Skip to main content

Topic: RC305 5,8GHz RX - modifikacija stabilizatora (Read 3543 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RC305 5,8GHz RX - modifikacija stabilizatora

Evo o čemu se točno radi.Već duže vrijeme pratim rad  spomenutog prijemnika i zabrinjava me što se dosta grije tj. brzo postigne temperaturu.
EDIT:
Tek sam sad vidio da je to registrirani "problem":-[
E sad kako je unutra serijski stabilizator i još k tome nema praktički nikakvo hlađenje osim preko kučišta (uzmimo u obzir da se između tranzistora i kučišta nalazi zrak) odlučio sam se to malo poboljšat prije nego stab otkaže poslušnost.Uglavnom neka netko proba stavit prst na SAMI regulator nakon 10 minuta rada  ;)

Za tu svrhu mi je odlično poslužio silikonski "tinjac" skinut s neke "nove" ploče od LCD TV-a.Izolator je dosta debel i gnjecav te se u neku ruku malo da i oblikovat ili bolje rečeno razvaljat.Znači izolator sam "raskeljio" po donjoj strani pločice (ispod stabilizaltora) te brzo nagurao pločicu u kučište.Ostalo se samo podesilo nakon nekog vremena.


Već kada sam se bacio u posao odmah sam iskoristio i hladnjak iz LCD-a kako bi cijeli posao imao smisla.ZAkeljio sam ga običnim epoxyem.Nema smisla trošit novce na ArticSilver.

Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: RC305 5,8GHz RX - modifikacija stabilizatora

Reply #1
Da ne editiram malo podataka ali s teoretske strane.NISAM MJERIO.
Po datasheetu ili manualu:
Prijemnik sisa 120mA
78M05 - termički otpor kučišta prema ambijentu - 125Celzijanera/W
Ulazni napon nek je 12V (kad je sve uključeno).
Znači 12V-5V=7V*0.12A=0,84W disipacije na stabilizatoru.
Znači ispada 0,84W * 125C/W = 105celzijanera!!!!!!!!! + ambijetalna temperatura.Ajd nek je ovih 125C/W smanjeno na 100 pošto je stabilizator zalemljen za PCB.

Drugo rješenje je jednostavno maknut lilnearni stabilizator i spojit RX preko niskošumnog BEC ili nekog drugog DC/DC konvertera s Ebay npr.Ujedno time "štedite" i struju jer se DC/DC konverter ponaša kao transformator (u nekim granicama naravno).
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: RC305 5,8GHz RX - modifikacija stabilizatora

Reply #2
ja imam takav samo crni, koji je još topliji od srebrnog,
po ljetu i suncu letio na 3S batki bez problema, je topli, ali što te to brine, pa taj čip radi do cca250C na mahove, a do 125C pod normalno, daleko si ti od toga.
koje probleme si primjetio u radu kada se zagrije prije moda?

ovo što veliš za 'uštedu' struje i manje grijanje s BEC-om stoji,
ali probaj pa vidi kakav je prijem, zbog ripple-a switchera bi se moglo dogodit da bude lošiji, 
FPV oprema voli stabilan napon,
nije za smetnut s uma i RF noise koji ti BECevi imaju, a bio bi na 2cm od prijemnika

probaj pa javi jel domet isti. bilo bi korisno znati rezultat

Odg: RC305 5,8GHz RX - modifikacija stabilizatora

Reply #3
ja imam takav samo crni, koji je još topliji od srebrnog

to samo znači da se bolje rješava topline jer je crni, tj. bolje ju predaje okolini (i bolje prima toplinu Sunca ako je na otvorenom) :)

Odg: RC305 5,8GHz RX - modifikacija stabilizatora

Reply #4
ja imam takav samo crni, koji je još topliji od srebrnog,
po ljetu i suncu letio na 3S batki bez problema, je topli, ali što te to brine, pa taj čip radi do cca250C na mahove, a do 125C pod normalno, daleko si ti od toga.
koje probleme si primjetio u radu kada se zagrije prije moda?

