Skip to main content

Topic: Zastita elektronike (Read 5758 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zastita elektronike

Ajmo ideje i savjeti zastita motora, esca, baterija,  i svih ostalih djelova od vode

Sent from my ST26i using Tapatalk 2

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Zastita elektronike

Reply #1
Kondom?

Odg: Zastita elektronike

Reply #2
Bivši modelar iz Trogira(Kićo) mi je jednom reka da je on svoju elektroniku zaštitia od vode (mora) pomoću silikonskog ulja i stvar je funkcionirala
mislim da se radi o ovome http://www.eco-servicesrl.it/a_CRO_71_1.html.
down with the gravity

Odg: Zastita elektronike

Reply #3
Pitanje Ti je vrlo opčenito...

1.) štitiš li nešto od VODE ili od VLAGE ?
2.) što štitiš ? Auto ? Brod ? Avion ? Multicopter ? Helić ? Kad se odlučiš, javi pa bumo pisali korisne savjete..  :D :D :D

osobno, prije x godina izradio sam gliser.. koji je bio potpuno nepromočiv.. ali to uplaniraš u sam dizajn.. imao je poklopac sa gumenim dihtungom i mogao
si ga poljevat šlaufom pola sata, nigdje ne bi pustio... ali to je gliser...  Inače, motor se ne štiti od vode, barem ne brushless, jer mu voda neće bitnije naškodit... štitiš radio, esc i bateriju... što se servića tiče, uzmeš servo koji je već sam po sebi zadihtan...

mislim da je sa avionima (hidroavionima) malo veća pizdarija.. jer su materijali bitno drugačiji..
negdje na netu sam vidio da je netko u PET bocu uvalio svu opremu.....

našao ... ha ? koja pila... samo ne kontam zašto je koristio djetalne žlice (s rupama) ? To bi ti bio hit za Jarun po ljeti....


LP

Re: Odg: Zastita elektronike

Reply #4
Pitanje Ti je vrlo opčenito...

1.) štitiš li nešto od VODE ili od VLAGE ?
2.) što štitiš ? Auto ? Brod ? Avion ? Multicopter ? Helić ? Kad se odlučiš, javi pa bumo pisali korisne savjete..  :D :D :D


LP
Odgovor je:
1. Zastita od vode
2. Sve sto leti

Sent from my ST26i using Tapatalk 2

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Zastita elektronike

Reply #5
Šišmišu,ideja je super....lol... ;D ;)...međutim zaštita od morske vode je neriješiv problem...ustvari najbolja zaštita je ne uzlijetati, a nikako slijetati na morsku površinu... :'( :o
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Zastita elektronike

Reply #6
plastidip?


http://www.plastidip.co.uk/


Ako je motor brushless, onda nema neizolovanih el. spojeva.
A sve ostalo, gdje god ima spoj, samo nakratko u plastidip i gotovo.
ovo je poznato kao tekuća izolir traka :)



Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: Re: Odg: Zastita elektronike

Reply #7
Pitanje Ti je vrlo opčenito...

1.) štitiš li nešto od VODE ili od VLAGE ?
2.) što štitiš ? Auto ? Brod ? Avion ? Multicopter ? Helić ? Kad se odlučiš, javi pa bumo pisali korisne savjete..  :D :D :D


LP
Odgovor je:
1. Zastita od vode
2. Sve sto leti

Sent from my ST26i using Tapatalk 2

mislim da od vode nemreš na neki učinkovit a pritom jednostavan način zaštitit rc letjelicu..
sprej za impregnaciju cipela ti nije od koristi, kao niti bilo kakve druga điđe poput silikonskih
i teflonskih premaza... ne vjerujem da se može složit avion koji možeš okupat a da ga to ne zezne..
ako pogledaš neke hidroplane i slične stvari.. motori su im povišeno smješteni, a elektronika brijem
zamotana u vrečicu i siguran sam da se koriste jeftini kineski dijelovi, bez telemetrije, kamera i FPV modula..

i ovaj ako se okupa umire.. siguran sam....

Odg: Zastita elektronike

Reply #8
Ne bi bas rekao...vidio sam neki dan waterproofanog Bixlera, lik se s njim doslovno zabija u vodu :)

Odg: Zastita elektronike

Reply #9
Moja su iskustva loša...natjecao sam se davnih godina u hidrokupu klasa F-1-C (Stobreč-kod Splita i evropsko u Monte Carlu te Jugo kup itd)model je trajao jednu sezonu,jer bi propeler morsku prašinu nabijao u sve moguće pukotine ,te bi i nakon temeljitog čišćenja i konzerviranja, morska sol napravila svoje.Danas su modeli od boljih materijala ali su mi i Englezi iz Cornwalla (žive i lete na moru)potvrdili , da i dalje kod i.c i elektro pogona postoje isti problemi,a o instalacijama da i ne govorim.Osobno bi volio da nije tako jer živim 30 metara od mora i cijelu zimu bi mogao letjeti sa hidroplanima ali ...ali... :'(...PA NEĆU OGRAĐIVATI CINK PROTEKTORE U MODEL...LOL ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Zastita elektronike

Reply #10
Zed ,da li se zabija u vodu ili u more ?  ???
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes


Odg: Zastita elektronike

Reply #12
stvar se zove Liquid Electrical Tape ima je od raznih proizvođača,
http://www.amazon.com/Star-brite-Liquid-Electrical-Tape/dp/B0000AXNOD
kod nas nema nigdje kupiti tražio sam svugdje,kad jednom zaliješ sigurno je zaštičeno od vode,što ćeš napraviti sa temperaturom koja se akomulira ne znam...
Kod nas sam našao jedan silikon,izdržavan 400 stupnjeva temperaturu i zove se Tekasil 300C,proizvode ga slovenci
http://www.tkk.si/eng/default.asp?id=2417
i nakon nanošenja ne predebelog sloja treba malo pričekati da ispari kiselina(dan dva)koje ima u takvim(ili možda svim) silikonima..nakon toga sve postaje vodonepropusno i dielektrično(probavao sam na 220V)
To je naravno samo zamjena za gore navedeni liquid electrical tape koji je ono što tražiš......to je izvedenica Plastidipa koji nije toliko dobar ..silikonsko ulje ne dolazi u obzir jer se skida i nema nikakvu postojanost a sprej košta 100kn(kupio pa bacio)
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Zastita elektronike

Reply #13
Ne bi bas rekao...vidio sam neki dan waterproofanog Bixlera, lik se s njim doslovno zabija u vodu :)

gle, vidjeli smo i ogromnu hexu na kojoj žicar sijedi , ima kacigu na glavi, u rukama stancu i radi lagani hower po livadi.. što ne znači da ćemo sada zaključiti kako na tim spravama i ljudi lete... i svi pohrlit učinit isto i zabrijat na to i oformit subtopic o tome na flyfreaku...
ovakva i slična pitanja sliče mi na dječju gnjavažu.. u stilu .. tata, tata... je'l bi naš zagi letio da je od čeličnog lima.. i sl..
sad će netko na internetu iskopat primjer luđaka koji je poletio čeličnog zagija sa motorom od 2 kW i 12s baterijom i reći da je to moguće.. svašta je moguće, amo je pitanje isplativosti..

Odg: Zastita elektronike

Reply #14
apsolutno se slazem, ali eto, stavio sam video pa gledaj :)

more - ne

jezera - zašto ne? ako netko baš jako želi :)