Skip to main content

Topic: Ručni rad KJ66 Mlazni motor (Read 140012 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #195
Halo Lukas  moje ime je Cvetko rodjen sam uPuli , ali dugo godina zivim u Holandiji ja se isto bavim mlaznim turbinama vise od 10 godina . te sam do sada napravio vrlo dobre i uspjesne motore koji pouzdano rade vec  nekoliko godina sa potiscima od 8,5  do 14 kg  , pogledao sam tvoje radove na sajtu  impresivno djeluje to sto si napravio do sada i nista drugo nego samo napred , pozdrav od cvijetka iz Maastrichta.NL. 8)

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #196
Zahvaljujem na čestitkama kolega iz Nizozemske. Na isti način uzvraćam čestitke ako si samograditelj  te onda vjerujem da sve znaš o njima , tehnologijama i načinima izrade kao i svim ostalim "tajnama" ovim malih motorčića. Bilo bi dobro kada bi podjelio neki svoj uradak s nama ovdje na forumu.  Zanima me  koje si modele motora radio, ako ti nije to problem podjeliti. Ja moram reći da imam neke sitnice koje bi volio prosidkutirati s nekim tko je samograditelj turbina no moram reći da ih nema baš puno. ;) ;)
Lijepi pozdrav

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #197
kako da ne gospodine Lukas kao sto znate to je vrlo komplikovana materija to pravi jako mali broj ljudi i bez ikakve namere da vredjam druge modelare i ljude iz matalurgije i obrade metala , za to mora covjek da ima nesto prirodno urodjeno u sebi .Nego da predjemo na stvar , imam 2 vrste motora turbinom 66mm i  70mm . to jest 66mm + 20 38  komresor KKK  8.9 kg potisak opet ista turbina ali drugi kompresor 2310 KKK  12 kg potiska   i jos jedan kompresor od Garret 179/0022  imate lijpih i vise od 12kg potika . Sto se tice 70 mm turbine  radi vec godinama sa kompresorom  takodje od Garret  broj      
179/0024  potisak 14 kg  a sto se tice drugih finesa , sto bude u mojoj moci pozdrav iz NL.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #198
Zahvaljujem na info. Da moja prva dva modela su 66mm aksijalna turbina i 66mm kompresor sličan KKK2038 modelu međutim KKK2038 navodno daje bolje rezultate nego ovaj  moj. Sada radim na trećem modelu sa Garretovim kompresorom T04Esa Exducerom od 74.9mm kojeg ću morati preraditi na 70mm ali je inducer povećan sa 48.6 na 50.8mm. Turbinu ću i dalje ostaviti 66mm. Vjerujem da će mi se povisiti EGT s time ali s obzirom da je sada između 460 i 540 C mislim da imam još mjesta za jači kompressor. Na zadnjem testu mi je temp bila malo viša jer mi je kompresor kod viših okretaja malo naslonio na uvodnik.  To se zna dešavati kod stražnjeg prednabijanja ležaja. Sada sam to podesio tako da više se to ne dogadja tako da je sve ok sada. S druge strane odustao sam od koncepta prednabijanja stražnjeg ležaja nego oprugu prebacujem na prenju stranu.
Imam par pitanja za Vas, ako nije problem.
Koje ležajeve koristite. Deep groove ili Angular?
Prednabijanje ležaja..koja sila (25-40N?)? te prednje ili stražnje prednabijanje. ?
Komora...butan start ili kero start?
Starter...električni ili zrak? Ako električni montirani sa kvačilom..koji motor koristite, 370 ili 380 size?
70mm garret turbina...aksijalna ili radijalna??
Kontrola turbina...FADEC ili nešto drugo?
Koji tlak kompressora dobivate na modelu od 8.9kg potiska i pri kojim okretajima?
Eto, možda je puno pitanja, ali jako mi je drago što ste se javili, nadam se da mogu s Vama razgovarati o detaljima. Ako imate koju slikicu, slobodno ju stavite  na forum.
Zahvaljujem

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #199
Evo mene opet radijalne upotreljavaju samo Sviden i niko vise (iznimke) konstrukcija kj66 vise od 12 godina stara , a pcela je sa potiskom 7 kg  danas ona ima potisak 9.5 kg  citav stos je u dobroj komori za sagoevanje tj. da se temperatura smanji a time da se ispusna dizna suzi i da se stator odnosno lopatice statora da se izbruse da imaju veci protok zraka time dobijate i veci potisak .Sto se tice lezajeva prije sam koristio lezajeve od njemacke firme GRW , ali zadnjih godina pravim ih sam posto kupujem keramicke kuglice od silicijum nitrita po cijeni 1,6 euro po komadu .kod mene je prednji lager pod pritskom sajbi a ne sa federom . plus jos dvije viton gumica dimenzije 22/1 mm da se lager lakse samocentrira , sa potiskom oko 4 kg. Kontrolu turbine  vrsim sa Orbit elektronic a ponekad i sa projet elektronic . 1.6 bar uberdruk kod 9 kg potiska  a 1,9 bar  imam oko 12kg potiska  121 000 om per minut  moje turbine startam dan danas sa plinom slike bi stavio svoje na vas forum , samo ne mogu da se bas snadjem na vasem for. molim vas objasnite mi ukratko proceduru , ja nisam bas neki kompjuterski tip za sada toliko.Zivjele turbine.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #200
evo probao sam nesto sa dodatnim opcijama pa vam saljem nesto/?

