and I can tell you that he is one smart hombre! Small changes were made in the text, but surprisingly very little has really changed since this was originally written. Here goes with the answer.

"I thought I would answer your plea for more information on castor oil and its "film strength", which can be a very misleading term. I have never really seen a satisfactory way to measure the film strength of an oil like castor oil. We routinely use tests like the Falex test, the Timken test or the Shell 4-ball test, but these are primarily designed to measure the effect of chemical extreme pressure agents such as are used in gear oils. These "EP" agents have no function in an IC engine, particularly the two-stroke model engine types.

You really have to go back to the basics of lubrication to get a better handle on what happens in a model engine. For any fluid to act as a lubricant, it must first be "polar" enough to wet the moving surfaces. Next, it must have a high resistance to surface boiling and vaporization at the temperatures encountered. Ideally the fluid should have "oiliness", which is difficult to measure but generally requires a rather large molecular structure. Even water can be a good lubricant under the right conditions.

Castor oil meets these rather simple requirements in an engine, with only one really severe drawback in that it is thermally unstable. This unusual instability is the thing that lets castor oil lubricate at temperatures well beyond those at which most synthetics will work. Castor oil is roughly 87% triglyceride ricinoleic acid, which is unique because there is a double bond in the 9th position and a hydroxyl in the 11th position. As the temperature goes up, it loses one molecule of water and becomes a "drying" oil. Castor oil has excellent storage stability at room temperatures, but it polymerizes rapidly as the temperature goes up. As it polymerizes, it forms ever-heavier "oils" that are rich in esters. These esters do not even begin to decompose until the temperature hits about 650 degrees F. Castor oil forms huge molecular structures at these elevated temperatures - in other words, as the temperature goes up, the castor oil exposed to these temperatures responds by becoming an even better lubricant!

Unfortunately, the end byproduct of this process is what we refer to as "varnish." So, you can't have everything, but you can come close by running a mixture of castor oil with polyalkylene glycol like Union Carbide's UCON, or their MA 731. This mixture has some synergistic properties, or better properties than either product had alone. As an interesting sidelight, castor oil can be stabilized to a degree by the addition of Vitamin E (Tocopherol) in small quantities, but if you make it too stable it would no longer offer the unusual high temperature protection that it did before.

Castor oil is not normally soluble in ordinary petroleum oils, but if you polymerize it for several hours at 300 degrees F, the polymerized oil becomes soluble. Hydrogenation achieves somewhat the same effect.

Castor oil has other unique properties. It is highly polar and has a great affinity for metal surfaces. It has a flash point of only 445 degrees F, but its fire point is about 840 degrees F! This is very unusual behavior if you consider that polyalkylene glycols flash at about 350-400 degrees F and have a fire point of only about 550 degrees F, or slightly higher. Nearly all of the common synthetics that we use burn in the combustion chamber if you get off too lean. Castor oil does not, because it is busily forming more and more complex polymers as the temperature goes up. Most synthetics boil on the cylinder walls at temperatures slightly above their flash point. The same activity can take place in the wrist pin area, depending on engine design.

Synthetics also have another interesting feature - they would like to return to the materials from which they were made, usually things like ethylene oxide, complex alcohols, or other less suitable lubricants. This happens very rapidly when a critical temperature is reached. We call this phenomena "unzippering" for obvious reasons. So, you have a choice. Run the engine too lean and it gets too hot. The synthetic burns or simply vaporizes, but castor oil decomposes into a soft varnish and a series of ester groups that still have powerful lubricity. Good reason for a mix of the two lubricants!

In spite of all this, the synthetics are still excellent lubricants if you know their limitations and work within those limits. Used properly, engine life will be good with either product. Cooked on a lean run, castor oil will win every time. A mix of the two can give the best of both worlds. Most glo engines can get by with only a little castor oil in the oil mix, but diesels, with their higher cooling loads and heavier wrist pin pressures, thrive on more castor oil in the mix.

