Skip to main content

Topic: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin (Read 62483 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin

Reply #45
otišao ranije pa nisam vidio. katastrofa  ??? ??? i velika šteta izgleda da nije mogla biti veča...

Odg: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin

Reply #46
Neznam kaj reči na ovo, stvarno zalosno. Sta se tice same organizacije, stvarno su decki odradili odlicno bilo je super.
Sutra narucujem odmah vrecice za lipo.

LIPOSACK LiPo safe charge bag

Odg: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin

Reply #47
sreća je bila ta da je na polju bio dostatan broj priručnih aparata za gašenje, tako da smo uspjeli u relativno kratkom vremenu obuzdati požar.
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin

Reply #48
evo i od mene par slikica što sam kratko bil tamo




i peseka zanimaju avioni :)











i nakraju nažalost nije dobro završilo... :(


i nakon koje minute je ovako izgledalo




/////ALPINE

Odg: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin

Reply #49
prestrasno  ???  ???  ??? bas prestrasno

Odg: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin

Reply #50
Lijepi susret, dobra ekipa i ugodna atmosfera! Doci cemo opet. Kisha koja se nakratko pojavila nije uspjela pokvariti stimug ali smo se za to pobrinuli mi odnosno ja sa vatrometom :)

Ozbiljno, nadam se da nismo pokvarili stimung i zahvaljujem se na brzoj reakciji i intervenciji prisutnih. Da nije bilo onog vatrogasnog aparata mislim da bi mi kompletan auto izgorio zajedno sa gumama, motorom i rezervoarom. Hvala josh jednom i evo svima jos jedan dobar prijmer koji nam svima pokazuje zasto nije pametno puniti baterije u autu. Ovaj puta nije bilo ozljeđenih ali u praksi je nazalost bilo cak i smrtnih slucajeva izazvanih na ovaj nacin.

Ne znam zašto bi uopće itko punio bez balansiranja?

Baterija koja je bila na punjacu jedna je od dvije koje sam kupio 2006. godine. Nije rijec o nekim jeftinim "no name" baterijama nego o EVO FlightPower 2250 mAh 4S.  Baterije sam kupio u Sloveniji a cijena je bila preko 100€ po komadu. Obije baterije imale su do danas bezbroj ciklusa punjunja i praznjenja. Promijenio sam cak nekoliko modela sa ovim baterijama.

Punjach koji je koristen za punjenje je BANTAM E-station, opremljen je LiPo balanserom, kupljen je 2006. godine u Sloveniji i takodjer je placen "suhim zlatom".

Baterije sam sve ovo vrijeme ponekad punio sa balansiranjem a vecinu puta bez balansiranja. Kada sam na terenu i punim bateriju za sljedeci let onda ju punim bez balansiranja a kada punim baterije kod kuce u miru onda ih izbalansiram.  Osim ovih baterija punim i brojne druge baterije na isti nacin i nikada do sada nije bilo problema sa niti jednom baterijom na punjacu.

Uglavnom, da odgovorimo na postavljeno pitanje:
Zasto bi uopce itko punio bez balansiranja? - Zato sto je punjenje bez balansiranja brze. Punio sam bez balansiranja i nastaviti cu puniti bez balansiranja iz navedenog razloga.

Iako nikada nije bilo problema vec do sada sam nastojao izbjegavati losu praksu punjenja baterija unutar auta, vecinom sam punio baterije vani na haubi ili cak na stolu pored auta. Kao sto su neki od vas vidjeli, povukao bih kabel od auta do mjesta gdje ih punim a cak i kabel sam odmah kod akumulatora osigorao sa osiguracem 4A da mi u slucaju kratkog spoja ne strada akumulator. Samo u slucaju losih vremenskih uvjeta (kisha kao ova danas) napunio bi bateriju u autu i to obavezno na podu u kabini. Nakon ovog incidenta apsolutno cu prestati sa punjenjem lipo baterija unutar auta.