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #201
 8) taj model sa zadnje strane  instalirana je turbina kj66  85 newtona  snage eperimentalni model prosle godine napravljen model je domaca izrada,

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #202
DA, ja imam stražnje opterećenje ležaja isto tako i za sada po mjjerenjima dobivam 70N potiska na nekih 120 000rpm i nekih 22PSI tlaka (1,49BAR).  Vjerujem da je stvar u komori, ali samom kompresoru. Moram reći da su mi zazori dobri između kompresora i uvodnika te turbine i NGV-a. Uvijek sam negdje između 0,15mm do 0,24mm Ja koristim komoru sa 6 vaporizatora, slijedeća će biti sa 12 radi boljeg raspršivanja goriva pa vjerujem time i veće iskoristivosti, tj potiska. Moram reći da me zaprepastila sanga i buka motora na 120 000 RPM koji je davao "samo" 7 kg potiska. Mislim da bi trebao više iz njega izvući.
Zato i sada prelazim na prednje opterećenje ležaja da bude u istom smjeru prednabijanje a ne u suprotnom kao kod stražnjeg opterećenja jer u tom slučaju kada se sila potiska motora i protusila opterećnja na prednjem ležaju izjednače, prednji ležaj ostaje neopterećen i poćinje vibrirati u svojoj tolaranciji te je mogućnost proklizavanj kuglica u ležaju velika što vedi samo jednoj situaciji...BUUUUUMMMMMMMM motora. A to je major shit onda.
Ja isto tako sam izrađujem ležajeve na sličan način.
POzz
Lukas

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #203
 ::)halo Lukas ja ti preporucujem da ostanes na sadasnjm motoru kojeg si napravio to jest kj66 i izvuci svu snagu iz njega 85 do 90 newtona potiska jer ce ti steceno iskustvo koje ces da steknes s tim dobro doci za jace motore jer tamo stvari stoje malo drukcije jer je protok zraka drukciji odnosno veci pa time i veci potisak , ovdje se na ovom motoru koncetrisi na polozaju 6 cijevi u komori za izgranje  rsprsavanju goriva u cijevcicama da ono potpuno ispari jos u njima a ne da se djelomicno sagorijevanje dogadja u zadnjem dijelu komore za izgaranja i u blizini turbine  to jest uspori malo protok goriva kroz cijevima da ono ima vremena da potpuno ispari u cijevima i sagori ako to postignes neces svoj motor prepoznati kako dobro radi  a oda mozes ispusnu diznu da suzis i eto jos 1kg snage vise  to je jedini ispravni put da izvuces svu snagu iz tog motora  pozdrav od Cvetka.

 

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #204
 ::) moj saraf od turbine

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #205
Hvala ti na savjetu Cvetko. Ima tu velike točnosti u tome što si sada naveo. ZA to i služe zavojnice na brizgalljkama za gorivo. On lijepo radi moram reći ...sada nemam nikakvih poteškoća osim što vjerujem da mi je isto tako stvar u tim zavohjnicama upitna.
Koliko ti je unutarnji promjer brizgaljki za gorivo. Ja sam napravio sa 0.8mm promjerom. Imam jedne i sa 0.6mm pa više nisam niti sam siguran što je bolje. Što e tiče vaporizacije , bolje je imati što manje ako bi raspravanje bilo što jače.
Interesira me radi usporedbe.
Hvala na savjetima....to je vrlo dragocjeno što govoriš..barem meni.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #206
To je 66mm turbina? Čija je ? koji proizvođač? Znam da švicarci rade 66, 70 i 84mm turbine prema narudžbi...za model UT-160 motora.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #207
 ??? :-\ moj balansir aparat za turbine i kompresore \ kako ti balansiras svoj  laufer Lukas ?[attach=1][att[attach=2]

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #208
to je 66 mm von Ablliser  lijevana u svicarskoj  , oni ne lijevaju po narudjbi oni imaju jednostavo na zalhii toga.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #209
 :)halo Lukas ne radise o ubrizgaljkama dali su one 08 ili 06 jer u tom slucaju pumpa za gorivo mora smo da jace ili slabije da pumpa pritisak goriva (jedan i drugi promijer je dobar ) radi se naime da cijev nije kao mi to ovdje kazemo hladna tojest moras da gorivo usporis u samoj cije da ono ima vremena da ispari u njoj a ne da izidje delomicno u tecnom stanju iz cijevi 6 cijevi dovoljno za kj66   12 cijevi upotrebljavamo za jace turbine , probaj napraviti to pa ces da vidis o cemu govorim postoje razne metode da se to postigne o tome drugi put