Like most things in this old life, lubricants are always a compromise of good and bad properties. We can and do get away with murder in our glo engines because they are "alcohol cooled" to a large degree. Diesels, though, can really stress the synthetics we use today and do better with a generous amount of castor oil in the lubricant mix. Synthetics yield a clean engine, while castor oil yields a dirty engine, but at least now you know why! "

Bert Striegler

Bert was the Sr. Research Eng'r. (ret.) at Conoco Oil Co. He's a graduate in aeronautical eng'rg., and a long time modeler. I never understood how he wound up in the oil research business, but I guess it's because he's just very smart ! I deserve no credit, Bert's the brain ! /George M. Aldrich
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: robi1kenobi on May 04, 2012, 11:53:05 pm
E sad treba uzet u obzir da je članak iz '83. i da onda nije bilo sintetike kakva danas postoji, mislim da je ricinus pregazilo vrijeme, iako se dalje koristi u malom postotku radi zaštite motora (tj. samo neki proizvođači ga koriste) jer stvara zaštitni film
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: Ivan Iowa on May 05, 2012, 12:07:45 am

preporučio bih ricinus,i nije istina da je sintetika tak bolja.nekad davno smo sami miješali gorivo ,i nijedan motor nije riknuo,štucao itd.ti isti motori i danas rade besprijekorno,webra,osmax, super tigre .metanol smo nabavjali na bačve,samo radi usporedbe koliko se nekada letilo,ja sam radio u veledrogeriji,i imao sam mogučnost nabaviti rafinirani ricinus,da dobio sam od uvoznika na poklon 30 kg.e da metanol smo dobivali od nažalost zatvore
željezare Sisak,nisam siguran ali mislim da je metanol nuspodkt u proizvodnji čelika 8)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
z
 
 
 
 
 
 
 
anol bio n
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
us produkt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ne željrzare s
 
  i
 
 
 
 
 
sak


Tako sam i sam tada radio,
tako i danas radim pa zasto i sutra ne bih,
vlastito iskustvo je bogatstvo i pravo.

Pozz. Iv
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: robi1kenobi on May 05, 2012, 12:11:33 am
Nekad su ljudi hodali po Zemlji koja je bila ravna ploča, pa zašto ne bi i dalje?  :D
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: Ivan Iowa on May 05, 2012, 12:20:18 am
Nekad su ljudi hodali po Zemlji koja je bila ravna ploča, pa zašto ne bi i dalje?  :D

Nadje se ovdje i GLUPLJIH Komentara pa i ovaj tvoj moze proci !
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: robi1kenobi on May 05, 2012, 12:27:34 am
Nije zlonamjeran, a ja mislim da nije ni glup!
Ricinus je 50% jeftiniji od sintetike, da je stvarno bolji od sintetike proizvođači bi ga koristili u svojim mješavinama i naplaćivali gorivo po istoj cijeni kao da je full sintetika unutra.
Uglavnom stara garda i dalje leti na ricinusu (pričamo o avionima) dok su se oni otvorenijeg pogleda na stvari okrenuli sintetici.
Zaključak bi bio da je i jedno i drugo dobro, najbolje je imati par posto ricinusa u mješavini u slučaju previsokih temperatura (jer tu je ustvari ricinus najbolji) i zbog stvaranja tog zaštitnog filma.
Sve lijepo pišem u onom članku, mada je star već 29 godina i sigurno su se stvari promjenile od onda što se sintetike tiče.
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: Ivan Iowa on May 05, 2012, 12:36:39 am
Roby,
sve je stvar iskustva a i mogucnosti, ja mogu da biram i uzimam Ricinus ali i to mi je proslost, mislim da ne grijesim ili da ali dok ne probam ne znam,

narucio sam NGH GT 9  i tu mislim da je buducnost kod Aviona
kako ce mi se pokazati ????

novo je novo i veoma cesto  "Macak u Vreci"

ali o tom po tom !
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: robi1kenobi on May 05, 2012, 12:45:13 am
Evo iskustvo iz prve ruke - ricinus jako masti cijeli model, što nije problem jer se s folije/plastike lako skine, ali je problem kaj se na vrućim dijelovima (auspuh, glava motora...) skuplja jako ružna patina kad se zapeče - sa sintetikom toga nema a i lakše se briše. Ja heli nakon leta skoro da i ne moram brisati jer jako malo masti, najviše ustvari ima na sabljama od inverted hovera.
Jedina pizdarija je kaj živimo u državi kakvoj živimo, pa moraš van po gorivo kako god okreneš - miješao sam ili kupovao gotovo!
Da mogu doći do jeftinog alkohola, sigurno bih sam miješao gorivo s čistim ricinusom bez nitra, pogotovo za jeftine motore tipa ASP, kak recimo eewan radi.
Na heli motoru se ipak držim Cruel Powera jer je pošteno gorivo preskupo a i treba potegnut do Deutschlandsberga
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: Ivan Iowa on May 05, 2012, 01:18:45 am
To Robi sve ima svoje ljepote u uzivanju mirisa sagorjeloga Ricinija,
problem sto masti Model mi nikada nije bio problem a i drugima koje znam,

