Skip to main content

Topic: NURF tj. IVOR (Read 70847 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #120
Bravo Marko bravo Plavi , leti malac prekrasno .
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #121
"leti malac prekrasno"... Zapravo i ne leti. To tako možda izgleda jer Plavi vješto, ali s puno napora upravlja njime. Meni osobno se model nije dopao, a evo i zašto. Zbog male dubine krila i nedostatka repa dubinska stabilnost Nurfa/Ivora je, blago rečeno, jadna. Krila zakošena prema naprijed imaju svoje prednosti u pogledu loma uzgona, ali i tada dobro dođu dodatne kontrolne površine kojih ovdje nema. Pokazalo se da model loše jedri i nepredvidivo ulazi u "stall". U izvođenju figura nije ništa bolji ili sposobniji od Zagija. Nurf/Ivor nema ni jednu novu ili bolju kvalitetu zbog koje bi ga se isplatilo graditi. Ostaje samo zanimljiva konstrukcija na razvoju koje treba još puno raditi. U ovakvom izdanju imamo tek obično "silovanje" aerodinamike.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #122
Danas ide i Digijev u zrak da vidimo kako će se njegov ponašati.

Domovinski od 10:30

Kamera će naravno zabilježiti najzanimljivije trenutke  :) .

 



Odg: NURF tj. IVOR

Reply #126
Danas ide i Digijev u zrak da vidimo kako će se njegov ponašati.
Domovinski od 10:30
Kamera će naravno zabilježiti najzanimljivije trenutke  :) .
'ebala me žuna, danas me treba poslati neprijateljima.... :D valjda imam urokljive oči.

Startam nekako iz ruke, model glajda OK, dodajem motor i tada počinje borba sa preupravljivošću... nekako sletim, podesim otklone i još exp-a. Novi start, model leti sasvim ok, no ne traje baš dugo, odjednom je poludio i jedva ga sletim da se ne razbije kad li - krepao desni servo, zaglavio i preskače getriba. Trup je malo napukao odozadi, ali to ide sa 5 min epoxy..

moji zakljući: preupravljivost, stavio sam prejaki motor koji mi je pomakao težište na rep .. ide sada unutra 2826 (hvala Srepfler !). Remaiden za par dana.

To nije sve !  Plavi loži svog, dade meni da se poigram i model je zaista lijepo potriman, sletanje OK. Novi let, idem visoko koliko ga vidim, model stalira, ali i pada u kovit, ne uspijevam ga ispraviti, ne uspijeva ni plavi, pada u žbunje podalje nas...

37 minuta potrage (nema zvukova odziva na servače ili motor !)  nalazimo ga praktički neoštećenog u travi otkopčane baterije!

Plavi ima izgrebane noge, ja lud od Murphy-a...da nismo u međuvremenu normalno letili Yodu, bilo bi 100% usrano.

Foto report i video kada se Plavi oporavi od 'šetnjice korz žbunje', ovdje je slika prije nemilih događaja.

Damir

NURF tj. IVOR

Reply #127
Hahahaha koji putopis...


Odg: NURF tj. IVOR

Reply #129
Ici ce nurf kako treba,
moj na stall se samo propne pa propadne prema dolje pustim ga 1-2m da padne i opet ide kako treba.
Na Zagiju mi je 125% D/R i 0 EXP , na XL manje (EXP veci i D/R 100 i manje)
na NURF
125% i 15 EXP (bilo 10) za AIL
100% D/R i 15 EXP (bilo 10)
dosta je upravljiv, vise od Zagija a opet puno manje od recimo sbacha na kojemu imam
45 D/R i 30 EXP AIL
90 D/R i 25 EXP ELE
rijetko prelazim 30 EXP
no to se vecinom i steluje prema nacinu letenja a jako ovisi i o kako je spojeno na elevator.

Budem posnimio koliki su pomaci.

