Skip to main content

Topic: Nylon/CA hinge ugradnja (Read 2186 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nylon/CA hinge ugradnja

Dali mozda vec postoji ovakva tema ovdje na forumu, ako da, mozete me molim vas usmjeriti, nisam nasao...

Uglavnom, kako sam krenuo raditi rezervni model za slucaj da se ovaj jedini koji imam razbije i sl, trebalo bi par savjeta oko ugradnje nylon hinges/ CA hinges... Radi se uglavnom o ugradnji u depron ( s tim da imam i jedno ojacanje od balze na elevatoru)...
Dobio paket s HK pa imam hingeva i sad bi to probao koristiti umjesto selotejpa... Isao bi sa nylon hingevima za sad...
Dobio sam vec par savjeta kako treba biti oprezan kog ugradnje da CAK ne uhvati osovinu i ne zaglavi sami hinge...

Prvotna zamisao je bila da se naprave rezovi/slotovi u koje cu ugurat hinge-ve kako bi se spojila kontrolna povrsina sa samim krilom.  Nakon toga, okomito na hingeve (sa gornje ili donje povrsine krila) izbusiti par rupica iglicicom i ubaciti par kapi CA foam safe ljepila koje bi trebalo uhvatiti hingeve... Dali je to ok?

Dali mozete dati jos pokoji savjet kod stavljanja nylon higeva, predloziti jos koju metodu i reci na sto jos treba obratiti paznju? Ziheras sam pa volim prvo stvar vise puta provjeriti...

Dobio sam i savjet da se sama osovima moze nakapati uljem ili malo namazati voštanim bojama i sl kako se cak ne bi uhvatio.

Pozdrav,
Marko

Odg: Nylon/CA hinge ugradnja

Reply #1
Ja to radim isključivo za epoxijem, hingeve posmirglam prije da se bolje primi za njih (i probusim par rupica ako vec nemaju)

CA prebrzo steze i ne da ti sansu da pravilno namjestis hinge.

 

Odg: Nylon/CA hinge ugradnja

Reply #2
Ti pretpostavljam na hinge stavis epoxy i onda ga ubacis u slot, namjestis i cekas da osusi?

Ono sto sam ja mislio je ubaciti hinge u slot, ali bez dodavanja ljepila, nakon toga sve podesiti...a onda sa gornje strane (kroz depron) iglicom probusiti par malih rupica do samog hinge-a i kroz njih kapnuti par kapi cak-a... Cak bi trebao doci do hinge i povezati je s depronom...

Odg: Nylon/CA hinge ugradnja

Reply #3
CA pant i pant sa osovinom su dvije različite stvari. Za depronce ti panti sa osovinom u principu ne trebaju ( ionako su kako bi Ameri rekli "bol u guz..i")

CA panti dolaze ili već izrezani ili u "komadu" od cca 10x15cm pa režeš sam.

https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19287__CA_Hinge_Sheet_180mmx140mmx0_3mm.html

CA panti su ili od mylara ili od neke plastike koja sa jedne strane ima neki porozni sloj.

Ovako nekako:

[attach=1]

U CA pant obavezno je urezati slot

[attach=2]

U krilne površine urežeš slotove gdje treba, ubaciš CA pante i malo promrdaš da sjednu (na pantu označiš sredinu da imaš orjentir).

Ljepilo se najbolje nanosi "aplikatorom" od šivaće igle.

Nađeš veću šivaču iglu. Odrežeš ušicu na pola. Iglu nabiješ u neko držalo (balza letvica, stara olovka i sl.) i s ušicom iz CA flašice vadiš kap po kap.

[attach=3]

[attach=4]


Prvo zaljepiš jednu stranu pa kad se osuši dodaš eleron (rep itd.) poravnaš, pomakneš u željeni max otklon i zaljepiš drugu stranu - ne pretjerivati sa CAKom.

Nisu potrebne nikakve rupe, čačkalice, igle i sl.

_________________________________________________

Panti s osovinom


Na pant zaljepiš s obje strane selotejp - tako da bude do osovine. Osovinu i ležajeve namastiš - vosak, parafin, ulje - ja koristim Balistol ulje u spreju (za razliku od većine ostalih ulja ne stvrdnjava od stajanja i zmazanoće).

Makneš selotejp (to je služilo samo da NE zamastiš plohu za ljepljenje) i ugradiš kao i CA pant.

Za sve se koristi rijetki CA (foam safe po potrebi)

Za pante sa osovinom si nabavi i CA debonder - povremeno treba :)

__________________________________________

Za depronce je Blenderm nepobjediva kombinacija - puno lakše i dobiješ zatvoreni slot po cijeloj dužini.

___________________________________________

Za depronce je moguće još i :

Vruće ljepilo:

spojiš plohe, osiguraš sa dva komadića selotejpa na krajevima, naneseš sloj vrućeg ljepila po fugi i ODMAH razvućeš sa žiletom ili sl. - ostane tanak sloj ljepila.


UHU Por:

Obje strane namažeš (točno po pregibu) sa UHUPor - nakon 10ak minuta jednostavno prisloniš plohe zajedno.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Nylon/CA hinge ugradnja

Reply #4
evo opet je Renato sve rekao. čitaj i uživaj :D

Odg: Nylon/CA hinge ugradnja

Reply #5
Je, tu je sve sto covjek pozeli o hingevima... Hvala puno !!  :)


 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.