Skip to main content

Topic: HV- BESPILOTNE  (Read 9567 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: HV- BESPILOTNE

Reply #1
Mini UAV story


sama leti, ti samo upravljaš kamerom, i onda ona kruži iznad objekta promatranja,
kada si gotov, stisneš tipku, sama se vrati i sleti pod noge, okomito jasno. već je bilo govora negdje o tom deep stalu na forumu...


ima i mogućnost gledanja live feeda s više ručnih ekrana na terenu, nice :)



FutureWeapons Skylark UAV


 

Odg: HV- BESPILOTNE

Reply #3
Ovo je prije bilo izloženo uz stariji tip letjelice...ali bome je i Multiplex 3030 stajao pod stolom  8)



Odg: HV- BESPILOTNE

Reply #4
potpuno razlicito od aviona napravljenog 92-93.

da li je bolje? po dizajnu ne bih rekao, a opet elektronika je jako napredovala tak da je mozda i bolje uz manje gabarite.

ono sto znam je da su se ameri 93 cudili ko pura dreku i procijenjivali 2 letjelice i zemaljsku postaju na cca 5.000.000 USD.

moram prekopati doma po slikama, negdje imam jednu fotografiju na kojoj se vidi letjelica.
tko leti vrijed, tko ne leti ne vrijedi, GRUNF

Odg: HV- BESPILOTNE

Reply #5
ali ovo stane u ruksak, poleti iz ruke, leti na baterije(bešumno i lakše se puni na terenu nego s gorivom) sleti okomito pod noge, ako treba i na kamenje,

i dalje imaju one velike kojima treba pista i koji mogu biti puno dulje u zraku i nositi štošta još osim kamere...
u filmiću vele da oni mali ekrani mogu raditi na više modela, a ne samo na ovom malom, ovisno o potrebi.

ali samo daj sliku, sve je to zanimljivo.
bar da se vidi koji frame koliko nosi, pa se onda lakše nešto složi i za FPV  ;D

Odg: HV- BESPILOTNE

Reply #6
dobro kazes, ona stara je bio 2 cilindra boxer 4 taktni,
potisna elisa, itd itd
tko leti vrijed, tko ne leti ne vrijedi, GRUNF

Odg: HV- BESPILOTNE

Reply #7
nešto ovakvo?

da, to sigurno ne stane u ruksak  ;D

Odg: HV- BESPILOTNE

Reply #8
 evo par mojih slika iz 2008. iz Karlovca ...



na ovoj slici se vidi ... kad se balon napuse ... horizontalac ide full gore :) ...























Odg: HV- BESPILOTNE

Reply #9
nešto ovakvo?

da, to sigurno ne stane u ruksak  ;D

tak nekek

ak se dobro sjecam u igri su bila i 2 vertikalca,

kupola ispod trupa 360 po horizontu i 180 po vertikali,
kamera u nosu pod kutem u odnosu na horizontalu
jos jedna kamera u trupu s pogledom na instrumente (umj. horizont, visinomjer, kompas, mozda ijos, ne sjecam se vise)
tko leti vrijed, tko ne leti ne vrijedi, GRUNF

Odg: HV- BESPILOTNE

Reply #10
evo par mojih slika iz 2008. iz Karlovca ...



na ovoj slici se vidi ... kad se balon napuse ... horizontalac ide full gore :) ...






Ako nam DAVOR VZ ne napise da su nam Izraelci "Uvalili do Jaja" prodajom ovih sto se startaju iz Ruke !




















Ako nam DAVOR  VZ  ne napise da su nam Izraelci "Uvalili do Jaja" prodajom ovih sto se startaju iz Ruke !

Odg: HV- BESPILOTNE

Reply #11
oduvijek su me zanimali detalji oko te naše prve letjelice, no nikad ih nisam uspio pronaći....jel zna netko kakve detalje oko:

- pogonskog agregata (koji motor), veličine propa
- dolet
- upravljanje (autopilot?)
- brzina
- koji i kakav link se koristio za prijenos informacija (videa) do zapovjednog mjesta?

T.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: HV- BESPILOTNE

Reply #12
oduvijek su me zanimali detalji oko te naše prve letjelice, no nikad ih nisam uspio pronaći....jel zna netko kakve detalje oko:
Igor zna!!  :) ... ovaj na slici gore ... radio je za HV ... clan MAK Tresnjevka!  ;)
Ja se nesjecam nikakvih detalja!!  ... evo slika panoa!  ;D



Odg: HV- BESPILOTNE

Reply #13
Igor Pongrac? Ako se ne varam, imao je on svojevremeno neku stranicu s nekim detaljima oko UAVa, ali je stranica nestala prije nekoliko godina,.,.

Nego, jel zna netko jesu li oni dečki s FSBa poletjeli s onom svojom "Maricom" (mislim da se tako zvala) ?

Tomislav.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: HV- BESPILOTNE

Reply #14
Igor Pongrac? Ako se ne varam, imao je on svojevremeno neku stranicu s nekim detaljima oko UAVa, ali je stranica nestala prije nekoliko godina,.,.

Nego, jel zna netko jesu li oni dečki s FSBa poletjeli s onom svojom "Maricom" (mislim da se tako zvala) ?

Tomislav.
Da Igor Pongrac ... neznam sta je sa stranicom!!  :)
A ovi s FSBa kolko znam nisu poletili ... ja se nekuzim bas u izgradnju ... a ni oni ocito po pricama (i po vidjenom)!!
Bio je naslov u novinama "Prva Hrvatska bespilotna letjelica" ... onda je bilo malo zezanja medju iskusnijim modelarima ...
da nije ni prva ... ni Hrvatska ... ni bespilotna ... ni letjelica!!  ;D ;D
Znam da su krilo nesto sfusali u izradi ... i da su mislili letit s obicnom elisom ... onda im je Igor donijeo potisnu elisu,
onda je bilo "ahaa" ... takva nam elisa treba!! ... il tak nes?!  :D