Skip to main content

Topic: OrangeRX 3 Axis Flight Stabilizer - jel netko probao ? Iskustva ? (Read 2329 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

OrangeRX 3 Axis Flight Stabilizer - jel netko probao ? Iskustva ?

Bok svima..
gledam si ovu spravicu:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25448__RX3S_OrangeRX_3_Axis_Flight_Stabilizer.html

možda ju piknem... ali nemam s tim nikakvog iskustva na modelima sa fiksnim krilom..
Cijenio bih par pametnih rečenica na ovu temu nekoga tko ima s tim iskustva..

Ono što sam si ja zamislio jest 'umiriti' model, pogotovo pri slijetanju, vjetrovitom vremenu i sl..
Što mogu očekivat od ovakvog jeftinijeg stabilizatora - kako ga najbolje upotrijebiti i što mogu a što ne mogu
postići s tim ? Kakav je efekt na delti (zagić..) a kakav na klasičnom avionu ili na 3d deproncu ? Di ga stavit .. itd.. itd..

Hvala unaprijed...

LP


Odg: OrangeRX 3 Axis Flight Stabilizer - jel netko probao ? Iskustva ?

Reply #2
Mogu ti reči da sam ga vidio na dijelu u easy staru i odrađuje dobar posao kod stabilizacije modela,a možeš ga smijestiti na sredinu trupa pomoču čičak trake. :)
DJI P3A
DJI MAVIC MINI

Odg: OrangeRX 3 Axis Flight Stabilizer - jel netko probao ? Iskustva ?

Reply #3
Stavih ga ja na J3 Cub .. fino pomaže kad je vjetar nestašan, na udare, vjetra kao da i nema ..

Bitno ga je orijentirat u smjeru gibanja letala, nije strogo nužno da bude u sredini ..

Odg: OrangeRX 3 Axis Flight Stabilizer - jel netko probao ? Iskustva ?

Reply #4
Stavih ga ja na J3 Cub .. fino pomaže kad je vjetar nestašan, na udare, vjetra kao da i nema ..

Bitno ga je orijentirat u smjeru gibanja letala, nije strogo nužno da bude u sredini ..

J3 Cub je sam po sebi stabilan..
smještaj je bitan kad stabilizacija radi po 3 osi !!
mislim da bi device stavio u sam CG

Odg: OrangeRX 3 Axis Flight Stabilizer - jel netko probao ? Iskustva ?

Reply #5
Imam dva komada na lageru ako nekome treba (orange) .lp
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: OrangeRX 3 Axis Flight Stabilizer - jel netko probao ? Iskustva ?

Reply #6
Ja imam loše iskustvo sa ovim uređajem, nabavio sam noviju verziju i nisam zadovoljan. Imam stanicu Futaba FP8, kada sam ugradio Rx stabilizer svi servoi koji su uključeni preko stabilizatora zuje i podrhtavaju.Kada ostavim servoe samo preko stabilizatora, bez prijemnika, isto se dešava. Inače stabilizator radi i reaguje na promanu položaja modela, ali sa tim podrhtavanjem i zujanjem od letenja nema ništa. Zamolio bih cenjene kolege koje su ugradile uređaj da napišu koju stanicu koriste i kakva iskustva imaju. Možda je ovaj primerak neispravan, čudno se ponaša.
Pozdrav,

 

Odg: OrangeRX 3 Axis Flight Stabilizer - jel netko probao ? Iskustva ?

Reply #7
Ja imam v2 tog stabilizatora. Probao sam ga sa Turnigy 9X v2 (er9x firmware, r790) i njegovim standardnim 8ch prijemnikom i također mi serva podrhtavaju.
U "discussion" sekciji na HobbyKing stranici za taj proizvod ima dosta sličnih komentara tako da je to izgleda čest problem i nije posljedica pokvarenog stabilizatora .

Za stabilizator postoji alternativni firmware. Više info http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1794672 i https://github.com/noobee/FlightStab

Na netu ima i hrpa diskusija o ovome, evo jedne poprlično dugačke: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1702672.

Zadnje što sam na jednom od foruma pročitao, nažalost nemam pojma na kojem forumu, a kamoli u kojem threadu, jeste da je problem najvjerojatnije vezan uz procesiranje ulaznog signala, tj. signala  sa prijemnika. Zapravo, neki pretpostavljaju da je riječ navodno o nekompatibilnosti načina na koji se generira izlazni signal na nekim prijemnicima (i/ili miksa na TXu) sa načinom na koji se on procesira na stabilizatoru.
Neki nagađaju da je možda problem na relaciji izlazni signal stabilizatora i servo. Ja sam probao stabilizator sa četiri modela serva, jednim digitalnim i tri analogna,  različitih veličina no nisam primjetio poboljšanje niti pogoršanje.


