Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 259575 times) previous topic - next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #435
Ok, hvala na odgovoru. Mi slažemo neku letjelicu koja bi trebala zadovoljiti D kategoriju, pa smo mislili da treba i padobran i dupli sistem.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #436
 Zanimljiv mi je redundantni autopilot. Kako ste to riješili, ako nije poslovna tajna?


Sent from my iPad using Tapatalk
Multirotor FTW!

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #437
iskrene cestitke ekipi  "helifoto" na dobivenim dozvolama   :)  ... bravo !
dx9-xd8-gobac630

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #438
Ok, hvala na odgovoru. Mi slažemo neku letjelicu koja bi trebala zadovoljiti D kategoriju, pa smo mislili da treba i padobran i dupli sistem.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Treba, padobran ne zamjenjuje udvojeni sistem za koji se u pravilniku traži redundancija

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #439
Poziv na radionicu Agencije za civilno zrakoplovstvo. Bit će izlaganje i o modelima. Pravo mjesto da se razjasne moguće nejasnoće.  

Tema: „Primjena Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova“, srijeda, 01. srpnja u 09.00 sati u učionici na trećem katu objekta D u ulici grada Vukovara 284, 10000 Zagreb.

Program u privitku.

lp





Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #440
da bit ce mojih 5minuta iako nisam tako planirao, bilo bi mi draze da sam tamo kao "oporba" negdje u publici

uglavnom je sve krenulo jos davno kao prepiska s g. Bezikom, ima nesto copy-paste tu na forumu

ako me netko zeli podrzati da nam ne zakompliciraju hobi slobodno se javi

u prilogu je "brzopotezna" prezentacija kojom bi se osvrnuo na probleme u Pravilniku
ako netko zeli nesto dopuniti, a da ne idemo daleko u sirinu neka pise dalje u temu

ima dosta stvari koje me "zuljaju" ali ovdje bi se ogranicio najvise na 79J i mjesta gdje se i sa cime smije letjeti

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #441
Opet ja, da se potrebno najaviti (zbog slobodnih mjesta) ili je free dok se ne popuni. Nisam 100% za 1. zbog posla ali ako se uspijem izvući da se znam organizirat.

Pozz
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #442
Kako je prošlo danas? Daj nek netko kaže kakvu riječ  :)
Ja sam htio doći ali posao je posao  :-[

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #443
Da i ja sam izvisio poso me shebao. Neka neko prenese u kratko.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #444
Bilo je veselo, pametnih i manjepametnih s obje strane, ja jedini o modelarskim temema, kako sam i pretpostavio. Dio sam ispricao ok, a dio sam uspio nedovoljno objasniti. Dao bi si ocjenu 3/5 sto je moglo biti bolje da sam imao podrsku sa tribina. Za g Bezika na kojeg se uvjek pozivam i s kojim sam najvise komunicirao ocjena 4/5.

Jedna vesela tema je bila da li za operacije D treba padobran ili ne. Nekima je to lova u dep, nekima iz depa. Uglavnom bez zakljucka. Nije moja briga, ali da netko procita sta pise u Pravilniku s kojim se igraju?

Zatim prica kako su u postupku protiv nekog tko je na HTVu objavio zracnu snimku jer je time prekrsio Pravilnik, a bas me zanima sta ce bit kad im lik odgovori da je letjelica imala manje od 79J.

Klase podrucja i udaljenosti i dalje su enigma i subjektivna procjena, pa onda da je moje podrucje letenja 500m radijusa + one sigurne udaljenosti od ljudi i zgrada, pa onda mozda i nije 500m, pa onda slab zakljucak i lik iz publike koji zakljucuje da je to ocjena operatera na licu mjesta.

Nitko ne kuzi da ce se prilikom prvog incidenta Pravilnik secirati u detalje od osiguravatelja, pravnika i policije, a ovakav je po mom misljenju prilicno upitne kvalitete.

Cisto sumnjam da ce biti prepoznat javni interes i vjerojatno ce kao i vecina stvari u LijepoNasoj bolovati od istih bolesti.

Na srecu EU bi trebala uskoro (2016/17) rijesiti ovo pitanje za sve.

Za kraj, izrada jednog ovakvog Pravilnika u relativno kompleksnom podrucju je zahtjevna zadaca, tako da ipak pohvala ekipi iz CCAA jer me uvjerili da su ulozili trud i vrijeme, ali svejedno ima "rupa" koje su morale biti sretnije rijesene.





Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #448
BiH
dx9-xd8-gobac630

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #449
Evo kako to Amazon zamišlja....
http://www.telegram.hr/biznis-tech/amazon-predlaze-da-svi-gradovi-naprave-zracne-koridore-kojima-ce-dronovi-letjeti-100-kilometara-na-sat/

Amazon predlaže da se u svim gradovima i predgrađima na svijetu odvoji čisti zračni prostor kojim bi letjeli samo dronovi i da se tako olakša i ubrza dostava bespilotnim letjelicama. Dronovi bi tim zračnim koridorima mogli letjeti velikom brzinom, čak i oni programirani kojima ljudi ne bi upravljali u realnom vremenu. Amazon je plan predstavio u utorak na NASA-inoj konvenciji u Kaliforniji. Cilj mu je razviti sustav dostave dronovima koji bi kupcima omogućio da pola sata nakon narudžbe dobiju robu i ovo je prvi put da ga detaljnije objašnjava. Zrakom će letjeti stotine tisuća dronova. Očekuju da će takva ekspresna dostaviti biti moguća za najviše 10 godina i da će zrakom letjeti stotine tisuća manjih dronova, ne nužno njihovih niti dostavnih. Većina tih dronova, predviđa Amazon, bit će roboti. Zrakoplovni stručnjaci Amazona predlažu da zračni koridori budu široki 60 metara i barem 60 do 80 metara iznad tla. Trebali bi biti izolirani i rezervirani samo za vrhunske bespilotne letjelice, opremljene sofisticiranim komunikacijskim uređajima i senzorima, koje mogu letjeti brzinom od najmanje 60 čvorova. Zračni prostor širine 80 metara, na visini od 80 do 120 metara, bio bi tampon zona između dronova i konvencionalnih letjelica poput putničkih i teretnih aviona.