P.S. Oni klipichi sa mesom i origanom koje ste nam servirali pod shatorom su odlicni!
Tko misli letjeti potruditi ce se da leti.
Tko ne misli letjeti pronaci ce izgovor da ne leti.

 

Odg: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin

Reply #51
divim se na volji za pisanje nakon ovakvog dana. iskreno mi je zao i kad sam vidio sada na slikama smrznuo sam se. kud je velika steta radi auta jos je mozda veca radi opreme i modela...

Odg: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin

Reply #52
Ovo je strašno  :-X dalo me u razmišljanje i nije mi dugo trebalo da naručim dvije lipo safe bag.

lp lija



Odg: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin

Reply #55
Grozno je ovo s požarom. Ne mogu si zamisliti kako je trenutno kolegi :-X
Što jest jest, stvarno svima upozorenje na maksimalni oprez.
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin

Reply #56

al bitno da se neki smiju kada vide mene kako idem na livadu s 4 Lipo Safe vreće punih batki...  :-X
mislim da više ne bu smiješno  :)
Nisam se nikada smijao, ali priznajem, primjetio sam taj detalj i pripisao ga tvojoj općepoznatoj pedantnosti. Sad ipak mrvicu drukčije gledam na te stvari ;)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin

Reply #57
Lijepi susret, dobra ekipa i ugodna atmosfera! Doci cemo opet. Kisha koja se nakratko pojavila nije uspjela pokvariti stimug ali smo se za to pobrinuli mi odnosno ja sa vatrometom :)

Ozbiljno, nadam se da nismo pokvarili stimung i zahvaljujem se na brzoj reakciji i intervenciji prisutnih. Da nije bilo onog vatrogasnog aparata mislim da bi mi kompletan auto izgorio zajedno sa gumama, motorom i rezervoarom. Hvala josh jednom i evo svima jos jedan dobar prijmer koji nam svima pokazuje zasto nije pametno puniti baterije u autu. Ovaj puta nije bilo ozljeđenih ali u praksi je nazalost bilo cak i smrtnih slucajeva izazvanih na ovaj nacin.

Ne znam zašto bi uopće itko punio bez balansiranja?

Baterija koja je bila na punjacu jedna je od dvije koje sam kupio 2006. godine. Nije rijec o nekim jeftinim "no name" baterijama nego o EVO FlightPower 2250 mAh 4S.  Baterije sam kupio u Sloveniji a cijena je bila preko 100€ po komadu. Obije baterije imale su do danas bezbroj ciklusa punjenja i praznjenja. Promijenio sam cak nekoliko modela sa ovim baterijama.

Punjach koji je koristen za punjenje je BANTAM E-station, opremljen je LiPo balanserom, kupljen je 2006. godine u Sloveniji i takodjer je placen "suhim zlatom".

Baterije sam sve ovo vrijeme ponekad punio sa balansiranjem a vecinu puta bez balansiranja. Kada sam na terenu i punim bateriju za sljedeci let onda ju punim bez balansiranja a kada punim baterije kod kuce u miru onda ih izbalansiram.  Osim ovih baterija punim i brojne druge baterije na isti nacin i nikada do sada nije bilo problema sa niti jednom baterijom na punjacu.

Uglavnom, da odgovorimo na postavljeno pitanje:
Zasto bi uopce itko punio bez balansiranja? - Zato sto je punjenje bez balansiranja brze. Punio sam bez balansiranja i nastaviti cu puniti bez balansiranja iz navedenog razloga.

Iako nikada nije bilo problema vec do sada sam nastojao izbjegavati losu praksu punjenja baterija unutar auta, vecinom sam punio baterije vani na haubi ili cak na stolu pored auta. Kao sto su neki od vas vidjeli, povukao bih kabel od auta do mjesta gdje ih punim a cak i kabel sam odmah kod akumulatora osigorao sa osiguracem 4A da mi u slucaju kratkog spoja ne strada akumulator. Samo u slucaju losih vremenskih uvjeta (kisha kao ova danas) napunio bi bateriju u autu i to obavezno na podu u kabini. Nakon ovog incidenta apsolutno cu prestati sa punjenjem lipo baterija unutar auta.

P.S. Oni klipichi sa mesom i origanom koje ste nam servirali pod shatorom su odlicni!

Kolega Nesquik @
Uz dužno poštovanje,žao mi je prije svega za auto,ali zar se nisi upitao zašto se to desilo ?
Nakon što smo krenuli za Zagreb Simpi,Igor i ja osim što nismo po autoputu prešli brzinu od 100 kmh ,jedina tema je bio tvoj auto i nesreče koja se desila.Meni je bio jedini cilj doči što prije doma jer mi u stanu stoji od prilike 30 baterija od 6s-6a do manjih.(PARANOJA)
Što se tiče  punjenja bez balansera,primjerice ICHARGERI  a vjerujem i mnogi drugi pune (ako ih tako podesimo) lipice BEZ BALANSIRANJA do neke vrijednosti napona recimo 4.15 a onda završavaju balansiranjem .
punjač ako nije spojen balanser zbraja ukupni napon ali nezna kolika je vrijednost svake čelije. Naravno Tebi je jednoj čeliji napon prešao sigurnosnu vrijednost i tu je krenula kemijska reakcija.
Zar se isplati riskirati par minuta ?
Meni je jedan punjač imao neispravni balanser i prepunio je dvije čelije .Nakon dva sata (u pola jedan u noči )je počela kemija u jednoj bateriji ...naravno u koferu su bile spremne baterije za sutrašnje snimanje u Solinu...njih petneastak...osim što smo mogli svi izgoriti (Žena ,troje djece i ja  ) ili se u najmanju ruku ugušiti od dima ,mogao je i netko drugi stradati.
Meni je to bio dovoljan podstreh da bacim taj punjač ,a kamo li da nastavim s njim puniti i misliti kako je to i dalje ok !
Pozdrav i nemoj shvatiti ovo kao neku provokaciju ili pokušaj podiznaj tenzija,nego smo dobru namjeru jer vatra nam je svima neprijatelj !
Diogen ili Davor VŽ (obadvojica ste vrhunski elektroničari) molim vas da malo prokomentirate stručno što se dešava kod prepunjavanja baterija.

Odg: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin

Reply #58
stvarno se desio jedan od lošijih scenarija za naučiti na tuđim greškama. Ja tu paranoju imam odkad sam prvi put vidio clip na youtube-u gdje se zapalila baterija.
Čak sam zbog te paranoje pobacao nekoliko baterija koje su se napuhnule (zippy) itd.. Ukratko nekoliko lipo safe bagova je obavezno, no i dalje čak i na tom lipo bagu piše da se moraju puniti na nezapaljivim mjestima tipa beton i sl.

Najžalosnije je što je kolegi zbog x faktora izgorio auto, uvijek je punio van auta i ne jedanput je auto palio na kablove, jer je nesebično punio svima nama koji bi se na okupljanjima znali nakačiti na njegov akumulator i punjač.

Razloga može biti 100, od prevelikog napona, do možda same kemije u bateriji koja je ostarila, možda podnjela koji udarac prije mjesec dva, tjedan i sl.. Čak se ne bi čudio da bi planula i da je bila na balanseru. Očito je to bio x-000 ciklus, murphy, tlak zraka i vrane koje lete krivom putanjom taj dan.

Nadam se da će kolega uspjeti koliko toliko sanirati štetu, jer osoba sa tom vedrinom i nesebičnosti je potrebna na terenu.


PS:
Inače, pokušajte si nabaviti kakvo staro vatrogasno odjelo, ona su napravljena od Nomexa, pa iskrojite dodatnu zaštitu za prostor punjenja.

Odg: 23.10. 2011. Okupljanje povodom 10 godina postojanja Modelarskog Centra Varaždin

Reply #59
O kojim baterijama je riječ i kojem punjaču?