Skip to main content

Topic: SZD 9 BOCIAN pzd (Read 28719 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SZD 9 BOCIAN pzd

Počinje još jedna prića , ovaj puta malo ozbiljnija SZD 9


Bocian http://www.scalesoaring.co.uk/VINTAGE/Documentation/SZD_Bocian/Bocian_9-plans/SZD-9_plans.htm


,smanjen na 2,25 m raspona krila i naravno izmjenjene i pojednostavljene konstrukcije ..
.. konstrukcija trupa bit će izvedena slaganjem rebara na "kobilicu " i sa dvije bočne i jednom gornjom uzdužnicom 10 x5 mm balza letvice..
.. plankiranje trupa bit će po segmentima od uzdužnice do uzdužnice između rebara .. naravno prvo treba to sve izrezati , provjeriti nalijeganje na svoja mjesta a  sve će biti popraćeno slikama i objašnjenjima ..
 
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: SZD 9 BOCIAN pzd

Reply #1
Vidim... još jedna delikatesa u podforumu 'Samogradnja'  !
Kako nitko još nije objavio gradnju skale jedrilice, tema ide odmah na Sticky!
Damir

Odg: SZD 9 BOCIAN pzd

Reply #2
Hvala Damire , kišica pada pa sam "uključioCNC stroj"  :) .. rebra su izrezana  od 4mm balze , a na djelu trupa gdje naliježu krila 4 rebra od  3 mm topolovog špera .. još svako rebro dobija pojačanja od 3 mm balze po rubovima pod  90 stupnjeva  u odnosu na postojeće godove .. ne samo zbog čvrstoće nego i zbog veće površine ljepljenja oplate trupa .. "kobilica" je takođe izrezana od 5 mm balze sa tim što se na mjestu gdje ide kotač izrezuje nakon ubacivanja dva uzdužna nosača trapa i pojačanja konstrukcije na tom dijelu trupa ...  :) 
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: SZD 9 BOCIAN pzd

Reply #3
Bit će to odlična jedrilica za vuču avionom, ali svakako stavi i kuku, da se može ispaliti sa bungee-jem.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: SZD 9 BOCIAN pzd

Reply #4
U tijeku je izrada pojačanja rebara i kontrola nalijeganja na "kobilicu" .. slijedi urezivanje ležišta uzdužnica , izrada ruba kabinskog prostora , i sklapanje cijeline trupa  :)  vidimo se kod slijedećeg "koraka "  ;)


Varadero planiram izraditi montažni nosač motora iznad krila .. tako da mogu neovisno o "šlep službi" letiti ako nije na livadi  :)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: SZD 9 BOCIAN pzd

Reply #5
Za sada samo poslagano kao "puzle" dosadašnje urađeno... sutra nastavak  :)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

 

Odg: SZD 9 BOCIAN pzd

Reply #6
fora.... :)
Turnigy 9X


Odg: SZD 9 BOCIAN pzd

Reply #8
Bit će ovo dobra letjelica  :) .. radovi polako idu dalje . sad se može polijepiti osnova trupa , pa ugraditi kotač.. mislio sam izvesti kotač sa opružnim mehanizmom   ali nema potrebe , bit će fiksan i detaljno opisan kod ugradnje - pričvršćen na kobilicu između dva rebra trupa ..
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: SZD 9 BOCIAN pzd

Reply #9
Nije mi se dalo"kemijati oko kotača sa amortizacijom , ipak će model biti lagan za ovaj raspon... najjednostavnije rješenje u prilogu koje je odmah i ojačanje između nosećih rebara kotača izrađeno od vrlo jakok i 5 slojnog tvrdog špera .... usput je i osnova vertikalca na svome mjestu... slijedi ugradnja bužira za komande repnihpovršinapa daljnji radovi na oblaganju trupa...  :)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: SZD 9 BOCIAN pzd

Reply #10
Poćelo je oblaganje trupa .. ide iz tri komada 2mm balze  za donju stranu trupa  .. dvije bočne i jedna po kobilici od oko 1 cm trake.. ovo je iz razloga koji će se vidjeti na slikama kod ljepljenja stranica  prema kobilici malo kasnije .. prvo  lijepim po bočnoj uzdužnici trupa a po sušenju ljepila na uzdužnici, po rebrima trupa ..
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: SZD 9 BOCIAN pzd

Reply #11
Sad se vidi zašto je ostavljen ovaj dio do kobilice  za popuniti donji dio oplate .. radi stezanja sa štipaljkama i preciznijeg"navlačenja " oplate na rebra ..
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: SZD 9 BOCIAN pzd

Reply #12
Baš se pitam, par dana, a nijedne slike. No skonto sam, padala kiša pa nikako da se veš osuši. Sad kad je prestala, štipaljke su samo tvoje :)
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: SZD 9 BOCIAN pzd

Reply #13
Hehee Varadero .. ne samo štipaljke ... usisivač , prašina , kuhinjski stol kao radni itd..  ... ma sve je u funkciji koja ne odumire .. zašto sam se vako razbaco ?? ne pitajjj  ;)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: SZD 9 BOCIAN pzd

Reply #14
I ja sam nestrpljivo dočekao nastavak gradnje. A tek kada počnu krila ..!
Damir