Skip to main content

Topic: Foam Board Plane - Rasta Plane - moj dizajn (Read 4870 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Foam Board Plane - Rasta Plane - moj dizajn

Pozdrav,

dakle da podjelim iskustvo u ovom novom materijalu za mene, a trenutno dostupnom koliko trebam po nula kuna.
Dakle FOAM BOARD ili ti ploća koja služi  za plakate, debljine je oko 9mm i morao sam skinuti s obje strane sam sloj plakata. Što i nije bilo teško, ogulio plakat 1200x900mm u 5 min i dobio taj dosta zahvalan i čvrst materijal.

Odmah, stvar po meni ove debljine 9 mm i nije baš za lakše manje avione, možda bi se dao složiti koje brzo leteće krilo no nemam iskustva u tom dijelu.
Ovako odmah sam poćeo slagati profil avion oko 95 cm promjer krila, s krajnjom masom od oko 600-700 grama s baterijama 3S od 1250 do 2200mAH.
Motor je oko 70 grama turnigy 890kV i esc 25A, prop oko 10x4,7 11x3x8.
Nisam previše eksperimentirao s propelerima, letio sam 4-5 puta, i dalo bi se izvući svašta, no morao sam reciklirati avion zbog drugih planova a uz to sam se selio, pa je sam avion završio u kontejneru.
No za prvi put, bilo je stvarno ok.
Avion je na kraju imao WL oko 22g/dm2 što je uspjela da leti u biti stvarno sporo, a ako bi se potegnulo i dosta brzo. No mislim da loš odabir propelera i igranje s CG je moglo učiniti i više, ovako samo za letenje i osnovne akrobacije dovoljno.

Snaga, poleće iz ruke, vertikala malo spora do nekog djela moguća, luping itd loš zbog igranja s CG, jednom super brz i lak, drugi brz, no smatram da je stvar mog neiskustva.

Čvrstoća: prvi let je bio direkt na nos u travnjak, i sve ostalo na svom mjestu ravno i čvrsto. Direkt na nos;)

Izrezivanje je bilo lako exacto nožićem, no brzo se otupi na toj pjeni. Fuse sam olakšao nasumično raspoređenim rupama, i nisam ga ojačavao ničime već sam za njega ostavio s obje strane plakar (naljepljeni papir da stoji) tako da je samo po sebi bilo skroz čvrsto, a opet dovoljno lako.



Odg: Foam Board Plane - Rasta Plane - moj dizajn

Reply #1
Krilo sam složio od "oguljene" ploće i dvije letvice s obje strane uzduž krila profila 6-7mm, zaljepljene drvofixom i za par pribadaća fiksirane da bude krilo ravno. Krilo je zatim obljepljeno bijelom trakom za pakiranje, nakon čega je išao sprej bojanje uzorci itd.
Ailerone sam  napravio od stirodura bez ojačanja isto profila negdje 8mm s mekim vezama na krilo, a ne trakom, jer bi bila preslaba i ovako je bilo jednostavnije. Aileron je isto obljepljen trakom za pakiranje.

Odg: Foam Board Plane - Rasta Plane - moj dizajn

Reply #2
Dakle aileroni su u crvenom kao i elevator, običan stirodur. Veze s servo motorom su CF šipkice i plastika učvrščena na kontrolne površine malim šarafićem s pločicama. Dodatno učvrščeno s vručim ljepilom. Veze s servom izvedeno standardno, malo CA ljepila na komad žice spajalice priljubljen uz CF štapić i preko toga HEAT Shrink cijev stisnuta.

Rupe za servo motoriće (HXT 900 naravno, 4 komada) su napravljeni bez problema opcrtavanjem olovkom i rezanjem točnih rupa da kada su sjeli potreba sa dodatnim učvrčivanjem praktični nepotrebna. Pjena ih je stisnula posve. A lakše se vade van. Raspored rupa je bio proizvoljan, recimo standardno za RC avione.


