Skip to main content

Topic: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom (Read 17372 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #15
što je to ARF? neka pjena, što li? Ma od balze mi nebi bio problem složiti model, znam i ja ali da ga radim od stakloplastike to bi me izmučilo prokleto. Prvo pozitiv , pa negativ pa opet pozitiv...ma u ku.... Za to nemam niti živaca niti vremena jer me to ne usrećuje.  Od balze i špera bi se dalo razgovarati, još ukomponirati i aluminij i to je dovoljno. Zato jesam otvorio ovu temu da čujem od vas iskusnih modelara vaše savjete koji mi puno znače i svakmi danom ssam pametniji što se toga tiče. vjerujem da se tu ima kaj raditi i sa balzom.
Daj napiši od čega je taj tvoj F-16, koji materijali su noseći, remenjača i slično. 1/8 je mjerilo koje meni treba, 1/6 mi je stvarno preveliko.

ARF ti je po naski :almoust redi to flaj.
znaci gotov model bez elektronike i pogona.
mislim da ti je pravi sex to raditi.ako i sve ispadne super,oped kutevi ,tezista,napadne ivice.nema sanse da nekaj ne fulas.
kupi gotov model ili od kristijana jedan da upogonis turbinu,a kad vidis da sve sljaka lako se upustis u gradnju.

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #16
 
Ako mislis raditi svoj model, rebra slozi od viseslojne sperploce, a oplatu od balze.
Nakon toga se sve lagano pobrusi i prekrije sa oko 50g/m2 staklenom vunom i epoksidnom smolom,
onda na to po potrebi stavis nekih 1-3 tanja sloja spric-kita i polakiras sa auto-lakom.
Ako se radi odma model od balze koji ce letiti, moze se sve sloziti dosta 'jeftino', placas samo ljepilo, drvo i sitnice,
medutim treba uloziti nesto slobodnog vremena i strpljenja.
Ako je jos u igri kalup, onda zaboravi na bilo kakve prednosti samogradnje u svrhu ustede, jer takav model ce na kraju kostati
dosta vise nego da se kupi vec gotovi, a da ne pricam o utrosenom vremenu, izgubljenim zivcima i upitnom rezultatu ...  :)
Inace, model slozen klasicnom gradnjom od balze je puno cvrsci i laksi, a ako dode do krša onda se manje osteti, odnosno lakse popravi.
 
Ako se nema vremena i zivaca, a zeli letiti na brzaka, onda se jednostavno iskeširaj i kupi gotov model.
 
Fly Eagle Jet F-16 trup je napravljen od stakloplastike sa drvenim rebrima, a krila su kombinacija stakloplastike i balze, odnosno balza
presvucena sa staklom na obje strane.
Ako hoces, javi se i navrati jedan dan pa mozes vidjeti uzivo o cemu se tocno radi i koliko je 1/8 veliko u stvarnosti ..
 
Pozdrav,
Kristijan
 
 
 
 
 
 

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #17
Lukas to sam i ja jučer rekao kada sam ga vidio u živo  :'( :'( :'( . Izgleda fantastično i dobra je scala. Mislim da ti se ne isplati sam ulaziti u gradnju tako nečega. Teško ćeš dobiti takav finiš, a uložit ćeš više novca nego što ARF model košta.
 
lp
 
Toni  
 
 

mislis kristijan ili model?

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #18
ajde ajde i ti si bio kod Kristijana... ;)  
 
 

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #19

Ako mislis raditi svoj model, rebra slozi od viseslojne sperploce, a oplatu od balze.
Nakon toga se sve lagano pobrusi i prekrije sa oko 50g/m2 staklenom vunom i epoksidnom smolom,
onda na to po potrebi stavis nekih 1-3 tanja sloja spric-kita i polakiras sa auto-lakom.
Ako se radi odma model od balze koji ce letiti, moze se sve sloziti dosta 'jeftino', placas samo ljepilo, drvo i sitnice,
medutim treba uloziti nesto slobodnog vremena i strpljenja.
Ako je jos u igri kalup, onda zaboravi na bilo kakve prednosti samogradnje u svrhu ustede, jer takav model ce na kraju kostati
dosta vise nego da se kupi vec gotovi, a da ne pricam o utrosenom vremenu, izgubljenim zivcima i upitnom rezultatu ...  :)
Inace, model slozen klasicnom gradnjom od balze je puno cvrsci i laksi, a ako dode do krša onda se manje osteti, odnosno lakse popravi.
 
