Skip to main content

Topic: Neispravan prijemnik (Read 2793 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Neispravan prijemnik

 Pozdrav svima koliko vas ima a vidim da vas ima!
 
Zovem se Dinko i apsolutni sam početnik u ovome, a dal ću ostat ovisi samo o financijama, jer tu ima predobrih stvari za mene elektroničara.
 
Frend me tražio pomoć oko primopredajnika a ja tražim pomoć ovdje.
Naime, u nadi da će nekako boostati domet genijalac je išao štelati promjenjivi induktor i uspio je polomiti ferit.
Ja sam uspio odlemiti taj promjenjivi induktor ali zamjenu mu ne mogu naći i zato ovdje pišem.
Ako i nađem taj induktor - kolike su nam šanse da upogonimo primopredaju, ima li tko iskustva s popravkom ovih stvari?
Radi se o stanici Jamara Compa-X3 i pripadnom prijemniku (na kojem nema oznake) i zato prilažem par slika u nadi da će netko prepoznati cijeli sustav.


Neispravan induktor:





Prijemnik bez induktora:


Predajnik:



Unaprijed zahvaljujem!
Dinko



 

Odg: Neispravan prijemnik

Reply #1
Prijatelju moj to se ne isplati jer stanica ne vrijedi 10 € a popravak ce biti vise.Nabaviti novu stanicu ili drugu, 2.4 G ... Jasno u nizem rangu imas vec od 30 € dalje.
Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20


Odg: Neispravan prijemnik

Reply #3
DinkoDinko bi se mogao prvo predstaviti u za to odgovarajućoj rubrici: http://www.flyfreak.net/general-discussion/predstavite-se/960/

... no možemo dati malen predujam za ohrabrenje: prijemnik na slici je Jamara Compa X4. Unatoč tvrdnjama kolega ovdje, da je smeće, valja napomenuti da je prije 10-tak godina to bio sasvim solidan prijemnik (čak bolji i od nekih tada razvikanih Fujtaba) kada bi bio - ispravan !

Na slici nije induktor (samo) nego titrajni krug (vidi se cjevasti cond odozdo) i on je na poziciji vjerojatno Losc (rekao si da si elektroničar zar ne?). Jedino rješenje je nabaciti takav isti, zalemiti  i podesiti ga, uz napomenu da to nije nikakav boost za range nego treba potaknuti kvarc na titranje. Ako netko ima takav prijemnik, koji je neispravan iz nekog drugog razloga - rješenje je đaba, a drugo bi bilo nabaviti novi prijemnik za cca 10-15 $ i to tipa sint kada nema ubacivanja kvarca i raditi će sa tvojom stanicom (sint prijemnik FM PPM za 35 MHZ). U svakom slućaju isprobati stanicu da je Ok.. pa onda investirati.. ;)

Detalje o ovom prijemniku možeš nači ovdje: http://www.webx.dk/rc/RX-measurements/JamaraCompaX4/JamaraCompaX4.htm
..odnosno tablice sa njegovim mjerenjem ovdje:  http://www.webx.dk/rc/RX-measurements/komplet-listen.htm

Pozdrav i predstavi se..

Damir

Odg: Neispravan prijemnik

Reply #4
imam tu stanicu.... istu... ispravnu.... 8)


Odg: Neispravan prijemnik

Reply #6
a zakaj se s tim igrate ? u čemu je baza ?
ak nekome treba, dam mu komplet (TX i RX) za nekaj od RC opreme.. neki dobar brushless samo da nije izjahan i sje*an...

Odg: Neispravan prijemnik

Reply #7
Hvala svima na odgovorima.

Ma znam da se to ne isplati popravljati, ali razumjet će me oni koji vole popraviti neispravne stvari, pa makar stajale i skupljale prašinu, al nek su one ispravne :)
Inače je sve ovo s diy brodića, pa bi bilo super to ponovo upogoniti.

Kolega Diogen, jesam ja elektroničar, al ne mogu baš znat svaku komponentu napamet, pogotovo ovo što prvi put držim u ruci, zato i jesam ovdje. Super, hvala ti na linkovima, znao sam da će netko prepoznat o čemu se radi.

Ako može još pitanja onda, pošto me frend uvjerava da je predajnik sigurno bio ispravan, koji prijemnik bi pasao za ovo - možda neka jeftinjara s ebay-a?

Hvala unaprijed na odgovorima!


Dinko



P.S. Predstavih se..sorry na kašnjenju..


 

Odg: Neispravan prijemnik

Reply #9
Hvala!!