Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 258555 times) previous topic - next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #345
Zamisli da racing quad team pokusaju uloviti :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #346
Sekile vs dron razbijač  ;D


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #348
Vidli smo tu vijest kad ju je Kopterworx objavio....a I nema niš novog u tom textu...
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #349
nešto friško, i stupa na snagu odmah, dok zakon ne zaživi.

Quote
Objavio: CCAA Datum objave: 30.03.2015.
ASO-2015-005 Izvođenje letačkih operacija sustavima bespilotnih zrakoplova
Ova Naredba se primjenjuje na sustave bespilotnih zrakoplova, operativne mase bespilotnog zrakoplova do i uključujući 150 kilograma


Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo je donijela Naredbu o zrakoplovnoj sigurnosti ASO-2015-005 Izvođenje letačkih operacija sustavima bespilotnih zrakoplova. Ova Naredba se primjenjuje na sustave bespilotnih zrakoplova, operativne mase bespilotnog zrakoplova do i uključujući 150 kilograma kada u Republici Hrvatskoj izvode letačke operacije u slijedećim područjima letenja: naseljeno područje, industrijsko područje u kojem uslijed pada bespilotnog zrakoplova postoji mogućnost zapaljenja ili eksplozije, i iznad skupova ljudi.

Ova Naredba ne primjenjuje se na sustave bespilotnih zrakoplova: kada se koriste za državne aktivnosti (vojne, policijske, carinske, potrage i spašavanja, gašenje
 požara, obalne straže i sl.), koji ne mogu postići kinetičku energiju veću od 79J i kada se koriste u zatvorenom prostoru.


http://www.ccaa.hr/hrvatski/novosti_7/aso-2015-005-izvodjenje-letackih-operacija-sustavima-bespilotnih-zrakoplova_616/

PDF: http://www.ccaa.hr/download/documents/read/aso-2015-005-izvodjenje-letackih-operacija-sustavima-bespilotnih-zrakoplova_1531

[attachimg=1]

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #350
Ako sam skužio dobro, letenje na livadi daleko od svih ostaje kako je, nije potrebna nikakva dokumentacije.
Za sve ostalo treba hrpa dokumenata.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #352
Link je radio jučer, sada ga ni meni ne otvara  ::)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #353
valjda je toliko veliki interes da se zacvikalo ..  :D  , a kao niko nema interesa  ::)
dx9-xd8-gobac630

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #354
Prošlo je već dosta dana, no PDF se i dalje ne da skinuti.
Državne službe...do Božića će valjda popraviti.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #355
ovo sam ja dobio na mail dana 03.04.2015  pa ga postam ovdje:

Privitke sam zakačio dole.

Poštovane kolegice i poštovane kolege,

 

Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo obradila je sve zaprimljene komentare zainteresirane industrije na nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova. Na slijedećim lokacijama možete pronaći finalizirane materijale:

1.      Nacrt Pravilnika usklađen s prihvaćenim komentarima,

2.      Nacrt Prihvatljivih načina udovoljavanja odredbama Pravilnika

3.      Tabela sa zaprimljenim komentarima i primjedbama i odgovorima Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo.

 

http://www.ccaa.hr/hrvatski/novosti_7/nacrt-pravilnika-o-sustavima-bespilotnih-zrakoplova-nakon-provedene-javne-rasprave_620/

 

http://www.ccaa.hr/hrvatski/nacrti-pravilnika_52/

 

Pozdrav

 

Damir Bezik

Voditelj Odjela letačkih operacija
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #356
Molio bih kolege koji su više upoznati sa ovim da mi malo pojasne situaciju:


Što ja trebam za rekreativno letenje sa modelima ispod 5 kg.


Da li je dovoljna vozačka dozvola B kategorije i propisno označiti modele ili moram pisati izjavu i predati je agenciji?


Da li je osiguranje obavezno?


Ako trebam dati izjavu ( što sam ja u izjavi operater,rukovatelj ili oboje, trebam li navesti sve modele i njihove identifikacijske oznake ili ne )?


