Skip to main content

Topic: Eleroni i vitoperenje krila (Read 4017 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Eleroni i vitoperenje krila

Pozdrav svima  :)

Kao što se vidi iz naslova, molio bih nekog iskusnog modelara samograditelja da mi objasni neke detalje vezane uz vitoperenje krila, tj. zanima me njegova izvedba. Naime, nije mi jasno što se događa s eleronima pri vitoperenju krila? Jer, ako su eleroni izrađeni odvojeno, oni neće pratiti konturu krila i neće se poklopiti s izlaznom ivicom. Jel tako? Na slici se vidi primjer s flapsovima, ali znate na što ciljam. Dakle, logično, ako bi eleroni bili savinuti zbog vitoperenja kao i krilo, trebali bi biti izrezani iz vitoperenog krila, ali nitko to ne radi, već se rade odvojeno. Zašto?

Odg: Eleroni i vitoperenje krila

Reply #1
To što je krilo vitopereno ne znaći da mu izlazna ivica ne može biti ravna. Sjeti se kako se konstruira hiperboloid!
http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperboloid
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Eleroni i vitoperenje krila

Reply #2
Ako je krilo u korijenu 0 mm, a na kraju je izlazna ivica podignuta za 5 mm, ona je i dalje ravna, ali uvijena. Sad kad se u takvo krilo ubaci eleron, on se neće poklapati s izlaznom ivicom, bilo prema korijenu, bilo prema kraju. Jel tako? Dakl, ne prati konturu krila. Jel to uredu?

Odg: Eleroni i vitoperenje krila

Reply #3
Eleron koji ima profil (znači nije samo ravna ploha) se radi zajedno sa krilom (uključivo vitoperenje - washout) i zatim izreže iz krila kada je sve plankirano tj. postavljeni "cap strips" s obje strane. Tek nakon plankiranja (ili cap stripova) će krilo (i eleron) zadržati oblik vitoperenja.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Eleroni i vitoperenje krila

Reply #4
Hvala na odgovoru  :) to je ono što sam pitao, a nažalost i pretpostavio  :( , jer to vjerojatno nije lako za izvesti, posebno, ako se radi o složenijem profilu koji nema ravno dno poput clark y... i još dodatna ojačanja. Znači onda izlazna ivica treba biti šira od samog elerona, kako bi se zadržala kontura vitoperenja nakon izrezivanja ?


Odg: Eleroni i vitoperenje krila

Reply #6
Na modelu. Od balze

Odg: Eleroni i vitoperenje krila

Reply #7
Ako profil nema ravnu donju stranu tj. nije moguće raditi na ravnoj podlozi postoji nekoliko trikova/pomagala.

1.) Kroz sva rebra probušiš dvije rupe na istom razmaku, provućeš dvije štange (karb. cijevi i sl.) i zatim na dva pomoćna komada (sa svake strane krila) utrimaš washout. Vrlo je zgodno kad se to sve skupa postavi okomito (kao da imaš okvir za sliku) jer se može raditi sa obje strane krila istovremeno.

2.) Izrežeš u stiru negativnu šablonu krila i radiš kao u kljevci.

3.) Izrežeš pravu jezgru u stiru, plankiraš Dbox, cap strip sve što treba i zatim izrežeš (i baciš) stiro između cap stripova.


btw. eleron ne strši izvan krila dok radiš (ako sam dobro shvatio). Na čelo elerona i na krilo prema eleronu se nakon izrezivanja dodaju vertikalni dijelovi - tako da zapravo režeš dva puta (širi je izrez) i dodaješ te vertikalne dijelove.

Nisam siguran da je ovo dobro/shvatljivo opisano - dodam slike naknadno.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Eleroni i vitoperenje krila

Reply #8
Sve ovo gore navedeno + ako gradiš po nečijim nacrtima, vjeruj, konstruktor je pazio na vitoperenje i prenio ga na elerone, iako su nacrtani posebno. Često znaju rebra od balze imati "nogice" koje drže potreban razmak od plohe, tako da je washout prisutan.
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: Eleroni i vitoperenje krila

Reply #9
Sviđa mi se ova ideja pod 1. Jako je zgodna. Sam konstruiram model koji za koji dan počinjem raditi, jer su ovi nacrti koje sam skinuo jako netočni, barem što se oblika tiče... Nekad sam radio krilo tako što sam pod izlaznu ivicu stavio jedan dugačak klin, koji je u korijenu 0 mm, a na kraju 5 mm, kao što se vidi na slici dolje. To krilo nije imalo elerone.... Još mi je samo nejasno : da li izlazna ivica treba biti šira od elerona ( kao što je na slici gore) kako bi nakon izrezivanja elerona iz vitoperenog krila držala rebrana okupu? Ili, ako ne, kako se to izvodi?

Odg: Eleroni i vitoperenje krila

Reply #10
Jigova ima milionijedan - progooglaj "balsa wing jig"

[attach=1]


Izlazna ivica ne mora biti dublja od elerona.

Eleron prije izrezivanja:

[attach=2]

A nakon izrezivanja se gradi konstrukcija oko elerona (na eleronu i na krilu)

[attach=3]


Inače ne moraš se mućiti sa izrezivanjme klina - podstavi se obična letvica samo nije paralelna sa izlaznom ivicom - u korjenu krila je pod izlaznom ivicom a na kraju krila pomaknuta više pod krilo - kut određuje washout.

Koliko god su ti jigovi i pomagala privlačni balza krilo nikada neće biti potpuno ok.

Ja već godinama gradim na staklenoj ploči bez pričvršćivanja dijelova u gradnji - malo zaljepiš pa provjeriš pa izravnaš itd itd - pa onda popeglaš (sve se skrivi) pa izravnaš ponovo peglom - sve ok - pa metneš model u auto na suncu - krilo se istpiga ko hrenovka itd itd itd.

Želiš li stabilno krilo (bez obzira na temperaturne promjene , vlagu itd) moraš kombinirati balzu i nešto ili ići na stiro i nešto ili kompozite.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }


Odg: Eleroni i vitoperenje krila

Reply #12
zašto u hrvatskoj koristim izraz ivica umjesto rub?

nisam neki pobornik kroatizama ali imamo savršeno dobar izraz za taj pojam

sorry na offtopicu

Odg: Eleroni i vitoperenje krila

Reply #13
Viš nije mi to nikad palo na pamet (uho). Izlazna ivica je nekako ostala kao "udomaćeni" izraz tj. standardno se upotreljava.

S druge strane kaj misliš hoće li u srbiji reči oivičiti pantalone ili porubiti pantalone?

Nebi sad otvarao lingvističku raspravu - relativno sam gnjevan na "novo"kroatiste jer su u mojoj branši (IT) napravili pravu prostituciju jezika sa "izmišljenim" prevodima/nazivima.  Samo mala kolekcija: preklopnik, usmjernik, nastolno klizalo, čigrasto velepamtilo, utornica,.....

Volim svoj jezik i književni i dijalekte i "šatru" ali volim i sve ostale jezike (ajde svahili baš i ne :) ) i baš mi je svejedno koji se upotrebljava ako se ne pričaju bedastoće.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Eleroni i vitoperenje krila

Reply #14
haha oivičiti pantalone :)

ma ne, nemam niti ja ništa protiv, to jednostavno ja na glas razmišljam.

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.