Ako se nema vremena i zivaca, a zeli letiti na brzaka, onda se jednostavno iskeširaj i kupi gotov model.
 
Fly Eagle Jet F-16 trup je napravljen od stakloplastike sa drvenim rebrima, a krila su kombinacija stakloplastike i balze, odnosno balza
presvucena sa staklom na obje strane.
Ako hoces, javi se i navrati jedan dan pa mozes vidjeti uzivo o cemu se tocno radi i koliko je 1/8 veliko u stvarnosti ..
 
Pozdrav,
Kristijan

Može. hvala ti na pozivu, navratiti ću sigurno da vidim model. Vidjeti ću što se tiče planova što mi je sve potrebno jer sam planove kupio u 1/6 veličini. Moram preračunati veličine kako bi dobio mjerilo 1/8 pa onda krenuti sa gradnjom. Neka ja samo napravim jednog od drva, učvršćivanje konstrukcije ćemo poslije. Sada moram još završiti taj svoj motorćek i onda krećem u razradu plana gradnje modela. Što je lakši, meni je bolje jer ne moram toliko naprezeti motor i manje trošim goriva.
Koliko sam vidio, školjke imaju masu oko 3,5kg. To je savršena masa. Brijem da model sa svima i motorom i gorivom i ostalim ne bi smio biti od nekih 9 kg što za moj motor predstavlja dobru vrijednost, 2,2 kg je dovoljno valjda za elekroniku i baterije.
Uzeta masa za gorivao jest 2 kg što je daleko više nego što u zbilji bi bilo.
S obzirom da je specifična gustoća kerozina ili diesela oko 760-840 kg/m3, dvije litre bi mi dalo 1,7 kg mase.
Znaći moja računica je:
AVION---3,5kg
MOTOR-1,3kg
Gorivo i rezervoari--1,8kg
Elektronika, stajni trap i ostalo 2 kg
UKUPNO --8,6 kg

Što vi mislite? Gdje uvećati, gdje smanjiti? gdje sam fulao?

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #20
Što se tiče ukupne težine za sada možeš biti samo siguran u težinu komponenata koje su ti doma na stolu i izmjerene. Kada počneš graditi vidjet ćeš u kojem će to smjeru krenuti. Kao što je već napisano balza model bi trebao biti lakši od kompozita tako da računaj na uštedu težine u startu. Ovisi koiu ćeš balzu i šper koristiti, koja ljepila - neka su lakša neka teža. Ali na kraju bi to moglo dogurati između 7-9 kg. Dakle imat ćeš dostatno snage.
 
Ovisi i koje retrakte misliš staviti - nešto u scali ili jednostavnije. Ipak ćeš morati staviti konkretnije retrakte da ti sve kod prvog slijetanja ne ode u Honduras. F-16 ionako ima mali razmak između prednjeg i stražnjih točkova tako da zahtjeva što preciznija slijetanja.
 
Kolika ti je potrošnja goriva na ful gasu? Prema tome dalje možeš proračunati cca vrijeme leta. Vidi jel tu možeš uštedjeti što na težini - mislim na količinu goriva i veličinu rezervara. 
 
Bilo bi dobro uzeti ili napraviti što kvalitetnije rezervare da ne bi kod mogućeg kreša popucali i dobro natopili vatricu. I s tim moraš računati jer kod jet kresheva to nažalost često tako završava.
 
lp

Toni         
 
 
 
   

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #21
Gdje ćete sa njim letjeti?

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #22
Što se tiče ukupne težine za sada možeš biti samo siguran u težinu komponenata koje su ti doma na stolu i izmjerene. Kada počneš graditi vidjet ćeš u kojem će to smjeru krenuti. Kao što je već napisano balza model bi trebao biti lakši od kompozita tako da računaj na uštedu težine u startu. Ovisi koiu ćeš balzu i šper koristiti, koja ljepila - neka su lakša neka teža. Ali na kraju bi to moglo dogurati između 7-9 kg. Dakle imat ćeš dostatno snage.

