Skip to main content

Topic: Pojačalo za prijemnik (Read 3037 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pojačalo za prijemnik

Znači radi se 2,4 ghz pojačalu znači nije ništa novo staviti pojačalo na stanicu vidio samo to već na par mijesta.
 
Zanima me kakav bi učinak bio kada bi pojačalo montirao na prijemnik?
 
I što reprezentiraju žićice koje vire iz prijemnika recimo AR6100 ili Ar 9000?
Kažu da su to antenice.
 
E sada znam da se sa pojačalom na stanici domet znatno poveča pogotovo ako se koristi pojačalo od 1w a vidio sam ima i od 2w.
 
Znam sada če ekipa reči što če ti to.
 
Treba za fpv eto jer ako se mene pita domet ne može biti prevelik, jedino premali.
 
Ako netko se kuži u ovo nek kaže što misli o tome da se montira pojačalo na prijemnik 2,4ghz?

Odg: Pojačalo za prijemnik

Reply #1
Ako staviš pojačalo na antenu prijemnika pojačati ćeš i signal i šum pa je upitan dobitak na dometu.
Zato se drži provjerenih metoda i stavi pojačalo na predajnik (Što misliš zašto nitko ne koristi dodatno pojačalo na prijemniku? Nisu se sjetili?)

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Pojačalo za prijemnik

Reply #2
Možda zato što su koštali po par $1000  pa vijerovatno zato, a i 2,4 ghz je relativno nova a i relativno je novo i stavljanje na predajnik tako da neznam pitam.

Odg: Pojačalo za prijemnik

Reply #3
Na prijemnik bi eventualno (zaista samo eksperimentalno) moglo pasati low-noise-preamplifier.
Uz uvjet da ima manji šum (entropiju) od samog prijemnika, postojao bi izvjestan dobitak kvalitete. Sam šum postojećeg prijemnika u tom bi slućaju doprinosio ukupnom šumu  sa vlastitim šumom koji bi bio podijeljen sa pojačanjem pre-ampa, pa prema tome ima smisla samo ako je dodatni low noise preamp daleko bolji od samog RX, ovo je samo teoretski, a u praksi je još i gore.

Sa druge strane uz iste uvjete pojačati izlazni signal predajnika ima smisla (pa za  to i  postoje uređaji koji se mogu kupiti).. no jedna je stvar zahebana: ako želiš 2 puta veći domet, treba ti 4 puta veća snaga predjanika (kažu i još malo više  :D ). To je tih famoznih 6 db i tu nema milosti. 

Sve ovo , dakle i jedno i drugo lako se može provjeriti nekim wlan-calculatorom, ima ih na netu, o jednom sam pisao ovdje:
http://www.flyfreak.net/ostalo/domet-2-4ghz-stanice/msg9130/#msg9130

Uz malo isprobavanja sa osjetljivošću prijemnika i snage predajnika vidi se kako se mijenja ostvarivi domet na 2,4.

Damir

Odg: Pojačalo za prijemnik

Reply #4
Letenje na veće udaljenosti se ionako obavlja bespiolotnom letjelicom, možda da se informiraš o autopilotima? Onda imaš svo vrijeme za bavljenje kadrom? Mislim da više nisu tako skupi ko prije par godina.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG


Odg: Pojačalo za prijemnik

Reply #6
FPV je FPV autopilot sasvim nešto drugo i funkcionira ali ne heličima baš ne da bi sada mogo poletiti i sletit bez problema elektronika ima prevelika ograničenja tako da to otpada.
U ostalom nisam vidio nigdje na netu da baš helić leti naokolo pa da se sam vrati i sleti.
 
A ovo sa pojačalom da se podupla snaga tj domet teba 4 puta veča snaga ako uzmemo u obzir da stanica ima 150 mw snage i da stavim recimo 2w pojačalo koliko je to onda jače?
 
Gledao sam onaj dragon link koji radi na 433mhz i ima domet 25 km ali neznam kako bi to montirao na svoju stanicu a tu je i cijena od 350 dolara a pojačalo od 2w je ispod 100.
 
Pošto sam letio FPV sa heličem znam kako je to i kako krene prvo krugove oko sebe pa malo dolje pa malo višlje pa još dalje pa još višlje i onda do jednom failsafe i to je to.
 
Zato gledam kako bi to poboljšao jer sada mi je helič veliki spreman za let ili če biti za nekih 10 dana i onda nema više da ostane bez signala ili nešto slično.
 
Nek mi neko izračuna ako može koliki bi teoretski domet treabo biti sa :  Ar9000 sa 2 satelita i stanicom na koju je montirano pojačalo od 2 w antena 3 db standardan na stanici?
 
 

Odg: Pojačalo za prijemnik

Reply #7
Ako ti je 150 mW dovoljno da iz pojačala izvučeš 2 W, ispada da je pojačanje i više od 10 puta, negjde oko 13.

Spektrum se baš nije iskazao i deklarirao svojstva svojih prijemnika, pa sam za proračun koji tražiš uzeo da su im svojstva kao kod Corone... uz 3 dbi antenu i snagu odašiljača koju kažeš da je 2 W ispada da bi imao čak i 50 km, što ne očekuj, a nije ti niti potrebno.

Damir

 

Odg: Pojačalo za prijemnik

Reply #8
Istina i vijerovatno bi i sebe ozračio kaže da je za pojačalo potreban  ulaz od 100 mw za tu snagu i da se navodno jako grije dok radi i ima svoje posebno napajanje vidjeti čemo kada mi dođe stavim slike. u svakom slučaju vidjeti čemo kako če to ispasti ja ciljam na nekih 2 do 3 km leti jer to je ljepi domet a jako mi je bitno da mi signal ne pukne jer ako helič padne ubje nekog.
A kada dođe to pojačalo valjda čemo se i mi nači pa čemo testirati domet skupa jer ipak smatram da imate više iskustav u tom od mene.