Skip to main content

Topic: Flybar vs. flybarless stabilizacija (Read 1649 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Flybar vs. flybarless stabilizacija

Dakle tko zna više o tome
Postoje stabilizacije za helikoptere sa flybar sistemom i za one koji nemaju flybar (flybarless), pa tko mi može objasniti u čemu je razlika u tim sistemima (mislim na elektroničku stabilizaciju, ono acc i gyro)?
Te da'l se flybarless stabilizacija može koristiti na helikopteru sa flybarom recimo ova
 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24522__ZYX_S_3_Axis_Flybarless_System_w_USB_Program_Adapter.html

pozzzz
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Flybar vs. flybarless stabilizacija

Reply #1
Pozdrav. Razlika je kao prvo i najosnovnije da FBL naravno, nema flybar. To znači puuuno manje dijelova u glavi, jednostavnije je za sagradit, jeftinije popravit, dosta stabilnije  i ljepše izgleda. Flybarless se može poštelati da leti kako god hoćete. Možete napravit da 450tka ima osječaj kao 700tka s današnjim kontrolerima. Flybar je dosta nestabilniji, hrpa malih dijelova, linkova i tih stvari te puno teži za poštelat. FBL je elek. stabilizacija dok je flybar mehanička. kod flybara se samo stabilizira rep dok s flybarless sve kontrolne "površine" aileroni, elevator i rep. Mislim da se može koristit jer je FBL kontroler zapravo žiroskop koji je na svim kontrolnim "površinama". Ako biste htjeli koristit kontroler na flybar helikopteru, helicommand je mislim jedino što gore može ići. Nisam previše siguran, netko me bude ispravio ili potvrdio ovo što sam rekao.

-Jura
Spektrum Dx7s
Align T-Rex 550 DFC BeastX


 

Odg: Flybar vs. flybarless stabilizacija

Reply #3
Pitanje je ak sam dobro shvatio u vezi elektronicke stabilizacije na helicu sa flybarom i elektronicke stabilizacija na helicu bez flybara.
Helic bez flybara nije stabilan mehanicki sustav, i ne moze letiti (ok, moze, al nije bas jednostavno za pilota) bez elektronicke stabilizacije, za takav helic kazemo da je FBL, a FBL system je kutijica u koju su ustekani servaci i prijemnik (ako ga ima). Stanica ne radi nikakvo miksanje, kanali su skroz odvojeni kao kod aviona ili helica sa mehanickim miksanjem (raptor 50/30). Tu spada tarot zyx sa linka.
Helic sa flybarom ima neku mehanicku stabilnost (za bolje objasnjenje vidi bell-hiller sistem) ali jos uvijek nije bas jednostavan za letit. Tu se moze koristiti elektronicka stabilizacija tipa HeliComand ili Flymentor koji rade na helicima sa flybarom. Izbjegava se koristenje elektronicke stabilizacije na helicima sa flybarom zbog moguce interakcije elektronicke i mehanicke stabilizacije sto moze dovesti ili do oscilacija ili do neupravljivosti.
Elektronicka stabilizacija radi pomocu senzora kutne brzine (ziroskopi) i senzora ubrzanja (akcelerometri) koji se nalaze u upravljackoj petlji obicno PID algoritma sa nekim elementima predikcijskog upravljanja, te slozenog algoritma medjusobnog djelovanja komandi. Pa se tu jos moze ubacit infra crveni senzor horizonta, barometarski senzor visine, GPS, senzor vektora gravitacije, kamera ...
Ovi sustavi stabilizacije sa aviona se ne bi trebali koristiti na helicima jer im ti algoritmi nisu za to predvidjeni, a kvaliteta senzora je manja sto se vidi i po cijeni.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG