Skip to main content

Topic: 4.3.13 nova lokacija (Read 16688 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: 4.3.13 nova lokacija

Reply #45
Yep, skroz novi :))
Nego nekako mi se cini da ne razvija puni potencijal.

Sad ne znam jel to zbog 6X4 propa ili mozda zbog timinga na ESC-u?
Jel moze biti do toga?
Ako da, moze li se na Plushu namjestiti timing preko palica na stanici?

Sorry na offtopicu, hvala znalcima :)

Odg: 4.3.13 nova lokacija

Reply #46
probaj s 5x5 propom, jer korak ti daje brzinu, a promjer daje potisak,
tebi treba brzine, potiska za taj airframe imaš dovoljno i na 1/3 gasa vjerujem  :)


glede timinga, može se preko palica sve na Plushu, imaš manual na hobbyiking stranici,
ali ak ne uspiješ, posudim ti karticu, pa isprobaj razne timinge na livadi i vratiš za par dana.

bilo bi dobro s wattmetrom provjeriti koliko ti A cucla s tim modifikacijama i provjeravati temperature prstom nakon što držiš ful gas 1min na tlu npr.
jer nije rijetkost da krivi timing skuri regler ili motor...
imam i to pa ti posudim, nema beda.  :)

Odg: 4.3.13 nova lokacija

Reply #47
Odlicno, hvala puno :)

A nisam skuzio generalno timing, za high kV high timing ili pucam corke?
Najvise me stiltalo to sto nemam full vertical a ekipa na netu galami kak ima full verticam Bixlere sa ovim setupom, ali identicnim.

Odg: 4.3.13 nova lokacija

Reply #48
a to fakat ovisi i o regleru i motoru, u grubo bi bilo tako kako si rekao, ali
najbolje probati pa vidjeti. jer nekada low radi bolje od high na brzom motoru.

kada poželiš još brže, onda razmisli o 4S setupu, ali obavezno uz kontrolu ampera i temperatura,
te sigurno manji prop, u 4'' rasponu

Odg: 4.3.13 nova lokacija

Reply #49
Vidim da se svi boje ovaj motor navuc na 4S, al ja bi probao.
S tim da mislim da za to ipak trebam drugi avion :)

Odg: 4.3.13 nova lokacija

Reply #50
koji je točno taj novi motor od 2200 KV u igri?

ako je onaj 2826 s rctimera, on ide bez beda,
pa letio sam rarebeara xy puta na 4S s njim, leto bolje od originala.
sada sam ga razviklao i previklao za gimbal na multirotoru,
tužna sudbina za bilo koji RC motor, jer ne napravi više ni jedan puni okret dokle je živ  ;D


a evo i kod drugih kak šilji
Upgraded Skyfun with RC-Timer 2826-6 2200kv

samo pripazi s gasom, nemoj cijelu batku spalit bez perioda hlađenja u zraku  ;)

Odg: 4.3.13 nova lokacija

Reply #51
Ovo je Turnigyev motorec...

Odg: 4.3.13 nova lokacija

Reply #52
Odlicno, hvala puno :)

A nisam skuzio generalno timing, za high kV high timing ili pucam corke?
Najvise me stiltalo to sto nemam full vertical a ekipa na netu galami kak ima full verticam Bixlere sa ovim setupom, ali identicnim.

Timing prvenstveno ovisi o broju polova motora.  Timing s jedne strane utiče na moment kod malog broja okretaja a s druge na max broj okretaja. Generalna je praksa voziti motor na najmanjem timingu na kojem motor dobro radi.
Za točno postavljanje timinga ti treba wattmetar, obrtomjer i termometar (laserski) - u praksi su dovoljni wattmetar, obrtomjer i pravilo 2 sekunde - zavrtiš motor (pratiš snagu na metru) i kad se zagrije - zaustaviš i pritisneš prst - ako možeš nabrojati "dvadestejedan, dvadestejedan" a da ti prst nije spaljen - nema frke.

Loše postavljen timing se vidi kao:

kod startanja motora - motor zvrnda vamo tamo i ne pogodi pravi smjer okretanja tj. neće se pokrenuti ili mu treba dosta vremena - previsoki timing.

u radu na velikim obrtajim - motor ispada iz sinka (štuca) a ponekad se i naglo zaustavi (katastrofa) - preniski timing.

Gotovo svi današnji kontroleri imaju dinamički timing - znači ono što uprogramiraš je nekakva početna/srednja vrijednost -  a kontroler u radu mijenja timing. Znači smanjuje na niskim okretajima i povečava na visokim.

Svaki motor se sastoji od permanentnih magneta (kod outrunnera su to magneti u čašici koja rotira) i elektromagneta (zavojnice na jezgri u sredini outrunnera koja stoji). Permanentni i elektromagneti se privlače/odbijaju - ovisno o smjeru struje u pojedinoj zavojnici. Kontroler stalno "pali" i "gasi" pojedinu zavojnicu te mijenja smjer struje. Timing samo kaže koliko "rano" će kontroler pustiti struju kroz zavojnicu.

Budem ovih dana - kad ulovim vremena - napisao članak o radu motora i kontrolera.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: 4.3.13 nova lokacija

Reply #53
Hvala na opseznom odgovoru! Znam nacin rada motora jer sam se bavio time par godina ali nisam racunao na wattmetar jerbo ga nemam jos :)
Motor se generalno dobro ponasa, osim kad krece malo tako istrza lijevo desno prije nego krene. Na videu se vrlo dobro cuje zvuk istoga, mozda znalci po tome mogu reci koju pametnu?

Odg: 4.3.13 nova lokacija

Reply #54
Zed ak bu ti trebo programator za Turnigy Esc imam pa kad se vidimo ponesem ti ak se očeš zekat sa timingom, imam i watmetar, a ak očeš 4s batku probat imam i nju pa moreš probat kak dimi motorček na nju.
I obečam ti da bum ovaj put dobro žice okrenul tak da se odma ne zdimi iz Bixija a da još nije ni krenul.

Odg: 4.3.13 nova lokacija

Reply #55
Zed ak bu ti trebo programator za Turnigy Esc imam pa kad se vidimo ponesem ti ak se očeš zekat sa timingom, imam i watmetar, a ak očeš 4s batku probat imam i nju pa moreš probat kak dimi motorček na nju.
I obečam ti da bum ovaj put dobro žice okrenul tak da se odma ne zdimi iz Bixija a da još nije ni krenul.

hehehe :)

Mogel bi mi donijet programator pa bum u zraku testiral! Da ne moram slušat bip bip bibibib bip bip prekomplicirano mi zvuči :D
Probat ću prvo timing namjestit, pa ću probat 6*5 prop kada ga nabavim, a onda ćemo vidjeti jel motor može izdržat 4S :) :)

Hvala, car si!

Odg: 4.3.13 nova lokacija

Reply #56
danas netko mozda?


Odg: 4.3.13 nova lokacija

Reply #58
VIDEO0018.mp4

Smiljac i maiden od Extre 330 na Westgateu