Skip to main content

Topic: Ručni rad KJ66 Mlazni motor (Read 140960 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #240
Imam osjećaj da je prva slika tamnija nego druga....koliko sam uspio analizirati tj vidjeti slike koje si mi snimio temperature su gotovo identične na obje strane osim na djelovima gdje je su vijci koji drže središnji konus. Radi otpora u mlazu se na vijcima  temperatura povećava.
Za sada mi sve dobro izgleda, još kada ih uspijem analizirati kak spada, značiti će to dosta

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #241
Imam osjećaj da je prva slika tamnija nego druga....koliko sam uspio analizirati tj vidjeti slike koje si mi snimio temperature su gotovo identične na obje strane osim na djelovima gdje je su vijci koji drže središnji konus. Radi otpora u mlazu se na vijcima  temperatura povećava.
Za sada mi sve dobro izgleda, još kada ih uspijem analizirati kak spada, značiti će to dosta

Slike su informativne i ne pokazuju apsolutnu temperaturu nego relativnu u odnosu kako je podešeno u programu za analizu, samo tamo je moguče točno očitati temperature.
Po meni desna strana motora je savršena, dok na lijevoj ima nekih anomalija u temperaturama nisu ogromne ali postoje. na hladnom mororu se vidi mrlja gdje je povečana temperatura označio sam crvenim krugovima.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #242
pogledaj lijevu i desnu snimku i na jednoj i na drugoj povišena temperatura je gore lijevo kad gledaš odostraga u motor
 
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #243
Nako već par dana ispitivanja i rada na motoru, usklađvanja elektro startera i sl. dobio sam i neke rezultate oko potiska. S obzirom da mi stol za mjerenje potiska nije savršen(uvije ima gubitaka) ipak sam našao načina za što točnija očitanja. Mjereno do režima 100 000rpm,  - 60 000rpm 2,73kg  -   80 000rpm 4,52kg      - 100 000rpm, 5,56kg,   - 118 000rpm  7,5kg potiska.
Sva mjerenja su bila na OAT=29-30C i  Baro press 1004-1009 hPa što mi samo pokazuje da će očitanja biti i veća kada će biti hladnije i veći tlak. Kada sam mjerio tlak kompresora po zimi na -2C, bio je veći na istim okretajima nego sada tako da tu uvijek stvari variraju.
drago mi je što sam uspio dobiti EGT ne preko 680C što i je jako dobro jer mi tada niti ležaj niti turbina ne pate toliko. Barem će trajati duže.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #244
Krenuo sam sa izradom trećeg motora koji će biti sličan kao i prethodnik no rezultati bi trebali biti ...veći potisak.  Prvo sam krenuo sam trimanjem kompresora, peglanjem stražnje strane kako bih napravio distancer u kompresoru te naravno smanjivanje na određeni promjer. Naime, novi kompresor je prerađen u dimenzije koje mi odgovaraju, no veći je za 4mm u promjeru exducera od starog te je usisnik (inducer) veći za 2mm. Promjer vratila ostaje isti.
Ovaj uita izrađujem i drugačiji model difizora sajedno sadrugačijim konceptom komore.
Evo par slika kako izgleda početak posla.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #245
Završen i novi koncept difuzora prilagođen rotoru (kompresoru) s obzirom da sam radio vanserijski primjerak. Puno posla oko ovog modela isto tako, i još samo tunel i tada je jezgra gotova. Ako se tu zajebe, nema šanse da ostatak motora bude dobar. Vrlo bitno što se tiče točnosti dimenzija.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #246
vidjeo sam odlican pocetak , tocno je vrlo tezak posao zato sto se mora sve kordinate rucno psluzivati , ali ipak ti je uspjelo , tocno
to je srce motora i tu mora da bude sve tocno ( ali u principu na svim mijestima motora mora da vlada tacnost inace motor nece pouzdano
da radi ) dok ovo pisem u medjuvramenu se nalazim u Puli ovaj vikend cemo ako bude sve redu da letimo na Medulinskom aerodromu,
s postovanjem Cvetko iz Pule (momentalno)

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #247
Nadam se da uživate u Puli, more je taman za kupanje. Neću se najavljivati ali teško da ću stići do Pule sad ovaj tjedan i ai ne znam za slijedeći. Bude već bilo prilike, bitno je da se jet motori vrte ;D ;D. Kada završim ovaj motor, i naravno pumpu za njega....tj par pumpi mi je u proizvodnji, onda idem na zrakoplovak. Sada već difuzore napravim u "samo" 3 tjedna...po komadu.
Ipak neću imati mira dok ne napravim sve alate i kupim svoju glodalicu i napravim alat za izradu difuzora. 
Prednost hobija je što je to zabava za cijeli život, nigdje ne gori.
Ovo zahtjeva puno vremena kojeg ja toliko i nemam na žalost.
LP i svaku kritiku na  račun proizvodnje motora prihvaćam. nema nas baš puno koji time bavimo. Da niste možda član GTBA ?

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #248
LJ66- MK2 100K RPM test.wmv

link testa s el starterom koji ima regulaciju broja okretaja. Dokle god još nemam auto fadec, ovo će poslužiti svrsi. Zato niti svječicu nisam stavljao, nema smisla ako auto fadec nije u igri. Sterter je malo bitniji da je na motoru jer ipak ako kaj krene po zlu da darem možeš zaustaviti vatru propuhuvanjem i gašenjem pumpe, ili moraš imati uvijek co2 ili dušik sa sobom. 

 

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #250
lijepo od tebe.....ali još ih četiri nedostaje :D

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #251
I novi tunel je gotov...., jezgra je završena ....sada idemo na ostalo 8)

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #252
legure tipa inconel i ostale super legure mozes i sam napraviti samo ti treba peć :-),upravo pisem diplomsi rad na temelju toga.
Ako trebas bilo kakvu informaciju vezanu za metalne legure slobodno se javi...

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #253
Racunajuci vrijeme utroseno za izradu jednoga takvoga Turbinskoga Kola
i tocnost koju nemozes postici frezajuci rucno,
odliti od Inconela je neuporedivo bolje,

a tek ove sa povijenim Lopaticama ?

poz.Iv

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #254
odlije se cilindar veceg promjera nego sto je predviđeno ,a ostalo se odrađuje strojnom obradom.Naravno ako imas 5-osnu CNC glodalicu, ali i to se da napravit ako mozes dobro izmodelirat taj dio...