Skip to main content

Topic: pomoc oko pravilnika F3K (Read 1527 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pomoc oko pravilnika F3K

malo sam se smao zainteresirao u F3K pa bih zamolio ako mi itko moze malo pojednostaviti pravilnik  :)
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: pomoc oko pravilnika F3K

Reply #1
Pa ovako. Modeli su definirani rasponom krila od 1.5 metra, max. tezine 600grama i moraju biti lansirani rukom. Znaci broj servoa je neogranicen. Na terenu se nalazi ograđeni dio livade iz kojeg se model mora startat i u njega sletit. Svako sletanje van tog ograđenog polja piše se 0 za taj let. Na različitim natjecanjima lete se različiti zadaci, a ja cu sada objasnit one koji se lete najviše. Natjecanje se leti po grupama. Broj grupa i broj natjecatelja u toj grupi ovisi o ukupnom broju natjecatelja. Rezultati se dodjeluju tako da najbolji natjecatelj u svojoj grupi dobiva 1000 bodova, a svaki sljedeci po formuli: ukupan broj seknudi / broj seknudi najboljeg u grupi x 1000. Na tekmama se leti oko 4-15 turnusa s tim da se najlosiji odbija.

5 x 2 min
Natjecatelj ima neograničen broj letova, zadano je radno vrijeme od 10 minuta. Maximalno vrijeme je 2 min, tako da bi trebalo napraviti 5 letova po 2 minute, što je ukupno 10 minuta ali je problem u tome što je toliko iznosi radno vrijeme. U prosjeku za svaki izbacaj modela za dobro istreniranog bacaca treba oko 1.5-2 sekunde. I sad se sve u ovom zadatku svodi na vremenski precizno sljetanje i ponovno bacanje modela. Moj osobni rekord je 4 leta od 2 minute i posljednji let mi je bio 1:55 min, sto je inace dovoljno za 1000, ali na malo zescim tekmama desava se da ni to nije dovoljno. Ukratko receno za 4 sljetanja i izbacaja izgubio sam sveukupno 5 sekundi.

Istovremeni start
Mislim da ime govori sve, znaci svi natjecatelji u grupi startaju istovremeno, max je 3 minute. Leti se ili 3 ili 5 izbacaja za ukupan rezultat u tom zadatku.

1, 2, 3, 4 minute
Znaci maxovi su 1, 2, 3, 4 minute, mogu se rjesavat bilo kojim redosljedom, ali opet u radnom vremen od 10 minuta, a zbroj svih maxova iznosi upravo toliko pa opet dolazimo do onog o cemu sam pisao u 1. zadatku.

Zadnji i predzadnji let
Za ukupan zbroj uzimaju se 2 zadnja leta. Max moze biti ili 3 ili 5 minuta, u 10 min radnog vremena, pa ako je slucaj da je max 5 minuta opet se dolazi do onog, sleti i cim prije poleti, ali 5 minuta se treba potruditi da napravis, pa su moguce i kalkulacije i spijuniranje ostalih iz tvoje grupe da vidis dali se isplati riskirat ili ne. Npr. 1. let napravis 5 minuta, i 2. let napravis 2 minute, sto je ukupno 7 minuta, a netko napravi 3 i 4:30 i bolji je od tebe za 30 sekundi.

3 od 6
Natjecatelj je ogranicen na 6 bacanja, a 3 se uzimaju za ukupan rezultat. Max je 3 minute u 10 min radnog vremena tako da imas 1 minutu viska za razmisljanje. znaci napravis 3 puta po 3 minute i imas zagarantiranu 1000.


Ima tu jos nekoliko zadataka, ali ovi se lete vecinom na svim tekmama. Trebao bi doc vidjeti kako to izgleda na licu mjesta, tesko je ovako objasnit. Pod kategorijom F3K na ovom forumu napisao sam jedan kratki tutorial kako i sa cime zapoceti F3K, pogledaj, mozda ti sta pomogne.

Nadam se da sam pomogao, Nikola Francic





Life is simple; eat, sleep, FLY!