Skip to main content

Topic: FPV na 30 km visine (Read 6233 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

FPV na 30 km visine

Naletio na ovo pa da podjelim

http://www.youtube.com/watch?v=rpBnurznFio

Fascinantan pogled s RC modela
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

FPV na 30 km visine

Reply #1
Ja cekam da to Tom odradi, ovak mi nije fora...

Odg: FPV na 30 km visine

Reply #2
Ja se dam kladit da bi i ti uspio. :D
Spektrum dx7s i razni modelčeki

FPV na 30 km visine

Reply #3

Ja se dam kladit da bi i ti uspio. :D

Zapravo nije to toliko zahtjevno. Shopping lista je kratka.

Balon
Helij
Model kojeg mi nije zao.
Gopro kojeg mi nije zao. Hahaha
Osd sa rth.
Gps tracker
Brzi auto da bjezimo od kontrole leta.

E Toki tvoj zagi depronac je dovoljno lagan!!!

Odg: FPV na 30 km visine

Reply #4
Hahaha, gledao sam na flite testu kako su oni to složili, vrlo zanimljivo.
Moglo bi se složit zagi bez motora kao jedrilica za ovo.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: FPV na 30 km visine

Reply #5
Dečki niš' od toga, to je sve fejk: zakrivljenost horizinta ovisi o žarišnoj duljini objektiva (a dubinska oštrina o otvoru blende) to važi oduvjek.  GPS nije upotrebljiv iznad x tisuća metara (da ga netko nebi iskoristio za navođenje projektila), a barometarski visinomjeri iznad 9K metara su vrlo neprecizni jer mala promjena tlaka zapravo znači veliku promjenu visine. Uz korištenje takvog balona sa odgovarajućom kolićinom helija i malenim korisnim teretom = 10 k metara plus minus par somova u optimalnom slućaju!
Takvi profesionalno pripremljeni baloni za meteorološko vertikalno mjerenje perforiraju na negdje 15 k metara.

Bilo je ljudi ovdje na Friku koji su se hvalili da su zapičili balončić na 150 km ... no postovi i slike su ubrzo izbrisani: svjetski rekord je još uvijek manji od 60 km i to uz pomoć vrhunske i skupe tehnologije.

Ohanite se čorava posla, ima za Frikove još mnogo nedosegnutih zadaća !

Damir


Odg: FPV na 30 km visine

Reply #7
Tako je, taj lik sad radi za flite test i na njemu su prićali o tom.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: FPV na 30 km visine

Reply #8
Diogen,

taj lik baš i nije neki amater i morao je riješiti dosta stvari kako bi došao do te visine. Ima više detalja na http://rcexplorer.se/projects/2013/03/fpv-to-space-and-back/

lp,B
Boris, znam za RC-explorer stranicu i marifetluke koje izvodi Rumeni (skoro pa moj imenjak  :D )

Ako pročitaš moj post gore i ono što si mi ldao link na rx-explorer vidjeti ćeš da sam  napisao isto što i David: zakrivljenost horizonta na kamerici, neupotrebljivost GPS-a na visinama XX i neupotrebljivost barometarskog visinomjera iznad 9 k metara.
Barometarski visinomjer koji je korišten (BMP085) je deklariran upravo do navedenih 9k metara !
Radi se o sljedećem:(pišem karikirano da istaknem problem): barometarski visinomjer recimo na visini od 10 metara pri promjeni tlaka od 1hpa daje razliku od 1 metra, no na visini od recimo 12.000 metara primjena tlaka od 1 hpa bi karikirano značila 1000 metara... na još većoj visini to postaje drastično neprecizno. Takav instrument u tom rubnom području jednostavno daje rezultate koji se mogu okarterizirati kao slućajni ,dakle šum (noise) . Da bi to eliminirao David je napisao odgovarajući kod ispravljanja greške, no kako je greška ovdje nepredvidljiva, njegovih izmjerenih 30 km isto tako je moglo biti 40 km ( u što ne vjerujem) kao i 22 km (što mi se ćini već vjerojatnijim). Ovakvih slićnih poduhvata je bilo i pisalo se o tome na Friku (može se još naći, potraži ovdje pojam 'aerostat', ima toga nabacano u sličnim temama).
Ono što je neizostavno za spomenuti: ovakvim 'poduhvatom' u visine od xx metara 3 puta presjecaš visinu na kojoj lete komercijalni putnički i drugi zrakoplovi. Razmisliti o tome !
Damir

Odg: FPV na 30 km visine

Reply #9
Znači, slažemo se :)

Odg: FPV na 30 km visine

Reply #10
Znači, slažemo se :)
Naravno da se slažemo Boris: ja volim čitati takve stranice i njihove uratke kakva je RC-explorer: ponekada dečki zaista pretjeraju, bilo namjerno bilo nenamjerno napišu nešto što 'ne drži vodu'.

