Skip to main content

Topic: Pocetnicko pitanje - tripod u zraku (Read 2676 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pocetnicko pitanje - tripod u zraku

Dakle. nakon podosta iskustva sa syma igrackama, konacno sam se odvazio i isprobao P3 Professionala i sto se tice letecih platformi, to je ono sto trazim.
Napominjem da me letenje kao takvo ne zanima, treba mi u principu tripod u zraku koji drzi kameru.
Stabilno stoji u zraku, mogu zaboraviti na njega i igrati se s kadriranjem i slicno, kad izgubim orijentaciju, RTH i dodje, kad izgubi vezu vrati se, ima dobar domet i kontrole i FPVa
tako da je to bas ono, tripod u zraku.
ALI, P3 mi se ne svidja iz nekoliko razloga... monolitni i proprietary dizajn..
Tipa krepa jedan esc, mora se cijela ploca mijenjati.... intelligent baterije su prica za sebe,
skupe ko svetog petra kajgana, mogu 2 ili 3 "glupe" kupiti za te pare, a dovoljno sam bistar da i sam znam odraditi sto odradi "inteligentni" kontroler (u principu samo
provjera napunjenosti i discharge za skladistenje). Zamjeram i sto se ne moze postaviti vlastita kamera, a u cijenu ulazi ova koja dodje s njim.
E sad, neko je negdje spomenuo da se bolje isplati nekome s foruma dati da slozi nesto sto ce glumiti tripod u zraku nego uzimati phantoma.
Mene zanima jel moguce napraviti RTF slozenac slicnih performansi kao P3... znaci cca 20m leta, 3km dometa, 3 osna stabilizacija, RTH, ruta, ATTI, dobar video link
i sve ostalo sto phantom ima (daljinski) plus usluga sastavljanja. Ako moze, koliki bi trebao biti budget... idealno je da je nadogradiv pa umjesto gopro hero da moze recimo dignuti i cca 450, 500g
neceg drugog (blackmagicica sa pancake objektivom recimo) i da na daljinskom imam i upravljanje kamerom (kamera ima s.bus).
Ako je moguce, koliki bi bio budget....
P3 sa dvije baterije (jedna 2, druga 3 punjenja) i kuferom mogu u kompenzaciji dobiti za nekih 5k kuna, ali to mi nekako (zasad) ne igra radi recimo buducih upgradea i troskova eksploatacije.
Stvar je sto bi ovo bilo onako za prosumer level, nista komercijalno, vise za moju dushu... jbga, zaljubljenik u global shutter i cinemaDNG... pilotiranje je tu nuzno zlo za dignuti tripod u zrak.

Odg: Pocetnicko pitanje - tripod u zraku

Reply #1
Trenutno ti je po meni po omjeru cijene i sta dobijes rabljeni phantom pun pogodak, cak nemora biti trojka pro dovoljan je i advance.Da zelis njegove performanse i jos racunas da moras kupit gopro kao kameru nemres dobit njegove performanse za te novce za koje se sad prodaju.Alternativa je nesto kao sto sad daglas prodaje svog za kojeg moras pristat na neke kompromise za manju cijenu naravno.

http://www.flyfreak.net/oglasimultirotori/p-quad-za-snimanje/

Odg: Pocetnicko pitanje - tripod u zraku

Reply #2
Trenutno ti je po meni po omjeru cijene i sta dobijes rabljeni phantom pun pogodak, cak nemora biti trojka pro dovoljan je i advance.Da zelis njegove performanse i jos racunas da moras kupit gopro kao kameru nemres dobit njegove performanse za te novce za koje se sad prodaju.Alternativa je nesto kao sto sad daglas prodaje svog za kojeg moras pristat na neke kompromise za manju cijenu naravno.

http://www.flyfreak.net/oglasimultirotori/p-quad-za-snimanje/


Fala na preporuci kolega.

Kod multirotora bas i nema puno fleksibilnosti. Komponente i tuning su napravljeni za odredenu kameru i scale up je skoro rebuild. Ili ides sa onim setupom koji moze nositi najvece sto si zamislio pa taj isti vjerojatno moze nositi i gopro ali je overkill i cijena ce bit suluda za samo nosit gopro.

Moj setup je dobar za nekoga kome je gopro kvaliteta prolazna a tek ulazi u snimanje iz zraka pa nije siguran da li da ide u vecu investiciju. Iako je DJI više user friendly, naravno.

Dakle, što preciznije odlučiš što želiš, to ćeš proć jeftinije i bit ćeš zadovoljniji.

Odg: Pocetnicko pitanje - tripod u zraku

Reply #3
 :)

Odg: Pocetnicko pitanje - tripod u zraku

Reply #4
Trenutno ti je po meni po omjeru cijene i sta dobijes rabljeni phantom pun pogodak, cak nemora biti trojka pro dovoljan je i advance.Da zelis njegove performanse i jos racunas da moras kupit gopro kao kameru nemres dobit njegove performanse za te novce za koje se sad prodaju.Alternativa je nesto kao sto sad daglas prodaje svog za kojeg moras pristat na neke kompromise za manju cijenu naravno.

http://www.flyfreak.net/oglasimultirotori/p-quad-za-snimanje/

Je, je, vec smo se mi napricali na njegovom topicu, ali to nije RTF. Koliko sam shvatio dosta toga fali, a meni treba rjesenje kljuc u ruke.
Kako rekoh, nisam pilot nego vise entuzijast redatelj, kamerman i montazer/kolorist u jednome. :)
U principu gopro bi bio dobar da ima zamjenjive i upravljive objektive i da snima u rawu. Global shutter bi nekako prebolio. :)
Ne znam zasto ne izbace takvo sto, samo se drze actioncam nise, a tu ce ih kinezi zgaziti za godinu, najvise dvije. Vec imaju fini fjasko s karmom.
Pa ni magicica nije pravi four thirds nego super 16 format ali idu MFT objektivi na nju.
Trebalo bi probati mavicovu kameru, ako se da izvuci bokeh i dobiti plitki DOH, to je vec ajmo reci nekakav kompromis na koji bi pristao.
Vidim da neka ekipa snima i sa DSLRovima.... toplo se nadam da je to za fotke, a ne video.... :)

Odg: Pocetnicko pitanje - tripod u zraku

Reply #5
Ako hoces custom letjelicu RTF po svojim zeljama, javi se Jazavcu.
+385 91 9396 943
On ih se nagradio. Ali ocekuj cifru prikladnu profi opremi.

Odg: Pocetnicko pitanje - tripod u zraku

Reply #6
Hvala za broj. Budem jos malo ovdje skicao, mozda i naleti nesto dobro i RTF. Mislim da magicica zasad bude na kranu ili na vozilu, a igrat se sa gopro ili klonovima. :) A i ne bi se usudio je dignut necim za sto ne znam kako se ponasa.... trebala mi je godina dana da primim P3 daljinac u ruke. :) I na kraju ispao laksi za vozit od syme x5c.

BTW. Sabunike su super rad, a ako si amater bez formalnog obrazovanja, naklon do poda. Zamisli da si sad to snimio na 24fps, sa standardnim umjesto sirokokutnim objektivom i u rawu pa samo malo color gradeati. Malo bi radi rolling shuttera morao sporije rotirati kameru da izbjegnes artifakte, ali ispala bi i tehnicka i fabularna fantazija. Inace, da malo pridonesem ovdje opcem znanju, znate zasto se javlja jello kad dron vibrira? Upravo zbog rolling shuttera kada se exponira dio po dio senzora, najcesce odozgo prema dolje. Na global shutteru toga naravno nema, ali kamera obicno poslije moze u hladnjak koliko se ugrije. :)

Odg: Pocetnicko pitanje - tripod u zraku

Reply #7
Hvala na konstruktivnoj kritici. Da, potpuni amater. Nikad nisam školovala niti kune dobila za snimku.
Gopro je definitivno osuđen na propast ako ne izmisle jos jedno revolucionarno rjesenje, sto je malo vjerojatno. Xiaomi solidno snima za dijelic cijene.

Dosta ljudi snima sa DSLRovima video sa dronova. Nesto ih snima sa Redicama. A gle, osiguras opremu i to je to. Allianz ima takve police.

Jello smanjujemo sa ND filterima i anti vibracijskim gumicama ali dosta je tesko rijesit ga potpuno, pogotovo sa ovako malom i laganom kamerom ko gopro.
Anyway, sretno sa vrebanjem!