Skip to main content

Topic: AUTOROTACIJE  (Read 2191 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AUTOROTACIJE

misli da je potrebno da otvorimo temu tipa ....kaaapufff....pa lagano autorotacijom na zemlju ....

Znam da ste majstori svi od reda samo tako , ali ja nisam , a siguran sam da pravim savjetima mogu dosta naučiti ( a nadam se i drugi ) , pa stoga Vas fino molim da svoje ideje , i praktična rješenja podjelite sa manje iskusnom publikom ....

dakle pitanje kako pravilno početi i prizemljiti sa minimalno štete , po mogučnosti bez štete ....(ali ne tipa koji i ja znam.... da na par metara opalim thrhold pa radim flair na 20cm , a i tu se koji put preračunam pa tip over...)
dx9-xd8-gobac630

Odg: AUTOROTACIJE

Reply #1
Nemam iskustva s autorotacijama u pravom životu ali sam htio probati prošli vikend, nažalost tehnički kvar pa.. Ali na simulatoru (iako znam da to nema nikakve veze ali daje odličnu ideju i muscle memory meni), odem dovoljno visoko da ako nešto pođe po zlu da i dalje mogu HS vratit, iako je to samo za početak da se straha riješim, inače sad radim s koje god visine hoću, orientacije, tijekom bilo kojeg dijela leta itd. Lagano krenem naprijed i puknem TH. Održavam helikopter vodoravnim dok ide po meni sa od prilike -6 kolektive i ovisi kakvo letenje radim, ako letim 3D ili koreografiram na muziku obično dosta kasno počinjem flare, mislim da na oko 3-5 metara povučem palicu prema sebi da nos dignem i dodajem kolektivu, zarotiram rep prema sebi i helikopter ne stavim u hover nego ga samo sekundicu zadržim na mijestu da lijepo, niježno sletim. Ako se bojite, najbolje bi bilo počet radit male autorotacije iz hovera s oko 5 metara pa samo dodavat visinu malo po malo.

Ovaj video je dosta informativan, gledao sam ga kad sam prvi put išao autorotacije radit na simulatoru, pomogao mi je dosta.

Curtis Youngblood autorotation class


-Jura
Spektrum Dx7s
Align T-Rex 550 DFC BeastX

Odg: AUTOROTACIJE

Reply #2
Double post..
Spektrum Dx7s
Align T-Rex 550 DFC BeastX


Odg: AUTOROTACIJE

Reply #4
Ma možeš 100 videa pogledat, ali sve je u feelingu.
Iako je ovaj CY-ov video OK, sjećam se da sam ga gledao prije godinu-dvije.

Okineš TH, dodaš negativnog pitcha po feelingu (slušaš sablje, tj. headspeed) - nikako full negativa.
Ak na simu nemreš napravit 50ak autorotacija zaredom da se ne razbiješ, onda ja još ne bih pokušavao s pravim helijem. I s druge strane, ak nisi siguran, isprogramiraš stanicu/ESC tak da zaobilazi soft-spool nakon izlaska iz TH u IU1 ili IU2 (na nitru nije problem, ali na elektru bi mogao biti - ovisi o ESC-u, stanici i znanju pri programiranju iste). Drugi način je da si složiš "autorotation TH", tj. da ne gasi motor na 0% throttle-a, već recimo na 15-20% (provjeriš na koliko throttlea motor "lovi", tj. počne spoolati) i onda imaš bailout u slučaju preranog flare-a ili slično
Ustvari je jako jednostavno i banalno, ja nakon kaj sam prvi put napravil autorotaciju sam cijeli dan na livadi radio samo autorotacije - i to s 450 dok je ekipa tvrdila da 450 ne može autorotirat. Full je zabavno, ja mogu otić na livadu i cijeli dan samo gore-dole :D
E da, i uvijek autorotirati U vjetar, nikako uz vjetar
MAK Zapad

Odg: AUTOROTACIJE

Reply #5
da , ok , skužil sam da je sve u nekom osječaju koji dolazi sam , ali u međuvremenu sam zapeo sa starim problemom ...

nakon kaj pustom gobca autorotacijom (ako se može tako zvati jer je u pitanju 10tak metara visine) i fino ga pustim , javi se problemčić sa ar7200bx om jer se swash nepredvidivo nagne napred ili desno kaj je primjetivo dok krenem opet spulat jer se lagano prevrne  :'( :'( :'( ....

tako sam danas polomil servo rukicu  :'( :'( :'( :'( :'( , a nemam zamjenuuuuu
dx9-xd8-gobac630

Odg: AUTOROTACIJE

Reply #6
Ja nisam s tim imal problema na BeastX-u. To je vjerojatno zbog tvrdih dampera. Zato je za Gobca dobar CGY750 ili V-Bar jer možeš imat gainove dodijeljene na flight conditione npr.
MAK Zapad

 

Odg: AUTOROTACIJE

Reply #7
misliš da mu je gain na ciklici pre velik  u slučaju dok se desi kontakt sa tlom ....

ali stvar je u tome da se on meni prekrene tek dok ga ponovno zaspulam ....
dx9-xd8-gobac630