Skip to main content

Topic: Dva nova FrSky predajnika u pripremi (Read 9151 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Dva nova FrSky predajnika u pripremi

Reply #30

Potpuno krivo si me skuzio.


Ne pricam o tome. Prvo naravno da ce postojati vise cjenovnih modela radio stanica. Drugo, nece smartfon ili tablet preuzeti apsolutno NIKAKVU ulogu procesiranja, sve ce to i dalje raditi radio, pricam o programiranju pojedinih funkcija.


Bas ZATO je super te funkcije odvojit barem za one koji zele, jer kvalitetu ekrana i touchscreen interfacea NE MOZES ugurati u danasnje stanice jer ekonomski niti funkcionalno to nije potrebno, samo smeta (kao sto si i naveo), ali zato iskoristi funkcije koje ti uredaji imaju, a vecina ljudi ih posjeduje. Dakle uzmes stanicu i ima vrhunski hardver, i super, ostavi je takvom, nitko ne ocekuje tablet u njoj, ali napisi vrhunsku iOS i Android aplikaciju koju cu ja skinuti na svoj smarfton. APLIKACIJU cu koristiti za manipuliranje OS-om stanice za vrijeme setupa, NE za vrijeme koristenja i upravljanja modelom.


Da li mozes zamisliti sucelje koje je funkcionalno na nacin da sljaka kao u stvarnom zivotu, Recimo na ekranu u aplikaciji ti se pojavi prijemnik bas onakav kakav je u stvarnosti i ti jednostavno prstom odvuces recimo kabel od serva sa recimo porta jedan na port tri, i to je to. Ili na ekranu slika tvoje radiostanice, i sve sto moras napraviti da promjenis mode rada je da manipulacijom prsta odvuces desnu palicu lijevo i obrnuto. Expo ili neka druga krivulja? Pa fino prstom kao u nekoj photo aplikaciji gdje manipuliram po histogramu ili necem slicnom. Ma primjera je bezbroj. A ne ulaziti u neki tekstualni menu tamo traziti nesto kliknuti da ili ne, pa uopce ne znas sto si napravio.

Odg: Dva nova FrSky predajnika u pripremi

Reply #31
Ma shvaćam te i to što govoriš je i pametno i dobro - ali nažalost nije dovoljno.

Prvo priča se vraća na "Average Joe" - dio populacije i letača kojima je muka koristiti mobitel (ili bilo koju haptika/mimika) spravu osim za telefoniranje, sms i možda email. A takvih je u svjetskoj populaciji korisnika RC radia ogromna većina.

Drugo mimika na sadašnjem nivou razvoja jednostavno ne rješava neke stvari - npr. probaj smisliti način kako isprogramirati "knife edge" mix sa mimikom - samo za primjer - a elementarna stvar skoro u svakoj stanici.

Takav SW ti već postoji (za sada je u limitiranoj alfa verziji) - radi se o Companion SW za OpenTX (svi koriste PC verziju) koja se nedavno pojavila za Android. Zapravo će korištenje živnuti kada izađe Horus sa BlueTooth opcijom. Sw je još uvijek u povojima.

Kako se cijela tehnologija (i korisnici) razvija vjerojatno će to doći kako si opisao - ali još smo jako daleko od toga.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Dva nova FrSky predajnika u pripremi

Reply #32
Ne znam za vas, ali ja svoju stanicu programiram preko kompa :P :P :P

Odg: Dva nova FrSky predajnika u pripremi

Reply #33
Pih amater.  :P

Ja svoju programiram prijenosom mentalne energije - na ti kanto beskorisna - na,na,na, tres,šljis.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Dva nova FrSky predajnika u pripremi

Reply #34
Prek kompa, jer komp eto uvijek teglim sa sobom  :-X

Odg: Dva nova FrSky predajnika u pripremi

Reply #35
Kamo je to otišlo..... stanice i programiranje stanice postaje No:1 problem ?
Uvijek sam mislio je najveći problem prdnuti kada imaš proljev, a ono iznenadim se !

A da izmislimo još neki problem, tek toliko da pokažemo da nam je hobby ''sveobuhvatan, kompliciran i jako pametan, jer drugi ne kuže o čemu mi to pričamo"?

Koliko nas stvarno zna dobro letjeti RC model ? Rekao bi 5%,  drugih 5% nema blagog pojma, a nas 90% nekako otaljava da model preživi let  :D !

Koliko ljudi zna izraditi vrlo kvalitetan model bilo koje kategorije ? Opet 5%, drugi ga mogu samo kupiti ako imaju na raspolaganju dovoljno $$$, jer večina modela koji se nude su šarene lizalice za djecu ili (ne)uspjele kopije popularnih i poznatih proizvoda cijenjenih firmi.
HK iskopira EasyStar i onda moraš kod ugradnje elektronike vaditi van one metalne podloške iz njuške jer je jasno da su zeznuli težište.

Koliko nas zna nategnuti pošteno foliju preko rebarca ili navuči staklo sa epoxy smolom na stiropor bez da utroši gomilu materijala i napravi ciglu? Rekao bi nekoliko desetaka % modelarske populacije.

I sada je najveći problem programiranje stanice ove-one koja je bolja od druge konkurentske je može napraviti to i to bolje i jednostavnije ?

Ma dajte ljudi, nije ovo IT nego FlyFreak zajednica: helkači, rotori, jedrilice, 3D,a ima i brodića autića....neko je jednom spomenuo i blimpove, balone..

Damir


Odg: Dva nova FrSky predajnika u pripremi

Reply #36
FrSky je (za sada) dobar samo zbog jedne stvari - izvrsnog softwarea - koji i nije njihovo djelo. Bez tog SW Taranis je lošije prosječan radio.




Bas da je taranis losije prosjecan radio, tu ste se malo zajebali.

Taranisa sam raskopao do zadnjeg sarafica i mogu reci da moze posramiti vecinu pet puta skupljih stanica.

A sad dali Yeti vrijedi te novce zbog to malo aluminija? Mislim da ne!

Ipak taj alumini nije nikakav zlatni materijal da bi stanica ista bila cvrsca, ista preciznija, ili bolje mehanicki rijesena!

A sada sto se tice programiranja, ako se neka stanica moze isprogramirati na livadi, to je onda taranis,a opet model se ne programira na livadi, vec se na livadi leti!

Jedina zamjerka taranisu je ta sto su stavili smece od matica na prekidacima, matice im uzasno koroziraju, pa bi to trebalo mijenjati!

 

Odg: Dva nova FrSky predajnika u pripremi

Reply #37
Ej dječaci - samo malo raspravljamo o razvoju jedne buduće stanice i što bi opći razvoj gadgeta/tehnologije mogao donijeti u RC radio svijet - nema potrebe za fatalnim stavovima/mišljenjima.


Moje je mišljenje da modelar koji kupi bilo koju stanicu a nije u stanju savladati barem osnovne funkcije u nekom razumnom vremenu - je odabrao krivi hobi.


Ali ako malo pogledate velike forume vidjeti će te da postoji obilje pitanja "upomoć, upomoć" ne znam to i to isprogramirati - a pitanje ne može biti lakše.


Coljo meni je jasno da ti voliš svoj Taranis, i drago mi je i ispravno je tako. Taranis je u cjelini izvrsna stanica, ali i dalje tvrdim da je hardware lošiji od prosjeka.


Ispod ti je slika unutrašnjosti brand name stanice (košta isto kao i Taranis) i Taranisa - to poznaš.


Na prvi pogled se vidi razlika u kvaliteti od dizajna preko izrade pa do dijelova. Da sad ne ulazim u detalje elektronike i sl. I software za Taranis je koštao ravno 0,00$ dok je za ovu drugu potrošeno dosta za razvoj i održavanje SW. Tako da FrSky na Taranisu zapravo mlati ogromne pare.


Na razini stanica tipa Yeti, o kvaliteti se ne raspravlja, ona se podrazumijeva - koliko je to statusni simbol ili potreba (odnosno koliko kupaca će reči: želim skupu stanicu i ne želim imati problema) je čisto deseto pitanje.


Danas i entry stanice nude puno više nego što prosječnom modelaru treba pa opet postoji potražnja (značajna) i za srednjim i za vrhunskim stanicama.  Svatko ima neke svoje želje i za svakog ima neka stanica.

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Dva nova FrSky predajnika u pripremi

Reply #38
Ispod ti je slika unutrašnjosti brand name stanice (košta isto kao i Taranis) i Taranisa - to poznaš.
Inaće brand stanica sa gornje slike košta ipak oko 20-30 € više od Taranisa, ali i ima slabije specifikacije mogućnosti.
Ova sa slike je negdje iz 2010, kasnije su neke stvari još poboljšali oko memorije i naravno prešli na telemetriju i 2,4.

Najjednostavniji test kvalitete gimbala može se izvesti sa malo boljim servo-test uređajem koji ima mjerenje širine impulsa (PPM).
Može se mjeriti na teacher-portu stanice ili još bolje preko prijemnika (tada bi greška mogla biti i veća).
Palica se ostavi u sredini i zapiše se širina; otkloni se u jednu pa u drugu stranu i vrati u sredinu i ponovo zapiše širina. Ima li razlike u širini više, od recimo 3 ili 5 mikrosec ili čak 10, to je tehnologija potenciometara iz sredine 70-tih.
Na ovom Jubitu je jedna stanica s kraja 70-tih čiji gimbali sa potijima još uvijek centriraju sa minimalnom greškom; u ono vrijeme je koštala kao pola Fiće, ali kvaliteta nema cijenu. previše fičera je zapravo samo zamuljavanje nekvalitetne ponude.
Damir
http://www.youtube.com/watch?v=4rSEp2x4GzM

Odg: Dva nova FrSky predajnika u pripremi

Reply #39
Zapravo je jeftinija.


Stanica =155€ ( sa prijemnikom 215)


Taranis = 169€ (sa prijemnikom 239€)


Današnje dućanske cijene u EU.


No sve skupa nevažno - premala razlika u cijeni da bi bila bitna.


Softwerski je Taranis napredniji za koju galaksiju.


S druge strane ta stanica pokriva 98,5% svih potreba prosječnog modelara - znaš i sam - i beskonačno se jednostavno programira.


Hoću samo reči da puno (svi) putevi vode u Rim.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Dva nova FrSky predajnika u pripremi

Reply #40
A jeste se raspisali....dečki moji, pa zašto na svakoj glupoj temi ima tolko pisanja, prepiranja i pametovanja a na pametnima ništ?


Ljudi traže pomoć na sve strane, pitaju za ovo, za ono, a najposjećenije teme su o domovinskom ratu, contrailsima i dve nove stanice!
What's next, Iphone vs. Android? :D :D :D


Žuta štampa.

Odg: Dva nova FrSky predajnika u pripremi

Reply #41
Android je ipak bolji :D

 

Odg: Dva nova FrSky predajnika u pripremi

Reply #42
Ne nego je iphone :P :D
Spektrum dx7s i razni modelčeki