Skip to main content

Topic: X550 + Crius V2.0 AIO PRO (Read 7819 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Bok,

Dakle, kao što sam već spomenula u temi gdije sam se predstavila, ja sam skroz nova u ovome, ne samo na ovom forumu nego uopce u RC modelarstvu.
Prije jedno 4 tjedna sam se nabrijala da sama napravim quad i krenula sam u intezivno istrazivanje svega vezano za tu temu. Ubrzo sam nabasala i na stranicu od Hobby Kinga, pa sam tamo satima proućavala dijelove, komentare istih i sl, i tako malo pomalo odlućila što ću složiti. Našla sam neku stranicu s nekim kalkulacijama pomocu koje sam vidla koje motore i propelere trebam za ono što hoću i sl. A cilj mi je za poćetak napraviti quad osrednjih dimenzija koji ce biti u stanju ostat u zraku što dulje, recimo reko 10tak minuta. Krenula sam od framea, i odlucila se za HK X550. Nije mi toliko bitno da napravim nešto za lude akrobacije, jer kako još nemam uopće iskustva s ljetenjem, netreba mi nešto što cu odmah razbiti, tako da mislim da je za mene trenutno bolje nešto što ce letiti mirno, mozda i pomalo tromo. Ali kako se kanim malo ozbiljnije posvetiti ovom hobiju nisam baš htijela niti naruciti neko najjeftinije smece od djelova vec nesto sto cu moci i ubuduce iskoristiti za eventualno neke nove projekte. Uglavnom ovo je popis bitnijih djelova koje sam uzela:

X550 frame
Turnigy 2836 11 750kv motori
12" 3.8p propeleri i 11" 4.7p propeleri
FCB: Crius AIO PRO V2.0 s NEO 6M GPSom (toga nema u Hobby Kingu pa sam to uzela preko ebaya)
AfroSlim 20A SimonK ECS (njih cu ugurati u frame)
UBEC 5V 3A
4000mAh Zippy Compact 3S 25C
4000mAh Turnigy 3S 30C
Punjac SKYRC e4 AC Balance Charger for 2-4 Cell LiPo / LiFe
Turnigy 9X Firmware v2 bez modula + LCD backlight
FrSky DF 2.4Ghz Combo Pack for JR w/ Module & RX D8J s telemetrijom
LCD
BlueTooth module
Sonar
Alarm za bateriju s prikazom napona po celijama
+ hrpa ostalih sitnica, konektora i sl.

Dvoumila sam se između Orange 6ch radia te X9 i 9XR a na kraju sam uzela X9 jer ima više mogucnosti od Orangea a opet mi ne djeluje toliko plasticno ko 9XR (kod njega mi je glupa ona rucka, koja je naprijed umjesto iza pa radio kad se polegne visi na anteni). Ugradit cu u njega backlight, koji sam narucila, a kasnije cu ga prelemit tako da moga sama upgredat firmware i da mi prikazije telemetriju. Mozda ugradim jednog dana i 2000mW pojacalo odotraga a svakako cu mu ugraditi i cloverleaf antenu koju cu vjerojatno sama sklepat. Doduse zaboravila sam narucit i LIPO za radio, al bum drugom prilikom.
Uzela sam 2 iste baterije od razlicitih proizvođaca pa cu vidjet koja je bolja da znam za ubuduce, a za sada neki jeftiniji punjac (max struja punjenja 3A).

U kasnijoj fazi imam namjeru ugraditi i FPV te eventualno neki jednostavniji gimbal, a poslje mozda i neki napredniji gimbal s ocalama s head trackerom, ali to cu vjerojatno ostaviti za neki buduci frame.

Moram priznati da sam se iznenadila danas kad je to sve stiglo pa kad sam vidla kako je to sve uživo puno manje neko na slikama. Recimo baterije: na slikama izgledaju ko cigle a ovako uzivo mi se cine 3 puta manje. O elektronici da i ne pricam.