svako zadovoljstvo ima svoju cijenu,bez toga ne ide,

a da kvari Motore ???
ja ih imam dvadesetak godina starih pa ne primjecujem nikakva ostecenja na njima,
vazno je da je gorivo frisko a sto za mnoge nije,
Ricinus se nakon godinu dana pocinje da razdvaja a to je nesto sto moze da bude za Motor stetno,

miksam sam gorivo od uvijek,

Pozz Iv
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: šišmiš on January 05, 2014, 11:28:33 am
Pozdrav svima Vama koji volite smrditi po spaljenom ricinusu ! :D

Našao sam ovu staru temu na forumu, pa da vidimo da li je možemo malo oživjeti..  ;)
Pošto sam neki dan kupio dva lijepo očuvana rabljena avio-nitrača, svaka informacija mi je više nego dobro došla, jer sam u nitro svijetu totalni rookie, iako sam stari konj od 4 banke... . Ne bih volio zaribat nekaj na početku..

Čitam Vaše stare postove u vezi odabira goriva, i posebno u vezi odabira lubrikanata (sintetski vs ricinus), čitam user manuale proizvođača motora, pa mi još uvijek nije jasno kako da postupim, jer je dosta informacija s različitih strana kontradiktorno.

Vidim da ima nekoliko Vas koji donekle kužite priču, no nije mi jasno zašto nitko od Vas u raspravi o lubrikantima ne uzima u obzir po meni najbitnije parametre, a to su:
- vrsta glow motora po konstrukciji - ABC, AAC, ABN, AAN , zatim
- vrsta ležaja (ležaj klizni ili kuglični),
- range obrtaja u kojem motor radi (5.000 ili 50.000 nije isto)
- namjena motora ( da li je u pitanju neki laganini trainerić ili nasvirani pilon racer sa rezonantnim auspuhom
       koji kolje motor preko svih mogućih preporuka što ih proizvođač daje)

Vrstu lubrikanta određuje previše paramatara da bismo mogli postaviti jednostavno pitanje: NITRAČI - RICINUS ili SINTETIKA ?
Usporedbe radi, postoje vanbrodski Tomosi stari > 40 godina koji su svo to vrijeme voženi na običan ININ DVOTAKTOL, koji po svim svojim karakteristikama spada u zonu sumraka ako pričamo o lubrikantima.... Pa ipak, motor koji je konstruiran za ININ DVOTAKTOL veselo bruji već nekoliko decenija podmazivan baš tim uljem.. i brujat će i dalje...
Ako bismo pokušali na taj isti DVOTAKTOL voziti primjerice Apriliu RS 250 ili Kawasaki KR 250, ubili bismo motor za par stotina prijeđenih kilometara. Zašto ? Zato što su dizajnirani za podmazivanje sintetskim lubrikantima i tolerancije u mašinskoj obradi su puno finije nego kod Tomosa..

Ono što bih volio postići ovim postom je da se svi iskusni mozgovi ovog foruma dogovore i da se raspiše nekakva tablica prema tipu motora sa preporukama za goriva / lubrikante, čisto kao zajeb-free vodilja svima nama koji smo novi u ovome.

Slušam preporuke GORIVO/LUBRIKANT za ove motore (ako ima Tko kakvu pametnu):
- TT GP-15
proizvođač navodi:
"We strongly recommend using a fuel containing 20% castor oil or castor/synthetic blend with
no more than 10% nitromethane for break-in. We strongly discourage using fuel containing
only synthetic lubricants during the initial break-in period.

- MDS 40 (Rus)
? znam samo da ga je prijašnji vlasnik vozio na ricinus koji sam 2 dana otapao sa svih dijelova motora..  :D

Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: eewan on January 06, 2014, 10:53:38 am
Motori s piksom obavezno sa ricinusom, a motori koji su vec ranije vozeni sa ricinusom najcesce slabije i nepouzdanije ako ih se prebaci na sintetiku.
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: SDespot on January 06, 2014, 12:26:34 pm
S obzirom da radim u tvornici maziva, kemičar sam po struci i dublje sam u toj prići od večine, mogu reći da je najopasnija stvar za vaš motor neznanje i nagađanje. Zato čitajte upute i poštujte ih do najmanje sitnice i vaš će motor raditi kako treba.
@šišmiš, po čemu zaključuješ da je Dvotaktol zona sumraka ako "penta" već desetljećima fino radi s tim uljem?
Dvotaktol koji se danas prodaje zadovoljava zahtjeve testa CEC L-077-X-95 i nadmašuje zahtjeve API TC++, JASO FC i još poneki. Za svog "firtakta" možeš kupiti 4bike koji ima dozvolu JASO T 903 MA i nadmašuje ACEA A3-02 i API SL. Ako ti ove oznake ništa ne znače, možda se ne bi trebao upuštati u piskaranja o uljima i podmazivanju općenito, zar ne?
Kada su naše igračke u pitanju, svima preporučam kupnju gotovih mješavina goriva. Miješanje u vlastitoj režiji postavlja zahtjeve koje večina nije u stanju ispuniti u vlastitim garažama, balkonima, kuhinjama i sličnim prostorima.
Na kraju (ili početku?), optimalno ulje za "no name" motore i svakodnevno letenje bila bi mješavina trečine ricinusa i dvije trečine sintetike.
Dodatak od 5% nitrometana neće naškoditi ni jednom motoru, a svi će mirnije raditi pri nižim okretajima i  bolje primati gas.
Za detalje, tu sam!
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: šišmiš on January 06, 2014, 11:30:36 pm
S obzirom da radim u tvornici maziva, kemičar sam po struci i dublje sam u toj prići od večine, mogu reći da je najopasnija stvar za vaš motor neznanje i nagađanje. Zato čitajte upute i poštujte ih do najmanje sitnice i vaš će motor raditi kako treba.

@SDespot,
zahvaljujem na informaciji , no mogao si nas poštedjeti svojeg pretencioznog i podcjenjivačkog uvoda i u jednoj smislenoj rečenici napisati da koristiš 1/3 RICINUSA i 2/3 SINTETIKE.. i to bi bilo sasvim ok i dovoljno..

@šišmiš, po čemu zaključuješ da je Dvotaktol zona sumraka ako "penta" već desetljećima fino radi s tim uljem? Po tome što se to ulje desetljećima nije mijenjalo niti razvijalo i što je odgovaralo samo za oldtimere bez uljnog injektora (JAWE, MZ-e, Tomose, ČZ) i sve ono što po svojoj tehnologiji pripada u prošlo stoljeće. I da... zato što sam se načistio parafinske gareži koje stvara DVOTAKTOL po klipu, sviječici, glavi, ispušnim kanalima i ispuhu bilo koje mašine u koju sam ga točio..a točio sam ga i potrošio pun kufer.. TMZ dan danas nema potpuno sintetičko ulje za tekućinom hlađene 2T motore koje smiješ natočiti u bilo koji bolji talijanski ili japanski skuter..
Dvotaktol koji se danas // mrvicu Ste zakasnili - kojih 20-ak godina.. ne puno...prodaje zadovoljava zahtjeve testa CEC L-077-X-95 i nadmašuje zahtjeve API TC++, JASO FC i još poneki. Za svog "firtakta" možeš kupiti 4bike koji ima dozvolu JASO T 903 MA i nadmašuje ACEA A3-02 i API SL. Ako ti ove oznake ništa ne znače, možda se ne bi trebao upuštati u piskaranja o uljima i podmazivanju općenito, zar ne? Krivo procjenjuješ ljude i bez potrebe omalovažavaš sudionike foruma - zar zbilja misliš da moraš biti kemijski tehničar da znaš što znače kratice ILSAC, ACEA, JASO ili ASTM ?
Kada su naše igračke u pitanju, svima preporučam kupnju gotovih mješavina goriva kaj ne voziš avione na DVOTAKTOL ?  :D :D . Miješanje u vlastitoj režiji postavlja zahtjeve koje večina nije u stanju ispuniti u vlastitim garažama, balkonima, kuhinjama i sličnim prostorima.
Na kraju (ili početku?), optimalno ulje za "no name" motore i svakodnevno letenje bila bi mješavina trečine ricinusa i dvije trečine sintetike.
Dodatak od 5% nitrometana neće naškoditi ni jednom motoru, a svi će mirnije raditi pri nižim okretajima i  bolje primati gas.
Za detalje, tu sam!

