Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 264120 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #390
Pozdrav Daddy i Experthr, drago mi je što pratite i ja ću objavljivati dok budem imao što.Nije ovo baš ne znam kakva gradnja ali ja se nadam da će poslužit kao platforma za pokus s FN panelićima.Naravno trebat će i sreće  :) .Što se tiče guštanja, ja svaki dan poslije posla odem u potkrovlje, gdje mi je "radionica" pa u miru i tišini pomalo rezuckam, pomalo maštam kako bi to moglo letit kad bude gotovo i to mi dođe kao neka vrsta antistresnog programa 8) .Evo jučer sam nadolijepio trakice balze na ramenjače tako da se poravna donja strana krila i "zbetoniral" sam šaht za servo.


Odg: FPV experimenti

Reply #391
Poslije kraćeg izbivanja vraćam se poslu.Počeo sam izcrtavati krila da bi krenuo u montažu FN panelića.Vagnuo sam segmente krila da vidim kako stojim s težinom i ispada srednji dio 666g, jedna uška 340g a druga 350g za sada(malo više ljepila i eto razlike).To ću uravnoteživati na kraju dok sve bude gotovo.Iskopao sam i "zabetonirao" pretinac za OSD-autopilota i ostalu elektroniku.To sam uradio tako da sam krilo poklopio s kalupom koji sam sačuvao kod izrezivanja krila.Tako sam dobio ravnu plohu da je lakše dubiti vrućom žicom i sve ispadne ravno.
Želim svima sve najbolje i puno letačkih uspjeha u Novoj godini!


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]


Odg: FPV experimenti

Reply #392
Ispalo je da su mi uške malo prekratke za smještaj zadnjeg FN panelića(oko 6mm) pa sam svaku ušku produljio za 3cm.Produžetke sam napravio tako da su ukošeni pod 45°.To bi trebalo smanjiti inducirani otpor krila zbog vrtloga na vrhovima.Na taj način vrtlog bi trebao biti potisnut u stranu.
Plankiram pojedine dijelove krila da budu čvršći, npr. izlazne ivice,vrhove,čela gdje će se spajati,"otočiće" između FN panelića, oko pretinca za elektroniku itd...Moram još iskopati kanaliće za žice do servača i povezivanje FN panelića-uglavnom puno sitnog posla prije nego krenem prekrivati s panelićima.
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]


Odg: FPV experimenti

Reply #393
Vratimo se opet temi.Dugo sam razmišljao kako učvrstiti FN paneliće na krilo od stiropora a da ih ne lijepim.Onda sam se sjetio da imam negdje par pločica jednostrano kaširanoga PERTINAKSA.Ideja je izrezati male pravokutnike(0,5 cm2) koji bi se zalijepili(PU MAX-om) u udubine  na krilu tako da bakrena strana bude prema gore.
Pravokutnici bi bili na mjestima gdje dolaze sabirnice koje spajaju paneliće i one bi se zalemile na te bakrene otočiće u dvije točke.Za probu sam zalijepio komadić tog pertinaksa za stiropor, zalemio za njega žicu i objesio na nju akumulator od preko 2kg.Akumulator je visio oko 1min i ništa se nije odlijepilo-vjerojatno bi izdržalo i duplu težinu tj. oko 1kg/cm2.Evo par slika:


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]




Odg: FPV experimenti

Reply #394
Jučer izrezane pravokutnike sam polemio, izdubio utore u krilima i zalijepio PU MAXom.To učvršćenje sabirnica odnosno FN panelića bi trebalo izgledati kao na zadnje dvije slike.


[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]

Odg: FPV experimenti

Reply #395
Dare jel opće planiraš maiden prije ljeta? Mislim zbog uporabljivosti solarne tehnologije u ove svrhe kad nije jako zračenje... (primjeti kak pokušavam koristiti pametnu terminologiju u pametnoj temi :))

Odg: FPV experimenti

Reply #396
Pozdrav Daglas!
Ja se nadam da do početka Travnja bude spreman za let.Zašto Travnja? Pa čekam da trava naraste, kad ga prvi put hitim da rokne na mekano da se baš ne podrobi na maidenu  :) .Onda do Lipnja,ako prođe letački test, slijede podešavanja FPVa da bi u Lipnju bili glavni testovi vezani uz solarni let.Ne bih želio biti zloban ali prvi daleki let (ako dođe do njega) bi svakako bio do Bjelovara da pozdravim kolegu hl25 koji smatra da su mi krila rahitična.U audio podlozi videa s tog nazovimo hipotetičnog leta bi svakako bila neka od Thompsonovih skladbi  ;) .

Odg: FPV experimenti

Reply #397
[emoji23][emoji23][emoji23][emoji85]

Odg: FPV experimenti

Reply #398
Samo hrabro dalje! Nemoj se dat smest... ja radim u Sesv. Kraljevcu, pa kad budes isao prema Bjelovaru, preleti iznad mene da ti mahnem...

Odg: FPV experimenti

Reply #399
Teško da me buš videl.Imam jednu predobru lokaciju na obroncima Kalnika(oko 400m nadmorske visine) s koje je do Bjelovara nekih 40ak km 8)

Odg: FPV experimenti

Reply #400
Evo jedan prijedlog za glazbenu podlogu, Thompson - Lijepa li si. Nadam se da ce i hl25 uzivati ako ne u pjesmi onda barem u letu i kadrovima Bijelovara snimljenih sa ovog solarnog rc zrakoplova  :)

Odg: FPV experimenti

Reply #401
Da bi se ispunili zacrtani rokovi mora se svaki dan raditi pomalo.Sad se izrađuju "priključne kutije" u kojima završavaju konektori serva i FN panelića.Za konektore i dna kutija koristio sam opet pertinaks od kojeg su napravljene primitivne "štampane pločice".Izdubio sam i kanal za žice serva i poklopio ga balzom. Spojevi panelića s konektorom izvedeni su limenim trakicama.Evo slika koje govore više od riječi:


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]
[attach=7][attach=8][attach=9]

Odg: FPV experimenti

Reply #402
Na središnjem dijelu krila konektor je fiksno učvršćen.Oko konektora sve će prekrivati balza tako da se neće vidjeti spojne trakice.Limene trakice(zgodne su jer su plosnate pa ih ne treba ukopavati u stiropor) režem iz trakica koje inače služe za točkasto varenje cilindričnih baterija (npr. LiIo 18650).Debljina te trakice je 0,25mm i režem ju po sredini na 3mm širine. To je svega 0,75mm2 pa ih obostrano polemim da dobijem presjek >1,5mm2 jer gustoća struje (istosmjerne u trajnom pogonu) smije biti od 2-3A/mm2 a FN panelići bi trebali davati do 5A.Žice za serva ukopao sam i u srednji dio krila.


[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]


[attach=5][attach=6][attach=7]

Odg: FPV experimenti

Reply #403
Svaka cast!!! Pratim svakodnevno! Ova tema mi je kao nekakav news.

Odg: FPV experimenti

Reply #404
Mene samo brine Daretovo duševno stanje ako od treme na maidenu krivo kanale podesi na stanici i zakuca to životno djelo u travu...