Po kalkulaciji cijela ta konfiguracija nebi smijela biti teza od 1.3kg sto bi mi trebalo pruziti nekih 5 minuta leta pod punim gasom a 13tak minuta ledbenja. Pod punim gasom bi jos mogo ponjet dodatnih cc 800g payloada. Navodno motori nebi trebali trositi vise od 14~15A svaki. Trebo bi bit u stanju poletit pri nekih 50% gasa, ovisno o elisama.
Neznam jos dali cu probat prvo nalodat MultiWii ili MegaPirte. S Arduinom jos nisam do sada radila pa sam narucila neki Arduino starter paket da se malo praksam, ali to jos nije stiglo. Inace mi leži programiranje tak da ne ocekujem neke probleme oko otga.


Odg: X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Reply #2
Takvo nesto i imam namjeru nabavit (ili mozda takav ali koji ima integrirano napajanje), ali kako sam sad u Svedskoj trebat ce sve to doteglit u RH, pa mi trenutno vise odgovara nesto sto je ultra lagano.

Odg: X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Reply #3
Nije ovaj puno tezi, niti veci, ali je siguran!

Odg: X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Reply #4
Ali treba eksterni adapter za napajanje.

BTW, jel zna neko kakva je regulativa oko unošenja LIPOsica u avion? Jel se smiju checkinirat? S obzirom da su u stanju srušiti zrakoplov ako se zapale, nebi me cudilo da ih uopce nije dozvoljeno prevozit u klasicnoj prtljazi.

Odg: X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Reply #5
Zanimljiva stvar. Stavi video leta cim prije.

Odg: X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Reply #6
Ja koristim Turnigy 2836 11 750kv na mom quadu i nisam zadovoljan sa nijma. Bolji su motori Motori NTM 2830 900kv

Odg: X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Reply #7
matic, koje propelere koristis? S cime tocno nisi zadovoljan? Ja svoje još nisam upogonila tako da neznam kako bu to ispalo, ali na netu su ih ljudi dosta hvalili pa sam se zato odlucila na njih. Jedino se bojim dali bu ju dovoljno snažni za tolike propelere. Iako po dokumentaciji koja je došla s njima bi trebali biti u stanju ishendlat to.

Odg: X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Reply #8
Ali treba eksterni adapter za napajanje.

BTW, jel zna neko kakva je regulativa oko unošenja LIPOsica u avion? Jel se smiju checkinirat? S obzirom da su u stanju srušiti zrakoplov ako se zapale, nebi me cudilo da ih uopce nije dozvoljeno prevozit u klasicnoj prtljazi.


Kao napajanje mozes koristit bilo koji punjac od laptopa! Na B6 punjac ide napajanje od 12volti do 19volti!

Lipice ti je mozda bolje poslati postom u zagreb!

Odg: X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Reply #9
s 12" propovina se jako griju ti motori, najbolje su se pokazali sa 1147


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Reply #10
Koristio sam 10.45sf i nemoze da nosi vise od 300 g a sada sam uzeo 11.45 nisam jos sastavio da probam koliko ce nositi

Odg: X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Reply #11
11×4,5 probaj na te motore sa 3S, izbjegavaj slowfly propove jer se motori uzasno griju s njima pogotovo ti turnigy cak se zna osovina deformirati pa vibrira sve skupa dosta kvalitetno
sta se tice 800g payload to zaboravi, to nece biti upravljivo, jednostavno tako bude u praksi, svi ti kalkulatori su badave kad je realnost sasvim drugacija


Odg: X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Reply #12
Dobrodosla na forum  ;D ;D, sto se tice Crius pločice , ja sam se dosta zafrkavao s njom i nekako sam uspio dobiti da radi na Megapirate-u, ali jako puno vremena ode, jako puno ce ti pomoci ako pogledas videa od Peter KInga

http://www.youtube.com/channel/UCQx4lLeXHIzZPBBDHC50O2w


Odg: X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Reply #13
Hvala na informacijama. Što se tice pailoda, nisam ni mislila ništa trpat na njega, to sam navela tek toliko.

Odg: X550 + Crius V2.0 AIO PRO

Reply #14
Imam pitanje,posto ne vidim nista na propovima jesi li ih balansirala?
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa