Skip to main content

Topic: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom (Read 3899 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Nabavio sam SWR metar i krenuo u testiranje 1,2 GHz opreme. Zanimalo me koliko su dobre homemade antene prema mjerama s fpv foruma (IB Crazy kao najpoznatiji guru za antene), koliko su dobre razne antene iz fpv shopova i one koje dolaze sa VTx/VRx. Izvadio sam LawMate i Fox VTx iz X8 i Talona kako bi ih usporedio i pronašao najbolju kombinaciju antena.  
Ne mogu tvrditi da sam imao laboratorijske uvjete, ali izmjereno potvrđuje sve što obično kažu za fpv antene – ne znaš ništa dok sam ne probaš/izmjeriš.

Oprema:
DAIWA SWR & POWER METER CN-801G (900-1200 MHz) (http://en.wikipedia.org/wiki/SWR_meter , http://www.daiwa-industry.co.jp/radio/ham_e/products/meter/ )
Watt Meter & Power Analyzer - Watts up (https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6380__Watt_Meter_Power_Analyzer_Watts_up_Ver_2_.html )

Testirano:
1)   izlazna snaga 1,2 GHz VTxa (noname 400 mW, LawMate 1W, Fox 800 mW) po kanalima (75% varijacije!) i maksimalna
2)   rezonantna frekvencija i tuniranje VTx antene – omnice rubberduck, ib crazy inverted vee
3)   rezonantna frekvencija i tuniranje VRx antena – 12 dBi AN1208 patch
4)   jakost struje u odnosu na izlaznu snagu, kanal i SWR priključene antene
 
Zaključak
1)   
-   Izmjerena izlazna snaga VTx Foxtech 1,3 GHz 800 mW varira od min 200 mW do max 630 mW! (slike 07 i 08 )
-   Noname 400 mW daje izlaznu snagu podjenako na svim kanalima (4 kanala 1080 – 1280 MHz), oko 250 mW (slike 01 i 02, ne vidi se VTx)
-   LawMate (8 kanala) daje oko 800 mW izlazne snage po svim kanalima, u jednom mjerenju  izmjereno  1 W snage kada je bila priključena antena s najboljim SWRom (slika 09). Mala omni antena koju sam mjerenjem tunirao i skratio za cca 2 cm od originalne dužine.

Ipak sve ovisi od prijemnika do prijemnika, a nazivna izlazna snaga obično je veće od realne - ništa novo. VTx izlazna snaga ovisi i o SWRu priključene antene – manji/bolji SWR veća izlazna snaga i obrnuto. S priključenjem antena koja rezonira na istoj frekvenciji kao VTx oslobađa se najviše snage uz najmanje gubitke i zagrijavanje (reflected power približno 0 W) – idealna situacija.

2)    Foxtech 1,2 GHz VTx ima 8 kanala i gumb za promjenu s led ekranom koji prikazuje trenutno aktivni kanal. Raspon frekvencije od 1080 MHz do 1360 MHz.
http://www.foxtechfpv.com/foxtech-13g-800mw-video-transmitter-p-1004.html
   Priključenjem VTXa na SWR metar i antene kojoj želimo izmjeriti rez frekvenciju, možemo promjenom kanala proći kroz cijeli spektar i pronaći najmanji SWR -  možemo zaključiti da je frekvencija tog kanala najbliža rez frekvenciji antene. (Nažalost još nemam mogućnost mjerenja odstupanja nazivne izlazne frekvencije VTxa od stvarne, ali nadam se uskoro ću i to moći - bez skupog osciloskopa).
Primjer 1) Omnica -  uzmimo da naša antena koju želimo tunirati ima najbolji SWR na kanalu 6 = 1160 MHz (slika 08 mala omnica) i želimo je prilagoditi na “naš” kanal 7 = 1200 MHz. Budući je izmjerena rez frekvencija niža od željene, antenu trebamo skratiti (viša frekvencija ima kraći val i dužina poluvalne omni antene opada s rastom frekvencije ). MM po mm počnemo kratiti i pratimo SWR, kada smo zadovoljni (SWR < 1.2) možemo stati i uživati u tuniranoj anteni (slika 04, SWR < 1,15). Za 1200 MHz, pola duljine vala iznosi cca 12,5 cm       