Isto tako našao sam da je netko natuknuo da je u ovakvim slučajevima ipak moguće složiti stabilizator da radi sa jednim ili dva ulazna kanala.
Malo prije sam za probu pokušao složiti jednu svoju deltu koja ima samo throttle i dva serva za elevone, nema ruddera, pa time spada u ovu kategoriju gdje su potrebna samo dva ulazna kanala za stabilizaciju.
Uspio sam dobiti da to sve skupa nekako radi, ali bez mogućnosti aktivacije/deaktivacije stabilizacije putem "AUX" kanala stabilizatora.
Setup je na kraju ispao:
- na stabilizatoru: "DELTA" dip switch na "ON", svi ostali na "OFF", desni servo na "AIL-L", lijevi servo na "ELEV", RX kanal 8 na "AIL", RX kanal 2 na "ELE"
- na TXu: kanal 8 je 100% aileron invertiran, kanal 2 100% elevator invertiran, nema delta/elevon miksa, kanal 3 je throttle.


Tu ispod sam stavio i korake kako sam došao do te kombinacije i još par detalja, pa ako misliš da imaš potrebe, volje i strpljenja za čitanje tog "traktata", svaka čast :)

0. Inicijalni setup aviona bez stabilizatora sa kojim sam već letio je: RX kanali 1 i 2 na elevon servoe, kanal 3 na throttle, a u TXu je složen delta mix (elevon). Servoi su HK15178.
1. Odspajam servoe sa RXa i spajam desni servo na "AIL-L" i lijevi servo na "ELEV" konektore na stabilizatoru.
2. Prebacujem "DELTA" dip switch na "ON".
3. Dovodim napajnje iz vanjskog BECa (dakle za sada bez ikakavog ulaznog signala) na "AIL" konektor stabilizatora.
4. Podesim "PITCH" i "ROLL" gain potenciometre na oko 90% da bih dobio ekstremne reakcije od kontrolnih površina kako bih lakše vidio da li pravilno reagiraju na promjenu pitcha i rolla. "YAW" gain mi nije bitan jer avion nema ruddera. Ovdje mi sve izgleda u redu, dakle stabilizator pravilno kompenzira neželjne otklone aviona, nema podrhtavanja serva (jitter) iako mogu primjetiti da servoi nešto traljavije rade u odnosu na onda kad su direktno priključeni na RX. Pod traljavije mislim na to da mi se čini da imaju dulje vrijeme odaziva ali i manju brzinu rada (čak i zvuk dok rade je nešto drugačiji). Pretpostavljam da je veće vrijeme odaziva jednostavno posljedica tromosti senzora i vremena potrebnog mikrokontroleru stabilizatora da napravi potrebne izračune i generira output.
5. Mičem napanjanje sa vanjskog BECa.
6. Spajam RX kanal 1 na "AIL" konektor. Nema servo jittera, servoi reagiraju na TX input.
7. Spajam RX kanal 2 na "ELE" konektor. Odmah se javlja servo jitter, servoi reagiraju na TX input (naravno, uz jitter).
8. Skidam "AIL" kabel sa RX kanala 1, te ga selim redom na RX kanale 4, 5 i 6. Ponašanje je isto, i dalje servo jitter.
9. Selim "AIL" kabel na RX kanal 7. Servo jitter se značajno smanjuje na jednom servu (ali još uvijek je prisutan), na drugom servu i dalje jitter kao i prije.
10. Selim "AIL" kabel na RX kanal 8. E tu već stvari puno bolje izgledaju, servo jittera ili nema uopće ili je toliko slab da se ne primjeti.
11. Preprogramiram TX tako da mičem delta mix, na kanal 2 stavljam 100% elevator, a na kanal 8 100% aileron. Dodajem još inverziju na kanale 2 i 8 i voila, izgleda da sve radi kako spada, iako servoi i dalje traljavo rade.
12. Kako bih si potvrdio da servoi stvarno traljavo rade, otkapčam jedan servo sa stabilizatora i spajam ga direktno na RX kako bih usporedbom vidio postoji li razlika u brzini i kašnjenju. O da, razlika se vidi i čuje bez problema. Nisam mjerio kolika je točno razlika, no budući da se i golim okom može uočiti, neću se ni gnjaviti sa mjerenjem.
13. Posljednje što mi ostaje je kontrola aktivacije/deaktivacije stabilizacije putem "AUX" kanala stabilizatora. Prebacujem "AUX CTRL/GYO" dip switch na ON. Nažalost, na koji god preostali slobodan RX kanal spojio "AUX" konektor stabilizatora, rezultat je uvijek servo jitter :(. Pokušao sam i složiti kanal 4 RXa da mi služi za aktivaciju/deaktivaciju stabilizacije i to stvarno radi, no uvijek uz servo jitter.

Konačni rezultat je da sad imam avion sa stabilizacijom koju ne mogu daljinski isključiti. Sad još samo ostaje otići na livadu i isprobati koliko dobro/loše to zapravo radi.
Ako avion i stablizator prežive let,  kad uspijem uhvatiti dovoljno vremena stavit ću drugi firmware na stabilizator i nadati se da će raditi, bolje.