Skip to main content

Topic: Izrada Quadcoptera - Pomoć oko dizajna (Read 2243 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Izrada Quadcoptera - Pomoć oko dizajna

Pozdrav svima.
Evo ja se nakon trikoptera odlučio povećati flotu za jedan quad.

Napravio sam nacrt u Sketchupu. Ruke bi bile od jele 13 x 13 mm, a tijelo od Vitroplasta 1,5 mm.

Motori 850 Kv RCtimer.
Regleri F30A iz HK flashani sa Simonk.
Kontroler KK 2.1.5 flashana sa KK 2.1 ++ RC911

Molio bih ako imate kakve savjete glede izrade quada dok još nisam počeo  sa rezanjem :)

Odg: Izrada Quadcoptera - Pomoć

Reply #1
Ja sam pak pročitao na nekoliko mjesta da je drvo bolje jer upija vibracije ??  ???

evo nekoliko citata:
"From a vibration dampening perspective, aluminium is one of the worst materials you can use.

Just take an aluminium tube and hit it, the thing will sing like a bell. Can't make a carbon fibre tube do that. Wood is even better than carbon fibre in terms of damping.

The main problem people have with composites breaking is that they use cheap material. A 0.50$ tube off hobbyking is going to have different mechanical properties than a 50$ tube from a real source.



My honest 2c is that wood is a better material than aluminium and comparable to carbon fiber in some circumstances.
Check this tricopter out: http://rcexplorer.se/FPVvideos/FPVvideos.html
Very few builds achieve that kind of stability.
"
__________-


"I have to agree completely with this post, I have been down the carbon,aluminum tube, (round and square) route and both are way heavier when you start adding mounting hardware and plates. They also transmit way more vibes. I have now retired those frames and fly wood only. I rip down clear cedar, light, very strong, and inexpensive. Oh...it smells pretty good when you cut it too 

here is one of my three wood quads..."

Odg: Izrada Quadcoptera - Pomoć

Reply #2
Napravio sam neke testove sa drvetom.

Dobro upija vibracije visokih frekvencija, no problem nastaje kada se koristi veći prop 11x4.7 na duljinu ruke preko 30 cm krenu ogromne vibracije. Kao da uđe u neku rezonancu. U jednom se trenutku skoro i motor otrgnuo.

Aluminij s druge strane odoljeva izvijanjima i niskim frekvencijama, ali puno jače prenosi vibracije viših frekvencija koje utječu na žiroskope KK2.

Moram probati sa drvom ali većeg promjera (14-15 mm) i manje duljine (max. 30 cm). Drvo mi se više sviđa jer je jednostavnije i jeftinije za zamijeniti, a i prije će puknuti od aluminija, što može spasiti okvir.

Odg: Izrada Quadcoptera - Pomoć

Reply #3
kad si zapeo za drvo onda radi drvo, nek je malo raznolikosti

Dobro upija vibracije visokih frekvencija, no problem nastaje kada se koristi veći prop 11x4.7 na duljinu ruke preko 30 cm krenu ogromne vibracije. Kao da uđe u neku rezonancu. U jednom se trenutku skoro i motor otrgnuo.
zavisi koje drvo, testiraj ako imaš hrast (veča težina pa možda nije pogodan), ili mahagonij koji bi trebao za ovu primjenu bit dosta bolji, mala mu je fleksibilnost i jaka struktura,

moraš neke adaptre sredit za to, slično onome što koriste na karbon, da motori drže večom površinom za drvo, a ne da ih samo zaviješ kroz drvo ili sl...

Odg: Izrada Quadcoptera - Pomoć

Reply #4
moj prvi trikopter je bio skroz drveni ... i letil je ko zmaj , samo kaj nije rigal vatru ....

ruke su bile šuplje lipove pravokutne letvice dimenzije 25-25 mm s tim da su bile suplje ,a debljina mesa je bila 6mm ,
drugim rjecima uzmes 25-30letvicu , otpilis 25-6 mm kao poklopac , a na drugi dio , onaj 25 na 25 odrezes kanala ...

kad ovu natrag zaljepis dobit ces pravokutnu suplju letvicu ... mozes staviti zice iznutra , lagana je i nema nikakvih vibracija je je velikog presjeka statickog momenta tromosti ........
dx9-xd8-gobac630

Odg: Izrada Quadcoptera - Pomoć

Reply #5
moj prvi trikopter je bio skroz drveni ... i letil je ko zmaj , samo kaj nije rigal vatru ....

ruke su bile šuplje lipove pravokutne letvice dimenzije 25-25 mm s tim da su bile suplje ,a debljina mesa je bila 6mm ,
drugim rjecima uzmes 25-30letvicu , otpilis 25-6 mm kao poklopac , a na drugi dio , onaj 25 na 25 odrezes kanala ...

kad ovu natrag zaljepis dobit ces pravokutnu suplju letvicu ... mozes staviti zice iznutra , lagana je i nema nikakvih vibracija je je velikog presjeka statickog momenta tromosti ........

Dobra ideja, no nemam s čim to rezati tak da ću morati nekaj drugo iskemijati. Možda zalijepiti ojačanja bočno ili nekaj.

 

Odg: Izrada Quadcoptera - Pomoć

Reply #6
kad si zapeo za drvo onda radi drvo, nek je malo raznolikosti
moraš neke adaptre sredit za to, slično onome što koriste na karbon, da motori drže večom površinom za drvo, a ne da ih samo zaviješ kroz drvo ili sl...

To nisam probao :) Ak funkcionira to će biti najbolja solucija. Imam neke karbonske držače 1,5 mm (možda nisu dosta debeli) bum testirao s tim, ali sam riješio problem na 2. način. Propeleri 10x4.7 umjesto 11 i 4s baterija.
LEti ko raketa (tricopter), a manji propovi ne rade tolike vibracije.
11x4.7 je interesantno sa 3s i fpv pa ću sigurno isprobati kako to ide sa nosačima motora !

Probao i to i još gore. Test je bio sa DT-750 motorima.

Sve u svemu idem na manje propove i veći KV motora ili manji kv motora i 4S batka !