Skip to main content

Topic: NiZN Turnigy AA baterija (Read 2224 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NiZN Turnigy AA baterija

Kako su se ove baterije pojavile prije godinu dana na HK, odlučio sam ih isprobati. Njihov radni napon je 1,6 V (kod NiMH je 1,25 V) što je naročito dobro ako želimo zamijeniti standardne nepunjive alkalne baterije.

Neki digitalni uređaji nemaju programski rješeno razlikovanje alkalnih i NiMH baterija, pogotovo fotići i vanjski blic-uređaji; meni je primarna namjena bila napajanje pozicionog svjetla na biciklu (volim da Led-ice malo jače svjetle  ;) ).

NiZn kemija je objašnjena ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/Nickel–zinc_battery

Prednosti: baterija je jeftina, ekološki prihvatljiva, ima dobar odnos kapacitet/težina, ima ventil pa nije sklona eksploziji, nešto viši radni napon
Mane: traži odgovarajući punjač ili program za NiZN, ne smije se zbog oštećivanja prazniti ispod 1,3 V

TGY NiZN AA ima ova svojstva i preporuke:
-size AA, kapacitet 1500 mAh, radni napon 1,6 V, max napon punjenja 1,9 V
-sporo punjenje: 300 mA konstantnom strujom do 1,9 V u trajanju do 5 h, dalje konstantnim naponom 1,9 V do pada stuje na 50 mA
-brzo punjenje: C/2 , dakle 750 mA do 1,9V, a dalje konstantnim naponom 1,9 V do pada stuje na 50 mA
-pražnjenje: do 1C, iako postoje nepotvrđeni podci da se može i puno više !?
-mjere opreza: prekinuti brzo punjenje nakon 2,5 h, kod porasta temp iznad 40 C ili ukupni porast temp preko 15 C od početne

Moje iskustvo sa NiZN:
Kupio sam nekoliko komada radi testiranja. Kako nemam NiZn program, upotrijebio sam trik sa LiFe programom: punjač se podesi za life s time da se kao gornji napon ćelije odredi 3,8 V (1,9+1,9).
Zatim sam NiZN punio u parovima, tj. 2, 4 ili 6 komada u seriji na LiFe programu za 1,2,3 S strujom od 200-300 mA.
Pražnjenje na punjaču radi testa kapaciteta odredi se do 1,3 V po ćeliji i nisam dobio nikada veći kapacitet od 1200-1300 mAh.
Izgleda da su osjetljive na nisku temperaturu kod punjenja!

Koristio sam ih na LED svjetiljkama, običnim svjetiljkama i nekoliko digitalnih uređaja.

Moj zaključak: ne postoji niti jedan razlog zbog kojih bi ove batke koristili u modelarstvu, a da NiMH AA nisu bolje od njih!
3 NiZN u usporedbi sa 4 NiMH daju slićan napon i 20% su lakše od NIMH, ali imaju onda i 40% manji kapacitet !
Problem je i odrediti da se ne prazne ispod 1,3 V po člnaku, to je Ok za telemetriju ali ne i za ESC.
Jedino su dobre za uređaje koji traže nešto viši napon i jednu bateriju- ne znam što bi to bilo u našem hobiju.

Damir

Odg: NiZN Turnigy AA baterija

Reply #1
Odličan članak, Hvala Diogen!
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."