Skip to main content

Topic: Dx6i i expo. (Read 2585 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dx6i i expo.

Pošto sam početnik pa bolje pitati nego eksperimentirati. Imam dx6i i osim dual rate, probao bih koristi i expo jer kao i svaki početnik muči me osjetljivost kontrola na stanici. Malo sam pručavao teoriju expa po forumima i čini se da bi to moglo pomoći, no prije nego probam nešto mi je nejasno. Ako podesim expo na stanici, dali je uvijek uključeno ili se pali na prekidač zajedno sa dual rateom? Pošto dx6i ima odvojeno podešavanje dual rate za poziciju prekidača 0 i 1 , ispada da već na "ugašenom" dual rateu mogu imati smanjene otklone u određenom postotku. To sam provjerio i gotovo sam siguran da je tako. Recimo na 0 mi je na na 80% a na 1 mi je na 60 %.  E sada kako je sa expo funkcijom . Nisam baš stigao proučavati. I kakve su preporuke za podešavanje expa i dual rate-a . Model koji koristim za sada je cesna samogradnja, malo izmjenjena da  bude bolje upravljiva.

Odg: Dx6i i expo.

Reply #1
Na Dx7 i jacima imas za svaki polozaj prekidaca poseban expo.
Nisam siguran kako je na Dx6, ali pretpostavljam isto.

Stavis na 80% i nejdes dalje, pametnije je poceti vracati na 100% dok ne dodjes to expa koji ti "sjedne" tj. najbolje pase.

Ako ides ispod 70% bolje pomaknujti polugu na rucici od serva jednu rupu unutra  nego smanjivati rezoluciju kontrolne povrsine sa expom.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Dx6i i expo.

Reply #2
Ok shvatio sam, čak sam i probao no bilo je danas vjetrovito pa nisam osjetio "pravo" upravljanje. No vidim da expo može ići i u negativno. To mi baš nije jasno. I dali kombinirati dual rate i expo ili to izbjegavati?

Odg: Dx6i i expo.

Reply #3
Quote
vidim da expo može ići i u negativno. To mi baš nije jasno

ja ga samo u tom smjeru i koristim.
tako ti oko sredine hoda palice servo reagira malim pomakom, a kako ideš prema rubu s palicom, tako i servo radi veći hod.
krajnja točka je ista sa expom i bez.

a dual rate određuje krajnju točku.

kako je bilo letiti sa +80 expo? pošto si u tom smjeru podesio očito.  :-\

Quote
dali kombinirati dual rate i expo ili to izbjegavati?

ja koristim oba, expo -90 i dual rate 100 kod polijetanja i manje brzine

a expo -80 i dual rate 50 u letu, tj većoj brzini

Odg: Dx6i i expo.

Reply #4
Pa vani je jako puhao vjetar pa je avion bio pomalo "divlji".. E sada koliko je na to utjecao expo ne znam, ali sam ubrzo isključio i sletio da ga ne razbijem. Tako da ne znam što je +80 expo. :)

Odg: Dx6i i expo.

Reply #5
probaj doma na stolu kakav ti hod ima neki servo,
možeš doslovce spojiti servo, ne cijeli model i na stolu gledaš hod kraka.

kada upališ expo, trebao bi imati manji hod oko centra palice, a kako ideš prema kraju, tako i krak dođe do krajnje točke kao i bez expa.
dual rate smanjuje krajnju točku, to nemoj sada dirati da te ne zbuni sve odjednom.

ako možeš stavi da expo pališ/gasiš preko prekidača, i onda malo otkloni palicu, i kada upališ expo,
servo se mora vratiti malo nazad prema svom centru i obrnuto kada ugasiš expo

uglavnom, ako si upalio expo koji ti pojačava(umjesto da smanjuje) reakciju na pokrete palice, nije ni čudo da je model bio divlji u zraku :)

ajde probaj pa javi kako je prošlo.

 

Odg: Dx6i i expo.

Reply #6
Probao sam kako si opisao i bilo je jako dobro. Na položaj prekidača 1 sam stavio expo -80 i dual rate 65 i model je bio predobro upravljiv. Mislim snalazio sam se ja samo sa dual ratom od 65 ali sa ovim expom je to ono što sam tražio. Bolje teško mogu zamisliti.  No dogodio se drugi problem za koji nije kriv ni dual rate ni expo. Pošto je večeras bilo savršeno vrijeme i model odlično upravljiv sa novim postavkama, malo sam se oslobodio i počeo raditi ajmo reći neke akrobacije i nažalost puklo mi je krilo. Tj, spoj krila. Radi se o samogradnji koja nije predviđena za akrobacije i nije izdržalo. Uspio  sam avion približiti sebi ali je sletio u sred nekih kukuruza. Uh, bilo je gadno ga pronaći u polumraku.  Sav sam se ošugavio od trave, komaraca i ostali nemani. :) Već sam mislio odustati ali ipak je unutra spectrum full range reciever koji nije baš jeftin, pa me to držalo u potrazi. Uglavnom avion bez oštećenja, jedino spoj lijevog i desnog krila je puknuo. Moram ga popraviti i ubaciti nešto da se više ne uvija pri oštrijem letenju. Uglavnom hvala na pomoći oko expa.