Skip to main content

Topic: toroidni transformator (Read 6259 times) previous topic - next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Odg: toroidni transformator

Reply #1
Treba ti DC - znači iza tog trafoa još ide ispravljač.

[attach=1]
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: toroidni transformator

Reply #2
Vidis nisam razmisljao o tome  ;) , a posve je logicno,
mozda u pola 12 treba spavati a ne misliti o novim transformatorima  :) .



Odg: toroidni transformator

Reply #5
A kaj dimmer radi neg ispravlja :D

Odg: toroidni transformator

Reply #6
Dimmer nije ispravljač, struja je i dalje AC, regulacija dimera je najčešće faza na triac-u ili tiristoru. Moguće ga je staviti na sekundar transformatora i tako regulirati temperaturu žice za rezanje stiropora.

Iako, mislim da je to drugorazredno rješenje, jer danas svaki bolji punjač ima i opciju regulacije za režač stiropora.
Time otpada kupnja dimmera ili izrada DC-regulacije za rezač, a imaš barem pošteni punjač.

Jedna napomena: Faldomakova shema je kao i uvijek best practice (a što da čovjek drugo očekuje od našeg specijalista za struju) no treba napomenuti da diode D1 do D6 treba dimenzionirati za max struju koju trafo može dati + sigurnosna rezerva (kada su kondići prazni pri uključenju) . Sami kondići ( C1 do C4) pak moraju biti dimenzionirani za maksimalni napon koji se može pojaviti puta 1,44 i plus  sigurnosna rezerva zbog špiceva .

Praktički, na prikazanoj shemi  ( i za transformator koji namjerava koristiti HL25) diode bi stavio za struju ne manju od 10A i reverzni napon barem 40V, a kondiće za isto tako napon ne manji od 40V.


Damir


Odg: toroidni transformator

Reply #8
---- ZAKAJ DC ? Može i AC.. ----


Jesi kad spojil punjač na AC 12V?
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: toroidni transformator

Reply #9
@Faldomak:  Šišmiš je mislio na rezanje stiropora, i tak je  svejedno da li kroz cekas ide AC ili DC, stvar je u dobroj podešenosti temperature žice, naravno pripadajućom regulacijom.


@Plavi: ova slika je posebno za tebe... ;)
Damir

Odg: toroidni transformator

Reply #10
Ti bokca, stare naponske regulacije  ;) .
U strojarnicama sa takvom naponskom regulacijom nikad nije bilo hladno  :D .

Odg: toroidni transformator

Reply #11
Regulator za rezanje se složi od dijelova koje svaki pošteni modelar koji imalo drži do sebe ima doma ;)


Neki dc izvor napajanja (može i lipo ili stari nicd), brushed regler, servo tester i power metar.


Pa se mogu grijati i ovakvi alati

[attach=3]

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }


Odg: toroidni transformator

Reply #13
Za rezanje stirpopora ja sma napravio rezalicu, kombinacija svega viđenog. Fiksiran kraj rezalice, zatezanje na feder na suprotnoj strani, napravio rezalicu u obliku H i gornju stranu napeo federom. Temperaturu sam podesio dužinom cekasa, tj struju štipalicom zakačio dalje na žici da smanjim temperaturu, s tim da mi je igrom slučaja temperatura već bila zadovoljavajuća pri prvom testu, pa sam samo malo eksperimentirao. Cekas sam izvadio iz nekog crknutog fena za kosu i opeglao ga. A trafo neki sam imao isto doma sa više izvoda, pa sam iskoristio 24V kao što ste i pisali bez peglanja napona.

 

Odg: toroidni transformator

Reply #14
evo mene sa posla.. malo sam pratio sto se pise i dobio  sve odgovore, i vise  ;)


Ovo sa li-po napajanjem zice odlicno radi spojis dvije od 3S   i sa 2200 mah izrezes zagija.
isto tako kako je na slici razne alate za urezivanje koristiti sa 2 ili 3S jednostavno i svi to imaju doma .


zasto sam postavio pitanje, razmisljam o napajanju koje bi pokrilo sve moje potrebe, poneko rezanje, punjac.
samogradnja ne dolazi u obzir, nemam gdje, nemam s cim i nemam znanje zapravo sve i ne bi bio problem da sam doma .
mozda ipak kupiti i charger   ;)


Hvala, lp Zoran