Skip to main content

Topic: Aerodinamika i Vortex (Read 9267 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Aerodinamika i Vortex

Jedno pitanje čemu služe vortex generatori? to i na nekim pravim avionima ugrađuju naknadno sad sam čito to baš na wiki. zanima me čemu to doprinosi na malim modelima, povećanju efikasnosti upravljive površine?

Re: Aerodinamika i Vortex

Reply #1
Vortex generatori sluze da se zracni sloj ravnije odvoji od krila pri malim brzinama. (mojim ne-znalackim rijecnikom) - znaci manji brzina stalla, tj. letalo koje stalla na 80km/h sad stalira na 60km/h. (Bolji harrieri, manje tresuckanja kod istih, itd.)

Napomena: stvaraju malo "draga", tj. mrvicu usporavaju letalo na vecim brzinama.

U krajnjem slucaju vjerojatno i pojacavaju efikasnost elerona :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Aerodinamika i Vortex

Reply #2
Hvala na odgovoru, uopće nisam znao da to postoji dok nisam krenuo čitat ovu temu  ::)..

Re: Aerodinamika i Vortex

Reply #3
Vortexi služe za promjenu sile koja djeluje na krilo. Svaka sila je vektor koji ima smjer i "dužinu" (skalarnu veličinu).

Za razumijevanje prvo je potrebno rasčistiti s pogrešnim teorijama zašto krilo ima uzgon (Venturi, Bernouli, laminarna strujanja i ostali BS).

Pogrešna teorija 1.

http://www.grc.nasa.gov/WWW/k-12/VirtualAero/BottleRocket/airplane/wrong1.html

Pogrešna teorija 2.

http://www.grc.nasa.gov/WWW/k-12/VirtualAero/BottleRocket/airplane/wrong2.html

Pogrešna teorija 3.

http://www.grc.nasa.gov/WWW/k-12/VirtualAero/BottleRocket/airplane/wrong3.html


Ispravna teorija

http://www.grc.nasa.gov/WWW/k-12/VirtualAero/BottleRocket/airplane/right2.html

Ukratko:

Sila = masa x akceleracija

odnosno

Sila = masa x promjena brzine u vremenu

Brzina ima i "veličinu" (neki skalar, broj)  i smjer - promjena veličine ili smjera proizvodi silu.

Imate li malo vremena i volje  :)

http://www.grc.nasa.gov/WWW/k-12/airplane/index.html

otvara horizonte.


Konačni rezultat vortexa je kako je već prije napisano - manja stall brzina, veći otpor (drag) - sve ima svoj + i -.

Nažalost gotovo je nemoguće uspoređivati profile (i ponašanje) na pravim avionima i na modelima - naime u skaliranju profila postoji konstanta koju nije moguće skalirati - fluid (zrak u kojem se profil nalazi) koji se baskonačno različito ponaša na malim i velikim profilima. Naročito kada se uzme u obzir odnos masa/površina ( i još k tome odnos masa/snaga pogona).
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Re: Aerodinamika i Vortex

Reply #4
a da ovaj post ode u sticky u temu početnici? ustvari, možda bolje da bude na naslovnici foruma :)

Re: Aerodinamika i Vortex

Reply #5
Svrha vortex generatora je ipak nešto drugo: aerodinamička površina imati će svrhovito djelovanje dok oko nje opstrujava zrak (fluid) i dok je to strujanje laminarno, tj. uz površinu. U određenim uvjetima dolazi do separacije, tj. odvajanja laminarnog strujanja (poznata je tzv. sekundarna separacija) i tada počinju problemi, pad uzgona, porast otpora, nemogućnost upravljanja, inverzija ovo-ono , ugl. to ne želimo.  Vortex generator izazvati će izvjesnu turbulenciju (tubulentno gibanje fluida) i stavlja se ispred područja gdje bi mogla nastati sepracija i omogučiti će ajmo reći izvjesnu 'odgodu' separacije, tj. ona će nastati u još ekstremnijim uvjetima.

E sada dolazimo do najvećeg problema: utvrđivanje momenta separacije, tj. ispravnosti vortex generatora na našim modelima je mission impossible, tj. šanse da sa time nešto postignemo su limes nula!  Potrošeno je puno vremena, tj. potrošili smo dosta vremena na livadi da ustanovimo imaju li vortex generatori ikakvo djelovanje: stavljali smo ih na jedno, pa na drugo krilo da bi vidjeli razliku, skretanje, bilo što i zaključili smo ( toga smo se i bojali) da bez mjerenja u zračnom tunelu nema istinitog zaključka.

Jedan primjer , zapravo vrlo lijep primjer određivanja stalla i separacije ima na ovom jubitu:
http://www.youtube.com/watch?v=SXwVyxorvno

Osim vortex generatora, mogući su i turbulatori, gotovo ista stvar, tu bi se u praksi moglo napraviti nešto i na modelima, baš kako su to napravili ovi momci sa jednim komadom krila, izgorenim uljem i vožnjom: http://www.standardcirrus.org/12-07-02oiltests.php
Napomena : bubble je ovdje zapravo separacija laminarnog strujanja, tj. mjesto separacije nazivaju 'mjehurić'.