ovo što veliš za 'uštedu' struje i manje grijanje s BEC-om stoji,
ali probaj pa vidi kakav je prijem, zbog ripple-a switchera bi se moglo dogodit da bude lošiji, 
FPV oprema voli stabilan napon,
nije za smetnut s uma i RF noise koji ti BECevi imaju, a bio bi na 2cm od prijemnika

probaj pa javi jel domet isti. bilo bi korisno znati rezultat
Poprilično sam siguran da ni jedna poluvodička komponenta ne radi na 250.Prije na 150C, a ako sam dobro vidio max temperatura radna je 125C.
A DC DC nisam ni koristio baš zbog mogućnosti da ripple napravi neku interferenciju.Ako stignem danas ću rastavit RX i probat izmjerit temperaturu samog stabilizatora na PCB-u pa da teoriju provedem u praksu.Da ne filozofiram.

pozz
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: RC305 5,8GHz RX - modifikacija stabilizatora

Reply #5
2 Kreso: Koje probleme imas u radu dok je bio stock?
Ja nisam nikakve, ni po ljeti.

2 zed: kaj briješ, na vjezbama iz fizike su mjerenja pokazala drugacije. Da crna manje zraci okolo a vise upija.
(Crna i bijela kugla s toplomjerom u sredini, unutar sobe bez sunca je razlika prisutna. Kamoli vani...)
Tu u ovom primjeru na RXu su razlike.minorne, to sam naveo samo kao primjer da crni radi ok i po suncu. Pa me zanimalo sto nije ok s ovim.
Nego, kak ide speedy onaj. Kad cemo lansirat s multija?

Odg: RC305 5,8GHz RX - modifikacija stabilizatora

Reply #6
haha :)

prvo ide 3S test i ostalo, nakon toga te zovem! pripremi sve kamere koje imaš :P

Odg: RC305 5,8GHz RX - modifikacija stabilizatora

Reply #7
2 Tom
Nemam nikakve ali kao što sam napisao u prvo postu - bolje spriječit nego liječit.Kao i sve, radi super (bar mislim) dok ne rikne zato jer je komponenta bila na povišenoj temperaturi.Kao što piše negdje na RCGroupsu hlađenje nije adekvatno rješeno što sam i sam primjetio prilikom korištenja.Meni nije normalno da se prijemnik (ne odašiljač) grije u tolikoj mjeri.

Osim toga stabilizator zagrijava dobrano i sam modul prijemnika radi čega su moguće "lagane" devijacije od zadane frekve, a samim time i kvaliteta prijema.(bez obzira što je PLL).
Ovo nije service bulletin niti opoziv za sve vlasnike RC305.Tko želi neka si slobodno napravi nazovimo upgrade.
E već kad sam ga OPET rastavio stavio sam i silikonsku gumu između RX modula i kučišta.
A kakve je boje hladnjak u ovom slučaju nije toliko bitno - kao što si spomenuo.Ionako ju sunce zaprži.

U međuvremenu sam napravio mali test sa otvorenim prijemnikom cca 20min.
Početna temperatura oko 25C
Ulazni napon 11.8V
2 min-58C
4 min-63C
12 min-67C
20 min-72C
Mjereno na hladnjaku ne na kučištu stabilizatora.Znači definitivno nemožeš držat prst na njemu.
Mjereno sa DMM-om i temp sondom (termo element).


Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: RC305 5,8GHz RX - modifikacija stabilizatora

Reply #8
Ja imam takav set, nisam primjetio da se toliko grije, ni prijemnik ni predajnik,  mozda bi bila bolja solucija ugraditi mali ventirlator kao sto ima na 500mw predajnicima, i napraviti koju rupu na kucistu prijemnika da ima protok zraka,  moram i ja svoj bas testirati!  a imam i taj Bec 12v na 12v isprobam i sa tim!

Odg: RC305 5,8GHz RX - modifikacija stabilizatora

Reply #9
Kolko se sjecam da se ni moj boscam nije nesto bas grijao pretjerano, pogotovo ne prijemnik.

 

Odg: RC305 5,8GHz RX - modifikacija stabilizatora

Reply #10
OK, izgleda da je onda moj u šlusu negdje tamo iza. 8) 8)
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250