Servaci su trenutno
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=17321&aff=448825

HobbyKing TGY-9025MG Metal Gear Servo 1.8kg/ 11g/ 0.09sec

Model: TGY-9025MG
Operating Voltage: 4.8V / 6.0V
Operating Current: 200mA / 250mA
Operating Speed: 0.10sec.60º/ 0.09sec.60º
Stall Torque: 1.5kg.cm /1.8kg.cm
Size: 23X12.1X25.8mm
Weight: 11g
Dead Band: ≤7uSec
Operating Travel: 60º +/- 10º
Potentiometer: indirect Drive
Ball bearing: Top Ball Bearing
Gear: Metal
Connector wire: 180mm 26AWG
Plug: JR/Universal
Operating Temperature Range: -20c+60c

Motor
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=21480&aff=448825

Specs:
Model: NTM Prop Drive Series 2836 1800kv
Kv: 1800rpm/v
Poles: 3
Motor Wind: 9T
Max current: 30A
Max Power: 438W @ 15v (4S)
Shaft: 4mm
Weight: 84g
ESC: 30~40A
Cell count: 3~4s Lipoly
Bolt holes: 16mm & 19mm
Bolt thread: M3
Connection: 3.5mm Bullet-connector
Prop Tests:
5x5 - 11.1v - 123W - 11.1A
5x5 - 14.8v - 303W - 20.5A
6x4 - 11.1v - 182W - 16.4A
6x4 - 14.8v - 438W - 29.6A

Ja ga tjeram s 7x6 i ima 40A i preko 400w ali rijetko opalim pun gas,
mozda probam s 7x5.5.

Krila nisam dovoljno ucvrstio ali i kod savijanja nista strasno (ako letim ravno) ali moram paziti bas da ne rolam pod opterecenjem da ne dobijem reverse komande sto je oborilo mnoge.






Odg: NURF tj. IVOR

Reply #133
E sad su me nogice počele po malo i peckati  :D .

Super Marko, ide to tebi za 5.

Jedna stvar koju ne smijete napraviti nikako - jedriti.
Pod jedrenjem ne mislim malo oduzeti gas pa ga poslije 15 sek. opet dodati, nego onako kao na zagiju.
TO NE- NIKAKO.

Model traži brzinu a upravo ona se jako slama preko vrhova krila i model ulazi u kovit koji se najbolje izvlači ako se doda gas.
Naravno, model treba biti na nekoj normalnoj udaljenosti i visini.

Video mi se upravo uploada a na jednom od njih prikazano je upravo to.

Zagi bi napravio autokorekciju sa nosom prema dolje ( autostabilnost i krila prema nazad ) dok IVOR počne plesati kao leptirić.

Uglavnom IVOR nije jadralka i nemre jedrit i treba fino opstrujavanje zraka preko krila.

JEDRENJE - 0 bodova ( moguće samo iznad kritične brzine )
Jedrenje koristiti samo u sljetanju

LAGANI GAS - O DAAAAAAAA
Na laganom gasu je vrlo poslušan i okretan ( ne treba pretjerivati ) a također upravljiv.

INVERTED - Iznenađujuće
U inverted letu je takoreći neutralan i potrebna je jako mala korekcija na dubini

FULL HOUSE OF POWER
Na moju veliku žalost još nije ispitano jer je piganje krila toliko da se nisam usudio.
Na mom modelu ima malo zakašnjele reakcije a onda bummm reakcija na dubinu ko iz vedra neba, to pripisujem
profilu krila koji ću sasvim sigurno promjeniti.


Zaključak:

Vrlo poslušan i upravljiv na malim i srednjim brzinama.
Vrlo "kovitlav" kad opstrujavanje zraka preko krila padne ispod kritične brzine. Teško izvlačenje iz kovita bez gasa.
Inverted let bez većih korekcija na dubini
Nepredvidiv na velikim brzinama zbog zakašnjelih odziva na komande i naglo reagiranje istih kad se pređe određeni prag hoda.

Model je vrlo interesantan za letit a vjerujem da ću sa drugim profilima i kanardima riješiti veći dio problema oko ponašanje na velikim brzinama.

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #134
Dok se uploada video od Plavog evo jos jedan.

Potvrdjujem
LAGANI GAS - O DAAAAAAAA
Na laganom gasu je vrlo poslušan i okretan ( ne treba pretjerivati ) a također upravljiv.


Nisam dovoljno krila ucvrstio za nesto ozbiljnije pa full gas smijem samo ravno.

Ako bi isao kanard mozda je upitna potreba za forward swept koji je fora ali jako tezak za ucvrstiti posteno,
no u kojem god pravcu ga usavrsavao imas moju podrsku.

http://www.youtube.com/watch?v=jcPigY_OPps