Odg: Foam Board Plane - Rasta Plane - moj dizajn

Reply #3
Motor- izrezan je komad ploče s papirom i umetnut u prikladnu rupu na nosu da čine jedan debeli čvrsti križ.
Na križ je stavljena pločica šperploče učvrščena s dva vijka za drvo (dulja malo) kroz pločicu u pjenu i sve "nasaftano" s epoksi ljepilom.
Motor je učvrčen i stoji kao zaliven.

Veze za ESC(25A) bateriju reciver su sve izvedene čičak trakom ili nekim vezicama.

Odg: Foam Board Plane - Rasta Plane - moj dizajn

Reply #4
Nakon svega avion je oko 650 grama težak ovisno o bateriji.

Bojanje- trake u boji (ima ih u Narodnim novinama kod džamije u Zagrebu-pokupovao cijeli dućan), te sprej u boji, ma što god može i flomiči, samo da bude šareno.

Avion je na kraju bio "brendiran" pa je bio definitivno vidljiv na nebu. Nažalost s leta nemam ni jednu sliku.

I to bi bilo to.

Zaključak pokusa:

Dakle FOAM BOARD- kao materijal zaista je lako obradiv, može se napraviti relativno lake strukture, čvrste a čvrstoći pridonosi i njegova u biti elastičnost. Kod pregibanja ne puca, zaista se treba potruditi da se slomi. Savinuti se može no određenim spregovima to se rješi lako.
Može se s njime raditi i u stanu, ne prlja ništa itd.

CIJENA:
elektronika: 4 serva, motor, esc, bat iz hobbya nekih 40 dolara, u biti stvari koje selim iz aviona u avion.

materijal:
-jedna ploča 1200x800mm je bila i više nego dovoljna, meni besplatna, no ima ih za naći po tiskarama, što za prodati što za pokupiti za siću. Veće dimenzije su bile oko 40-50 kuna za kupiti.
-traka za pakiranje
-drvofix ljepilo
-par šarafa za drvo
-komad šperploće i plastike(izrezao kutiju od DVD-a)
-veze s servom roštilj štapići ili CF šipke
-žica-koristio velike spajalice
-bojanje:sprej u boji, ili trake u boji, ili printanje i ljepljenje papira s uzorcima ili markeri i flomići, što šarenije to bolje:=) najzabavniji dio osim letenja

sve skupa ovo gore skoro pa nula kuna, što potvrđuje da se avion može napraviti od čega god.

Letio super sporo za mene kao početnika, izveo poneki roll, luping i ostalo se nisam usudio zbog manjka iskustva. Uz igranje s CG, lakšom  težom baterijom i propelerom, dobio bi se super aviončić.

Uglavnom FOAM BOARD rules.

No trenutno sam na Arbitronu izo floor i on rules na kvadrat za manje avione.

Ako nekome koristilo drago mi je:)

 

Odg: Foam Board Plane - Rasta Plane - moj dizajn

Reply #5
Gdje ima kupiti ove ploce i kako se kod nas zove?
Super si ovo napravio, meni modeli od deprona prekrhki budu nekakvi...

 

Odg: Foam Board Plane - Rasta Plane - moj dizajn

Reply #6
Našao sam na netu po nekim tiskarama da ima, za prodaju, cijena oko 40 do 80 kn po ploći. NO, nedavno sam bio u Baumaxu Jankomir i vidio da i oni imaju toga na prodaju. Nisam zapamtio cijene.
Puno je čvršći od deprona, no teži, ali recimo ideja za neki veći avion s airofoilom a ne flet krilom i većim motorom, mislim da bi radilo super. Imam jedan CAP 232 s airfoil krilom i cijeli je balsa, i iskreno radije bi u nekim situacijama da je od foamboarda. Jer on definitivno trpi udarce. Recimo da se još presvuće tankim debelim papirom, kartonom, ili nećim, bilo bi moguće napraviti ogromno krilo, lagano, a čvrsto.