Primjer 2) Inverted Vee antena s kojom sam letio 12 km, na 1200 MHz ima SWR > 2,2 (slika 01). Nakon kraćenja oba elementa dobio sam SWR < 1,2 (slika 02). Odrezao sam cca 5 mm s obje strane, koristio sam 12 AWG žicu. Ako vam se čini da vaša Vee ima loše performanse ili se ponaša bolje na nižem kanalu - trebate je skratiti za 10% ako ste pratili ove upute http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=13840402&postcount=8

3)
Primjer 3) 1,2 GHz Patch antena AN1208  - IB Crazy je ovdje detaljno opisao način tuniranja slične patch antene - http://fpvlab.com/forums/showthread.php?100-Tune-your-1.2-1.3GHz-patch-to-the-proper-resonance
Moja je također bila predimenzionirana i nakon računanja ispalo je da aktivni element  treba skratiti po dužini i visini. Nakon zahvata SWR na 1200 MHz je pao sa 1,7  (slika 014 ) na <  1,15 (slika 016). Visinu sam skratio za 14 mm, širinu za 10.

4) Na RCG i fpvlab forumima ima par threadova o tuniranju antene mjerenjem jakosti struje http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1159968
Ideja je da bi VTx trebao vući najmanju struju kada je priključena optimalna antena - to nisam uspio dokazati kroz SWR mjerenja i po meni može biti primjenjivo samo na određeni VTx za koji znate da ima takvu karakteristiku - da bi to odredili opet treba imati SWR metar :(

Ideja koja mi pada na pamet bila bi mjerenje temperature - prolazak kroz svaki kanal i mjerenjem početne temperature (uvijek bi trebalo krenuti od iste temp vrijednosti) i štopanjem vremena koji VTxu treba da se temperatura kućišta povisi na recimo 50 C. Najduže vrijeme, najbolji kanal i najbolji SWR. Treba probati. Eh da, napon kod svih mjerenja mora biti jednak.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * ** * * * * * * * * * *

Dag, Laser, Jazavac - imate free testiranje/tuniranje 1,2 GHz VTxa i antena i još dvojica koja se jave ovdje u thread (samo 900-1300 MHz oprema). Rado bi pomogao svima i budem pokušao, ali nedostatak vremena mi je najveći problem.

Pliz ako imate pitanja šaljite ih ovdje kako bi svi imali koristi. PM mi je teško pratiti sorry. 
 

[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4][attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]

Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #1
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4][attach=5][attach=6][attach=7][attach=8][attach=9][attach=10][attach=11][attach=12]

Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #2
Wow majstore imam kaj proucavat za vikend...

Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #3
Hvale vrijedno ispitivanje Borise s obzirom na mogućnosti i sredstva, naravno.
Evo malo i o impendanci, tek toliko da se nađe u ovoj temi i da mali zeleni ne pomisle da je sve u dužini.

http://www.comportco.com/~w5alt/antennas/notes/ant-notes.php?pg=7

i nešto što su oni danas malo zreliji voljeli prelistati

Radio Prirucnik Za Amatere i Tehnicare Dr Bozo Metzger 1985 Cetvrto Dopunjeno Izdanje

Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #4
Odlicno testiranje,
samo pisi takve tekstove,
prije sam mislio da je snaga najbitnija a sada vjerujem da je antenna najbolje pojacalo.  :)


Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #5
Odlicno stivo za svakoga!

pozzzz
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #6
Svaka čast Boris, sve informacije u ovom hobiju su jako dobro došle

Dali bude testiranja kad je fpv 1.2 a stanica 2.4

Lp
Leti samo leti :-)

Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #7
Imam ja jedan racewood 500mw 1.2Ghz koji mi je jos misterija kako radi pa ako imas volje ga izmjerit, bilo bi super

Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #8
Svaka čast na detaljnom opisu i objašnjenju.
Ja imam bevrc od 1500 w baš me zanima koliko zapravo daje van i na kojem kanalu radi najbolje.
Budemo se našli pa ti dofuram videolink pa kada stigneš isprobaš pošto još nemam avion nije nikakva žurba. :)

Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #9
Sekile, Jazavac dogovoreno.
Budem postao i ta testiranja, pa cemo imati vise VTx u bazi radi usporedbe.

Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #10
Nazalost ovaj SWR ima 900-1200 Mhz range pa jos ne mogu testirati 433 MHz i 2,4 GHz opremu.
Uskoro mi stize jos jedan komad opreme za mjerenje frekvencije pa mozda uspijem izmjeriti utjecaj istovremenog rada

Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #11
Sekile mi je dao svoju 1,2 opremu na testiranje i evo rezultata

Testirana oprema
[attach=1]

VTx je čini se Racewood blue 1.3 GHz 500 mW
http://www.dronesvision.net/en/wireless-av/131-racewood-13ghz-500mw-wireless-av-transmitter-blue-label.html
Max izmjerena izlazna snaga samo 200 mW na 1240 MHz kanalu, ostali kanali daju jedva 100 mW!
[attach=2]

Patch 1.2G  - nije vrijedno spomena, katastrofa SWR preko svih kanala. Budem je probao otvoriti da je poslikam iznutra. Budući je jednako loša preko svih kanala, tuniranje nema nekog smisla. U Savu.
[attach=3]

Crna omnica koja dolazi s crnim Lawmate 1.2GHz video receiverom. SWR ispod 1,2 na svim kanalima, montiraj i vozi.
Usporedna izlazne snage Racewood VTxa s istom antenom - od 80 mW do 180 mW.
[attach=4]
[attach=5]
[attach=6]
[attach=7]






Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #12
Tanka omnica sa zglobom, na 1240 kanalu SWR ispod 1.2 - skroz ok.
[attach=1]

Homemade Inverted Vee - SWR ispod 1.2 na 1240 kanalu - ok
[attach=2]

Šećer na kraju - kupovne cirkularne antene, izgledaju kao IBCrazy-ove, Sekile molim te potvrdi - http://www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=11_45_52_100&products_id=552

SWR za obje antene oko 1.1 na svim kanalima, stvarno vrhunski!
[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]

Budući će Krešo ovo montirati na mini quad, najbolje bi bilo voziti trolisnu cirkularno polariziranu 1.2 na quadu, a četverolisnu staviti na LawMate prijemnik. Sve skupa na 1240 MHz kanalu koji daje najveću snagu - oba DIPa gore gledano kada je antena na lijevoj strani (kao na slici). Jedini problem je što su malo glomazne za quad, pa onda možeš probati i s ovim preklopnim omnicama, skroz dobre se čine. Ona najkraća koje nema na slici je za smeće - SWR preko 2. 

Racewood blue se nije baš pokazao s jadnih 80 mW na 1360 MHz kanalu. Moguće da je tako samo kod ovog primjerka, trebalo bi uzeti još jedan za usporedbu.



Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #13
Svaka cast Boris na trudu i potrosenom vremenu, naravno oduzit cu se , nema frke. A pretpostavljao sam da nije bas taj predajnik nesto jer sam s njim ostao bez slike na 500m , ali ne postepeno nego blackout u sekundi, jedva izvuko avion da ne bude crash. Za prijemnik sam bio siguran da je ok jer sam se nakacio na kanal kad je jazavac vozio svoj avion i na stapic antenu sam imao sliku na nekih 3km cisto ok. Za panelku antenu sam takodjer skuzio da je koma jer je i meni gubila sliku na doslovno 100m. A ove cirkularne mi je dao jazavac, on kupio na ebayu , ali nikad nije probao, malo popucali spojevi, lose kineske lemilice, ja to polemio i vidi vraga, kazes rade najbolje, ajd bar nesto.

Nista dok ne nabavim neki drugi predajnik, ostajem na 5.8GHz.

Odg: Tuniranje 1,2 GHz video opreme i antena SWR metrom

Reply #14
Nema frke, sad bar znaš s čime raspolažeš :)
Možeš probati i s ovim VTxom, 200 mW bi trebalo biti ok za 500-600 m s quadom.