Damir

Re: Aerodinamika i Vortex

Reply #6
Znao sam, ubiću se :D

Kaj daš neki đir na trainer? :P Znao sam da ima modela koji savršeno lete ali ovaj opis me natjerao da slinim ??? ??? ???

Re: Aerodinamika i Vortex

Reply #7
Znao sam, ubiću se :D

Kaj daš neki đir na trainer? :P Znao sam da ima modela koji savršeno lete ali ovaj opis me natjerao da slinim ??? ??? ???

Ma naravno - moš letit i sam.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Re: Aerodinamika i Vortex

Reply #8
He,he Renato....sada postaje ''dosadno'' ;)...ali neka , jer kao što se kaže da u F-1 postoje bolidi i Ferrari , tako u ARTF-u ,postoje modeli i PA...Uživaj uz LP 8)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes


Re: Aerodinamika i Vortex

Reply #10
Budem spojil učenika
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Re: Aerodinamika i Vortex

Reply #11
Aerodinamika kod normalnih aviona i kod modela je značajno različita. Dok je kod pravih aviona dugotrajno laminarno strujanje poželjno kod modela je upravo suprotno. Postoji možda 3,4,5 ljudi u povijesti koji su se ozbiljno pozabavili aerodinamikom modela i iznjedrili neke profile (odnosno "pravila ponašanja") koji imaju smisla kod modela. Ne radi se samo o strujanjima nego i o odnosima masa, pogona, itd. Odnosno neke opće prihvaćene konstante u dizajnu profila - jednostavno ne vrijede kod modela - npr. Reynolds.

Dok se kod pravih aviona čini sve za što je moguće duže linearno strujanje, na modelu laminarno strujanje treba razbiti na prvoj trećini profila cca.

Na malim profilima strujanje će gotovo uvijek biti u potpunosti linearno/laminarno, drugo je pitanje je li to dovoljno, tj. treba li nekom dodatnom spravom/metodom povećati silu.

Turbulatori (imao na Bubbles) i vortexi su kod pravih aviona i modela značajno različiti po obliku, veličini, mjestu u načinu postavljanja - vrlo jednostavno - imaju drugu namjenu.


Primjer skaliranja (iz prakse)

[attachimg=1]


Znači jednostavno skaliranje (jednostavnog modela) u mjerilu 1:6

Sve linearne dimanzije su u odnosu 1:6 (raspon, dubina krila, trup itd - jednostavno skaliranje) - svi ostali odnosi su (posljedično) drastično različiti.

Ista stvar je kod profila - linearno skaliranje nekog "velikog" profila jednostavno daje drastično različite brzine strujanja, sile, uzgone itd itd.


Cijela ta priča modelarskih profila je siva zona/crna magija - neki "veliki" profili koji niti u teoriji nebi mogli raditi na modelima (npr. NACA 2412) rade izvrsno, neki rade očekivano (Clark i sl.), neki jednostavno ne rade. Neki u pravim avionima potpuno nepoznati (40-4, flat plate, KF, Jedelsky itd) na modelima rade izvrsno.

Npr konkretno kod AD XL - ovisno o ugrađenim (ili ne) vortexima - CG je različit za 4mm (nisam probao - prema knjizi - sve što su napisali a ja probao je točno pa nema razloga da ne vjerujem) - što hoću reči - sve je to dinamički povezano jedno s drugim i svako proučavanje pojedine komponente u izdvojenom (ili statičkom) smislu jednostavno nema smisla.


if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Re: Aerodinamika i Vortex

Reply #12
He,he Renato....sada postaje ''dosadno'' ;)...ali neka , jer kao što se kaže da u F-1 postoje bolidi i Ferrari , tako u ARTF-u ,postoje modeli i PA...Uživaj uz LP 8)

 :D :D :D

A i kažu da crveni Ferrari ide bolje od ostalih
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Re: Aerodinamika i Vortex

Reply #13
Renato , pa u tome i je ''caka'' ....mali Španjolac ne zna voziti Ferrari , koji je već puno godina  najbolid u F-1...to naravno ne znači da si Ti ''španjolac''..... ;D ;D ;D...Pozdravljam te iz sunčanog Splita.
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Re: Aerodinamika i Vortex

Reply #14
Potrošeno je puno vremena, tj. potrošili smo dosta vremena na livadi da ustanovimo imaju li vortex generatori ikakvo djelovanje: stavljali smo ih na jedno, pa na drugo krilo da bi vidjeli razliku, skretanje, bilo što i zaključili smo ( toga smo se i bojali) da bez mjerenja u zračnom tunelu nema istinitog zaključka.
Ja sam na svoga odmah stavio VG pa mi poslije bilo žao što sam požurio baš da vidim koja je razlika, sad mi malo lakše ako kažeš da nema (pre) velike razlike.
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20