Skip to main content

Topic: Jeftinija telemetrija za Spektrum stanice (Read 8341 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Jeftinija telemetrija za Spektrum stanice

Spektrumaši još od DX7ice imaju telemetriju (sa TM1000 modulom), no dosta je to skupo, senzori se dodatno kupuju, a i oni su za moj pojam preskupi.
LemonRX je izbacio svoju varijantu, a kako čujem i Orange se sprema sa svojom verzijom.
Testirao sam LemonRX prijemnike i mogu reći da rade bezprijekorno.
Sad je red da i ja upogonim telemetriju, ikao imam TM1000 nisam ga nikada koristio, jer je velik, a i priloženi senzori (za temperaturu i napon baterije) mi nisu baš bili nešt ozbog čega bi me telemetrija zanimala. Ostali senzori su naravno dosta skupi pa mi se to ne isplati za moje depronce.
Ono što je Lemon napravio bitno olakšava i povećava moju želju za korištenjem telemetrije.
Ukratko, u samom modulu se nalaze temperaturni senzor i ALTIMETAR :) , a s njim u kompletu dolazi i vanjski temperaturni senzor, RPM senzor za brushless motore, i AMP senzor (za struju) te na stanici pokazuje i potrošnju u mAh tijekom leta. Sve to za 20ak$ manje od original TM1000 modula bez ikakvih senzora.
http://www.lemon-rx.com/shop/index.php?route=product/product&product_id=124



Ono što Lemon nema, a Spektrum ima, jest flight log, no u slijedećoj verziji koliko kažu, bit će i toga (kao i RSSI).
U pripremi s ujoš i GPS sensor, vario.....mislim da će se čak i interni altimeter u drugoj verziji moći koristiti i kao vario.
Ako nekoga zanima, otvoren je i thread na RCGroupsu:

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2266873
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Jeftinija telemetrija za Spektrum stanice

Reply #1
Nije mi vrag dao mira (ne povezivati vraga sa mojom suprugom, punicom, bližom i daljnjom rodbinom) pa sam si naručio ovo čudo.


Pečene mu slanine, pa to radi perfektno  :) :) :) .


Ukratko, modul je tanji i lakši od TM1000, povezivanje (bindanje) je puno jednostavnije riješeno, a što je najbitnije, radi sa bilo kojim DSM2/DSMX prijemnikom (Orange, Lemon, Spektrum).
Spojio sam ga na Orange 8ch DSMX prijemnik , zbindo, postavio podatke na stanici za telemetriju....i radi od prve.
Ovaj U/I senzor je poprilično točan, i što je najbolje , s njim stanica sama računa potrošnju baterije u mAh (potrebno je pod telemetrijom uključiti i PowerBox da bi se dobio i taj podatak).


Također, ugrađeni visinomjer (ugrađen je u sam modul skupa sa internim senzorom za temperaturu) radi besprijekorno.
Visina se može računati relativno ili apsolutno, no mislim da je svima bitnija relativna visina (apsolutna je nadmorska visina).


Eksterni senzor za temperaturu ima 3 žice. Zašto ? E pa ova treća nije vezana za senzor, samo je u termo bužiru skupa sa senzorom. nju se lagano izvuće i ona služi kao RPM senzor, dakle, spoji se na bilo koju od 3 žice koje idu od reglera prema motoru i to je to.


Stvarno , paketić pun svega, napominjem za pristojnu cijenu umjesto original Spektruma.
Da, nema flight log, ne mjeri Fades i Holds za signal prijemnika (već mjeri snagu signala na A prijemiku i izražava od 0-100, po iskustvima drugih, sve iznad 85 je odličan signal).


Budući da vrijeme ne dozvoljava neki ozbiljniji test vani, moram se malo strpiti, a onda ću napisati i konačne rezultate.


Dobra stvar koja mi se sviđa kod Spektruma je da za svaki podatak mogu napraviti (ako mi treba) status report, koji mi stanica izgovara i nekom vremenskom intervalu kojega opet ja određujem.
Tako mogu namjestiti da mi svakih 30 sekundi kaže napon baterije, ili struju, ili potrošnju...ili bilo šta, neka kombinacija, svake minute potrošnju, a svakih 45s napon baterije....kombinacija je puno tako da uopće ne moram gledati u ekran na stanici da bih vidio podatke o telemetriji.


Ja sam si namjestio na trainer tipku da mi kaže trenutnu visinu, jer me to najviše zanima kod modela za koji planiram upotrijebiti ovaj dodatak (model je još na putu).






No , u testiranju kod proizvođača je i V2 verzija koja donosi 2 barometra u sebi, jedan za visinu a drugi za vario :D
Također poboljšani će biti i RPM senzor i senzor struje (ovaj ide max do 60A, dok će novi imati 2 senzora, jedan isti ovakav i jedan za struje do 150A, modul će sam prepoznati koji senzor automatski da koristi).


Sve u svemu, oduševljen sam kako to radi i naravno, kad izađe v2, morat ću i njega isprobati.


Evo slike prototipa V2:


Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.