Skip to main content

Topic: Došla nova igračka... (Read 7061 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Došla nova igračka...

Reply #15
Da nastavimo malo....

Znači mehanika je sastavljena, dolazi na red motor i elektronika.
Dugo sam razmišljao koji motor da stavim na helić, na kraju je presudila ona poznata: "nisam toliko bogat da kupujem jeftino". Odluka je pala na OS 91 SX-H ring C-spec sa pumpom. Taj motor se koristi na FAI  F3C natjecanjima, pa će valjda biti dobar i meni  ;D
Ima pumpu, koja kontinuirano stabilizira dotok goriva i motor radi jednako bez obzira na visinu ili položaj helikoptera. Samim time je dodatna onboard regulacija smjese goriva, koja se obično koristi kod ove veličine helića, nepotrebna (razmišljao sam o CSM Carb Smart koji kontrolira iglu za visoke okretaje prema temperaturi glave motora, ali sad mi ne treba).
Sama ugradnja motora je vrlo jednostavna i nisu potrebne nikakve prepravke na framevovima. Ventilator ima utore predviđene za magnete governora, tako da i to ide vrlo brzo. Motor sa nosačem ulazi čvrsto između frameova bez ikakvih mogućnosti pogrešne montaže. Nosači start osovine i zvona kuplunga mogu se podešavati unutar frameova, tako da se os motora i start osovine može podesiti skoro idealno.
Što se tiče auspuha, do sada sam imao dobra iskustva sa Curtis Youngblood auspisima, pa će i na ovom heliću mjesto naći njegov MusclePipe6 90. Za sada ide gore jedan Webrin, jer CY još nije stigao. Bit će dobar za razrađivanje i prve letove.

Više o motoru: http://www.philshobbyshop.com/tek9.asp?pg=products&specific=jndmdmmoi
Auspuh: http://www.curtisyoungblood.com/products_view.php?id=138

Odabir servaća je išao po više-manje istom sistemu kao za motor, iako imam doma ACE DS1015 koji bi više nego zadovoljili moje potrebe. S obzirom da je sistem upravljanja ciklikom CCPM 120, servaći moraju raditi istovjetno tijekom cijelog hoda, a to na nekim jeftikanerima nije realno za očekivati. Odabir je pao na JR DS8717. Nisam se prije uživo susretao sa tim servaćima, ali ih nahvalili po forumima, pa reko bit će i meni dobri  ;D
Ono najvažnije: 60 stupnjeva za 0.07 sekundi na 6V  ???
Servaći su naravno digitalci sa metalnom getribom i imaju crveno eloksirano alu kućište koje ujedno služi za bolje hlađenje. U kompletu dođu plastične rukice, mada bi ja tu volio vidjeti i barem jednu aluminijsku (ko' recimo Hitec).
Montaža samih servaća je klasična...uzmeš servo, staviš gumice, gurneš piksice i zašerafiš ga na predviđeno mjesto pazeći na orijentaciju. U kompletu sa helićem dođu lijepi mali imbus vijci sa maticama za montažu servaća. Na frameovima su ostavljene dovoljno velike rupe sa suprotne strane montažnog mjesta serva, kako bi vijak zajedno sa imbus ključem mogao proći skroz-na skroz, čime je sama instalacija vrlo brza i jednostavna.
Sva upravljanja na ciklici su push-pull, a spojne poluge dođu već sastavljene od proizvođača. Za ove servaće trebalo ih je sve produžiti za cca. 1mm.

Servaći: http://www.horizonhobby.com/Products/Default.aspx?ProdID=JRPS8717#quickSpecs
Ovako na brzinu sam provjerio hod kolektiva i on je +/- 13 stupnjeva, a moglo bi ga se čak sa sitnom modifikacijom natjerati na više, ali kome to treba  ::)

Nakon što sam se uvjerio u brzinu DS8717, imao sam problem sa odabirom serva za gas. S obzirom da je sad kolektiv fakat brebrz, morao sam na gas staviti podjednako brz servo, da mi se motor ne guti kod nagle promjene kolektiva. Stavio sam jedan svoj tuning servo koji ide 0.08 sec/60, pa ćemo vidjeti nakon par letova kako to radi.

Na prednjem dijelu helića je plastičan nosač elektronike, na koji se razne điđe-miđe mogu montirati sa obje bočne stranice. Ima dovoljno mjesta za sve što bi nekom moglo pasti na pamet staviti na ovakav helić. Nosač je otvorom spojen sa unutrašnjim dijelom frameova, tako da se kablići vide minimalno.
Tu su stali gyro Futaba 611, Futaba GV-1 governor, Assan prijemnik i Li-Po 2S sa donje strane. Alignov B6T regulator sam smjestio direktno na frame, zbog kratke žice za grijanje svječice. Nadam se samo da će regulator izdržati toliko digitalaca na okupu (moram se baciti malo u mjerenje prije prvog leta...)

Rotori će ići CY Radix 710, kada dođu.

Dobro, dosta sam nadrobio za ovaj puta, ako nekog nešto detaljno interesira, neka samo pita...

Slika govori tisuću riječi:

   

A evo i prikaz brzine kolektiva:

TZ90V2 with JR8717 servos on cyclic

Hey Light ovo je tako lijepo za vidjeti da bi ga rado stavio u dnewnoj sobi u staklenu Vitrinu,
cuvaj ga kao DRAGU BAJU !!!
zelim ti sretno,poz !!

Odg: Došla nova igračka...

Reply #16
A zasto nisi stavio MKS HV servace na cikliku pa sve furao na 7.4 V?
Jos su i jeftiniji od JRaca...


Prvo, nema ih nikada na stanju. Drugo, ostala elektronika je max 6V. Treće, dobio sam 3 komada 8717 za 200 baksi sa shipingom  8)


Odg: Došla nova igračka...

Reply #18
Di si ti Sanjine, nema te nešto u zadnje vrijeme??

Čekaš sunce?

Si nabavio rotore?
Oće bit kakav update na temu?
 ;)