Jeli taj zakon već važeći ili nije?



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #357
ako se ja ne varan,ovo je prijedlog zakona
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #358
trebas model i stanicu, zdrav razum i leti ... nemoj bas po gradu ;)

ok, sad ozbiljno ...  ne treba vozacka, ne treba osiguranje za manje od 25kg (iako bi dobro doslo, ali ... previse "ali" u mojem razmisljanju o tome) , ne treba izjava, a modeli lete u podrucjima klase I i II  ... to su neizgradeno odnosno nenaseljeno podrucje

i sad dalje ozbiljno .. ta podrucja nisu gotovo nikako jednoznacno definirana Pravilnikom, pa se u nekom nizu upita i komentara na Pravilnik zakotrljalo ponesto pitanja na tu temu ali bez neke koristi ... 

evo danas sam se nesto mailao sa gospodinom iz CCAA na temu malih modela manjih od 79J i tih klasa podrucja u kojima se leti, pa prepiska ide kako slijedi:

Pisem sljedece:
Poštovani,
 
nakon čitanja nove verzije Pravilnika i obrazloženja pristiglih primjedbi na prvu verziju imam par komentara.

Prema primjedbama i obrazloženjima
Br 25 – kinetička energija
Citat:
Kinetička energija direktno je proporcionalna masi i kvadratu brzine gibanja ( Ek = 1/2 *mv2 ) Relevantna brzina za izračun maximalne kinetičke energije koju može postići bespilotni zrakoplov s obzirom na masu bi bila maximalna brzina koju taj bespilotni zrakoplov može postići (terminalna brzina padanja ili maximalna brzina kontroliranog leta, što je veće)
 
Komentar:
Predlagao sam da se usvoje malo drugačiji uvjeti definiranja „neopasnog“modela od ovih 79J ali prijedlog nije prihvaćen, ok, nije loš argument da je tih 79J općeprihvaćena granica.
U dodatku Pravilnika definirate način izračuna, tako da računamo model kao „ciglu“ (Ek = 0.5*m*v^2 ) sa konačnom brzinom padanja što je svima jasno iz osnovnoškolske fizike, ali biti ce problema oko tumačenja brzine za taj izračun:
- šta je konačna brzina padanja?, dolazimo do pitanja da li se racuna tih 79J za slučaj havarije modela (cisto teoretski problem: na 100m otpadnu krila i zaglavi se gas na max, model nosom dole i da li je to mjerodavni kriterij?? … ili pokvareni quad naglavce na ful gasu)
- da li je kontrolirani let za potrebe ovog izračuna kad se na ful gasu zapikiram?
- da li se uzimaju metereoloske pojave u obzir (npr: model koji po mirnom vremenu razvija 78J a onda ga uhvati reful bure .. ok, moze se svesti pod nekontrolirani let … ali i to je potencijalna opasnost)
- sta je sa DLG modelima koji pri izbacaju imaju vise od 79J ali ih poslije bas i ne mogu postici (ili slicni modeli na „pracku“)
- kako bi netko policiji na livadi mogao objasniti da neki model nema preko 79J
- u prilogu spominjete proizvodace koji bi se mogli prilagoditi standardu od tih 79J … a sta je sa samogradnjama, zar bi sad trebali nositi svaki depronac u laboratorij na testiranje? Ili letjeti samo sa kupovnim modelima? (gdje je tu sport, razonoda i razvijanje tehnicke kulture ako to toliko zakompliciramo)
- pretpostavimo da postoji i software-ska mogucnost ograničenja brzine pa da se ogranici Ek na 79J
 
… naslo bi se jos, ovo je samo sto mi je na brzinu palo na pamet, a da nije definirano i da moze biti nejasno … ovih 79J je puno lakse napisati u Pravilnik nego se s njima nositi u praksi …
 
Br 32 i Br 69 – definicija područja
Citat:
Područje letenja je prostor u kojem se izvodi letenje. Nije unaprijed definirano područje već je ovisno o planiranom kretanju zrakoplova za vrijeme leta. Minimalne udaljenosti tijekom letenja propisane su člankom 11. Pravilnika.
 