Još jednom hvala za info. i LP

Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: SDespot on January 07, 2014, 12:15:13 am
Ti si započeo s pretencioznošću i podcjenjivanjem, pa da iz zone sumraka iziđemo na svjetlo idemo redom;
"Po tome što se to ulje desetljećima nije mijenjalo niti razvijalo...", naprotiv, ulje razvijamo sve vrijeme i prilagođavamo ga zahtjevima novih motora. Google je i tvoj prijatelj, potraži onaj "CEC..." i vidjet ćeš da Dvotaktol ide i u pentu i u Piaggio!
"TMZ dan danas nema potpuno sintetičko ulje za tekućinom hlađene 2T motore...", da znaš što neznaš, ne bi tražio čistu sintetiku u mješavini za dvotaktni motor.
"zato što sam se načistio parafinske gareži koje stvara DVOTAKTOL...", bilo koje ulje umiješano u pogrešnom omjeru radi štetu. Redovito upozoravamo korisnike da dodaju onoliko ulja koliko zahtjeva proizvođač motora. Ali svatko zna bolje, pa umjesto 1,5 % zaokruži na 2 % i više. Jesi li i ti od onih koji godinama rade krivo i zatvaraju oči pred time?
Bilo kako bilo, ne obaziri se na intonaciju, nego na sadržaj. Moj izrićaj možda ne godi svakom uhu, ali ja i ne idem za time. Važan je sadržaj, točna i provjerena informacija umjesto neznanja i logično zaključivanje umjesto nagađanja. To je OK, zar ne?
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: šišmiš on January 08, 2014, 06:59:45 pm
pajdo, Ti si alkemičar, ne kemičar......  :D :D
No dobro.. oprosti što sam Ti seruckao po DVOTAKTOLU... nemoj se ljutiti... Moja namjera nije bila zla..

Nego, ajmo mi biti malo konstruktivni.... s obzirom da si nedvojbeno znalac, imaš iskustva, zasigurno i uvjete,
da li bi Ti meni smućkao koju litricu goriva za moje 'no name' nitrače ili da zemem kod Bolšeca Cool Power 10% ?
Kak se Tebi čini to gorivo ?
Pretpostavljam da Ti nabavka nitrometana CH3NO2 i metanola CH3OH nije problem, pošto delaš di delaš...

ambalažu imam:
(http://www.vid.hr/zupavid/starestvari/demejana.jpg)




Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: SDespot on January 08, 2014, 07:36:07 pm
Nije problem u Dvotaktolu, nego u uvriježenom stavu kako kod nas niš' ne štima i da mora bit iz švabije ili švice da bi vrijedilo svake (pre)plaćene lipe.
A gorivo, kupi Cool i budi cool. Davno sam prestao namješavat goriva jer je ta rabota prljava, opasna i skupa.
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: šišmiš on January 15, 2014, 02:15:28 pm
Momci...
je'l netko koristio:
MOTUL - Micro 2T ?
http://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/136/original/Micro%202T_GB.pdf?1290086772 (http://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/136/original/Micro%202T_GB.pdf?1290086772)

To je ulje razvijeno za male nitrače i za razliku od ricinusa se vrlo dobro dobro miješa se sa metanolom - ne separira se..
Da li je istina da avio glow motor može raditi samo na mješavini metanola i odgovarajućeg lubrikanta - u konkretnom primjeru ovog Motulovog Micro 2T ulja ? Može li motor upalit ako nema barem par postotaka nitrometana ?

Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: ssacer on January 19, 2014, 11:12:29 pm
Naravno, ja sam mješam gorivo, ricinus i metanol, i skoro da nema razlike u radu aviomotora naspram coolpowera 10%, možda mrvicu manje snage, ali ništa strašno. Kod autića je već druga priča, oni se vrte puno više i imaju manju kompresiju, pa im treba nitrometana. Nisam probao sa motul micro, ali kada zamješaš ricinus sa kvalitetnim metanolom bez vlage, on se ne odvaja.


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1).
Title: Mješanje nitro goriva
Post by: ssacer on January 19, 2014, 11:17:27 pm
A evo i snimke kako mali stari os max 25fp radi na domaće gorivo bez nitra
http://www.youtube.com/watch?v=2fWQXknLS54


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1).
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: šišmiš on January 20, 2014, 12:06:38 am
aj ti meni reci di nabaviš metanol ?
bio je na njuškalu neki tip iz Kutine, koji je prodavao metanol... za relativno male novce...

lp
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: ssacer on January 20, 2014, 08:29:44 am
Da od tipa iz kutine sam bio kupio i još imam tih 5 litara koje mi za ništa ne koriste, to je metanol za proizvodnju biodiesela i ima prevelik udjel vode u sebi, ne mješa se sa ricinusom, dobivaš emulziju.
Metanol smo kupili u firmi Velekem, Žitnjak, samo što moraš napomenuti sa trebaš čisti metanol za RC modele. Ako se ne varam 10 kn/lit i metanol je 100% čist.
http://www.velekem.hr/index.php/hr/sadrzaj/zagreb (http://www.velekem.hr/index.php/hr/sadrzaj/zagreb)