lp

Toni         
 
 7-9 kg misliš na kompletnu težinu sa svima ili samo na model? bez motora i goriva?
Motor treba trošiti oko 300ml na 1 min pri max okretajima što ti stvarno ne treba osim u polijetanju. Pogotovo za prvi let gdje misli da će školski krug zadovoljavati stvar ili samo skok i odmah slijetanje. Ne znam točno.
2 The Jet pilot....Do polijetanja ima još dosta vremena. Ne želim tvrditi kada će biti gotov model niti kada će poletjeti. Na ovaj forum sam se učlanio kako bih naučio od daleko iskusnijih modelara kako uopće krenuti u gradnju. Letenje je nešto sasvim drugo.
Jet motor je pak sasvim nešto drugo u čemu sam ja doma i mislim da baš i nema veze sa načinom gradnje zrakoplova. To je komponenta. Avion je avion.
I još k tome moram osposobiti prostor gdje ću ga raditi jer ga nemogu baš u kuhinji raditi.
Pozz
   

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #23
7-9 kg misliš na kompletnu težinu sa svima ili samo na model? bez motora i goriva?
Motor treba trošiti oko 300ml na 1 min pri max okretajima što ti stvarno ne treba osim u polijetanju. Pogotovo za prvi let gdje misli da će školski krug zadovoljavati stvar ili samo skok i odmah slijetanje. Ne znam točno.

jep mislim na ukupnu težinu modela spremnog za let dakle i motor i gorivo...ok ako je potrošnja na full tr. 300 ml po minuti znači da na, uzmimo, 2L goriva imaš nešto više od 6 minuta leta..nećeš letjeti na ful gasu cijelo vrijeme ali ćeš ga kada letiš jeta dosta i koristiti i više nego što ti sada misliš  ;)  spremnik za 6 minuta punog gasa dat će ti do 8-10 minuta kombiniranog letenja (s rezervom za slijetanje) što je dosta vremena za letenje jeta...Pet minuta leta na Mirageu me užasno iscrpi jer zahtjeva veliku koncetraciju tijekom leta pogotovo kada se leti s punim gasom...ti ćeš letjeti još kojih 100-150 km/h brže od mene svjestan da u zraku imaš vrlo skup model kojega ponovno ne možeš brzo i jeftino napraviti što će ti biti dodatno psihičko opterećenje....samo oni koji mogu odmah nakon kreša otići u dućan i kupiti novi veliki jet nemaju tog grča u želudcu...
 
podatak o potrošnji mi je bio važan jer sam razmišljao o tvome upitu o tome gdje bi se moglo uštedjeti na težini..no, mislim da je spomenuta količina ok i da tu ne štediš...U Kristijanovom F-16 se već nalaze ugrađena dva tanaka za gorivo. Kristijane znaš li kolike su zapremnine?
 
lp

Toni  
 
 
 
 
 
 

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #24
Jesu rezervoari od kevlara?Oni su vam bolji jer je manja vjerojatnost od eksplozije u slučaju pada.


Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #26
Toni, u tankove stane oko dvije litre goriva ..
 
Moguce je dodati i jos jedan centralni, u kojega ide tek nesto manje od litre.

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #27
za Rezervoare se u vecini slucajeva uzima Flasa od Mineralne Vode,
1.5 ili 2 L

Iv

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #28
Saraga, he, he .. ne moram nista raditi, vec imam gotov 1/8  F-16 ..  ;D
 
Medutim, trenutno poliram Cyclonebird-a i pripremam ga za prvi sloj voska.
 
U odnosu na F-16, Cyclonebird izgleda kao koplje, a iste su duzine.
 
Biti ce zanimljivo vidjeti koliko ce se dobiti na brzini sa smanjenim otporom trupa ..   :

zacudit ces se Kristijan koliko ces malo dobiti na brzini zbog manjeg presjeka Trupa,
Krila su ta koja mogu pravilnim odabirom Profila da umanje otpore,tu se uzme simetricni,rijedje polusimetricni i Napadna ivica kao ZILET !

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #29
za Rezervoare se u vecini slucajeva uzima Flasa od Mineralne Vode,
1.5 ili 2 L

Iv

 
I kamo onda sa flasom ?  Nema sanse da se nagura u centar gravitacije, nema bas previse mjesta unutar trupa na toj poziciji,
a da i ne govorim koliko je takav tank opasan.
 
Slazem se da krila imaju veliki utjecaj na brzinu, zbog toga sam i odabrao laminarni profil za sve letne povrsine,
medutim veliki utjecaj na zracni otpor imaju i usisnici zraka, a upravo oni su dosta manji i ne rade turbulenciju kao na F-16 ..