Komentar:
Definicija područja letenja iz članka 4 u Pravilniku je poprilično subjektivna i kao takva će unositi pomutnji pri njegovoj primjedbi. Minimalne udaljenosti iz članka 11 (na koje se pozivate u obrazloženju primjedbi*) tako i tako je nemoguće primijeniti u klasama III i IV, ali nisu jasne niti u drugim klasama. Npr, znači li prema obrazlozenju primjedbi pod brojem 69 da je sve što je 150m udaljeno od skupine ljudi klasa I i II??
 
(* koja je onda funkcija članka 4 koji definira klase, ako se ovdje pozivate na članak 11 kako bi obrazložili gdje se smije letjeti?)
 
Uzmimo primjer nasipa uz Savu u Zg … cisto za teoretsko razmatranje, ako letim po sredini rijeke tada uglavnom mogu ispoštivati minimalne udaljenosti od 150m od skupine ljudi, ali da li se to mjesto smatra klasom  I, II, III ili IV?
S druge strane ako vrijedi zahtjev od 150m u klasi IV, gdje se to moze ostvariti? npr. ako imam sve „papirnate“ uvjete za letenje u klasi IV ja ne vidim mjesto gdje u gradu postoji čistina od 150m bez skupine ljudi ili 30m od zgrada u svaku stranu da zadovoljim taj uvjet??

Eto, ovo je bila moja kratka ranojutarnja subjektivna inspiracija, ali kad se donose zakoni i pravilnici trebalo bi subjektivnu kategoriju i nedefinirane elemente svesti na najmanju mogucu mjeru, odnosno izbjeci djelomične definicije (dakle ili definirati kompletno ili ostaviti nedefinirano, a ne da bude napola kao što mi se čini za ova dva gore navedena slučaja), jer ce se u nekoj buducoj primjeni istoga sigurno netko „zakaciti“ bas za takav detalj.
 
Zaključak:
Previše pitanja oko dvije jednostavne stvari
 
S poštovanjem
 
i dobijem odgovor:

Poštovani gospodine Rajković,

Hvala Vam na dostavljenim primjedbama.
Svakako ste dirnuli u dva pitanja oko kojih je i tijekom izrade prijedloga propisa bilo mnogo razmišljanja i varijacija.
Mišljenja sam da je u ovom slučaju možda i nemoguće propisati odredbe na način da ne ostavljaju prostora različitom tumačenju i primjeni.
Pustimo propis da zaživi, pratimo kako on funkcionira i skupljajmo iskustvo i znanje koje će nam poslužiti za njegovo poboljšanje.

Pozdrav

Damir Bezik
Voditelj Odjela letačkih operacija

Morao sam dodati jos ovo:

djelomicno se slazem s Vama … ali bojim se da ce se iskustvo skupljati na nepopularne nacine kako je to tradicija u nas … i sve ce biti „u redu“ dok se netko ozbiljno ne polupa i krene prica sa policijom i osiguranjem koje secira Pravilnik … i svatko ima svoje tumacenje …
… a vjerujem da ce biti i drugih „kreativnih“ ideja …

Zakljucak:
ne znam dal da bjezim od policije kad ih vidim ;)
ne znam di da letim
ne znam s cim da letim

… ostaje mi samo ideja da nikog ne naljutim i koristim zdrav razum, a to je bilo i bez Pravilnika
… ostajem ko lik iz crtica s upitnikom iznad glave i velikim ocima .. zbunj …

Ok, toliko … pozdrav … ;)

PS: ako cete jednom pisati drugu verziju Pravilnika … cujemo se …

Oliver
 
 

i sta reci??

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #359
Ovo si super napisao, svaka čast  :)
Odgovor na drugu ruku me ni malo ne čudi,, toliko su iskomplicirali pravilnik da ni sami ne mogu odgovoriti na najbanalniji primjer.

Ono što mene zabrinjava u cijeloj toj priči je (isto kao i tebe), kako će panduri tumačiti ovaj zakon  :-\