Ricinus kupuješ u firmi Kemig ili online kosarica.hr,
http://kosarica.hr/Ricinusovo-ulje-kemig-RICINI-OLEUM-VIRGINALE-1000ml?keyword=ricinus (http://kosarica.hr/Ricinusovo-ulje-kemig-RICINI-OLEUM-VIRGINALE-1000ml?keyword=ricinus)


Gorivo mješaš u omjeru 80/20, a ako dodaješ nitro oduzimaš postotak metanola a ne ulja.


I normalno pamet u glavu, ne poljevati metanol po rukama, pošto se upija kroz kožu i mješati u dobro ventiliranoj prostoriji ili otvorenom.
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: šišmiš on January 20, 2014, 08:42:34 am
hvala za info...
sada ga neću kupovat.. jer sam neki dan uzeo 4L gotovog goriva... pa dok to skurim....
inače, jedan dobri forumaš mi je dao oko pola litre tog Motula micro za RC modele, pa ću smiksat 2/3 sintetike, 1/3 ricinusa kao lubrikant
u ukupnom omjeru od 18-20% i resto metanol..
Još nešto me zanima što nitko nije spominjao u ovom postu, a mislim da je itekako važno - da li ulje i metanol mjerimo masom ili volumenom prilikom spravljanja goriva ?

lp

Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: ssacer on January 20, 2014, 08:44:12 am
Volumenom, masom bi dobio jako malo ulja pošto je ricinus gust kao med.
Najjednostavnije ti je u 4l metanola uliti litru ricinusa i to je to
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: SDespot on January 20, 2014, 10:25:24 am
Ovdje bih se nadovezao kratkim pojašnjenjem: to što je ricinusovo ulje viskozno, ne znači i da je gusto. Gustoća ricinusovog ulja je približno 0,96 kg/l, što znači da ga možete dozirati i menzurom i vagom bez velike pogreške!
Ono na što zaista treba obratiti pažnju jest obrada ulja nakon cijeđenja iz sjemenja. Naime, sirovo ricinusovo ulje sadržava ricin, vrlo otrovan spoj (LD50 je manja od 2 mg!) i niz alergena koji vam mogu zagorčati život. Da bi se izbjegle opasnosti, ulje se podvrgava različitim postupcima obrade od kojih je kuhanje najjednostavniji. Zato pitajte dobavljača je li ulje obrađeno i sigurno za upotrebu. Najčešće jest, ali nikad se nezna!
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: ssacer on January 20, 2014, 10:28:23 am
Bez brige, ovo je, da nije već bi mi nećakinja bila pokojna, pošto ona to utrljava u kosu i drži na glavi po sat vremena. Znam, znam babe.......



Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1).
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: Elav on January 20, 2014, 02:55:21 pm
Velekem više ne prodaje metanol  :(
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: šišmiš on January 20, 2014, 03:09:01 pm
Posalao sam im upit... mailom...
pa bumo vidli šta kažu....
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: šišmiš on January 20, 2014, 04:00:45 pm
Ovdje bih se nadovezao kratkim pojašnjenjem: to što je ricinusovo ulje viskozno, ne znači i da je gusto. Gustoća ricinusovog ulja je približno 0,96 kg/l, što znači da ga možete dozirati i menzurom i vagom bez velike pogreške!
Ono na što zaista treba obratiti pažnju jest obrada ulja nakon cijeđenja iz sjemenja. Naime, sirovo ricinusovo ulje sadržava ricin, vrlo otrovan spoj (LD50 je manja od 2 mg!) i niz alergena koji vam mogu zagorčati život. Da bi se izbjegle opasnosti, ulje se podvrgava različitim postupcima obrade od kojih je kuhanje najjednostavniji. Zato pitajte dobavljača je li ulje obrađeno i sigurno za upotrebu. Najčešće jest, ali nikad se nezna!

ne bih se složio s Tobom..
ako idemo volumnim udjelom
4 L metanola
1 L ricinusa
-----------------------------------
dobivaš 25%-tnu mješavinu

a ako idemo preko masenog udjela:
ricinus    = 0,9590 kg/l (na 20C)
metanol = 0,7925 kg/l (na 20C)
4 kg metanola = 5.047 l
1 kg ricinusa = 1.042 l
-----------------------------------
dobivaš 20,64 %-tnu mješavinu

to nije baš isto.. znači ako netko cilja smućkat 16 ili 18 % i krene vagat, teoretski može fulati do te mjere da sjebe motor ako podesi motor na blago siromašniju smjesu.. ...
 ::)

