Skip to main content

Topic: MIG 21 PF EDF (Read 11944 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: MIG 21 PF EDF

Reply #30
Pozdrav narode, Ja sam vec napravio ovaj model od izoflora. Mozete videti na ovom forumu  http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,9628.0.html  Mogu vam reci da je malo tezak na poletanju, ali kad se vine u vazduh vrlo je lagan za letenje uopste nije zahtevan. PVC katapult bi bio idealan za ovaj model da se napravi.

Re: MIG 21 PF EDF

Reply #31
I ako nemam iskustva u rc avionima imam ideju. Mozda je glupo i napisati al cu je napisati. Prva je inspirirana stvarnim avionima.

Acue i sve sto moze da se smesti u krilo sto na 1/2 blize trupa. Smanjuje se naprezanje na krilu u spoju s trupom jer vec samo nosi vecinu tezine.

Ispred motora bih takodjer stavio konus. I napravi bih tubu koja bi u svakom presjeku imala istu povrsinu. Oblikovao bi je od neceg (pur pjene. Gips ili nesto deseto.)dobro izgitovao i carvon fiber unidirectional namotao oko istog. I negde napravio naravno rez i "lips" preko kojeg bi se zatvorili. Vlakna po obimu ne uzduzno. Eventualno pod malim kutem. Taj tunel moze primiti i elipsasti oblik u podrucju krila kako bi zauzela manji prostor. Zice tako mogu ici okolo i ne smetati strujanju. Cijeli tunel bi mogao biti manje od 100g

Milos @ Galaxy S3

Odg: MIG 21 PF EDF

Reply #32
vlada -r...lijepo..samo mig "vapi" barem za nekim malim impelerom u tvom slučaju bi bila dovoljna neka 64 mm turbinica ili ako stane 70-tka...jet je ipak jet ... ;)

mbalunović - logično razmišljaš...kod ovoga modela inače postoji više izazova, ako zanemarimo, onaj uvijek prisutan, financijski

naime mig 21 ne bi bio kompletan bez svoga konusa a konus tu uzima dosta prostora za hranjenje impelera...edf se jednostavno treba optimalno hraniti zrakom da bi stvar dobro funkcionirala...no, i to se da nekako rješiti... može se otvoriti i dodatna rupa s donje strane trupa al to je prava šteta raditi na takvom modelu...

drugi izazov je njegovo malo krilo s obzirom da je mig u osnovi cilindar s "krilcima"...pa ako trup nije dug onda je krilo stvarno simboličnog raspona...dobro i to se da rješiti ako se izađe malo iz skale i poveća raspon....no problem ga je i izrezati u stiro varijanti...osim ako pitam stričeka mirta i njegovog kuma može li se to što bezbolnije izrezati u segmentima...

kada su u pitanju mlazne turbine u migu tu stvari bolje funkcioniraju jer onda trup ide preko 2 pa čak i do 3 metra, a onda se tu nakupi i do 1.5 m raspona krila pa je ok...ali tu su u pitanju neke cifre o kojima ne smijem niti razmišljati...

www.youtube.com/watch?v=9re5zQxjRAQ

New Year's Day at SVF

od kada sam postavio ovaj thread pojavilo se dosta novih impelera u kombinaciji s alu materijalima, veći broj pera, veće snage, boljeg zvuka itd...no, i dalje je vrlo skupo opremiti jedan ovakav model ponajviše i zbog toga i neprikladnih uvjeta za rad je kod mene stanje i dalje nepromijenjeno....

lp
Toni


 


Odg: MIG 21 PF EDF

Reply #33
Toni upravu si za impeler, mada i u mom slucaju motor se uopste ne vidi. U moj model bez problema moze da stane cak i 90mm. NARODE, nema potrebe za povecanjem krila, jedini je problem pri uzletanju ako se pokusa poleteti sa manjom brzinom. Mora se rulati po pisti dok krila ne uhvate vazduh, al' kad se vine u vazduh...... necete pozeleti nista drugo da letite.

Odg: MIG 21 PF EDF

Reply #34
Bok!

Toni, volio bih da ti kao ekspert navedeš neke 90mm i 70mm EDF setupe...ono, u klasi "best buy" i u klasi "ne znam kamo ću s parama..."
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: MIG 21 PF EDF

Reply #35
 Uh, ma kakav ekspert. Posljednje dvije godine više sam se bavio multirotorima, ali škicnuo sam tu i tamo da vidim što ima novoga među edf-ovima.

Koliko sam pohvatao u posljednje vrijeme dosta toga se novoga pojavilo tako da je izbor veći nego ikada.
Uglavnom izgleda da su best buy CS 70 mm i CS 90 mm koje imaš i na HK. Nisu efikasni kao skuplji i kvalitetniji WEMOTEC ili HET ali imaju odličan zvuk ponajprije zahvaljujući većem broju pera. Vuku više A ali su jeftini i zato jako traženi.
U nekom srednjem segmentu su spomenuti i godinama najpopularniji Wemotec minifan pro 480 i Het 70 mm. Isto tako u 90 mm klasi su Wemo Midi i Hetov 9305.
Među onim skupljim su Schuebeler, Stumax, Tam jet, Vasa, Jepe, Jetfan, itd….ima ih…
Naravno tu se pojavio cijeli niz novih proizvoda kao što su potpuno aluminijski impeleri ili kombinacija alu statori i klasični ojačana plastika rotori. Tu ih sada ima gro od onih malih promjera pa do onih za najzahtjevnije. Oni su u pravilu teži od ostalih, ali se dobro sami hlade i imaju zvuk sličniji mlaznoj turbini. Mogu ići i na veći broj okretaja ali tu bi bio vrlo, vrlo oprezan. Ima ih sada dosta na HK tako da treba samo malo pogledati.
Moj stav po pitanju impelera je od ranije poznat. Uvijek ću dati koji dolar više za kvalitetan set up nego na njemu štedjeti. Više je razloga. Prvo onaj sigurnosni. Tu su u pitanju velike rotacije, a danas promjenom materijala (čitaj alu) samo se može pretpostaviti što bi se dogodilo ako bi se koja razletjela pod punim gasom kada se model baca iz ruke i stoji pored glave bacača. Drugi je efikasnost i trajnost. Imam iskustva s wemotec impelerima. Jedan moj bivši minifan pro leti i još dan danas kod drugog kolege. Mislim da je sada već odradio ukupno približno tisuću letova ako ne i više. U njemu je solidan HET motor i ta kombinacija se pokazala odličnom.
U svakom slučaju pitanje je samo kakav model imaš i što želiš od njega, pa prema tome si i odrediš što ćeš staviti u njega. A možeš graditi i model oko konkretnog setupa. Svakome na volju.  
lp
Toni