Skip to main content

Topic: Nova JR 28x (Read 3112 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nova JR 28x

Šta reći, koju porutu poslati ?

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Nova JR 28x

Reply #1
Osobno, od njihovih novih txa XG14E mi je "prihvatljiviji".

[attach=1]

Ali da, uskoro će Armovi, Cortexi, Droid itd. preuzeti tehnologiju TXa.

Baš me zanima kako će (ili već jesu - ne piše) rješiti novu regulativu (1.1.2015)
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Nova JR 28x

Reply #2
O kojoj regulativi zboriš?
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Nova JR 28x

Reply #3
Radi se o normi EN300 328 V1.8.1    :D :D :D

Ukratko norma pokušava "regulirati" fer i pošteno korištenje spektra.

Pokušava to učiniti LBT - Listen Before Talk (pazi čuda nije LGBT  ;) ) načinom.

Dakle prije nego što se počne odašiljati na željenom kanalu (frekvenciji) potrebno je "slušati" ima li već postoječeg "prometa" na toj frekvenciji. I to naravno treba napraviti prije svakog odašiljanja.

Kako mi koristimo FHSS (Frequency Hoping Spread Spectrum) tj. naši TX mjenjaju kanale (frekvenciju) svako malo - ispada da je zahtjev vrlo kompliciran.

Norma sama po sebi je vrlo logična i plemenita - ajmo urediti da svi imaju (u datom trenutku) slobodnu frekvenciju - ali implementacija nema neke logike dok se svi (ili bar velika večina) ne počne toga pridržavati.

Osim toga implementacija je skupa jer zahtijeva promjenu svih protokola.

Iz tog razloga osmišljeno je prijelazno rješenje koje koristi MU (Medium Usage) iliti "prosječno korištenje". I kaže ako je prosječno korištenje 10% onda je to OK po normi.

Sad moram malo u teoriju - sorry

Svi 2,4Ghz odašiljači ne šalju stalno nego pošalju set (impuls) podataka pa onda malo šute - pa opet tako. To se zove DC (Duty Cycle)

DC = Vrijeme odašiljanja : (Vrijeme odašiljanja + vrijeme pauze)

DC = 2ms : (2ms + 8 ms) =0,2

Za izračun MU (medium usage) koristi se DC, trenutna snaga odašiljanja u mW te maksimalna snaga odašiljanja u mW (100mW po zakonu)

MU = Korišteni mW x DC : Max mW

Ako TX radi sa maks snagom to je:

MU = 100 mW x 0,2 : 100 mW = 0,2 = 20%

Da bi postigli 10% korištenja dozvoljeno je mijenjati bilo koju od navedenih variabli.

Ali za promjenu DC - potrebno je mijenjati protokol - skupo.

Promjena deklarirane maks snage? - to je lako - ali tko će kupiti naš radio ako je "najslabiji"?

I što će se mijenjati? Pa naravno korištena snaga odašiljanja - pa još tome dodamo neki zvučni marketinški slogan - Variable Power ili sl.

Jer da bi postigli traženi MU od 10% moramo raditi sa 50mW.

MU = 50mW x 0,2 : 100mW = 0,1 = 10%  i  sve čisto i legalno.




if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Nova JR 28x

Reply #4
Interesantno. OK, kužim se dosta u tehniku i teoriju.
Ne znam jedino (nisam baš proučavao) kako radi DMSS protokol od JRa.

Znam da stari DSM2 prvo oslušne koje su najslobodnije frekvencije u spektru i od njih uzme 2 komada, te onda nastavlja raditi po njima, bez obzira što se u međuvremenu nešto na tim kanalima novo pojavi i može dovesti do zagušenja i preklapanja.

Noviji DSMX je uznapredovao, on stalno mijenja kanale u spektru i to istim principom, slušajući koji su najslobodniji u datom trenutku, naravno isto koristi 2 kanala i radi hopping naizmjenično , dakle prvo jedan promijeni ili ostane na istom, pa zatim drugi...e sad detalje u kojem vremenskom razmaku ( u milisekundama ) to radi isto nisam proučavao.

No, nikako mi se ta regulativa ne sviđa, ako tako nastavi....morati će se definirati neka nova frekvencija samo za RC opremu, jer danas na 2.4 GHz još jedino ne rade vešmašine....nada ni u to nisam 100% siguran  :D
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Nova JR 28x

Reply #5
DSMX je FHSS nije hoping izmedju dvije frkve nego svuda po spektru.
DMSS je isto FHSS.
FrSky je FHSS.
M-Link je FHSS.
Fasst je naravno isto FHSS.
HOTT je FHSS.
Sve je to na kraju zavrsilo kao FHSS iako su neki poceli sa dvije frkve: DSM2 (poznata je uzrecica iz tog doba "to hop or not to hop"), Assan, XTreme, ...
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Nova JR 28x

Reply #6
DMSS je dosta napredan FHSS, osim skakanja ima i siri band po skoku.

http://www.jrpropo.co.jp/english/propo/dmss/whats_dmss.html

Traditional 2.4GHz FH-SS systems frequency hop over a narrow band.
With RF (radio frequency) noise or competing signals, there is often loss of data during the transmission process.
JR’s all new DMSS 2.4GHz system uses broad band frequency hopping with spread spectrum.
When there is competing RF noise or signals, the transmission signals still arrive intact at the receiver, providing constant, precise, control.
DMSS is the one of the most reliable 2.4GHz systems available, and is the ultimate in Frequency Hopping Spread Spectrum systems.

Ja sam s mojom JR XG11 jako zadovoljan, ergonomija i kvaliteta izrade je vrhunska.
Softwer intuitivan i dovoljno mocan.

Taranis i 9XR su trenutno best buy, no oni koji koriste high end stanice znaju zasto su platili dodatno.

Odg: Nova JR 28x

Reply #7
To sto pise JR je samo reklama.
High end sustavi su Weatronic i M-Link.
Jer imaju true diversity (dva prijemnika a ne dve antene) i skacu nasiroko, a prijemnici su im izvedeni vrlo kvalitetno, a cijena je prevelika (kao sto high-end sistemi i trebaju imati).
Ali u svakom slucaju mi nije drago sto je JR otisao svojim putem jer umjesto nekakve standardizacije, sto dalje to je vise divergencije. Vjerojatno im se nije davalo novac za spektrum patente, a i spektrum bas nije na glasu jos od prije zbog DSMa.

Probao sam M-Link, bio odusevljen (EvoPro7 i mc3030) i jos uvijek ga koristim.
Na kratko sam imao DX-8, bilo je problema tu i tamo sa bindanjem, nista ozbiljno, ali u zraku je bilo ok.
Sad sam za helice na Fasst-u (jer MPX ne zeli napraviti prijemnik za helice i FBL) i sve radi korektno ali kompliciranije nego na MPX-u i DX8.
Prva stanica koju sam imao je bila Graupner/JR MC16 i bila je pristupacne cijene, dobrih mogucnosti, Lose izrade (Graupner) i dobre pouzdanosti. Sad im stanice izgledaju dobro, kvaliteta izrade je navodno medju boljima, nije preskupa, a mogucnosti su tu negdje kao i ostali, osim rezolucije koja je cini mi se bolja nego kod drugih (4096).

Tako da sam probao sve i nekako nemam bas izrazenog favorita ...
Sve to sad radi dovoljno dobro.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Nova JR 28x

Reply #8
Xg11 podrzava FBL ( nije da ja to koristim)
http://www.jrpropo.co.jp/english/propo/dmss/xg11.html
3 Axis Gyro mode allows user friendly setting of Flybarless helicopters.
XG11 isto Ima 4096 rezoluciju
NEW JR's 2.4Ghz Dual Modulation Spectrum System (DMSS) for Helicopters and Airplanes of Any Size. 4096 high resolution with 2 ways transmittion!

Ne bi se nista bunio za novi weatronic, izgleda odlicno a ne sumljam u kvalitetu.
Najveci mi je bio problem sto za vecinu modela trebam sto jeftiniji prijemnik pa su mnogi ispali iz igre zbog toga.
Jeti mi se jako svidio ali nisam bio siguran da ce mi odgovarati pult a jos nije izasla za palceve, te nije bilo zamjenskih prijemnika,
naravno gledao sam ih jos dosta i na kraju gotovo sigurno ne bi pogrijesio ni s jednom od jacih.


Odg: Nova JR 28x

Reply #9
''Najveci mi je bio problem sto za vecinu modela trebam sto jeftiniji prijemnik pa su mnogi ispali iz igre zbog toga.
Jeti mi se jako svidio ali nisam bio siguran da ce mi odgovarati pult a jos nije izasla za palceve, te nije bilo zamjenskih prijemnika,
naravno gledao sam ih jos dosta i na kraju gotovo sigurno ne bi pogrijesio ni s jednom od jacih.'' , citirao Marka.

Tako je Marko ,to i mene muči ....pogotovo pult za palčeve... :(  LP
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Nova JR 28x

Reply #10
Sad bu to krenulo.

Normalan RC Radio + game konzola kad ti je dosadno.

Zapravo radio nije normalan, full fpv, dual module, gps integracija sa google maps itd itd

[attachimg=1]


Navodno (trač, trač) ovo ima veze sa nadolazećim Horusom.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Nova JR 28x

Reply #11
TXi sve više koriste i USB kao moguću konekciju, s tim se naravno otvara neslučena šuma dodataka  ;D

[attachimg=1]

[attachimg=2]

[attachimg=3]


Ovaj mi je ipak najdraži. Punjač za PC preko vlastitog USBa.  Jedan kraj u USB drugi u power konektor.   :D

Pokupio je značajan uspjeh za prvi travanj.

[attachimg=4]
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

 

Odg: Nova JR 28x

Reply #12
Evo od danas HK ima po najboljoj cijeni zamjenske od 9ch za DMSS,
S RedCon sam se dopisivao ali nikako da imaju distributera,
do sada sam koristio parkflayer 4ch i 6ch a ovo je full range zamjena.

Jedan kanal vise i full range telemetrija, nemam sta prigovoriti,
odmah jedan za probu.