Skip to main content

Topic: Domet 2,4Ghz stanice (Read 9785 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Domet 2,4Ghz stanice

Zanima me dali je tko radio  range test 2,4 ghz.
 
Ja sam danas napravio sa spectrumom 6100e to je za park flyere i radi nekih 500 m mjereno gps-om.
 
Kakva vi imate iskustva sa boljim prijemnicima  i koji bi mi preporućili za FPV ?
 
Hvala

Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #1
Domet nekog sustava odašiljač-prijemnik ne ovisi samo o njihovim svojstvima i svojstvima njihovih antena, nego je snažno modificiran 'terenskim uvjetima' i onome što ti uvjeti donose. Razmatrati dakle koliki će biti domet točno određenog prijemnika sa nekom stanicom  je poprilično tapkanje u mraku i nema čvrstog odgovora 'toliko i toliko metara'.
To može biti jedino trgovački trik u nekoj reklami!
Pogledaj si moju današnju temu:
http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/super-range-test-7-5-km/new/#new


Profesionalci obično izbjegavaju pojam 'domet' i koriste 'područje pokrivanja signalom', nešto o tome sam nagnojio ovdje kod Fly-a, pa pročitaj ako ti se da: http://www.fly-modellsport.info/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=68


Damir

Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #2
Znam da puno ovisi o samom mjestu i primjetio sam da ima razlika u dometu na različitim mjestima pa čak kao što sam ja danas  prvo išo na jednu pa na drugu stranu i stvarno razlika je 50 metara mjereno gpsom tako da konfiguracija terena je jako bitna i uvjek je drugačije tako da se slažem da je to tapkanje u mraku jer svako mjerenje je drugačije i ne može se reči da ima signal 500m kada neki put ima i 600 a neki put niti 400 pa sad ti znaj koliki je domet odašiljanja.
Tako da opet neznam ništa jedino šta znam je to da u krugu od 300 m radi 100% bio ja u autu ili iza njega u odnosu na prijemnik radi stao iza nasipa ili otišao iza kuće radi eto to sam probo ali za nekakva FPV to nije dovoljno tako da me zanima nešto bar do 1 km signala ali 100% .
Pa mi nije jasno kako neka ekipa leti na 2.4 i do nekoliko kilometara zanima me setup koji koriste?

Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #3
Weatronic garantira 3km uz optičku vidljivost. Vidi moju temu u vezi weatronica.
Za druge nisam našao da piše kolko kilometara, metara ...
Moji dečki koji su radili bespilotne su PPM signal modulirali sa CB stanicom i to je išlo daleko ... ne znam kolko ... razgovarao sam sa ljudima iz glavnog stožera ali su mi preporučili da taj podatak ne iznosim u javnosti ...

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #4
FUTABA 2,4  na 4.5km u visini 1.5m dobro kao i u neposrednoj blizini otpremnika,
dalje nismo isli,suvisno bi bilo.

Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #5
Weatronic garantira 3km uz optičku vidljivost. Vidi moju temu u vezi weatronica.
Za druge nisam našao da piše kolko kilometara, metara ...
Moji dečki koji su radili bespilotne su PPM signal modulirali sa CB stanicom i to je išlo daleko ... ne znam kolko ... razgovarao sam sa ljudima iz glavnog stožera ali su mi preporučili da taj podatak ne iznosim u javnosti ...

Pozdrav

ah ti iz glavnog stozera PALAMUDE !!!
bespilotni idu po satelitskoj navigaciji a to je nesto sasvim drugo,
petljao sam i sam u HVO

Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #6
Pa mi nije jasno kako neka ekipa leti na 2.4 i do nekoliko kilometara zanima me setup koji koriste?


Pa, možda bi bilo najbolje pitati takve ekipe sa čime raspolažu i kako to rade. Čini mi se da ovdje počinje priča o usmjerenim antenama, pigtail kablovima i naravno da ti je na modulu obavezno imati RSMA konektor.
Ta stvar ide dosta daleko, ispada kao da je potrebno promijeniti hobby da je savladaš.  :D
Za takve proračune na 2,4 giga (wlan) koristio sam ponekad ovaj kalkulator:
http://www.radiolabs.com/stations/wifi_calc.html   ,rezultat bi obično mogao potvrditi u praksi, odokativno.
Ako koristiš usmjerenu antenu, treba ti pomoćnik koji će je okretati prema modelu u letu, jer je najčešće glomazna i ne da se praktično montirati na stanicu.
Damir




Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #7
Ne treba cak ni usmjerena antena, opet ovisi i o samom proizvodjacu stanice;
Primjer Futaba FASST Dual Diversity prijemnici imaju deklariran domet 2000m+ sto je izmjereno od samog proizvodjaca, dalje im se nije dalo ic. E sad stanice na sebi imaju tvornicku antenu od 2dBi, promjenom iste na recimo 5dBi ili 7dBi povecavas mu automatski domet ali uopce ne vidim razlog, pa na 1km vise ne vidis model, osim ako ne letis FPV;
Gledao sam nedavno snimku radjenu na Raptoru90, FPV, stanica Futaba 6EX i prijemnik R617FS, telemetrija EagleTree, tip leti 2,8km od sebe, mozda bi isao i dalje ali mu pocinje pucat prijenos slike;

Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #8
Upravo to ja ima JR 9303 2,4 ghz orginal ne konverzija i danas sam gledo koji konektor ide na nju ide neki mini MCX ili tako nešto i na drugoj stani standardni konektor za bilo koju 2,4 antenu i sada se razmišljam kupit taj kabel i stavi 9 decibela antenu ne usmjerenu nego onu šta hvata u sve smjerove  kako se več zove nije ni bitno i mislim da če to doprinjeti uvelike dometu iako sam čitao da su u JR stanice sa stndardnom antenom isto hvataju do par km uz odgovarajuči prijemnik onaj sa satelitom tako da sada moram pupit neki prijemnik sa satelitom ili ćak sa 2 satelita jer nebi htio ostati bez heliča koji me košta sa kamerom i svime na njemu ok 10000 kn tako da mi je jako bitan domet i da znam kolike su mu granice.

Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #9
2,4 antenu i sada se razmišljam kupit taj kabel i stavi 9 decibela antenu ne usmjerenu nego onu šta hvata u sve smjerove 
Pazi, 9dbi omnidirekciona antena ti ima vrlo mali vertikalnii kut, svega oko 20 stupnjeva pa ti se lako desi da iznenada 'ispadne' signal.  Baš zbog toga ja i onu od 4 dbi uvijek stavljam ukoso na stanici iako je omnidirekciona sa vertikalnim kutem od barem 50 stupnjeva.
Imaš pp,
Damir

Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #10
A obicna patch ili yagica?
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #11
A obicna patch ili yagica?
To su usmjerene antene i vertikalno i horizontalno. Pravilo je neumoljivo (hebiga to je fizika): što je veči dobitak (dbi) to je uži snop, dakle manji kut.  Potrebno je dobro 'naciljati' da imaš neke koristi.
Dobar popis upotrebljivih antena za 2,4, zajedno sa nacrtima i dijagramima zračenja (kutevi) imaš ovdje:
http://www.seattlewireless.net/AntennaHowTo
Ima ih još nekoliko vrsta, ali jue izrada picajzlerska i podesne su jedino za stacionarne veze.


Razne vrste za 2,4 kod nas se mogu nabaviti, recimo ovdje:
http://www.optimum-online.hr/Proizvodi.aspx?ctype=b7961e3a20a644d1b1032db3d4ce1317&sort=PRICE_ASC&page=1
Damir

Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #12
Mike kaj si ti popizdil?pa nebuš letio 50 km od sebe?

Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #13
Mike kaj si ti popizdil?pa nebuš letio 50 km od sebe?
E a nebum nit 500 m a upravo toliko hvtaju ovi naši park flyer  prijemnici tebi je onaj tvoj hvato i manje pa ti je helić pado a mislim da smo snijima na jebenoj granici što se tiče udaljenosti.Meni za FPV mora htatati bar 2 km tako da sam 100 % siguran na 1 km helić ako ide po nekom pravcu brzinom od 60 na sat što je neko normalno letenje pređe 500 m za koliko 30 sek  ili manje.
Probaj si napraviti range test pa češ se zapitati kako i ja očekivo sam kilometer kada ono 500 m i to niti nije ovako daleko.
Onda si mogo i na jokera stavit park flyer prijemnike i ovako ne ideš dalje od 500 m jer niti ne vidiš helić.
Za neko obično letenje ovo 3d što ti se helić vrti ispred face je ok ali baš da bi ga furu u jednu stranu koliko ga vidi pa nazad neznam baš.
 
Ali zato će jazavac nabiti veču antenu na stanicu i neki prijemnik sa 1 ili 2 satelita pa če da vata i više dego što treba.

Odg: Domet 2,4Ghz stanice

Reply #14
Jedini i po neni najveći zbor svega za 2,4 i ne samo za 2,4 od pojačala in door out door opreme kabela konektora antena je
 
http://www.h2-shop.com/ meni ispred nosa imaju sve Pojačalo za 2,4 od pola wata imaju za
 
http://hr.airlive.com/product/product_3.jsp?pdid=PD1217405649161  540kn a imaju svašta nije problem gdje kupit.
 
Proizvođač kaže da sa ovim pojačalom se domet povečava do 8 puta.
 
Samo da je para i to je to