Što se ricinusovog ulja tiče, u Kemigu ili u bilo kojoj apoteci u RH (a ni šire) se ne može nabaviti sirovo ricinusovo ulje koje sadrži ricin.
Ono što je bitnije napomenuti je da je za ove naše cvaje igra rafinirano ricinusovo ulje, a ne ono kak oni vele hladno tješnjeno ili BIO,
jer je čišće od nekih neželjenih primjesa, a i jeftinije je..

Što se kozmetike tiče, ja ga dodajem u manjem postotku u masnoće kad proizvodim sapun, jer saponificira u sapun koji se jako pjeni,
što je zgodno ako praviš recimo sapun od maslinovog ulja, koji se slabo pjeni..
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: ssacer on January 20, 2014, 05:08:28 pm
Sorry, moj bed 5l metanola 1l ricinusa, matematika na brzaka mi nije jača strana :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1).
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: SDespot on January 20, 2014, 05:26:31 pm
Napisao sam da se ricinusovo ulje može dozirati vagom i menzurom bez veće greške, nisam rekao da je to slučaj i s metanolom. Pa hajmo još jednom:

a. 4 l metanola i 1 l ulja daje 5 l smjese s udjelom ulja od 20%

b. 4 l metanola i 1 kg ulja daje 5,04 l smjese s udjelom ulja od 20,7%

Da je gemišt, ne bi ni osjetio! Zato vjeruj kemičaru, jer da nije nas, za pola lijekova ne bi bilo bolesti!
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: Diogen on January 20, 2014, 05:58:57 pm
Da malo skrenem ovu temu u lagani off... nekada smo sve ovo kao modelari morali polagati na ispitima da bi pristupili takmičenjima !

Ne šalim se, ovdje su scanovi iz priručnika za pripremu tog ispita na KMT za zrakoplovne modelare...stariji kolege će se sjećati imena Matija Lapenda !

Usput, ako ima problema sa računom mješavine, mogu i to proskenirati iz jednog drugog priručnika, a to je za pripremu ispita KMT za fotoamatere...vrlo lijepi primjeri, pa ako pučanstvo interesira, rado ću !

Ne kažem da smo bili tada pametniji , i tada je bilo burek-hoax-nebuloza, ali ove današnje koje se šire Internetom, ne znam da li bi plakao ili se smijao  :(

Damir
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: draganri on January 20, 2014, 07:26:34 pm
Pozdrav svima
Ja ricinusovo ulje namjenjeno za modelarstvo kupujem ovdje

http://www.cool-pc.org/artikel/34285/rizol-tornado-1l (http://www.cool-pc.org/artikel/34285/rizol-tornado-1l)

Trgovina se nalazi 6 km od Sežane (Slovenija)

Pozdrav

Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: Jarun75 on January 20, 2014, 08:14:00 pm
Pozdrav svima
Ja ricinusovo ulje namjenjeno za modelarstvo kupujem ovdje

http://www.cool-pc.org/artikel/34285/rizol-tornado-1l (http://www.cool-pc.org/artikel/34285/rizol-tornado-1l)

Trgovina se nalazi 6 km od Sežane (Slovenija)

Pozdrav

Dosta zanimljiva trgovina
Da li se moze plaćati paypalom ili samo preko banke?
Nisam vidio na stranici uvjete kupnje

Lp
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: draganri on January 20, 2014, 08:22:02 pm
Najbolje da pošalješ mail Andražu i sve se s njim dogovoriš
http://www.cool-pc.org/o-podjetju (http://www.cool-pc.org/o-podjetju)
Ja sam osobno preuzeo ricinusovo ulje i još neke sitnice u trgovini ( trgovina se nalazi u privatnoj kući u prizemlju) pri povratku iz Italije.

Pozdrav
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: eewan on January 20, 2014, 08:59:18 pm
ricinus iz kemiga je najbolje sto postoji od ricinusa, nema potrebe uzimati iz slovenije ako nije velika razliku u cijeni.

recept za miks je 4 dijela metanola i 1 dio ulja, a moze se staviti i 2-3% cistog acetona koji ima isti efekt kao da ima nesto malo nitrometana u mjesavini.

vecina motora koje sam ja vidio bolje radi na ovakav miks nego na kupovno gorivo, ali se motor malo teze postela i teze trpi visoke i niske temperature, ali sa iskustvom i ti problemi se lako rijese...

u kupovno gorivo koje nema ricinusa bilo bi dobro staviti mrvicu ricinusa kako bi se zastitili lezajevi od hrdje.
drugi lijek za hrdjave lezajeve je isusivanje motora od goriva (potrebno je maknuti crijevo od dovoda i dozvoliti motoru da se sam ugasi kako bi potrosio svo gorivo koje ima u sebi) i after run oil ili dobri stari wd-40 nakon svakog dana letenja - doda se gas do kraja kako bi se fergazer skroz otvorio, namjesti se rupa na radilici da bude vidljiva kroz rupu na fergazeru, gurne se slamka od wd-a u fergazer sto dublje, malo se posprica i okrene se prop par puta da se wd malo razleti po motoru.
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: šišmiš on January 20, 2014, 09:37:36 pm
Hvala Vam svima... na savjetima i donacijama opreme. Prije tjedan dana nisam niš znao o gorivu za glow motore, sviječicama, ricinusu, sintetici , omjerima, podmazivanju, hlađenju, a kamo li zapaliti glow motor - totalni lazar.
Zahvaljujući Vama svima naučio sam jako puno - sad zapalim motor bez onog "daj bože da zapali" i poštelam ga sam. Baš ste zakon ekipa kakvu treba tražiti !

 ;)

Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: SDespot on January 20, 2014, 09:43:05 pm
Recept za gorivo je OK, ali ostatak je kao da ga je pisao netko tko ne mari za kemiju. Pa redom:

1. aceton -  U uvjetima kakvi vladaju u motoru aceton može prijeći u aceton peroksid (3,3-dimetil-1,2dioksiciklopropan) koji je jak eksploziv, pa izgara detonantno čime oštećuje cilindar i klip motora. Uz to, produkti izgaranja složenijih organskih molekula mogu biti aldehidi i org. kiseline koje doprinose koroziji motora.

2. ricinus - Izgaranjem goriva pri povišenim temperaturama nastaju zapečene naslage produkata ricinusovog ulja koje ometaju rad motora. Isto ulje u ležajevima stajanjem užegne i čini suprotno očekivanom, tj. ne podmazuje i ne čuva ležajeve.

3. WD40 - ostavlja nehlapljivi talog slabih mazivih svojstava.

Ako vam je stalo do motora, važno je naučiti koja je uloga pojedinih sastojaka goriva i pravilno ih koristiti. I zato umjesto acetona uzeti nitrometan, umjesto WD40 upotrijebiti Šivanol, a ricinus koristiti samo u gorivu!
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: draganri on January 21, 2014, 04:43:11 pm
Ako vam je stalo do motora, važno je naučiti koja je uloga pojedinih sastojaka goriva i pravilno ih koristiti. I zato umjesto acetona uzeti nitrometan, umjesto WD40 upotrijebiti Šivanol, a ricinus koristiti samo u gorivu!

+ 1   :)
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: eewan on January 24, 2014, 10:00:51 pm
5 godina tako radim i moj os 46ax je jos uvijek najpouzdaniji motor u klubu.

cinjenica je da se oko acetona, ricinusa i wd-40 lome koplja po stranim forumima, ali to samo znaci da nema cvrstog argumenta za jednu ili drugu stranu jer bi takve rasprave odavno stale.  napisano je more tekstova na te teme i koga zanima lako izgugla...

od sluzbenih tekstova traxass spominje wd-40 u svojem clanku kao zamjenu za ARO. http://traxxas.com/node/50675 (http://traxxas.com/node/50675) 
ako je dobro traxxasu onda je dobro i meni. :)

moji motori sa acetonom bolje rade nego bez njega i ne znam sto u motorima moze korodirati, a da to utjece na performanse ili vijek trajanja?
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: šišmiš on January 24, 2014, 10:21:23 pm
evo jedne zgodne anegdote, sigurno poznate našem kolegi SDespot-u:
http://citcity.citroen1.info/2CV/history2.htm (http://citcity.citroen1.info/2CV/history2.htm)

možda zericu off-topic, ali pokušajte polovit bit.. ;)
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: zed on January 25, 2014, 06:42:04 pm
Čuvaj se indijanca s bananom? :D
Title: Odg: Mješanje nitro goriva
Post by: šišmiš on January 25, 2014, 09:33:26 pm
točnije ... ak zapneš traži indijanca s bananom....  ;D ;D