Bilo je slićnih letova sa iPhone-om, fotićima itd i često se spominje pojam 'svemir' te neke nebulozne visine.
Ova visina ovdje od 30-31 km +/- 10% je nevjerojatna i posljedica je pogrešne procjene i proračuna.

Pogledaj samo standardni model atmosfere: na morskoj razini gustoća atmosfere je oko 1,2 kg za m3, na 30 km je 100 puta manja, dakle 12 grama !  To bi značilo, karikirano govoreći , da volumen balona koji bi na morskoj razini nosio teret od 1,2 kg na visini od 30 km mora 100 puta povećati volumen da bi nosio isti teret. Ovo je karikirano rečeno, no ako pogledaš izračune prema NASA-inom modelu atmosfere, ispada da je to približno točno:



i ovdje :



Kada god naletim na neke fantastične tvrdnje, ako posumnjam da tu nešto nije u redu, rješenje nađem obično u vrlo elementarnoj stvari kao što je i vodje slućaj.

USput, FAI-CIAM vodi tablice raznih rekorda, pa i visinskih, ovdje se mogu nači takvi podaci, iako se ne radi o istim uvjetima u kojima je radio David, vidi se da RC Explorer još mora poraditi ..  :D

http://www.fai.org/ciam-records

Damir

Re: FPV na 30 km visine

Reply #11
Pa sto nije gps, kao i vecina danas komercijalnih izuma i servisa prvenstveno odrdjen iz vojnih razloga? Prilicno sam siguran da su do unazad 10-15g americki balisticki projektili bili navodjeni upravo gps-om.

Odg: FPV na 30 km visine

Reply #12
Pa sto nije gps, kao i vecina danas komercijalnih izuma i servisa prvenstveno odrdjen iz vojnih razloga? Prilicno sam siguran da su do unazad 10-15g americki balisticki projektili bili navodjeni upravo gps-om.
Oni koji upravljaju GPS-om, Glonass-om , Gallileom a možda ima i još koji znaju kako ubaciti slućajnu grešku i onemogućiti korištenje sustava iznad neke visine ili ispod neke preciznosti. Sve se plaća, ali neke stvari se ne komercijaliziraju iz sigurnosnih razloga.
D.

Odg: FPV na 30 km visine

Reply #13
Postoji greška, da ali te greške se relativno lako ispravljaju i za moćna oružja te greške nisu značajne.

http://www.physics.ohio-state.edu/~wilkins/writing/Samples/policy/mccollum.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Missile_guidance

Kao što rekoh, GPS se dan danas koristi za navođenje projektila, redundantno uz ostale sustave.

Konkretno za ovaj projekt mislim da je gps rth sasvim dobro rješenje jer je brzina pada vrlo mala i što je bliže zemlji pozicioniranje će biti točnije. No, to je samo moje mišljenje, sa fpv-om imam ravno nula iskustva, čista teorija iz mene progovara.

Odg: FPV na 30 km visine

Reply #14
GPS je, kao i mnoge druge stvari koje danas koristimo, nastao za potrebe vojske. Međutim, balistički projektili ne trebaju GPS jer putuju balističkom putanjom (kako im ime kaže) koja je nalik kosom hicu. U silaznom dijelu putanje takvi projektili korigiraju smjer kretanja na temelju podataka iz vlastitih inercijalnih i astrometrijskih senzora. Time su zaštićeni od ometanja jer ne ovise o vanjskim sustavima.
Inaće, GPS ne bi funkcionirao kada ne bi smo poznavali teoriju relativnosti. Ubrzo bi se nagomilala vremenska greška (38 us/dan) koja bi pozicioniranje putem GPSa učinila neupotrebljivim. Zbog toga satovi GPS satelita kucaju mrvu sporije od zemaljskih.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša