Skip to main content

Topic: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom (Read 17597 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #45
bas su maleni ti usisnici na modelu. jeli to tako inace na jetovima?
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #46
bas su maleni ti usisnici na modelu. jeli to tako inace na jetovima?

Za jet motore netreba tolike usisnike kolik je promjer turbine (za razliku od impelera) jer je kompresor puno manji i uspije si nadrukat dovoljno tlaka koliko mu treba za rad. Motoru ne daje potisak taj zrak sam po sebi. Taj komprimirani zrak se zagrijava izgaranjem goriva  u komori koje je pomješano s njim na temp. od  cca 600-700 C i expandira što mu daje velik potisak koji naravno gura avion i okreće turbinu .
Kod EDF-a je drugacije . Taj zrak koji ulazi kroz usisnik mu daje potisak okretanjem impelera. Ako je usisnik manji od promjera lopatica, ne može povući dovoljno zraka da bude što efikasniji. Tako da je poželjno da je usisnik malo veći od promjera lopatica, da se do njih malo skomprimira, onda ima bolji potisak.


Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #47
bok Lukas ,mjerio sam trup od eurofightera ,i sami trup bez krila iznosi 2 kg,duzina trupa 182 cm

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #48
CAREEE!!!!! To bi bilo jako dobra veličina i masa. Kada mogu doći do tebe da ga vidim? To je u skali 1/8. Jaooooooo, moglo bi doći do promjene planova hehehehehehe :P :P :P :P :P :P

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #49
Lukas vidio sam kod Mirta tu mrcinu..mislim da ćeš nakon toga imati problema kod odabira modela  ;D ;D ;D
 
u njega bi išlo manje serva i ima veliku deltu koja je zahvalna za letenje i za sletanje...ah slatkih li muka.....
 
lp
 
Toni 

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #50
Jeli to EF2000 ili Typhoon?

 

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #51
bok drustvo, avion o kojem pricamo je eurofighter tiphoon

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #52
ovako nešto kad ga se zbigeca..ovo je samogradnja u scali 1/6.5 - u sebi ima dva 127 mm impelera i ide na 24 S, a težak je "samo" 14 kg  ;)
 
Eurofighter Typhoon RC Jet re maiden
 
lp
 
Toni

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #53
Krasan je , iako mi se čini dosta velik. nisam znao da impeleri mogu ići i na takve velike težine, mislim modele. Ja sam mislio d aje max 8-10kg za impelere. Pa moram reći da nakon ovoga mi i nije jasna uporaba turbina osim razlike u brzini iako nije niti ovaj baš spor. Znači EDF nam granica u težini modela ili ima. Da li su ti EDF od 127mm najveći ili postoej joše i veći? ALi je krasan zrakoplovak!
Samo mi zazubice rastu!

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #54
Krasan je , iako mi se čini dosta velik. nisam znao da impeleri mogu ići i na takve velike težine, mislim modele. Ja sam mislio d aje max 8-10kg za impelere. Pa moram reći da nakon ovoga mi i nije jasna uporaba turbina osim razlike u brzini iako nije niti ovaj baš spor. Znači EDF nam granica u težini modela ili ima. Da li su ti EDF od 127mm najveći ili postoej joše i veći? ALi je krasan zrakoplovak!
Samo mi zazubice rastu!

Lukas, ovaj model je stvarno velik i leti konkretno na 2X Haoye 127 mm impeleru. To je među turbinašima vrlo popularan impeler jer mu je cijena svega 30 dolara. Dobro balansiran i uparen s outrunerom Scorpion 4035-630 i jakim baterijama daje fantastičnih 21 lb statičkog potiska iliti oko 9,5 kg.
 
Cijena motora je 190 dolara, cijena reglera oko 150, i trebaju ti dvije baterije od 5000 mAh 6S 35-45 C ili jače. Dvije su oko 200 dolara.
 
Dakle to je set up od oko 570 dolara i daje oko 9,5 kg potiska. S obzirom da se ti djelovi mogu naručiti posebno onda se izbjegne i davanja na njih. Ekvivalent toj snazi je turbina od kojih 2.5-3 tisuće dolara plus davanja. Dakle sada to pomnoži puta dva i vidjet ćeš kolika je to ogromna razlika u novcu, a da ne govorim kod instaliranja i procedure na livadi. I kod kreša je sasvim druga priča. Vrlo rijetko se dogodi da baterije eksplodiraju, tj. da se zapale i unište model premda se i to događa. 
 
Što se tiče promjera negdje sam pročitao da je u pripremi impeler od 140 mm. Turbina će uvijek ostati turbina premda impeleri kao što vidiš snagom i brzinom dostižu turbine, a i zvuk im je sve bliži i bliži turbinama. Trenutno su regleri usko grlo kod jakih impelera jer oni vuku veće struje. No, i to se polako rješava. Puno sam pričao o tome i s Kristijanom - turbina ili impeler. Sve ima svoje prednosti i nedostatke.
 
Kristijan je išao po tim modelarskim jet mitinzima i kaže da veliki model u zraku s jakom turbinom jednostavno nije brz jer je velik i pruža veliki otpor. Dakle ni tu ne dobivaš na nekoj prednosti ukoliko radiš veći model, a u njega moraš ugraditi jaku - skupu turbinu. A mjerilo 1/8 i nije tako malo uživo, kao što ćeš vidjeti kod F-16.
 
Evo linka na Eurofightera da se vidi veličina i koji podatak više. Stvarno krasno leti i u scali.
 
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1274186
 
  
Ako imaš novca na pretek onda je uvijek prvi izbor turbina, a ako ne, može se proći i putno jeftinije i jednostavnije a opet, kao što vidiš, lijepo letjeti. 
 
lp
 
Toni 
 
 

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #55
Da. baš sam tog gledao jučer na tom forumu, divan je. Stvarno se sada pitam ,iz perspektive osobe koja želi letjeti, koji će ti klinac turbina naspram ovakvih impelera? Kaj je,je...ok zvuk i jet je uvijek jet ali ipak što se tiče lakših instalacija i slično, mislim da tu nema nekakve prednosti turbine. Ima ako imaš model od 10-15kg, ali i dalje mislim da je jednostavnija instalacija, nema goriva tako da u slučaju kreša nemaš mogučnost zapaljenja, problemi s startanjem, brzina rotacije i slično... mislim da ste vi ovdje pametniji od mene što se toga tiče. Budem vidio sa motorom koliko ću moći potiska dobiti na kraju iz svojega ali sam i dalje mišljenja da i impeleri i elise brže gube potisnu snage nego jet motori. Jet slabijeg statičkog potiska će imati  veću brzinu modela nego impeler. E sada koliko to modelaru treba to je drugi par rukava. Mislim da je za početničko letenje bolje imati impeler nego turbinu. imaš potiska i snage kada ti treba trenutno što kod jeta nije slučaj, njemu ipak treba malo više vremena.
Ja bih se malo zavukao u WWII kada je ME-262 krenuo u akciju za razliku od ostalih propeleraca (P-51, Messer, i ostali) koji su daleko bolje upravljiviji kod stall brzina gdje se izvlači samo dodavanjem snage i kontra nogom(kormilom pravca) radi momenta dok kod jeta si se mogao hebt. dodal si snage ali nisi mogao izvuč dovoljno potisak ili se motor zapalio.
Ali što je, turbine je i napravljena je tako da sada imam samo jednu verziju što se tiče propulzije. A i ne baca mi se lova unedogled.  Ovo je nekakav početak. 

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #56
U pravu si. Impeleri u zraku gube potisak, ali on je u zraku manje bitan koliko izlazna brzina zraka EFLUX koja se povećava što modelu i daje određenu brzinu (dakle kada govorimo o jet modelima). Kod toga je bitno da je mlaznica sužena na nekih 82-85% promjera impelera - FSA. Može se i manje ali to je neki optimum. Kako opada napon u bateriji tako i elektro turbina daje manje kontinuirane snage. No, nove baterije drže sve bolje i bolje. Ti kod turbine uvijek možeš računati na jednaku snagu dok god imaš goriva. Ono što si i sam rekao mana je u odazivu. A to ti je kod nas modelara jako važno. Nerijetko se nađemo u situaciji kada nam istog trena treba puna snaga (od tuda i potreba da na modele često stavljamo odnos potiska-težine 1:1 ili nerijetko i više u korist potiska). To s propom dobijemo gotovo odmah, impelerom malo sporije, a turbinom najsporije. To često u pravilu znači izvlačenje modela ili kreš. Sada si debelo zagrizao u turbinu i logično je da ćeš tako i nastaviti. Samo je dobro znati da postoji i jeftinija i dobra alternativa. 
 
lp
 
Toni   
     

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #57
Da,ali danas postoje turbine koje od 55k do max idu za 1-1,5 sdi..
Pogledajte samo JF 140 cheetaha ili Merlin 90.
A tu su i P80SE i P120SX.
Jer,ti nikada u zraku nećeš turbinu imat na idle-u nego na,ajde,nekih50k okretaja ako si u spuštanju i štediš gorivo.A od tih 50k ti na max dodeš u 1 sekundi.


Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #59
Osobno,(osim pri polijetanju i slijetanju naravno)nikad s avionom ne bih išao niže od 20m.Ako se i dogodi flame-out,stignem ga zaokrenuti,padom sa 20 na 10m dobijem brzinu,izravnam ga i spustim.